Една от първите изяви на студентското движение е четенето в парка на Студентски град през пролетта на 2012 г. |
На 17 октомври във "Фейсбук" се ражда група "Ранобудните студенти", за която до сряда знаеха не повече от 200 души. Днес феновете им в социалната мрежа са към 3000. В информацията за себе си групата формулира: "Ние, студентите, решаваме да изправим гърбовете и да надигнем вой: "Стига!" Защото достатъчно живяхме прехода. Защото ни омръзна от мамини детенца, закърмени с каймака по нечестен начин". Студентите питат: "Имаме ли народ, който да свали поредната корумпирана власт и да дебне грешките на всяка следваща?".
Преди да се появят "Ранобудните студенти", през април 2012 г.
част от тях са в основата на движението "Промяна за студентите"
То се ражда в парка на Студентски град като алтернатива на чалгата, алкохола и тежките криминални случаи, които са всекидневие в младежкия квартал. Тогава първо се засаждат дръвчета, а по-късно е организирано студентско четене на тревата. Десетки идват с любимите си книги и показват, че Студентски град и неговите обитатели имат и друг образ и не бива да бъдат дискредитирани и обявявани за ненадеждни.
Четенето става част от инициативата Sunday Art Report, след като управителят на клуб "Строежа" Мартин Михайлов кани четящите да се включат в програмата му, която вече се утвърждава като едно от най-значимите събития в младежката култура в страната. Там се слуша модерна музика, говори се за литература, гостуват артисти. Провеждат се и особено популярните напоследък студентски състезателни игри, т.нар. куизи, които са доказателство за сериозните интереси на участващите към различните науки.
"Искахме да покажем, че студентите могат да се забавляват и да демонстрират, че са интелигентни пълнолетни хора, които могат да взимат решения за себе си. Имахме проблем с медиите, защото
стане ли сбиване в Студентски град, идват всички,
а когато направим нещо подобно, не го отразява никой", казва управителят на "Строежа". Друг от организаторите му - Росен Шарков, студент по право в УНСС, споделя: "Идеята беше да покажем на хората, че не всички студенти са пияници и простаци".
Друг член на "Промяна за студентите" и водещ на куизите - Даниела Врескова, студентка по социология в УНСС, подкрепя мнението на Росен: "Това е алтернатива за Студентски град. Младите хора не могат да видят алтернатива на чалга културата, а куизът е съчетаване на полезното с приятното. Малка стъпка, с която да покажем, че чрез купон и забавление може да се случи нещо полезно".
Популярността на студентските куизи расте. Първото събитие се провежда в историческия факултет на СУ през 2011 г. Концепцията е взета назаем от Великобритания. Идеята на състезанието е след четири квалификационни кръга първите отбори да мерят сили на големия финал, който тази година е на 3 декември. Въпросите са от сферите география, наука, изкуство и литература, спорт и нововъведената култура на съпротивата, която предложи актуални въпроси. Например: "По време на гражданските протести в България беше изиграна сцена от известна картина. Кое събитие изобразява тя?".
Наградите за участниците са книги и списания
от издателствата партньори и напитки от основните спонсори, които правят възможно на събитията да присъстват музиканти, без да се налага да има вход за публиката. Шампионите от финала ще получат ваучери за разнообразни образователни курсове. Миналата академична година куизи са били шест, като два от тях - тематични. Участниците са от различни университети в София, повечето споделят, че си прекарват страхотно.
"Промяна за студентите" работи и по редица други събития в последните години като емблематични са фестивалът на изкуствата "Артмегдан", проведен миналата година в СУ, инициативите за промяна на студентските представителства в университетите и подпомагане на желаещите да участват в международните обменни програми.
Първата изява на "Ранобудните студенти" е
окачването на плакати в Студентски град преди седмица,
на които пише с големи букви "Оставка", "1968-1997-2013. Наш ред е!", "Моралът не е порок", "Студенти, бдете!", "Политиците на общежитие". За тази акция научават само живеещите в квартала и приятелите на групата във "Фейсбук".
Известността им дойде на 18 октомври, когато по време на заседание в Народното събрание трима студенти опънаха плакат с надпис "Не ви ли е срам?". Според Ангел Златков, който е студент IV курс в историческия и е един от участниците в акцията заедно с Ивайло Динев и Румен Стоев, тя е продължение на 130-дневното недоволство, изригнало на 14 юни заради избирането на Делян Пеевски за шеф на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
След случката участниците в нея бяха поканени на среща с председателя на парламента Михаил Миков. Медии не присъстваха на нея, но по-късно пред "Нова телевизия" Стоев и Златков разказаха, че не са получили отговор на въпроса "Не ви ли е срам?" и че Миков им заявил, че не му пука за тяхното мнение, както и за мнението на избирателите от Видин. Дори го повторил няколко пъти. На въпроса "Има ли друга власт зад официалната власт" той отговорил: "Навсякъде има и винаги е имало".
Този епизод, в контекста на решението на КС за Пеевски от 8 октомври, вероятно е послужил като
трамплин за окупацията на 272-ра аудитория на 23 октомври
Главните действащи лица са десетина души, които чакат Токушев в сряда сутринта за лекцията му, за да му зададат въпроси за правните аргументи относно Пеевски. Като чул какво го питат, професорът си тръгнал, а "Ранобудните студенти" обяснили на колегите си в залата, че я окупират и че я превръщат в публична трибуна за дискусия на важни национални теми. Отговор на тези, които недоволстват заради пропуснатите лекции, даде доц. Кристиан Таков, самият той преподавател в юридическия факултет на СУ: "На колегите, които искат да учат и не са съгласни с окупацията, искам да кажа, че те ще си научат, но не знам как ще си приложат знанията в рамките на тази система". "Тъжно е, че именно хората с научни титли от университета върнаха Пеевски в Народното събрание", каза друг преподавател от факултета - проф. Георги Близнашки, по адрес на колегите си.
Засега "Ранобудните студенти" имат разрешение да останат в 272-ра аудитория до петък, като през нощта там остават само 2-3 души поради изисквания на пожарната. "Чрез окупацията трябва да наберем сила, която да изкараме на улицата и да получим отговор от властта", обяви Ивайло Динев. Групите във "Фейсбук" - "Протестна мрежа" и "NOрешарски", които съсредоточават интересите на протестиращите вече над 130 дни с искане на оставката на правителството, подкрепиха морално студентите и за първи път в сряда протестното шествие мина с викове "Окупация!" по ул. "Шипка", накъдето гледат прозорците на 272-ра аудитория.
Окупацията на 272-ра аудитория на СУ напълни банките със слушатели на алтернативните лекции, организирани от самите студенти. |