:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,051
Активни 749
Страници 29,616
За един ден 1,302,066
Прогноза

Защо 24 години преход не стигат

Колко поколения ще се сменят, преди преходът в Източна Европа да свърши окончателно? Една нова книга хвърля светлина върху трудния процес на трансформация в бившия соцлагер. Заключенията за България не са обнадеждаващи
Скоро ще се навърши четвърт век, откакто рухнаха комунистическите режими в Централна и Източна Европа. Заедно със Съветския съюз се сгромолясаха и наложените от него модели в политиката, икономиката и обществените устройства. Колапсът на системата беше последван от дълбоки процеси на трансформация във всички икономически и държавни структури. Надеждите обаче, че западните стандарти ще се наложат бързо, бяха май напразни: препятствията по пътя към утвърждаването на демократичните стандарти се оказаха трудно преодолими.

Как се справиха с това предизвикателство единайсетте страни от някогашния социалистически лагер, които днес вече са пълноправни членки на ЕС? Този въпрос разглежда книгата "От Източния блок до Европейския съюз", която е отскоро на германския книжен пазар. Нейни автори и съставители са Гюнтер Хайдеман и Карел Водичка. Проф. Хайдеман ръководи катедрата по нова и най-нова история в Университета в Лайпциг и е директор на института "Хана Арендт" за изследване на тоталитаризма към техническия университет в Дрезден. Д-р Карел Водичка се занимава с политически науки в същия институт и преподава във философския факултет в университета в Усти над Лабем в Чехия.



60 години преход?



По повод премиерата на книгата вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" ни връща в годината на обединението на Германия - 1990-а. Тогава известният политик и публицист Ралф Дарендорф беше казал, че докато в бившите соцстрани бъде утвърден западният модел на демокрация, ще изминат може би 60 години - тоест трябва да се сменят най-малко две до три поколения. Днес, 24 години след промените, книгата "От Източния блок до Европейския съюз" търси отговор на въпроса докъде са стигнали по този път бившите комунистически страни.

Изводите на авторите са амбивалентни: от една страна, налице са значителни успехи в изграждането на новата политическа система, гражданският ангажимент се е повишил значително, изхождайки от твърде ниското му ниво в годините на комунизма, а демокрацията се е наложила като най-подходяща форма на управление. Единствено в България хората изглеждат не напълно убедени в предимствата на демократичната идея, се казва в книгата. От друга страна обаче - безправието и лъжите, които бяха основните инструменти на социалистическите режими, доведоха до там, че хората в страните от Централна и Източна Европа вярват много по-малко в предимствата на пазарната икономика и демокрацията, отколкото западноевропейците. Политическите партии не се ползват с доверието на народа, избирателната активност е много по-ниска, отколкото на Запад, личната инициатива е всичко друго, но не и масово явление, а доверието и моралът си остават дефицитна стока. Това обяснява защо в тези страни корупцията и популистките пароли намират благодатна почва.

Книгата "От Източния блок до Европейския съюз" стига и до още едно съкрушително заключение: политическата арена в бившите соцстрани има навика да се преобразява в един вид "магазин на самообслужване", в който е трудно да откриеш разликите между отделните политически елити, тъй като в повечето случаи те "консумират" властта по един и същ начин.



България на опашката



Независимо от всички трудности обаче случилото се през 1989 година промени Стария континент така, както никое друго събитие след края на Втората световна война, пише на свой ред сайтът wordpress.com, който също публикува рецензия на книгата "От Източния блок до Европейския съюз". Сайтът цитира един друг извод на авторите, а именно, че като цяло членството в ЕС и НАТО се е оказало силен стабилизиращ фактор за страните в преход. Всички 11 посткомунистически страни от ЕС днес могат да бъдат определени като утвърдени демокрации - за разлика от останалите държави от бившата съветска империя. Най-добре протича преходът в източните германски провинции (бившата ГДР), следвани от Естония, Словения и Чехия. Полша, Словакия и Унгария образуват златната среда, докато България, Литва, Латвия и Румъния получават оценки под средната, посочва wordpress.com.

"Франкфуртер алгемайне цайтунг" прави в тази връзка следното заключение: утвърждаването на демокрацията в новите страни - членки на ЕС, е дългосрочен процес, който изисква и дългосрочна подкрепа отвън. Именно от мащабите на тази подкрепа ще зависи дали преходът ще продължи толкова дълго, колкото беше прогнозирал Ралф Дарендорф.
31
2760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
18 Ноември 2013 19:46
Странно...Кой ли е авторът и по каква случайност е пропуснат...
---------------------------------------
Сайтът на Генек
18 Ноември 2013 19:52
Хайде-ман и Водичка...

Симптоматично.
18 Ноември 2013 21:37
А някои "патриоти" ни убеждаваха нас, емигрантите, че само да запретнат ръкави, и ще оправят България. На който му се чака 60 години, да опита. Пък и не е ясно какво ще бъде след 60 години. Спомняме си как комунизмът "идваше" на всеки 20 години (поне така обещаваха), а после искаха още 20, и още 20...
18 Ноември 2013 21:52
— Ти ще разтушиш някого — плю презрително Водичка, — на човек главата му се е запалила от грижи как да се измъкне от тая мизерия и да излезе навън, за да се разправи с тия маджарски копелета, а той иска да го разтуши с някакво си кравешко лайно.
18 Ноември 2013 22:10

Били ли сте в Усти над Лаба?
Перник, пар екселанс.
18 Ноември 2013 22:23
Скоро ще се навърши четвърт век, откакто рухнаха комунистическите режими в Централна и Източна Европа. Заедно със Съветския съюз се сгромолясаха и наложените от него модели в политиката, икономиката и обществените устройства. Колапсът на системата беше последван от дълбоки процеси на трансформация във всички икономически и държавни структури.


Тъпо и казионно...рухване на комунистически режими, трансформации на структури...Ако имахме един др. Дън, а не др. Горбачов нищо нямаше да рухва и да трансформира за една вечер, ма пусти късмет...
18 Ноември 2013 22:28
Надеждите обаче, че западните стандарти ще се наложат бързо, бяха май напразни: препятствията по пътя към утвърждаването на демократичните стандарти се оказаха трудно преодолими.
Препятствието се нарича "Запад". Нито повече, нито по-малко.
18 Ноември 2013 22:35
Колко поколения ще се сменят, преди преходът в Източна Европа да свърши окончателно?
Когато повечето граждани на оглозгана България осъзнаят как тези, които яглозгат, са най-загрижени за нея, ще свърши и Преходът.
18 Ноември 2013 22:41
Бившата ГДР се справяла най-добре...
След златен дъжд от стотици милиарди марки и евро инвестиции, перфектно законодателство, в центъра на Европа, без да ги ограбва мафията, без инфлация...
А какво да кажем ние с гайдите...
18 Ноември 2013 22:57
Генек, Натисни тук

Най-най-най-долу на страницата има нещо като автор.

(Той по-скоро е обобщител на Хайдето и Сапьора, може би затова не е подписан под заглавието):

Дата 14.11.2013
Автор Е. Лилов (АГ, ФАЦ, ВЛ, ВП)
Редактор Д. Попова-Витцел
18 Ноември 2013 23:07
Първо - дойчи не 'нам к'во си никога в своето съществуване не са писали нещо дори отчасти положително за България. Второ - книгата, която ни се рекламира звучи като отчайваща глупост (60 години преход?!! Че то социализма беше ок. 45 г.). И трето - предупреждавам най-скандалното - страните от Източна Европа са задминали много от тези от Западна Европа по нива на демократично самоуправление. Накратко - демокрацията е по-силна в източноевропейските страни отколкото в повечето западноевропейски. Ще ми трябва повече от един форумен коментар, за да обясня в дълбочина грешките в разсъждението, че страните на запад са до една по-силни демокрации, но всъщност на всеки му трябва дори малко критично мислене, за да види тази реалност. Класациите, които се изготвят от западни институти и университети за нива на демокрация, често ползват смехотворни критерии - и папагалското им повтаряне в медии води до създаване на една илюзорна представа, лишена от фактологична обосновка. Ако някой наистина се замисли, колко зависим е политическия процес от парите в богатите западни държави, колконепреодолими са бариерите пред участието в политическия живот, колко трудно се поставят нови идеи в обществото и колко лесно се погазват диалогът и търсенето на консенсус поради тесни олигархични интереси, то той ще осъзнае, че т. нар. комунизъм няма нищо общо с безобразията и девиациите на демокрацията, които изпитваме днес. А ако това не помогне - нека просто се опита да си представи някой като Св. Витков да си направи партия, да участва на избори и да спечели същия процент гласове в Англия. И да продължи да разсъждава от там.
*
Само още нещо - никога в световната история не се е чуло и видяло държава да стане богата, защото е демократична. Случвало се е богата държава да стане демократична обаче. Никога не бъркайте богатство с демокрация - те нямат нищо общо.
19 Ноември 2013 00:37
Янтар - поседните 3 реда обясняват много неща - както казваше Буров - демокрацията е за богатите. Като цяло съществува една много изкривена представа за това, ще е Запад.
Отделно, какво е идеята на Капитализма като система - назад към животното, към звяра, а после ще пишем закони, за да не се изяждаме изцяло и да се залъгваме за капитализма с човешко лице, сиреч, че сме хора. Няма идеали, светло бъдеще, има джунгла и това е – няма Християнство, Възраждане и Епоха на Хуманизъм, няма Комунизъм, няма! - само картини на Брюгел - големите риби изяждат малките и затъпяване. Примирение и вечният въпрос: Какво да се прави. Ставайте милиардери или правете революции или създайте нова религия...
19 Ноември 2013 03:07
Истината е, че българите не се бяха борили за смяна на режима. Ние си всъщност харесвахме режима на Живков. Промените ни свариха неподготвени. Ние не знаехме как функционира западното общество, имахме и имаме големи заблуди. Има една китайска поговорка: Като не знаеш къде искаш да отидеш, отиваш там, където не искаш. И верно. Българският социализъм - това бяха златни години за българската икономика, образование, здравеопазване, наука и култура. Хитрецът Живков успя да осигури на България технологии и ресурси за без пари от Съветския Съюз. Най-страшното беше демонтирането на соц-индустрията след прехода. Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат. ЕС и западноевропеиските ни приятели трябва да помагат, а не да ни бият всеки ден по главата, да си дадат сметка, че ако България не успее да оздрави бързо икономиката си, тепърва ще вземат връх антиевропейски националистически и крайно леви партии като Атака и тям подобни.
19 Ноември 2013 06:49
Объркано и погрешно.
23 години след края на Войната и САЩ и Франция и Чехословакия и другите започват да се променят.
23 години след комунистическата комедия и България започва да се променя. Кадесарските тумори БСП, ДПС и Атака вече нямат бъдеще.
Ражда се поколение без страх и унищожава туморите.
19 Ноември 2013 08:07
Дорис,
благодаря!
Чудех се да не е "плод" на някои международнички от ДВ - я Ваксберг, я другата...
---------------------------------------
Сайтът на Генек
19 Ноември 2013 08:49
Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат.

19 Ноември 2013 09:38
"...Българският социализъм - това бяха златни години за българската икономика, образование, здравеопазване, наука и култура. Хитрецът Живков успя да осигури на България технологии и ресурси за без пари от Съветския Съюз. Най-страшното беше демонтирането на соц-индустрията след прехода. Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура...."

Armadillo, човек просто е склонен да идеализира миналото, ако не знаеш, това е нормално. Като онзи старец, който казал, че най-добре било при Сталин, щото още му ставала оная работа.... Социализъм, казваш, само че кой точно - до 1953-1956, до 1982 или след това, до 1989. Щото последния период нямаше нищо общо със социализма, да ме прощаваш - това си беше вид държавен капитализъм, започнахме да правим смесени предприятия със Запада, частната дейност и т.н. и най-важното - натрупахме огромни дългове. Сега не било по-добре.... сигурно, но за мен е по-истинско и това е най-важното, сега поне никой не ти обяснява как сме по-развити от Холандия, щото преди ни обясняваха, при това съвсем сериозно и "отговорно".... А да, и още нещо - като не ти харесва сега, вземаш си паспортчето и .... свят широк! Щото преди .... хубаво - не-хубаво, тук, в концлагера!
19 Ноември 2013 09:55
Истината е, че българите не се бяха борили за смяна на режима.


Ако трябва да сме точни към 10 ноември 1989 г. имаше един единствен истински съзнателен борец срещу комунизма - бай Илия Минев, който впоследствие всички закъснели антикомунисти от типа н Чугуна направиха всичко възможно той да бъде забравен. Такива работи.
19 Ноември 2013 11:40
"Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура."

И аз съм роден в подобен град.

Възможно ли е западния тип демокрация да е неприложим у нас, защото просто българите не го приемат? Възможно ли е да има друг, чисто нашенски модел на демокрация?
И още нещо: демокрация не означава непременно "слободия", както доста хора си го "преведоха".


19 Ноември 2013 12:16
19.10.2013 г.
И пореден безсмислен ден, изпълнен с безсмислени надлъгвания и врели некипели в олигофреностан.
19 Ноември 2013 12:39
Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат.

А аз живея в такъв.
Там, където някога имаше производство, сега е изобилие от руини. Изтърбушени сгради, зейнали дупки на прозорци, порутени покриви. И някак ми е трудно да повярвам, че индустриализацията по време на соц-а е била нещо лошо и че закриването на 70-80% от производствените мощност на НРБ е правилната насока на прехода.
19 Ноември 2013 12:48
И някак ми е трудно да повярвам, че индустриализацията по време на соц-а е била нещо лошо и че закриването на 70-80% от производствените мощност на НРБ е правилната насока на прехода.

