В проектобюджета за 2014 г. има добри намерения, без да са добре подплатени, и разочароваща липса на реформи. И двете неща не са изненадващи, като имаме предвид състава на управляващата коалиция.
Правителството планира увеличение на бюджетните приходи с половин милиард лева, като твърди, че ще го постигне с повишена събираемост и запушване на контрабандните канали. Само че преди изборите БСП твърдеше, че сивата и черната икономика крадат поне 2-3 милиарда. А сега се оказва, че могат да съберат само 500 млн. лева повече (бел.ред. - по консолидираната фискална програма). Всъщност, откакто БСП и ДПС са власт, приходите от ДДС и акцизи драматично спадат. Особено голям е контрастът със служебното правителството, което така подобри събираемостта, че за пръв път в историята имахме осем поредни седмици на нарастване на приходите - на депозита на правителството в БНБ, на основната част от фискалния резерв, вън от всякакви сезонни, конюнктурни фактори. Като дойде сегашното правителство, моментално, особено в първите два месеца, видяхме срив при ДДС и акцизите. Това означава или неспособност, или по-вероятното - че веднага са се активирали разни стари схеми за източване на ДДС и контрабандни канали, които бяха заспали при предишното правителство (то си имаше свои, но тези очевидно са по-мощни, добре разработвани през годините).
Факт е, че
има драматично влошаване на събираемостта
и тъй като се опасявам, че то се дължи на активиране на политико-клиентелски канали за точене на данъци и контрабанда, трудно е да очакваме подобрение на бюджетните приходи догодина. С други думи, планираните 30.9 милиарда лева приходи може да не се случат.
Но в същото време е оставен един значителен резерв за приходите - нещо типично за финансиста Пламен Орешарски. Този резерв е много консервативно планиране на брутния вътрешен продукт, който е базата за събиране на данъците. Номиналният ръст е важен за данъчните приходи - правителството планира 1.8% реален ръст и 1.8% средногодишна инфлация, т.е. говорим за над 3.5% номинален ръст, а в бюджета са заложени само 2% ръст.
Почти сигурно е, че БВП ще е по-голям от тези 81.5 млрд. лева, заложени в прогнозата за 2014 г. Оптимизмът расте, Европа очаква една по-добра година, така че ще бъдем "изненадани" от по-голяма стопанска активност. Затова смятам, че е съвсем реалистично БВП да е с 1 млрд. лева по-голям, което означава, че трябва да дойдат около 300 млн. лева повече приходи в бюджета.
Голям дефект на бюджета е, че няма реформи в разходната част.
Много смущаваща е обявената програма за публични инвестиции
за половин милиард лева. Не е разписана като стратегия, не е ясно какви са целите, къде иска да отиде България с тази програма. Коя структура ще се промени към добро с тези средства - енергетика, транспорт, кое? Тепърва щели да се мислят проекти, те да кандидатстват за финансиране на конкурентен принцип. Значи държавата заделя половин милиард и чака мераклии за пари. При тази коалиция познайте кой ще кандидатства и ще печели. Този "филм" сме го гледали - имаше едни "малки демонстрационни проекти", после се появи държавна компания "Публични инвестиционни проекти", след това - "Големи инфраструктурни проекти". Подозирам, че този половин милиард е предназначен за разпределяне към "наши хора", за добре известни играчи.
Съкращаването на администрацията е добра заявка, но куха. Разбрахме за това намерение още от писмото на финансовия министър до бюджетните структури. Но в бюджета не виждаме как ще стане тази "оптимизация" по начин, който наистина ще подобри ефективността на българската администрация. Като намерение го слагам в графата "положителни". Но се опасявам, че основно ще видим някакво намаление на незаети щатове - "танц", който всяка година се играе.
Бюджетът следва досегашната порочна логика - колкото е взело едно министерство тази година, догодина му се дава малко отгоре. Само за МВР привидно не е точно така. Този път му се взимат 100 млн. То бе едно от най-мразените министерства, защото се държеше като държава в държавата в предния мандат. Твърде много се разплу. Ако искаме сериозна реформа в МВР, то трябва да престане да бъде министерство на всичките работи - защото освен че има полиция, има фирми, почивни станции, апартаменти, подслушване, какви ли не служби. В една модерна държава тези министерства имат само и единствено "пъдарски" функции: охрана, сигурност и разследване, само начално - ако престъпникът е на мястото, да го хванем. Министър Цветлин Йовчев обяви, че ще приватизира фирмите, ще освободи МВР от неприсъщите му функции. Това е похвално, но не личи от бюджета.
Българската държава би могла да бъде двойно по-полезна
за своите граждани. Имам предвид, че със същите пари би трябвало да върши двойно повече работа. Но тя е драматично неефективна, стимулите за поведение са такива, структурите са такива - да се точи системата, при което крайният продукт излиза много скъп.
Приемам за нещо добро заявката за промяна в здравеопазването - създаване на втори стълб, който ще даде възможност на хората да имат избор на осигурител, на здравни пакети. Но и тази заявка кънти на кухо, защото ново законодателство в здравеопазването все още няма. Това означава, че рибата още плува в морето, а управляващите загряват олиото в тигана.
Виждам в бюджета опит да се подобрят нещата в образованието. Предвидените допълнителни 100 милиона лева ми се виждат недостатъчни, но е хубаво, че се поставя акцент върху професионалното средно образование - техникумите, и се предвиждат стимули за квалификация на учители. Но висшето образование става все по-голям проблем, а този бюджет не дава никакви решения.
В средносрочната перспектива, върху която се гради бюджет 2014, има положителен стремеж да се намалява касовият дефицит. Но това намаление е прекалено бавно и съвсем неамбициозно. За догодина се предвиждат 1.4 млрд. лева дефицит, а аз бих искал да видя балансиран бюджет или дори малък излишък. Много икономисти като мен смятат, че малка, отворена и лабилна икономика, каквато е България, при всяка възможност трябва да бяга от бюджетен дефицит и да се стреми да спестява. За догодина се предвижда 1.8% реален ръст на икономиката - малък, но все пак ръст. Щом има ръст, влизаме в графата "добри години" и
трябва да трупаме резерви,
защото ще дойдат и лоши години. Помислете какво можеше да се случи, ако не бяхме спестявали предни години, ако нямахме този резерв, който през октомври 2008 г. бе стигнал 12 милиарда лева, а в момента е 4.5 млрд. Има си икономически цикли и добрите години се редуват с лоши. Не казвам, че заделянето на резерви е лесно, но през добрите години, колкото и да си беден, трябва да спестяваш за по-трудните времена, които неумолимо ще последват. Дай Боже да не е това десетилетие.
Между другото, когато България трупаше резерви през 2002 -2006 г., във всяка от тези години бяхме по-бедни, отколкото сме сега. Може да ядосам много хора с това твърдение, но то е факт, всеки може да види макроикономическите данни. Сега сме по-богати.
Отново не виждаме програмно бюджетиране, което означава, че всяка година всяка структура трябва да оправдава своето съществуване - да защитава програмите си, да доказва, че са полезни за гражданите и бизнеса, да получава пари за тях и ако не изпълни някоя програма, следващата година не взима нито лев за нея.
* Авторът е икономист, програмен директор в Центъра за либерални стратегии, член е на Гражданския съвет на Рефоматорския блок.
|
|