:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,317
Активни 759
Страници 29,882
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Срещу зелените централи се води целенасочена кампания

ЕРП-тата незаконно отказват да ни върнат парите, събирани с отменената цена за достъп, казва шефката на фотоволтаичната асоциация Меглена Русенова
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Меглена Русенова
Меглена Русенова е председател на Българската фотоволтаична асоциация от края на миналия месец. Завършила е право в УНСС и има професионална квалификация за управление на проекти от Варненския свободен университет. Била е член на Централната избирателна комисия за избор на 41-вото народно събрание и на Централната избирателна комисия за избор на членове на Европейския парламент. В периода 2009-2011 г. е административен директор на "Алфа Финанс Холдинг" АД. От 2011 година е управляващ директор на компании от ВЕИ сектора.



- Госпожо Русенова, Българският енергиен холдинг неотдавна лансира идеята за 30% данък върху приходите на ВЕИ централите. Докъде стигна това предложение?

- Тази идея е абсурдна и незаконна. От холдинга смятат, че така ще балансират системата, но това по-скоро би имало обратен ефект. Опитът, който имаме от септември миналата година с въвеждането на цената за достъп от 40%, която бе отменена от Върховния административен съд (ВАС), само показва, че проблемите няма да се решат с незаконни действия.

Въвеждането на ретроактивен налог би нанесло сериозен удар върху нашия бизнес. Нещо повече - би се отразило на репутацията на България като стабилно и предвидимо място за инвестиции. България е част от ЕС и мисля, че най-добрите решения за енергетиката ни са тези, които се основават на добрите европейски практики. Не на последно място, поставянето на слънчевите панели и разнообразяването на източниците на енергия създават реална възможност за намаляване на сметките за ток на всеки гражданин.

- Един от мотивите за това предложение бе свързан с финансовото състояние на НЕК, която - да си го кажем направо - е почти пред фалит.

- НЕК е в тежко финансово състояние от много години. Задлъжнялостта на компанията се дължи в най-малка степен на ВЕИ производителите. Тя е резултат от лош менджмънт и лошо управление години назад. Ние настояваме за международен одит на БЕХ и на дъщерните му дружества като НЕК и Електроенергийния системен оператор, за да се види истинското им финансово състояние. В момента ние например не знаем дали техните годишни отчети са заверени. Настояваме държавата да се вслуша в препоръките на Световната банка и на ЕК от докладите им през май тази година.

- Една от препоръките бе да се закрие Българският енергиен холдинг, за това ли говорите?

- Това бе само една от многото препоръки. Държавният енергиен сектор трябва да се реформира. Без ясна визия за развитието на енергетиката, без стратегия и реформи няма как да се постигне ефективност. Няма да се стопят и дефицитите в системата, които продължават да дълбаят дупка в енергетиката. Прехвърлянето на проблемите на БЕХ и НЕК върху зелените централи е опит проблемът да се пренесе от болната на здравата глава. Държавата трябва да приеме стратегия, по която да определи следващите си стъпки за модернизирането на енергетиката. Приветстваме решението на парламента, който задължи министъра да създаде нов документ, но според нас за това трябва да се потърси и помощта на независими външни експерти от Световната банка, Еврокомисията, ЕБВР и др.

- Как е регулирана работата на зелените централи в останалите страни от ЕС?

- Като цяло развитието на ВЕИ сектора във всяка страна от ЕС се приема като добра новина. Едва няколко държави, сред които и съседна Гърция, се опитаха да приложат такива ретроактивни мерки, за каквито в момента се говори и у нас. Във всяка от тези държави впоследствие данъкът бе отменен в рамките на националните им съдебни системи и парите се възстановиха на производителите на "зелена енергия". Единствено в Чехия Конституционният съд потвърди подобни мерки, но в момента чешките инвеститори водят дела в Международния арбитражен съд във Вашингтон срещу Чехия. Там при всички случаи ще се стигне до връщане на иззетите пари от производителите заедно с лихвите. Ние трябва да се поучим от този лош опит и да не допускаме подобни грешки. В същото време трябва да видим опита на Германия, Франция, Италия, Белгия, които имат добра регулация и добре балансиран пазар. Затова ние обмисляме фотоволтаичните производители да поемат частта, която обществото плаща за балансирането ни. Това са големи разходи, които ние все още изчисляваме, но приемаме за справедливо да разтоварим обществото от тях.

- Какво означава самото баласиране?

- Слънчевата енергия е достъпна през деня - обяснимо е. През отделните часове на деня производителите на енергия от слънце би следвало да подаваме почасови прогнози за нашето производство. Това е трудно, тъй като не знаем колко време и колко силно ще грее слънцето, ние създаваме известни проблеми на системата, защото подаваме една заявка към държавната ЕСО и НЕК, а изпълняваме различна. В момента разходите по балансиране на мрежата се покриват от ЕСО, която управлява цялата система. Ние предлагаме като справедлив компромис самите производители да поемем разликата, която в момента плаща обществото. Надяваме се балансиращият пазар да заработи от Нова година.

- Поемането на тези разходи от ВЕИ централите не означава ли по-ниски сметки за ток, или това ще бъде балансиране в рамките на системата, което няма да засегне крайните потребители?

- Това е работа на ДКЕВР. В крайна сметка ние ще плащаме един ресурс, който трябва да се премахне от обществените разходи, плащани до момента. Не е ясно обаче кой контролира останалите производители - заводските централи, сертификатите за високоефективно комбинирано производство и др. Трябва да се направи цялостен анализ за финансовия ефект върху системата от новите поправки в Закона за енергетиката. Ако те се прилагат и контролът им е ефективен, то не би трябвало да има финансови дефицити.

- Защо най-лошите в цялата система се оказаха зелените централи и ЕРП-тата, при положение че държавата задава правилата?

- Може би ние като сектор не сме достатъчно активни, за да обясним на хората плюсовете от произвеждането на енергия от ВЕИ. В същото време срещу бранша бе проведена целенасочена кампания, която до голяма степен бе институционална, тъй като ВЕИ секторът зае нишата на конвенционалните производители. Във всички държави, които развиват ВЕИ, обаче са безспорни два ефекта - по-чист въздух и по-ниска цена на електрическата енергия.

- Докъде стигнаха делата в съда срещу цената за достъп, въведена от ДКЕВР?

- Делата вървят и фирмите продължават да печелят, тъй като това бе една незаконна такса - нещо, за което ние предупредихме още след като тя бе определена от ДКЕВР. В момента ЕРП-тата отказват да възстановят събраните пари. Точно изчисление на сумата може да се направи от енергийния регулатор, който е наясно от кого какви суми са били събирани. Отказът на дружествата да ни върнат парите е незаконен, а самото събиране на тази такса бе наказание на един цял сектор. В резултат на това към ЕРП-тата бяха насочени огромни финансови ресурси. А с цената за достъп не само че не бяха решени проблемите в енергетиката, както се надяваше ДКЕВР, но те дори се задълбочиха. Сега ние сме изправени пред нова съдебна битка, този път с ЕРП-тата за това те да ни възстановят незаконно събраните пари. А от ДКЕВР очакваме да отмени своето решение за събирането на цената за достъп, за да може, макар и със задна дата, да коригира грешката си.

- Има ли процедура, по която ДКЕВР да принуди ЕРП-тата да върнат парите на централите?

- Отмяна на решението би дала аргумента дружествата да ни възстановят сумите. Това е въпрос и на уточняване на процедурите. Ние сме инвестирали при ясна рамка и сме очаквали, че законът ще се спазва. Не сме предполагали, че ще трябва да водим безкрайни съдебни спорове. Тъй като трите ЕРП-та засега не смятат да върнат незаконно събраните пари, ние ще продължим да търсим по съдебен ред защитата на своите интереси. От друга страна, след въвеждането на цената за достъп огромната част от ВЕИ фирмите преструктурираха кредитите си. Това бе голям трус както за самите инвеститори, така и за банките. Затова очакванията ни са за стабилна и законна регулация, която да третира равнопоставено всички участници в енергийния сектор.

