:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,269
Активни 768
Страници 29,834
За един ден 1,302,066

Властта не се купува!

Доскоро мнозинствата се разцепваха, но изкарваха пълен мандат. В последните два парламента бройката на депутатите зад властта се увеличава, но управленията са по-нестабилни
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Настоящото парламентарно мнозинство, формирано от БСП и ДПС, се увеличи още в първите дни на мандата, но това не направи управлението стабилно.
Допреди няколко години парламентарните мнозинства у нас имаха навика да се разцепват и в края на мандата депутатите в тях обикновено бяха по-малко, отколкото са в началото. ОДС през 1997-2001 г., НДСВ и ДПС през 2001-2005 г. и тройната коалиция през 2005-2009 г. завършиха своите управленски мандати с редуциран брой депутати. В десницата до ден днешен дори съществува специален термин за това явление - отлюспване. Последните два парламента обаче въведоха нова практика. В тях управляващите мнозинства с времето се увеличават и реално са по-големи в сравнение с резултатите от изборите.

През 2009 г. само 4 мандата не достигнаха на ГЕРБ, за да има тази партия самостоятелно мнозинство от 121 депутати в парламента. В началото герберите имаха солидна парламентарна подкрепа от още 3 партии, но с течение на времето всички те се оттеглиха. Бойко Борисов и компания обаче решиха въпроса, като де факто си напазаруваха депутати през държавната субсидия. От различни партии се появиха независими депутати, които декларираха, че държавната субсидия, която им се полага, ще минава през ГЕРБ. В замяна на тази услуга те категорично подкрепяха всяка инициатива на управляващите и бяха противници на всеки вот на недоверие. Парламентарните избори преди няколко месеца отредиха на БСП и ДПС 120 депутати. Още в първите дни обаче те реално станаха 121 благодарение на златния глас на лидера на "Атака" Волен Сидеров. В този случай



нямаше доказателства за парични потоци,



чрез които по някакъв начин да се осребрява едно или друго политическо действие. Познавайки нравите на нашенските политици обаче, нищо чудно и сега да става дума за едни пари.

Особено интересен е фактът, че уголемяването на мнозинствата не им гарантира успешно изкарване на мандата и купуването на власт очевидно не е най-добрата политика. Мнозинствата зад Иван Костов, Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев се разцепваха, но и тримата премиери завършиха своите мандати, което е рядко явление в историята не само на прехода, но и на третата българска държава. Докато Бойко Борисов бе свален няколко месеца преди края на мандата си. А настоящото управление пък се разтресе още на втората седмица след няколко скандални кадрови назначения. И едва ли ще има много изненадани, ако и то не успее да изкара мандата си.

Очевидно е, че когато на една власт й се налага да увеличава броя на депутатите в мнозинството, това означава, че резултатите от изборите не са достатъчно солидни за нея. А когато мнозинството зад управляващата партия има мегдан за разцепване, то е достатъчно силно и може да си го позволи поне до един момент. Проблемът за бъдещите управления на България в близките години е, че резултатите от изборите



едва ли ще позволят на една или дори на две партии да управляват



Към този момент не е сигурно дори дали ГЕРБ и Реформаторският блок на следващите избори ще съумеят да сформират мнозинство. Подобно мнозинство със сигурност няма да е особено стабилно по чисто политически причини, но нищо чудно към тях да се прибавят и математически проблеми, свързани с недостатъчния брой кресла в парламента. Що се отнася до БСП и ДПС, на последните избори тези две партии достигнаха своя връх като изборен резултат. Не толкова като реална подкрепа от избиратели, колкото като мандати в парламента. Трудно може да се очаква те да имат самостоятелно мнозинство.



