Търкания с полицията и многобройни блокади на столичния център и призив за национална стачка белязаха шествието на протестиращите срещу правителството студенти в Деня на народните будители. Поддръжниците на властта пък приложиха изпитаната схема с извозването на привърженици от провинцията. Стигна се и до спешно уволнение заради протеста - служител в катедралата "Св. Александър Невски" загуби работата си, след като развя трибагреник от камбанарията й.
Предварителната подготовка в двата лагера започна отрано - още около 10 ч. студенти заприиждаха към входа на Софийския университет, а автобуси от Перник, Пазарджик, Враца и други градове стовариха поддръжници на кабинета пред храма. Този път обаче те се оказаха изненадващо малко - около стотина души, сред които много роми. Скоро към тях се занизаха групички депутати от БСП и ДПС, за да се порадват на подкрепата.
Още в ранния преди обед същински поток от протестиращи се разля по бул. "Васил Левски". Макар че започна като студентска проява, по пътя си шествието събра стотици граждани. Начело бяха преподаватели от СУ, опънали огромен лозунг "Университетските преподаватели призовават - Събудете се!" Сред тях бяха богословът Калин Янакиев, философът Георги Каприев и политологът Даниел Смилов. Шествието премина по ул. "Московска", където отдалече започна да си репликира със събралите се около "Св. Ал. Невски" привърженици на властта. Разделяше ги обаче толкова плътен полицейски кордон, че дори живеещите наблизо граждани не можеха да стигнат до домовете си. Цялата обичайна шумотевица на протеста внезапно стихна, когато преподавателката по китаистика от СУ Яна Шишманова спонтанно запя "Излел е Дельо хайдутин". Прочувственото й изпълнение развълнува хората, които масово коленичиха и запяха националния химн. В 13 ч., когато удариха камбаните на катедралата, клисарят на храма развя трибагреника от камабанарията. По-късно се разбра, че това е коствало работата му.
Междувременно част от студентите се хванаха за ръце и образуваха жива верига, паралелно на металните заграждения около парламента. Друга група блокира движението по бул. "Васил Левски", а трета спря движението по бул. "Дондуков", докато се опитваше да стигне до сградата на МС. Служителите на реда и този път се оказаха подготвени и навсякъде студентите бяха спирани от барикади от полицейски автомобили и мотоциклети.
Напрежение за първи път възникна около 14 ч., когато полицаите изтласкаха протестиращите от кръстовището "Дондуков" и "Васил Левски", за да освободят движението. Гневът на младежите се обърна срещу тях и наоколо се разнесоха скандирания срещу вътрешния министър "Йовчев вън". До сблъсък не се стигна и студентите се оттеглиха до Народната библиотека, където разиграха скечове с главни герои депутата Делян Пеевски и върналия го в парламента конституционен съдия Димитър Токушев. "Граждани, проф. Токушев ви призовава да позволите на Пеевски да яде своите конституционни кюфтета", насмешливо викаше по мегафон младеж. "Идат като контратигри, бягат като контраовци", подметнаха студентите към поддръжниците на правителството.
Нов конфликт възникна към 15 ч., когато полицаите решиха да "разтурят седянката" и призоваха протестиращите да освободят кръстовището или ще бъдат преместени насила. Студентите обаче се преместиха около Орлов мост, където останаха до вечерта.
----ДЕМОКРАЦИЯ
Медицинският университет няма да спира учебни занятия и няма да бъде окупиран. Това стана ясно след преброяването на гласовете от проведения в университета референдум по въпроса. Във вота са взели участие 1945 студенти от МУ. "Против" окупацията са гласували 1256 от учащите, а "за" - 676. Освен в София окупации и стачни действия има и във Велико Търново и Бургас.
С 80 000 души за три месеца се е увеличил броят на най-бедните у нас
5.9 млн. българи трудно се справят
5.9 млн. българи трудно се справят
А разни непрокопсаници и пройдохи искат да разбутат цялата тази хубост