:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,259
Активни 611
Страници 17,162
За един ден 1,302,066
Интервю

Севдалин Божиков: Противоконституционно и популистко е да се иска деклариране на влогове

Само МВР и данъчните трябва да имат достъп до тази информация
Севдалин Божиков е зам.-министър на правосъдието. Роден е на 21 септември 1952 г. в Пловдив. Бил е правен консултант, арбитър, синдик и съдия. Женен, с две деца. В декларацията си за публичния регистър той е отказал да попълни графата за парични суми над 5000 лв. - банкови влогове, депозити, налични суми и др. Там той е записал: "Във връзка с гарантираната за всички български граждани тайна на влога, на основание чл. 6, ал. 2 и чл. 32 от конституцията на България и с оглед популисткия характер на информацията, респективно липса на защита при злоупотреба с нея, отказвам предоставянето на исканата информация."



- Г-н Божиков, защо твърдите, че искането за деклариране на влогове противоречи на конституцията?

- Това, което касае недвижими имоти, движимо имущество и т. н., аз всичко съм си го декларирал. Това, което касае влоговете обаче, отказах, защото държавата не ми гарантира спокойствие, нямам гаранция, че ако - предположим хипотетично - имам 50 или 100 хиляди лева и ги декларирам, то това няма да се обърне срещу мен с оглед на криминогенната обстановка в страна. Второ, аз не приемам използването на тази информация за чисто популистки цели. Трето, законът няма задължителен характер - в смисъл да бъда извеждан извън останалите граждани на страната, на които конституцията гарантира тайната на влоговете. Просто не съм съгласен и затова съм написал тази забележка.

- Според вас трябва ли да се промени законът за публичния регистър?

- Да, категорично. В две насоки. Първата посока е да има задължителен характер и санкции при неизпълнение. Защото за съжаление практиката сочи и към случаи на пълен отказ да бъдат попълвани декларациите. И второ, тази информация, която се дава, е все пак лична информация и трябва да има някакъв режим на ползване. Да не се афишира така. Пак казвам - нито ме е срам, нито ме е страх, нито парите, които ги имам, са от някаква съмнителна дейност. Аз винаги мога да ги декларирам. Въпросът обаче е принципен. И просто приемам, че законът - така, както е направен, е в разрез с конституцията и с моите виждания и тълкувания.

- Вие като част от ръководството на правосъдното министерство бихте ли инициирали поправки в закона?

- Ние по принцип имаме такова виждане и с оглед на вкараните в промените в закона за съдебната власт текстове за прозрачност на имуществото на магистрати. Но там е налице същият проблем. Ако трябва да се търси и задължително деклариране на тяхното имущество с оглед прозрачност, превантивна дейност по отношение на корупция и т. н., то сме изправени пред същите въпроси. Имаме го предвид, има и специална работна група, работим по тези проблеми.

- Включително и за общия закон за публичност на имуществото?

- Да, да. Първо, да има задължителен характер. Второ, да има санкции. И трето, все пак да има достъп до определена информация.

- Вие против ли сте тези декларации да са достъпни за медиите както сега?

- Нямам нищо против в медиите да попадат данните за моето недвижимо имущество, автомобили и т. н. Но сметките са нещо друго и нека те се проверяват от органите, които имат право на това. Нека преценяват дали отговарят на декларираните от мен и съпругата ми в данъчните декларации доходи, да ги съпоставят. Но оттам нататък не виждам смисъла. Виждате ли, има по сметката си 15 000 долара. Ама кога, как съм ги спечелил и т. н., обикновения човек не го интересува. Създава се една конфронтация, едно напрежение в обществото. Българинът и без това е достатъчно напрегнат. Така че аз съм против това. Нямам нищо против достъп до тази информация да имат онези, които могат да проверят произхода им.

- Имате предвид данъчни, МВР?

- Да. ...и дали има основателно или неоснователно обогатяване. Срещу всички тези неща не възразявам. Но не и с тези влогове и пари да се парадира и да се афишира в публичното пространство.
3305
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД