Лекари и медицински сестри излязоха вчера в 12.30 ч. на предупредителен протест пред болници в цялата страна, въпреки обещанията и на премиера Пламен Орешарски, и на финансовия министър Петър Чобанов, че ще се намерят допълнителни средства за болниците, поне за заплати. Според министър-председателя обаче това не било протест, а спор, който "ще разрешим, надявам се".
Медиците настояват да си получат 100% от парите за дейността до края на годината. От НЗОК планират да им изплатят само 80%, а останалите 20 на сто да се дадат през януари, но лекарите са категорични, че не бива дефицитът от т.г. да се поема от следващия бюджет, тъй като в края на 2014 г. касата отново ще е на минус. "Следващата година ние и нашите пациенти отново ще живеем, работим и боледуваме, което явно не влиза в сметките на днешните отговорни за състоянието институции", е лозунгът на лекарите, който тръгна от Пловдив. В София протести имаше пред "Пирогов", "Св. Анна" и Александровска, както и пред АГ болниците "Майчин дом" и "Шейново", където поискаха и увеличение на заплатите. В пернишката болница "Рахила Ангелова" лекарите протестираха и заради наложените от касата 67 000 лв. глоби. Лекари от "Пирогов", които протестираха още в четвъртък, изчислиха, че забавените плащания ще увеличат дълговете на лечебното заведение с 60%.
Вчера управителят на касата Румяна Тодорова призна, че парите не стигат заради неправилни разчети и защото институцията е натоварена с прекалено много несвойствени плащания, като финансиране на национални програми и др., но бюджетът на държавата не позволява те да бъдат върнати на здравното министерство. ГЕРБ прехвърли върху здравноосигурените дейности около 400 млн. лв., които би трябвало да са ангажимент на държавата и преди това се заплащаха от бюджета. Тодорова обяви също, че директорите на болници не трябва да си поправят фактурите, а само ще получат 80% от тях. Преди дни от БЛС обявиха, че има такова указание от НЗОК за префактуриране на дейностите за 80%, което обаче би било фалшифициране на документ, и затова го дадоха на прокурор. Според нея няма да има и проблем със заплатите, защото обикновено те са около 60-65% от финансирането, а недостигът на средства може да бъде за сметка на разплащането с доставчиците. Те обаче биха си поискали лихва, а касата няма намерение да плаща повече за забавянето.