Ами така е.
Само че трябваше да ни премахнат като конкуренция - не че сме били кой знае каква конкуренция, но дори един пазар за 10-20-30 милиарда не е за изпускане.
И нямаше кой да се опъне. Всички бяха държани за топките - един с едно, друг с друго.
19 Ноември 2013 13:03
Поредното назидание -- от запад на изток.
И поредните хора, из форума, които вземат насериозно тъпните от запад
19 Ноември 2013 14:36
„Тогава известният политик и публицист Ралф Дарендорф беше казал, че докато в бившите соцстрани бъде утвърден западният модел на демокрация, ще изминат може би 60 години - тоест трябва да се сменят най-малко две до три поколения.”

Глупости.Публицистът трябва по-полека да внушава нещо,което май не е разбрал за известния случай с 40-те години „преход”,или се прави на неразбрал?По-важно е дали се прави нещо както трябва в „прехода” или е точно обратното.И дали всъщност не ни се помага да правим обратното,а отговорните местни будали изпълняват безотговорно?Така,както се прави нашия „преход”,няма да ни стигнат и 100 г..Естествено никой не ни е виновен,ако сами сме си виновни.

„Единствено в България хората изглеждат не напълно убедени в предимствата на демократичната идея, се казва в книгата.”

След като е останала само идеята? Обаче много са и доволните от ментата и там ни е проблема.
Старата дъвка „преход”.Информация за обстоен преглед на злощастният ни преход към нищото даде, не толкова отдавна, форумния колега Doctora.
Натисни тук
19 Ноември 2013 18:12
Най-страшното беше демонтирането на соц-индустрията след прехода.

Е, не само. Разбиването на селското стопанство от Костов и съдружие допълниха пейзажа. Затов сега ядем "български боб, внос от Китай'', гръцко грозде, македонски домати и т.н. Лека полека с изтичането на мозъци, липсата на инвестиции и нови технологии се превръщаме в банановата република на ЕС. Така че перспективите за този преход за съжаление въобще не са блестящи.
19 Ноември 2013 18:25
Не съм сигурен дали разбиването - при цялата си катастрофалност - беше най-страшното.
Още по-страшно според мен беше отнемането на всякаква надежда от дребния производител. Много пъти съм питал различни хора защо не се обединяват. Да купят един микробус и да си продават стоката в София, където са най-високите цени.
И много пъти съм получавал един и същ отговор. Познайте какъв.
19 Ноември 2013 19:09
Най-интересно ми е, когато западняците заговорят за "политика на сближаване". Поддържат кохезионни фондове и пр. и пр. Какво сближаване. Селското ни стопанство е разграбено още по времето на Филип Димитров. По-късно същата участ сполетя и промишлеността, военнопромишления комплекс.... А енергетиката? ЕРП-тата си прекарват добре, нали? В същото време сме непрекъснато дообезкървявани, като най-енергичните и предприемчивите заминават на Запад. С еднопосочен билет. С тях не може да име никаква кохезия. Това ми прилича на следното: един с отрязан крак и протеза. Един друг - здрав, тича, кара сакатия да го догонва и го гълчи, когато той не може.
19 Ноември 2013 23:45
Горолом
18 Ное 2013 22:41

Бившата ГДР се справяла най-добре...

Самите жители на ГДР имат съвсем различно мнение ...
Натисни тук смятат се за измамени и ограбени ...!
Ето и резултатите за комунистите (бившите, сега са Партия на Демократичния Социализъм - ПДС), на избори в източните ландове, в някои години ....
Заксен Анхалт - 1990 година .. 12% ... ... ... 1998 - 19,6% ....
Тюрингия - 1990 година 9,7% ... ... .. ... 1998 - 21,4% ...... 2004 - 26,1%
Бранденбург-1990 година 13,4% ... ... ... 1998 - 23,3% ... ... ... 2004 - 28 %
Захсен -1990 година 10,2% ... ... .. 1998 - 22,2% .. .. ..... 2004 -23,6%
Мекленбург-Форпомерн-1990 год. 15,7% .. .. 1998 - 24,4% ...
Та де да знам, кой как се е справял, и до къде е стигнал преходът, населението на Източна Германия , явно мисли по-другояче!
20 Ноември 2013 02:22
На който не му харесва днешното положение е свободен да се сдружава в комуни , колхози , кибуци и квото там си измисли. И пак да си живее като в доброто старо време. Защо , обаче , не го прави ами лигави клавиатурата ???
20 Ноември 2013 03:02
DON,
/:/ "Били ли сте в Усти над Лаба?
Перник, пар екселанс.
.................................................
Усти над ЛабЕМ!
Бил съм там!
20 Ноември 2013 10:11
Lord Voldemort

На който не му харесва днешното положение е свободен да се сдружава в комуни , колхози , кибуци и квото там си измисли. И пак да си живее като в доброто старо време

Абсолютно вярно ...
Или - като германците от Изток .. на които не им харесват сегашните - гласуват за бившите!
Какво да лигавят клавиатурите ...
ПДС, както върви , може скоро да вземе и 40% ! ..и то в Бранденбург.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД