След спешни консултации депутати на БСП се опитаха да излязат от ситуацията, като обясниха, че действията на 59-те са били планирани. |
Те сами определят казуса като задънена улица, блато и т.н., след който на практика нямат полезен ход. Единственият изход, който видяха, е в Конституционен съд, който да опере пешкира, като обяви решението им за противоречащо на основния закон и така на практика да го отмени. След като дадоха на ДПС необходимите подписи, изпаднаха в още по-конфузна ситуация, тъй като трима от народните представители, гласували "за", се подписаха и под искането - тоест атакуват в съда собственото си решение.
Неофициално социалистите не крият,
че решението им да подкрепят искането на "Атака" в пленарната зала е било популистко, продиктувано от страх, че в националистическата преса ще се появят заглавия "БСП продаде земята на България", въпреки че решението няма правна стойност, както и последици. Не по-малко интересни са и официалните обяснения на народните избраници за поведението им по време на гласуването. Сериозни разминавания има и в мненията им дали това решение ще има последствия за отношенията с Брюксел, противоречи ли на основния закон и договора с ЕС и какъв е изходът от ситуацията.
Но подред. Обясненията на част от 59-те, които натиснаха зеленото копче, звучат най общо така - "това поискаха от мен моите избиратели"."Ето и вчера имах срещи с избиратели, които поискаха това от мен. Дори една жена, държа да подчертая, че беше добронамерена, ми каза: "Да ти изсъхне ръката, ако гласуваш за продажбата на земята", разказа социалдемократът Георги Анастасов. Той даде и оригинална версия на това какво гласува това странно мнозинство - от над 170 депутати, родило се за няколко часа в иначе мъчително работещия парламент. Според Атанасов решението на НС не нарушава договора с ЕС - то било все едно да гласуваш, че ще продадеш една химикалка за 1 млн. лв., макар да е ясно, че няма кой да даде толкова много пари.
"Действията ни бяха правилни. Българските граждани искат ограничения в продажбата на земя", обясни и Антон Кутев. Според него също няма противоречие с конституцията и договорките с ЕС. Според колегата му Борислав Гуцанов обаче нарушението на тези два документа е налице, но той лично преценил, че е правилно да гласува да се удължи мораториумът. По думите му целта е да се покаже волята на НС да се поправи нещо, което обаче е пропуснато. Той, както и много депутати от групата припомнят, че шансът да се удължи мораториумът е пропуснат още през 2010-2011 г.
"Ние просто бяхме вкарани в капан",
смята Пенко Атанасов, като също акцентира на пропуснатия шанс. Той обаче допълва, че заплахите за реципрочни санкции от други страни членки, като например да изгонят българските работници, са глупости.
Страхил Ангелов пък честно си признава, че удължаването на мораториума не е възможно, но българският народ го иска и затова смята, че решението на НС няма да е фатално за отношенията с ЕС. "Това е наше право" аргументира се пък Ваня Добрева. И според нея няма нарушение на договора с ЕС. Тя декларира, че остава на същата позиция въпреки противоречивите мнения сред колегите й. Според Георги Свиленски целта е била да се накара МС да предприеме възможните действия, а другата възможност била "никакво решение", което нямало да е добре. Захари Георгиев пък определя гласуването като знак, който няма правни последици - просто българската държава демонстрирала, че вече няма да се подчинява на "някогашните действия по формулата "Йес, йес, йес". Таско Ерменков пък обяснява поведението си с това, че искал да отговори на опасенията на българина, че няма да бъде ратай на чужди собственици на земята и за да отчете особената любов на българина към земята.
Като изход от ситуацията Ерменков сочи готвените законови промени,
с които ще бъдат въведени ограничения при купуването на земя от физически лица, граждани от ЕС. Те предвиждат 5 г. уседналост за желаещите да се сдобият със земя, те да декларират, че парите им са легитимни, и зони около обектите от национална сигурност и границите, в които няма да се продава земята. Като цяло промените одобриха и от другите партии в НС. Социалистите смятат, че тези поправки ще ги измъкнат от патовата ситуация с мораториума. Надали. Искането до КС пък ще им помогне още по-малко, защото още в момента, в който няколко души от БСП подкрепиха иска на ДПС, по форумите искаха имената на "кирякстефчовците" от БСП.
Всъщност до последно депутатите се надяваха, че МС, на когото са възложили неизпълнимата задача да удължи мораториума, ще ги измъкне от кашата, като сам се обърне към конституционните съдии. Да, ама не. И министрите се измъкнаха от заплахата да бъдат наречени предатели и продавачи на българската земя и обявиха, че решението на парламента не поражда за тях никакви правни последици. И така остана на народните представители сами да се оправят.
Покрай възможните решения имаше и няколко бисера,
които обаче навреме бяха отхвърлени. Справедливият гняв на Георги Кадиев да не се превръщат в придатък на ДПС и да не подкрепят искането им доведе до идеята му БСП да внесе свое, което беше отхвърлено. И добре, защото щеше да се наложи от тези 59 души, гласували заедно с "Атака" и ГЕРБ, да подкрепят новото искане, а сега срама обраха само трима.
Определено алогичното гласуване за т.нар. спасяване на българската земя ще се нареди след най-големите гафове на социалистите в този мандат. И това се случва само 4 месеца след като пак социалистите като зомбирани подкрепиха в спешното гласуване на 14 юни депутата Пеевски за шеф на ДАНС. 15 минути преди гласуването Станишев ги заплашил, че правителството ще падне, ако не подкрепят кандидатурата. И те с малки изключения клекнаха. За поведението им по отношение на мораториума за земята има две обяснения. Приемаме за чиста монета твърдението, че са се вслушали в избирателите си. Как, къде, кога са се допитали, не е ясно. Факт е, че управляващата коалиция не обърна никакво внимание на кампанията, която водеше "Атака". Земеделският министър направи поредния си гаф, като каза, че няма проблем да се удължи мораториумът. После премиерът Орешарски заяви, че това е технически невъзможно. Демагогът Борисов се настрои в крачка на вълната на "Атака", за да не пропусне да спечели и той някой дивидент. Така се разви кампанията, в която хората бяха заплашени, че идват лоши и страшни чужденци, за да заграбят нивите, внушаваше се, че това са турци, а Борисов директно посочи сирийските бежанци. През това време депутатите от БСП мълчаха.
Ако действително са обсъждали проблема с избирателите си,
защо не им казаха, че падането на мораториума важи само за граждани на ЕС, а не за турци и сирийци например. И че и в момента гражданин на която и да е държава по света може да създаде фирма в България и да си купи земя. И трето - България е подписала договор за присъединяване към ЕС. В резултат на който децата, жените, лелите, племенниците на техните избиратели си изкарват прехраната в Гърция, Испания, Великобритания, Италия. Но този договор не дава само права. В него има и задължения за българската държава. И тук стигаме до второто обяснение за поведението на тези 59 депутати от БСП - глупост и неграмотност. Което показва, че ни чакат още неприятни изненади.