:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,873
Активни 726
Страници 29,438
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Ватиканът не иска да отзове германски епископ под медиен натиск

Папата наказа меко прахосника Франц-Петер Тебарц-ван Елст. Единственото ясно е, че духовник скоро няма да посмее да влезе в прескъпата резиденция
Тебарц-ван Елст позира за снимка във вътрешния двор на своята резиденция за 31 милиона евро в Лимбург.
През последните години католическата църква постоянно е разтърсвана от скандали и позорни афери, които сериозно подкопават нейните основи и позиции. Още през 90-те години на миналия век избухнаха скандали, свързани със свещеници педофили, които разбиха живота на стотици младежи в САЩ. Малко преди това имаше редица финансови афери, свързани с нередности в банката на Ватикана. През последните години пък в редица страни като Ирландия, Холандия и Германия също бяха разкрити позорни случаи на свещеници педофили и как те са били прикривани от висшестоящи представители на католическата църква. Тези страни бяха най-сериозно засегнати заради силно вярващите християни в тях. Именно затова в Германия през последните години има сериозен отлив на католици от църквата, което най-вероятно ще бъде подсилено от последния пресен скандал в страната.

Става дума за епископ Франц-Петер Тебарц-ван Елст от град Лимбург в провинция Хесен, който е притиснат за злоупотреби с църковни средства и заради неверни показания, дадени под клетва. Лавината, която навярно ще помете свещеника, беше предизвикана от едно пътуване на високопоставения сановник до Индия. Той летял в първа класа, за да се срещне с индийските бедняци, но в клетвена декларация заявил, че полетът е бил в бизнес класа. Редом с този конфузен сюжет се разви и скандал около нова модерна епископска резиденция, която трябваше да струва 5.5 милиона евро, а в крайна сметка излезе близо 31 милиона евро.



Тебарц-ван Елст първоначално се направи на шокиран,



че проектът излязъл толкова скъп, но почти веднага бе опроверган от архитектите и строителите, които с документи доказаха, че той е знаел за високата цена. Местни медии цитираха и някои конкретни факти, свързани с новата резиденция. Например, че ваната в личните покои на епископа струва 15 000 евро, че за шкафове и гардероби са платени 350 000 евро, а за една градинка - 783 000.

Медиите, както и много католици и миряни в момента обвиняват Франц-Петер Тебарц-ван Елст в това, че



изпитва прекалено силна привързаност към лукса



Или - както гласи една много подходяща немска пословица - "Проповядва да се пие вода, а сам пие вино". Тази нагласа на епископа влиза в особено силен контраст със скромността, която демонстрира новият папа Франциск, за когото е известно например, че живее във ватиканското общежитие и кара стар "Форд-Фокус". Именно затова Светият отец призова епископа във Ватикана и двамата имаха "сериозен разговор" на 21 октомври. След това обаче стана ясно, че понтификът няма намерение да наказва сериозно свещеника, а ще го остави при него за 2-3 месеца и после той ще се върне в Лимбург, разкри в. "Билд". Целта била да се покаже, че Ватиканът няма да се поддава на обществен и медиен натиск, допълва изданието. "Светият престол смята за целесъобразно монсеньор Тебарц-ван Елст да остане за известно време извън своята епархия, докато се чакат резултатите от разследването. В Лимбург се е създала ситуация, при която епископ Франц-Петер Тебарц-ван Елст засега не може да продължи да изпълнява епископските си функции", се казва в кратко комюнике на Ватикана. Но "Шпигел онлайн" публикува снимка от срещата на папата със съгрешилия епископ, от която ни най-малко не личеше разговорът да е строг. Напротив, и двамата се усмихваха.

53-годишният германски епископ не може просто да си подаде оставката, както си мислят доста миряни. Преди няколко години протестантският епископ г-жа Маргот Кесман се оттегли от поста, тъй като беше спряна от пътната полиция да шофира след употреба на алкохол. Но при католическите епископи е различно -



за да подадат оставка, те първо трябва да поискат разрешение от папата



Засега не е ясно дали Франц-Петер Тебарц-ван Елст би си подал доброволно оставката и дали няма да бъде принуден да го стори. Медиите, които следят работата на новия папа, първоначално допускаха, че Франциск едва ли ще се поколебае - та нали само преди три месеца той вече прие оставката на двама словенски епископи, замесени в рисковани финансови операции с църковни пари. Епископ Тебарц-ван Елст междувременно отказа всички свои публични изяви, включително представянето на една книга и едно пътуване до Израел. Очакваше се той да се обърне със специално писмо до вярващите, само че то в последния момент бе отменено без назоваване на причините. Междувременно пред катедрали в Германия католици постоянно протестират срещу оспорвания строителен проект за резиденция на епископа. "Те си мислят, че ние сме смирени овчици, които търпят всичко и в неделя на литургията само кимаме одобрително. Това не е така. Затова протестирахме пред катедралата", казва църковният референт Йоахим Шефер от католическата общност във Вецлар, цитиран от "Дойче веле". Критиката е насочена не само срещу епископа на Лимбург, а и срещу католическата църква изобщо. "В църквата няма демократична култура. Няма и култура на спора", казва Шефер. През 70-те години на миналия век хората са възлагали големи надежди, че църквата ще се реформира. "Сега обаче виждаме, че тя прави крачка назад", казва той.