24
2972
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
04 Ноември 2013 20:07
Каква кампания, къв бизнес бе?? Като висите само на дотации.
04 Ноември 2013 20:09
- Може би ние като сектор не сме достатъчно активни, за да обясним на хората плюсовете от произвеждането на енергия от ВЕИ. В същото време срещу бранша бе проведена целенасочена кампания, която до голяма степен бе институционална, тъй като ВЕИ секторът зае нишата на конвенционалните производители. Във всички държави, които развиват ВЕИ, обаче са безспорни два ефекта - по-чист въздух и по-ниска цена на електрическата енергия.


Е, понеже иначе зеленият ток го изкупуват по-скъпо от кафявия, каката може просто да помоли да се нормализира изкупната цена, вместо да се хаби да опровергава тия мошеници, които от ужас, че ще ги изхвърли от пазара, най-нагло лъжат.
04 Ноември 2013 20:40
Във всички държави, които развиват ВЕИ, обаче са безспорни два ефекта - по-чист въздух и по-ниска цена на електрическата енергия.



04 Ноември 2013 20:42
Не сме предполагали, че ще трябва да водим безкрайни съдебни спорове. Тъй като трите ЕРП-та засега не смятат да върнат незаконно събраните пари, ние ще продължим да търсим по съдебен ред защитата на своите интереси. От друга страна, след въвеждането на цената за достъп огромната част от ВЕИ фирмите преструктурираха кредитите си. Това бе голям трус както за самите инвеститори, така и за банките. Затова очакванията ни са за стабилна и законна регулация, която да третира равнопоставено всички участници в енергийния сектор
Да бе да.Като Ви гласуваха закон в татковината, че трябвя обикновенния потребител да ви плаща многократно произведената ел.ениргия.Що не Ви оставиха на идивидуални договори за доставка.Що не Ви върнат парите и да се откажат от вас, за това госпожата какво ще каже?Банките що не си поемат риска за инвестицията?
04 Ноември 2013 20:42
Законът предписва ясно кой плаща за всичко това - не производителите на зелена енергия, а потребителите на ток. Това става с помощта на т.нар. екологична добавка, която представлява един вид данък. През миналата година общите разходи за зелена енергия в Германия са достигнали сумата от 19 милиарда евро, а произведеният екологичен ток е бил на стойност 5 милиарда евро. Разликата от 14 милиарда са платили именно крайните потребители чрез въпросното отчисление за зелена енергия


Натисни тук
04 Ноември 2013 20:53
След, като "зелените" централи, водят целенасочена кампания срещу тока на българина, мисля че не е редно да се обиждат, ако някой им отговори със същото.
04 Ноември 2013 21:11
това, че добиването на "кафявя" и ядрена енергия е по-скъпо и опасно е ясно
остава да се изгонят маймуните от дървото на "зелената"...
04 Ноември 2013 21:44
Лустрация за тези "инвеститори " !
И за тези дейци на неолибералната БСП, които законодателно оформиха далаверата с ВЕИ !
04 Ноември 2013 22:35
Ние предлагаме като справедлив компромис самите производители да поемем разликата, която в момента плаща обществото.


А именно: Да подавате електроенергия 24 часа в денонощието, като само зелената част от нея се субсидира. Което пък ще се доказва с електромери от фотоволтаиците

Ако не можете да подавате -- неустойки или излизане от хорото.
04 Ноември 2013 23:42
Истината за всеки от нас при този проблем е само една - минимализиране на потреблението.
Тогава, колкото и скъп да стане тока, няма да има какво да плащаш, след като няма консумация.
А дали токът бил зелен,кафяв, жълт или небесно-пембян - точно през ......ъъъ, таковата ми е.....
05 Ноември 2013 01:16
/:/ "Срещу зелените централи се води целенасочена кампания
............................................................................
"ЗА!" зелените централи се водеше( и се води!) целенасочена кампания- с много пари, за още повече пари!

05 Ноември 2013 08:52
Най-голямото прегрешение от 89г.на политиците и хората с много пари в България са договорите за задължително изкупуване на тази т.н. вятърничево-слънчасала енергия на цени 3-5 пъти нормалните. Въпреки ,че и аз направих пари от проектиране, но действито им бе престъпление , и то трябва да мине през съд.
Така ли не се вслушаха в специалисти , че тази енергия не маже да се ползва самостоятелно! Тя трябва да се дублира! И ето защо тя не ни е необходима. А сега този закон приет от НС , последствията плаща народа. И не са важни предварителните договори. И аза имах пари и аз щях да сложа перки и панели.
Кой внесе закона в НС ?!
05 Ноември 2013 11:35
Зелената енергия е хубаво нещо. обаче не чрез фирми за ВЕИ и не чрез включването им в националната енергийна система. смисълът от нея е всяко физ. или юридическо лице да си намали разходите съответно повиши конкурентоспособността си или разполагаемия си доход. Да, обаче ако всеки накичи покрива, терасата, двора и т.н със соларни панели (даваха такъв пример в пловдивски блок) и перки ще настъпи ужасът на монополистите и ужасът на властта. защото поне частично всеки на микрониво ще придобие известна енергийна автономия, непълна разбира се, но достатъчна че да не търпи тоталния рекет на енергийни производители, търговци, измерители и др. подобни. енергетиката освен мощно средство за дране на 100 кожи е и манипулатор на общестовото - напр. кризата от 2009 с липсващото парно директон рефлектира върху изборите, същото стана и със тримесечните сметки за ток миналата година. затова никога зелената енергия няма да се случи в нормалния си вариант - на дребно, като помощно средство.
05 Ноември 2013 11:51
Слънцто и вятъра безплатни ли са - безплатни са!
Толкоз!
Тарикатите де искат да печелят от безплатни природни ресурси - да си плащат и да не мрънкат.
Ама биле вложили средства...
Някой да ви е бил по главата, че да не сте предвидили последствията?
Предвидили сте ги и още как... ама пуста й лакомия край няма!
Казано по нашенски - "Гъз глава затрива!"
05 Ноември 2013 12:44
Зелената енергия е хубаво нещо. обаче не чрез фирми за ВЕИ и не чрез включването им в националната енергийна система. смисълът от нея е всяко физ. или юридическо лице да си намали разходите съответно повиши конкурентоспособността си или разполагаемия си доход. Да, обаче ако всеки накичи покрива, терасата, двора и т.н със соларни панели (даваха такъв пример в пловдивски блок) и перки ще настъпи ужасът на монополистите и ужасът на властта.

И аз така ги виждам нещата: индивидуални слънчеви панели за лична употреба или за всички живеещи в сградата.
Това трябваше да бъде разумният и логичен подход към зелената енергия, а не изграждането на соларни и ветрови паркове, някои от които са върху плодородна земя.
05 Ноември 2013 12:45
Какви бизнесмени бе? Лапачи, дето чакат да изгрее слънцето и задуха вятъра, за да потекът паричките към банките им. Едно работно място не са създали освен своето собствено благоденствие.
05 Ноември 2013 13:17
На Герена в такива случаи казват : " Събличай ! " / не тази кака /
Бай Драгане , закона го пробута БСП- Сатанишев.
Тази далавера с веи-тата трябва веднъж завинаги да бъде пресечена в България.
В Германия се усетиха- стрина Меркел взе курс на отмяна на мораториума върху ядрената енергетика .
За това й помогнаха и зелените , които отказаха преговори .Тя и това чакаше .
Немската икономика иска енергия , а ни вятърни мелници .
05 Ноември 2013 13:29
Вън спекулантите от енергетиката!!!
05 Ноември 2013 15:29
Кратка справка:

1 Мегават инсталирана мощност струва днес:
- вятърен парк -1,2 млн Евро; работи 20% отвремето /но повече нощем, когато потреблението е ниско/
- соларен парк - 1,3 млн Евро; работи 15% от времено /но само денем, при високо потребление/
- биогаз, биомаса - 4 до 5 млн Евро; работят 90% от времето; отдават още толкова МВч топлина
- ТЕЦ, АЕЦ - 4 до 6 млн Евро, работи 90% от времето - но с голям разход за енергоносител и труд.

Освен това ВЕИтата генерират и зелени сертификати, които струват поне 25 Евро/МВч.
ТЕЦ генерира СО2 емисии, за които някой трябва да плаща.

От 20+ години енергетиката ни се крепи на презумпция, че АЕЦ и ТЕЦовете са ни харизани - тежко наследство от соца, най-евтиния ток в ЕС. Само че не са вечни.
Така че при оценка на нови енергийни инвестиции не иде реч за забрана на ВЕИта, а за оптимален енергиен микс. Блг за вним.
05 Ноември 2013 16:02
Аз съм голям фен на ВЕИ, но при тяхното масовизиране, цените както на инвестицията, така и енергията трябва да пада.
05 Ноември 2013 16:26
Освен това ВЕИтата генерират и зелени сертификати, които струват поне 25 Евро/МВч.
Аз се чудих, що работели 25 часа в денонощието, а то било за сертификати. Калемът не може ли да докара и 48 часа в денонощието, та да се генерират още сертификати? Или няма кой да плаща 200 евро/МВч субсидия - мат'риалът кофти, хем намаля потреблението, хем не плаща.
05 Ноември 2013 17:12
ПП
Некои медии писаха, че има соларни паркове продаващи ток нощем.
След седмица с дребен шрифт поясниха, че информацията е грешно прочетени електромери на Енергото.
Доказателство - на уеб страницата на Агенцията за устойчиво енергийно развитие АУЕР има таблица с месечното производство на всички ВЕИта.
Та: гоуеми критики за големите пари които ВЕИтата всъщност не получават.
И без много приказки за декапитализацията на енергийния сектор от 20+ години. Тоест наличните мощности към 1990 г. са амортизирани, няма пари-има дългове.
05 Ноември 2013 18:25
ЕК препоръча премахване на субсидиите за ВЕИ
Упс, сега видях че го има и на топлия щанд
Лошото е, че засега на власт са онези, дето ни набутаха в този филм.
Но доброто е, че няма да бъде задълго
06 Ноември 2013 09:12
Азь, колко струва мегават инсталирана мощност е едно, а колко плащам мегават консумирана мощност - съвсем друго, нали?
Когато на едните плащам 15 стотинки, а на другите 1 лев, хич не ми дреме, че им е струвало еднакво да си инсталират мощността.
Искам да плащам 15 стотинки, а не лев.
Освен това, изпуснал си колко стрева мегават инсталирана мощност ВЕЦ.
Освен това, изпуснал си колко струва да се поддържа системата работеща, за да се покрият останалите 85 процента от времето, когато соларката не работи.
Бъдещето, ако се работи за интересите на България включва зелена енергия.
Но, предимно от ВЕЦ, когато става дума за централи, малко вятърни паркове, където не пречи на земеделието и не избива птици и най-вече, много, много соларни панели но не като централи, а като оборудване за сгради, стопански постройки, осветителни тела и т.н. - тоест, като инструмент за енергийна ефективност на дадена потребяваща система. Към това добави масово използване на термопомпи, геотермална енергия, която у нас е в изобилие.
И никакви субсидии, плащани пряко от потребителите.
За сметка на това са допустими сериозни данъчни облекчения и безлихвено кредитиране за сгради и предприятия, които си монтират геотермалки и соларни панели, както и за общини, които монтират улично осветеление на соларки.
Също така е необходимо да се въведе бюджетно субсидиране за изследвания и стартиране на производство, най-вече ориентирано към износ на зелени технологии.
Така ще печелим от зелените шашмалогии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД