Докладът за работата на временната комисия за изработването на новия изборен кодекс бе приет от парламента вчера. Това обаче е първата фаза от написването му. В 39-страничния документ са събрани и обобщени предложенията на граждански организации и експерти за изборните правила от последните 4 месеца, в които заседава комисията. Сега се очаква въпросните предложения да постъпят във всички парламентарни групи, те да изготвят свои проекти, които да бъдат обсъдени в правната комисия на парламента и едва след това да влязат в пленарната зала.
Шефът на временния орган Мая Манолова обяви, че БСП ще внесе своя проект след обсъждане в ПГ и настоя да спрат спекулациите, че не се работи по кодекса, тъй като за пръв път гражданските организации имат думата. ДПС ще нанесе поправки и също ще внесе своя версия на кодекса, а Петър Петров от "Атака" хареса черновата на временната комисия и обяви готовност моментално да го подкрепи. ГЕРБ пък вече оповести, че не е нужно написването на изцяло нов кодекс, а само промени в съществуващия, приет по време на управлението на партията. Хората на Бойко Борисов се възмутиха, че времето е загубено напразно и не е изпълнено основното обещание - законът да е готов час по-скоро.
------ЧЕРНОВАТА
В проекта е предвидено за парламентарния вот да се приложи пропорционална система с преференциален праг, който не е уточнен. Предлага се професионална изборна администрация, която да се гласува от парламента, както и експериментално машинно гласуване, а докато то стане факт - интегрални бюлетини. Намалява се броят на подписите, необходими за регистрация на инициативни комитети, както и депозитът за участие в парламентарните избори. Предвидена е също активна регистрация, но след евровота, която навярно ще отпадне.
|
|