След Втория ватикански консилиум в края на 60-те години в католическата църква настъпи известно либерализиране. Епископ Табарц-ван Елст обаче явно е против това. Според Шефер той принадлежи към нова консервативна група духовници. Епископът прокарва например още по-строги правила в литургиите от наложените от Рим и се отнася особено консервативно спрямо хомосексуалните. През 2008 г. срещу встъпването в длъжност на новия лимбургски епископ протестираха много вярващи, свещеници и други църковни служители. Тогава Тебарц-ван Елст реагира остро. С твърда ръка той уволни много от неприятните си критици. Това лято 4000 католици събраха подписка и настояха за повече внимание към потребностите на вярващите. Малко след това избухна скандалът с финансирането на епископската резиденция, което преля чашата.

Спорът около разхищенията на лимбургския епископ оказа влияние и върху информационната политика на останалите епископства в Германия. Голям брой от тях вече разкриха доходите си. Най-богато се оказа това в Кьолн - със състояние от 166 милиона евро. Голяма част от тях идват от държавата. През 2012 г. католическата църква наброяваше 24.3 милиона души, а протестантската църква - 23.6 милиона. Те са получили общо 460 милиона евро от държавния бюджет. Тази ежегодна финансова дотация има исторически причини. В началото на XIX век църквите губят огромна част от състоянията си поради секуларизацията - отделянето на църквата от държавата. Наполеон например конфискува имуществото на църкви из цяла Европа. Оттогава насам те получават един вид компенсации, които са фиксирани в договори с Ватикана. В Германия размерът на паричното обезщетение е различен в отделните федерални провинции. Въпросните държавни пари обаче са само малка част от парите, с които държавата подкрепя църквите. Всяка година те получават и 9 милиарда евро от църковен данък, плащан от тези 50 милиона миряни и събиран от държавата. Освен това църквите в Германия имат приходи от такси, от социалните си институции и заведения, както и от наеми.



Двете големи християнски църкви в Германия



имат множество социални ангажименти - те поддържат болници, детски градини, старчески домове, училища и други. Само малка част от тази дейност обаче се финансира от самата църква. Както пояснява политологът Карстен Фрерк, църковни институции като "Каритас" и "Диакония" влагат едва 2% собствени финанси в проектите си. Останалата част от парите идва от държавата. Държавата плаща дори заплатите на епископи, църковни служители, финансира строежи и издръжката на църковни сгради. Провинция Бавария например финансира общо 700 църкви с обществени средства. Това струва 40 милиона евро. Към това се добавят 90 милиона за издръжката на църковните служители. Църквите в Германия не са длъжни да дават отчет за парите си пред обществеността, нито пък да публикуват информация за всичките си приходи. Това, според мнозина експерти, е скандално. Досега големите политически партии не са посягали на привилегиите на църквите. Самите миряни обаче не са съгласни с това, като през последните две години стотици хиляди са напуснали официално католическата църква в Германия. Според данни на Конференцията на епископите през м.г. над 200 000 католици официално са загърбили църквата. Година преди това други 181 000 католици я напуснаха.

Засега публичната дискусия в Лимбург се насочи в обсъждане в какво да бъде превърната прескъпата резиденция комплекс. Има екзотични идеи - като например да стане Къща на ужасите. Но засега надделява мнението да бъде дадена за подслон на бежанци или бездомници.

Днес католици от цял свят призовават за реформи в католическата църква. Броят на американците, които настояват за подобни реформи, силно нарасна през последните години. Особено след като на бял свят излязоха скандалите за сексуални посегателства от католически свещеници. В Южна Африка, Великобритания и особено в Ирландия също възникват силни реформаторски движения. Полша, Индия и Австралия не остават по-назад. Дори в силно религиозната Южна Америка има много католици, които се противопоставят на официалната линия на Ватикана. Ако това не се случи, то отливът на хиляди, а вероятно и милиони католици от Ватикана ще бъде факт.

 Папа Франциск, станал прочут със скромния си начин на живот, не наказа сериозно епископа прахосник.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Германски католици протестират пред скандалната резиденция на монсеньора.
СНИМКА: сп."Шпигел"
Франц-Петер Тебарц-ван Елст вече е известен като Епископа на лукса.
1
2194
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Октомври 2013 21:01
Aми заковете си протестната декларация на вратата на църквата...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД