:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,181
Активни 664
Страници 11,746
За един ден 1,302,066
Ребус

Командировъчен секс озори правосъдието на Австралия

Привидно еднозначният казус минаваше от инстанция на инстанция, за да попадне върху везните на Върховния съд
СНИМКА: www.flickr.com
Сградата на Върховния съд в Канбера. Най-висшата съдебна инстанция на седмия континент предпочете да се придържа към логиката и отказа обезщетение за травмата на държавната служителка.
Може ли травма при секс по време на командировка в мотел, посочен от работодателя ти, да мине за застрахователно събитие и потърпевшото лице да бъде обезщетено? Ето с тази дилема австралийското правораздаване се е занимавало цели шест години, стигайки до окончателното решение едва в края ни миналия месец. Елементарният наглед случай се оказал с повишена трудност за Темидата на седмия (и най-малкия) континент. Преди да каже последната си дума, тя се е мятала от крайност в крайност по, общо взето, еднозначния казус. Така обаче се получава, когато правораздаването се базира колкото на факти, толкова и на тълкувания - или на това дали чашата е полупълна или полупразна.

И тъй казусът се случил през ноември 2007 година. Тогава 30-годишна служителка от държавно учреждение в Сидни е била изпратена в двудневна командировка в град Ноура на 130 км от най-големия австралийски град (по разбираеми причини англоезичните медии не огласяват името й). Тя имала медицинска застраховка, която е покривала професионалната й дейност. В Ноура обаче младата жена се видяла със свой познат и след края на работния ден двамата се разбрали да вечерят в мотела, в който тя отседнала. Тук трябва да се уточни, че мотелът бил избран (явно заради цената) и платен от работодателя й. Така или иначе след вечерята двамата се озовали в стаята, съответно и в леглото й. Докато обаче правили секса, лампата над леглото паднала върху лицето на жената. Очевидно осветителното тяло не издържало на магнитуда на страстта и се сгромолясало върху нищо неподозиращата държавна служителка. По принцип това може да бъде христоматиен пример за вицове на тема секс или за антология на сексуалните подвизи.



Произшествието обаче се оказало тежко за жената



Сериозно пострадали носът и устата й, тя трябвало да постъпи в болница, впоследствие изпаднала в депресия и повече не могла да работи като държавна служителка, както уточни телевизия Си Би Ес.

Тя поискала обезщетение от държавната компания "Комкеър", която правила медицински застраховки за държавните служители. Първоначално компанията се съгласила, но след като извършила подробно разследване на случая, променила отношението си. "Комкеър" отказала да плаща застраховка с довода, че травмата няма производствен характер, случила се е в извънработно време и не на работното място. Тогава потърпевшата се обърнала към Темида.

През 2010 г. делото се гледало от административен съд, който отхвърлил претенциите й. Воден от фактите и елементарната логика, съдът решил, че нито нараняванията й са получени в хода на нейната работа, нито пък че правителството я е скланяло и насърчавало към (командировъчен) секс с нейния познат. Съдът също установил, че сексът по време на командировка "не е обичаен инцидент при едно нощуване", каквито например могат да бъдат инцидентите при вземане на душ, хранене или спане, случващи се при командировките. С една дума, първата съдебна инстанция видяла чашата като полупълна.

Следващата обаче съдебна инстанция видяла чашата като полупразна. Миналата година федерален съд подкрепил ишцата с довода, че от гледна точка на застраховането всяка дейност на командированото лице, която не е противозаконна, се отнася към професионалната сфера. Федералните съдии били единодушни, че "при очевидната липса на правонарушение и преднамереното увреждане на собственото здраве самият факт, че ищцата в свободното си време се е занимавала със секс, а не с друга допустима от закона дейност, не е основание за вземането на друго решение" (или на отказ за обезщетение). Зад тази заплетена формулировка може да се види схватката на тълкувания и мотивировки. Федералният съд например отхвърли заключението на първата инстанция, че ищцата не заслужава компенсация, защото не била подтиквана към секс от държавата работодател. За да обори тази постановка, федералният съдия Джон Никълъс привел следния пример: "Ако ищцата бе пострадала при игра на карти в мотелската стая, тя щеше да има право на обезщетение, въпреки че нейният работодател не я е карал да се занимава с такъв вид дейност". Подобно решение в полза на потърпевшата взел и федералният апелативен съд.

Така случаят стигнал до Върховния съд. Не знаем какво точно са си говорили магистратите и как са отстоявали гледищата си, но крайното решение достатъчно ясно илюстрира начина им на мислене. "Необходимо е да се отчита дали обстоятелствата и характерът на дейността на командированата в момента на получаването на травмата са отговаряли на общата задача на командировката", записали съдиите в мотивите за решението си. "Уместният въпрос е: дали работодателят е скланял или насърчавал служителя към извършване на такава дейност?, продължили съдиите. И на този въпрос повечето от тях отговорили с "Не". Освен това съдът постановил, че сексът не влиза в "професионалните задължение" на жената по време на командировката и е направен в свободното й време по собствена воля. В заключение съдът обяснил, че командировъчният секс е риск,



който поемат служителите на собствена отговорност



И понеже решението на Върховния съд е окончателно и не подлежи на обжалване, Темида в крайна сметка сложи точка на проблема - застрахователят на държавните служители "Комкеър" не дължи никакво обезщетение на потърпевшата.

Двамата от съдиите обаче, Вирджиния Бел и Стивън Гаглър, не били съгласни, както уточнява британският в "Гардиън". Гаглър записал в особеното си мнение, че "служителката е получила травмата в мотел, който работодателят й я накарал да живее по време на командировката". Като цяло двамата смятат, че служителката заслужава обезщетение, защото първо нараняването не е плод на извършено от нея нарушение, и, второ, така или иначе травмата е получена в рамките на командировката.

Доколкото битките в съдебната зала са двубои на доводи, моментът с избора на мотела наистина е интересен и дори може да прозвучи убедително. В другите мотели едва ли падат лампите при подобни ситуации. А и защо работодателят не е избрал за служителката хотел, където условията би трябвало да са на по-високо ниво и лампите да не падат? Върховният съд обаче не се хванал на въдицата и решил, че изборът на мотела от страна на работодателя не е достатъчно основателен аргумент, за да се задоволи жалбата на жената. Все пак работодателят не я е подтиквал към командировъчния секс. Така за най-висшата инстанция чашата си оставала полупълна.

Австралийският министър на труда Ерик Ейбъц приветства решението на съда като победа на здравия разум. "Случаи като този, когато служещият се стреми да разшири границите на правата, предизвиква голяма загриженост и намесата на Върховния съд може само да бъде приветствана".

Преподавателят по право в Националния университет на Австралия Камерън Роулс коментира, че решението стеснява дейността извън работно време при командировките, която може да бъде покрита от застраховката. "Това решение не означава, че цялата дейност в хотелските стаи няма да бъде покривана, но то несъмнено стеснява обхвата на дейностите, които ще бъдат покривани", заяви той.

снимка: www.guardian.co.uk
Съдията Стивън Гаглър, който смята, че секс травмата се покрива от застраховката.
СНИМКА: www.examiner.com.ua
Министърът на труда Ерик Ейбъц окачестви решението на Върховния съд като победа на здравия разум.
СНИМКА: www.wikipedia.org
Градчето Ноура, където държавната служителка се опитала да изкара удоволствието като трудова злополука.
20
4687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
05 Ноември 2013 19:56
След като е част от нормалния живот като храненето и дишането, би следвало да й признаят застраховката!
05 Ноември 2013 20:05
И аз така мисля.
05 Ноември 2013 20:22
Не е изяснено как точно е паднала лампата....
05 Ноември 2013 21:20
Става дума за т.н. "битова злополука", естествено.
05 Ноември 2013 21:22
След като в Австралия въведоха в паспортите трети пол "то" - следва да се търси емоционално насилие на "тя" и "той" срещу "то".
Ако утре въведат в паспортите "ние" и "вие" с разпластяване на психиката, тогава ще трябва да викат на помощ марсианското правосъдие да реши ребуса.
05 Ноември 2013 21:22
А битовата злополука по време на командировка се приравнява на трудова, естествено.
05 Ноември 2013 22:14
Необходимо е било съдът да обсъди въпроса дали в обхвата на понятието "нормален секс", релевантно на нормално поведение, съответно занятие, се включва "секс, при който лампите падат"
05 Ноември 2013 22:30
Не е изяснено какточно е паднала лампата..

Девойката е ритнала лампата...
05 Ноември 2013 22:44
Вината носи мотела. Независимо кои, кога, при какви обстоятелства е там и какво прави в рамките на приетото, не е обичайно лампите да падат! Собствениците на мотела трябва да бъдат съдени от служителката.

Независимо от секса, жената е била пратена там и по време на командировка, тя е 100% застрахована. Също е и по време на почивка извън работното време и по времето на покои в посочен от работодателя хотел щом е отдалечена от дома 'и. Дали е имало секс или си е изпуснала газовете с гръмотевичен трясък и заради това пада лампата (?!) - това въобще няма значение.

Отказа на застрахователя е емблематичен. Те винаги се опитват да избягват да плащат.

Съдебната система явно е пуританска, но от друга страна се вижда, как хората са разкрепостени и лишени дори от полезна андрешковщина. От тукашна гледна точка е пълна глупост да признават какво са правили и да бият камбаната за туй нещо...

Както се вижда: - Прекален светец и Богу не е драг!
05 Ноември 2013 23:01
"Собствениците на мотела трябва да бъдат съдени от служителката."
Дамата е в правото си и ще получи скоро много изгодно предложение за извънсъдебно споразумение,маи.Работодателя се е ангажирал с избора на мотела-тои трябва да се съди с застраховател.А тъи като с мудното си поведение е забавил плащането,дължи и лихви ps"Все пак работодателят не я е подтиквал към командировъчния секс. Така за най-висшата инстанция чашата си оставала полупълна. ".......Абсърдно е е върховен съд да коментира неотменимо право на командирования .Секса е естествен и разрешен наркотик.
05 Ноември 2013 23:44
Съгласен - не знам точно как съм им порядките, но или застрахователя трябва да привлече в това дело мотела или отделно да го съди. Всичко това разбира се, ако предположим, че не са правили нещо лошо на полюлея - да вързват шалове например, ама предполагам, че това се е разследвало достатъчно - след като толкова са се отплеснали на тълкуване, едва ли има друго за какво да се хванат.
06 Ноември 2013 04:36
не били компютри ами компоти
травмата не била от секс а от лампа
да беше съден мотела да се разбере майстора или лампата е била калпава
06 Ноември 2013 05:24
В Щатите осъдиха дискотека за това че на фейсконтрола не пуснали вътре къркана тийнейджърка та и се наложило да влиза през прозорчето на тоалетната и се свлякла надолу та си разбила зъбите.
06 Ноември 2013 12:42
Нещата май пак опират до въпроса - хубаво нещо ли е секса или срамна работа. Ердоган например твърди, че е лошо.
06 Ноември 2013 12:57
Няма да се изненадам ако някоя държавна служителка съди мотел затова, че докато разпускала със секс от напрегнатия работен ден леглото й скърцало и поради това не могла да получи оргазъм.
06 Ноември 2013 14:08
че не са правили нещо лошо на полЮлея - да вързват шалове например,

Защо, да се люлеят на тях ли?
("Само не трябва да се стреля в полилея, излишно е!" О. Бендер)
06 Ноември 2013 15:37
Няма значение какво е правила. Обезщетението трябва да даде хотелиерът и то след частен иск от въпросната служителка. служебната застраховка не може покрива кво ли не извън работния ден, защото тя не е на работа по времето когато й се случва инцидентът. По-важна е философията работодателят да ти определя къде ще спиш, това трябва да се промени - нека ти определя сума базирана на някакви средни цени на нощувки в съответното населено място и ти да се оправяш. аз съм патил от такива мизерни решения на работодател и то "бюджетна сфера" и мисля че въпросният командирован сам трябва да си решава и носи последствията в рамките на делегиран бюджет напр. покриващ стая 2 звезди. пък ти ако си намериш баба хазяйка или имаш роднини печелиш една кръчма, ако искаш президентски апартаменти на гърба на работодателя - доплащай разликата.
06 Ноември 2013 16:55
жената се радвала на живота че има работа и я пращат командировка и решила да произведе едно австралииче но лампата развалила производственият процес на ембрион сигурно ако е забременяла е щяла да се омьжи за партньора в кревата
06 Ноември 2013 19:06
Съгласен с Айсблок!
07 Ноември 2013 05:54
Застраховките покриват ВСИЧКО, с изключение на това, което реално се случва...
В един по-предишен постинг ми дойде някак изотвътре да спомена родата до десето коляно на всички економисти, аФДокати, брокери недвижими имоти и нотариуси.
Най-искрено се извинявам, че пропуснах най-големия картел в света след военните и банките - мазните застрахователи. Те са ми от любимите - ако ми се случи да видя крокодил да джвака топките на застраховател - бих се отделечил тихо и предпазливо, да не отвличам добичето от хуманното му занимание...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД