Писах, че парламентарната демокрация очевидно не ни е масов идеал. Взели сме я като поредната дегизировка, вътрешно копнеем за друго. Може би някакъв просветен феодализъм, с титулована Пчела майка начело, която реже от бюджета за армия, полиция, лекари, учащи се, но също така издържа големи формации - естрада, художници, писатели, фолк изпълнители. Защото се чувстват подценени при пазарната свобода. А политическото представителство и съсловните привилегии се уреждат чрез достъп и ходатайства
пред Пчелата майка...
Не се шегувам. Пустото гласоподаване е сравнително ново явление не само в нашата, българската, ами и в цялата история. Жените в световен план гласуват от някакви стотина и нещо години. В Англия преди малко повече право на глас е имал единствено стопанинът на къщата, който е притежавал собствена врата. Тя била цензът. Вратата предполага дом. Другите - отроци, лели, съпруги, камериери, градинари - са се водели част от семейството. Допълнение. Не гласували. Живеели в кошера му. Той бил малка Пчела майка там, диктатор. Както Голямата пчела майка - кралят, бил такъв за големия кошер - Империята.
Между другото в много страни и днес съществуват десни, които искат избирателен ценз в обществото. Примерно този с високо образование, който плаща данъци и работодава, да има повече право на глас от онзи, който и себе си не може да издържа. Или не може да чете. В какви пропорции да се разпределя това право - въпрос на технологии.
Работата е там обаче, че за да има всяка Пчела майка нож и право да реже щедри парчета от един бюджет, трябва да има бюджет. И
някой да го пълни
Тези, които пълнят, искат да имат думата при рязането. Тези, които получават, също искат думата - поне за по-голямо парче. Понякога режещият бива хлабав и нерешителен, та другите се вдигат на и се случвало да му резнат главата. Нарича се революция. После се правят демократични преобразувания. И се дава право на глас, в най-демократичните демокрации - всекиму.
Ние сме така. Но не сме му свикнали още. Дразним се. И аз се дразня. Преброителите на последните митинги отново се скъсаха от броене. Не били 50 000, а 15 000. Не били 60 000, а 5000. Студентите не били 100, а 200, или обратното. Агенциите давали 25 процента на тези, пък 24 процента на онези. За протестите били повече от половината, но повече от половината били и срещу президента...
Оценявам това като разтревожено жужене на кошер, решил да кара без Пчела майка, но и без навици за това. Колко енергия! - а мед няма. Вече писах, че засега по-точно броене от броенето на бюлетини не сме измислили. Че сегашните протести не са дело на чудовищните гафове на правителството - не че то не прави гафове. А преди всичко са инерционно несъгласие с изборния и следизборния резултат.
Но ако не щем да се управляваме чрез броене на бюлетини, да въведем друг тип управление - кошероподобно, както предложих. Аз смятам, че всеки изборен резултат идва с някаква закономерност, която следва да осмислим и понаблюдаваме, преди да шумим. Спомням си един от най-парадоксалните резултати в новата ни история - от 1990 година. На първите свободни избори след близо половинвековна диктатура спечели дотогавашната партия диктатор БКП!
Ах, резил, ах, абсурд! Признавам, че бях изненадан. Та всички певци и студенти, столицата в масата си, всички посланици и всичката чевръста част от обществото бяха за промяната! А селяните, ретроградната провинция гласуваха за червените. Изумихме света.
Сега мисля
без възклицателни знаци
Защо гласуваха така тези скромни люде? Защото лягаха и ставаха с "Капитала" на Маркс ли? Защото не можеха да си представят живота без Мавзолея и без манифестация на 9 септември ли? Защото по-харесваха трабантите и москвичите ли?
Тц, едва ли. Може би тъкмо тези ретрогради показаха с консервативния си вот инстинктивно, но - уви - оправдано недоверие към урбулещината на бъдещите преобразования. Дали не провидяха своя бъдещ стрес и нищета, сгромолясването на икономиката, крадливата приватизация, инженерите, които дялкат иконки, младежите, които изтичат по гастарбайтерски направления като вода в пясък? Не беше ли това ретроградство обречен опит да се каже на нашите и световните политици: "Ей, чувайте, идваме от половинвековна командно-патриархална система. Добра-лоша, но сме неин продукт. Не бързайте, нека направим смислен план - не как в галоп да станем от 9 на 7 милиона, не как да рухне средната класа като отсечено дърво... Нека помислим как да се запалим масово по свободата и инициативността през следващите десетилетия, наместо да се палим поотделно от отчаяние и сиромашия..."
Хе-хе - рекли са си сигурно големите фактори. Точно вас, мизерниците, ще седнем да планираме. Ирак тътне, Сърбия бучи, Либия, Сирия... Оправяйте се, ние ще супервайзерстваме.
Ценз...Откога говоря, че трябва да минем по пътя постепенно, а не да скачаме като парашутисти над Коилово...
-------------------------------
Сайтът на Генек