В такава ситуация има два пътя,



които биха могли условно да се нарекат български и германски. Българският модел е по някакъв начин (финансов или свързан с друг вид облаги) да бъдат осигурени недостигащите за самостоятелно мнозинство гласове. Германският е постигане на принципна договорка между две или повече партии, които иначе са политически опоненти, в името на предотвратяването на политическа криза. У нас германският модел не може да се случи не толкова заради принципните позиции на политиците ни. Напротив, те са готови на всичко, за да се докопат до властта. Избирателите у нас обаче често наказват сурово своята партия, ако тя влезе в коалиция с формация, която е била опонент на изборите. Най-красноречив е примерът с НДСВ, която едва ли ще се съвземе, след като влезе в коалиция с БСП през 2005-2009 г. Най-вероятно съдбата на НДСВ ще бъде последвана и от "Атака" на следващия вот. Волен Сидеров спомогна на власт да дойде ДПС, което едва ли ще му бъде простено от електората.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Бойко Борисов напусна предсрочно премиерския пост, въпреки че си напазарува мнозинство чрез държавната субсидия.
13
2753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Октомври 2013 21:10
... но се продава
Аз живея за любов,
вечно тъй усамотена,
че продадена любов
сърцето ми разби.
28 Октомври 2013 21:13
Още в първите дни обаче те реално станаха 121 благодарение на златния глас на лидера на "Атака" Волен Сидеров. В този случай
нямаше доказателства за парични потоци,
чрез които по някакъв начин да се осребрява едно или друго политическо действие.
Познавайки нравите на нашенските политици обаче, нищо чудно и сега да става дума за едни пари.


ъхъ, по-лесно е да се спекулира, отколкото да се мисли.
28 Октомври 2013 21:35
... но се продава


А щом нещо се продава - се и купува.
28 Октомври 2013 21:37
Доскоро мнозинствата се разцепваха,

А сега се НАЦЕПВАТ...
28 Октомври 2013 22:17
Към този момент не е сигурно дори дали ГЕРБ и Реформаторският блок на следващите избори ще съумеят да сформират мнозинство.

Очевидно, никой не се хваща на приказките на РъБовете, че нямало да коалират с Бокаса .
28 Октомври 2013 23:22
сакън някой да не ритне копанята на червено-турските мекерета
29 Октомври 2013 02:38
НГО глупости.
АТАКА
29 Октомври 2013 08:40
(кл)УБ АТАКА
29 Октомври 2013 09:26
Авторе, с твърдения и прогнози от рода:
1.Още в първите дни обаче те реално станаха 121 благодарение на златния глас на лидера на "Атака" Волен Сидеров. В този случай
нямаше доказателства за парични потоци,
чрез които по някакъв начин да се осребрява едно или друго политическо действие. Познавайки нравите на нашенските политици обаче, нищо чудно и сега да става дума за едни пари.
2.Към този момент не е сигурно дори дали ГЕРБ и Реформаторският блок на следващите избори ще съумеят да сформират мнозинство.
3.Най-вероятно съдбата на НДСВ ще бъде последвана и от "Атака" на следващия вот.


Т.е. 1. сестра му е курва, а той нека доказва, че няма сестра.
2. За да стане, 2 млн. пенсионери трябва да пожелаят отново пенсиите им да бъдат замразени още 4 г. и да гласуват за ГерБ. А за РБ -вътре е Кунева ,преди предните избори само тя имаше прогнозни % колкото сега за РБ, но резултатите не оправдаха прогнозите.
3.Прогнозата е много по- вярна за ГерБ, отколкото за Атака. По простата причина, че обещанията на ГерБ доказано се оказаха лъжи след управлението на Тиквоний, а Атака може да обещава всичко, защото няма да управлява.

от писанието лъха само поръчкова тенденциозност ./това традиционно се трие от модератора/
29 Октомври 2013 09:28
Никаква логична база под твърденията в статията! Б. Борисов никой не го свали, той подаде оставка защото си правеше някакви сметки за следващите избори. Орешарски пък му искат оставката от първия ден, но си стои -неясно докога, от нищо не следва че ще е доскоро. Не че съм фен на това правителство, но ще искам оставка тогава когато е сигурно че следващите избори ще доведат до по- добро, а за мен това не е ГЕРБ
29 Октомври 2013 11:01
tatyana1
Никаква логична база под твърденията в статията!

То и в твърденията под статията никаква логична база няма, ама нейсе...
29 Октомври 2013 12:08
Защо ли липсват коментари?
-----------------------------------------
Сайтът на Генек
29 Октомври 2013 15:25
Защо ли липсват коментари?

Статията не е удобна на другарете.
Не се вмества в партийната линия.
Коментарите са при студентите, как са им платили, как са тъпи и необразовани и т. д.
Руски-пляски, както казваше, Бог да го прости, един убав човек ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД