:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,366
Активни 933
Страници 2,296
За един ден 1,302,066
АЛТЕРНАТИВИ

Животът е възможен и по друг начин

Все повече германци отказват да работят дълго и пазаруват по-малко в знак на протест срещу консуматорския модел
СНИМКИ: www.dwelle.de
Младата Лиза Чорн е щастлива, макар че няма много пари.
Лиза Чорн е на 29 години, следва география и работи почасово на няколко места, за да се издържа. "Богата съм, макар че нямам много пари", обича да казва тя. Лиза рядко си купува дрехи от магазини, повечето досега са били подарени. Тя рядко се качва и на самолет или влак. Последната си ваканция прекарала във Франция, докъдето се придвижила на автостоп. Лиза е един от участниците в уъркшоп на тема "Как да се противопоставим на правилата на консуматорското общество", провел се преди броени дни в германския град Дортмунд.

Нико Пех също участва в семинара. И той не изпитва потребност от луксозни стоки. Пех няма нито мобилен телефон, нито кола. А каква е последната му покупка? "Един употребяван компактдиск", отговаря професорът от университета в Олденбург. Нико Пех изнася доклад след доклад в знак на отпор срещу принудата, оказвана от постоянния растеж. "Имаме само едно тяло и не можем да работим все повече и повече. Въпреки това си позволяваме все повече неща. Как така?", пита той.



Може да се работи и по-малко



Според Пех в наши дни все повече млади хора проявяват по-съзнателно отношение спрямо задоволяването на нуждите си, подбирайки продукти, които не вредят на околната среда. "Екосъзнанието се е превърнало в един вид мода. Да пиеш бионапитки обаче не е достатъчно. Трябва и да консумираш по-малко", подчертава професорът. Той обяснява, че ресурсите, които не са неограничени, могат да бъдат пощадени само чрез намаляване на потреблението. Томас Форбигер съвсем целенасочено спазва тези принципи, вдъхновен от идеите на Пех. 35-годишният Форбигер води уъркшопа в Дортмунд, в който участват Лиза и самият Нико Пех. Когато започва да говори за нематериалността на парите обаче, Форбигер се натъква на множество неразбиращи погледи. Водещият се опитва да обясни, че системата не е непременно перфектна - с цел да убеди участниците, че всеки може да направи нещо. Той самият например е отказал да работи на пълен работен ден. Вместо това работи на няколко места общо 20 часа седмично, т.е. на половин работен ден. Но затова Томас Форбигер пък разполага с повече свободно време. "Така имам време сам да си поправям разни неща или пък да си правя нови", казва той. Философията на Форбигер е следната: "Принципно парите служат за това да си набавиш неща, които не можеш да си направиш сам. Аз се опитвам да сведа до минимум нещата, за които ми се налага да плащам. Така намалявам и зависимостта си от кризите", обяснява той.



Защо да съм като всички останали?



Повечето участници в семинара в Дортмунд са на възраст около 20 години, се казва в репортаж на "Дойче веле". Марлийн Шварце е на 18, догодина ще е абитуриентка. "Дойдох тук, защото в училище не научавам нищо от това, което ме интересува. А и се надявам да намеря съмишленици", казва тя. Марлийн няма смартфон, не се съобразява с най-новата мода и не се храни с бързи закуски. "Така в училище се превръщам в аутсайдер", признава тя. "Но защо трябва да съм като всички останали? И само да купувам, купувам, купувам. Та германците притежават не достатъчно, те притежават прекалено много", казва 18-годишната ученичка. 21-годишният дърводелец Йеско Гьотинг, който също е дошъл на семинара, се интересува от темата отскоро и е по-прагматичен: "Смятам, че е съвсем правилно отпадъците да се разделят, а колата да се използва по-рядко - щом има възможност. Но не бих тръгнал да пътувам до Азия другояче, освен със самолет".

"При това самолетните пътувания вредят особено много на климата", отбелязва Нико Пех. "Наред с електронните уреди и опаковките за еднократна употреба това е най-големият потребителски проблем при младите хора", посочва той. И тъй като именно в тези сфери младите не са толкова склонни да се откажат от привичките си, Пех не е особено голям оптимист, че скоро може да се стигне до преосмисляне на поведението и постигане на промяна в системата. "Но все пак е по-добре да се говори по този въпрос, отколкото да мълчим", казва той и допълва: "В крайна сметка това да можеш да се ограничаваш е въпрос на дисциплина. Ние, хората, сме зависими от потреблението. А зависимите са известни с това, че не правят нищо срещу своя доставчик."

Рафаел Фелмер е на 29 години. От три години насам той и семейството му живеят без пари. "И останалите хора трябва да живеят като нас. Така ще опазват природата, а и ще се разбират по-добре помежду си", казва берлинчанинът. Рафаел, съпругата му Ниевес, която е испанка, и малката им дъщеря Алма Лусия не плащат наем, не работят, нито пък плащат за храна. Те консумират изхвърлени, но само безмесни продукти. Първоначално Рафаел обикалял биопазарите и събирал непродадени или захвърлени продукти от контейнерите. По този начин той искал да даде своя принос за намаляването на отпадъчните продукти и опазването на околната среда.

Един щастлив ден обаче една фирма за биологично чисти храни откликнала на негово запитване и започнала да му изпраща останали непродадени продукти, които обикновено се изхвърлят. Рафаел започнал да ги разпределял на свой ред между бедни хора и постепенно създал един вид мрежа за предоставяне и получаване на безплатна храна. За да не дава пари за транспорт, Рафаел се движи главно с велосипед, но и за него не е давал пари. "В Германия има толкова много хора, които изхвърлят стария си велосипед или просто го подаряват, когато си купят нов", казва той. А наемът за жилище? Няма такъв. Рафаел и семейството му живеят при родителите му или при приятели. В момента са се настанили в семеен център към протестантската църква. Вместо наем там той се отплаща с известни услуги - грижи се за цветята в градината, почиства центъра, извършва дребни ремонти.



"Светът на парите е зъл"



Но нали на човек все пак му трябват и дрехи, а и някаква покъщнина - креват, шкафове, спално бельо. Как се набавя всичко това без пари? Рецептата на Рафаел гласи: "разменно стопанство". С други думи, замяна на дребни услуги срещу дрехи и предмети. Ти поправяш компютъра на съседа, той пък от благодарност ти подарява някоя стара дреха и т.н. "Ти даваш, но и получаваш - това е приятно и за единия, и за другия", казва той и си спомня как се е сдобил с пералня. "Един човек ме ангажира да измия прозорците на фирмата и къщата му, а срещу тази услуга ми даде неговата стара пералня." "Светът на парите е зъл", казва Рафаел. Парите и харченето за различни стоки поощряват производството и рушат околната среда. Що за свят е този, в който някой се държи добре само ако знае, че ще спечели нещо от теб? Парите отравят отношенията между хората, убеден е той. Неговата философия е, че животът без пари учи хората да правят добрини - без да очакват благодарност и ответна услуга, а просто заради щастието от даряването на радост. (По материали на германски медии)

 В Германия има стотици инициативи за алтернативен начин на воденето на живот.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Хиляди хора получават безплатна храна на площада "Трафалгар" в британската столица Лондон. Акцията "Да нахраним 5000 души" бе организирана от неправителствени организации с цел да се обърне внимание на порочната практика, при която британците всяка година изхвърлят 25% от неизядената си храна на боклука.
31
6339
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
21 Ноември 2013 20:14
Абе че е възможен животът и по този начин, спор няма. Ама къде и за кого? Тези хора са намерили своето убежище, евала, но те непосредствено използват свръхпроизводството на една богата индустриална страна. Да не говорим за маса други благини, които не се виждат от пръв поглед, но които струват ужасно много и са по силите на малко държави. Не е никакъв изход това, а само демонстрация как в едно супербогато общество има начин да преживяваш и алтернативно.
21 Ноември 2013 20:27
А другото е в Калахари. Като в "Боговете сигурно са полудели". Че и моралът е висок...
-----------------------------------------------
Сайтът на Генек

21 Ноември 2013 20:31
Ами Прогреса , кой ще се грижи за него ! Ако всички спрат да произвеждат и да консумират едновременно може и да загинем !
21 Ноември 2013 20:33
Карамфилов !
Много добре си го казал. Въпросът е какво ще стане ако болшинството хора решат да живеят по подобен начин. Вероятно няма да има никакви излишъци не само за изхранване на привържениците на алтернативния начин на живот, но и на другите граждани в държавата.
21 Ноември 2013 21:11
Разхождайки се из пазара Сократ възкликнал: - От колко много неща нямам нужда!

Живот без пари или с минимална консумация е движение възникнало преди десетина години в Съединените щати и се нарича "фриганизъм".

21 Ноември 2013 21:57
Рафаел, съпругата му Ниевес, която е испанка, и малката им дъщеря Алма Лусия не плащат наем, не работят, нито пък плащат за храна.

Защо Рафаел и съпругата му не намерят няколко декара и да въртят мотиката по 12 часа на ден, за да се изхранват? Така няма ли да е по-екологично? По-добре ли е да живееш като глист от отпадъците на другите?
21 Ноември 2013 22:06
Защо Рафаел и съпругата му не намерят няколко декара и да въртят мотиката по 12 часа на ден, за да се изхранват? Така няма ли да е по-екологично? По-добре ли е да живееш като глист от отпадъците на другите?

Да, ама изисква усилия! Колко по-лесно е да се препитаваш на гърба на другите.
А тези с мотиката са милиарди, само дето не се появяват по вестниците да парадират с екологичните си идеи.
21 Ноември 2013 23:31
А наемът за жилище? Няма такъв. Рафаел и семейството му живеят при родителите му или при приятели.

Мда, лузърите често си измислят цяла една вселена, за да обяснят лузърството в собствените си очи. Защото иначе ще трябва да се конфронтират с факта, че са лузъри. Умението да бъдещ мизерник.
22 Ноември 2013 00:56
Животът е възможен по много начини. Може би съм старомоден, но за мен е ценен животът, в който работя и създавам. Паразитирането не го възприемам. Да, съгласен съм да консумирам малко, но да се откажа да печеля - не го разбирам. Парите всъщност са инструмент за реализареното на планове, по-големи от това да си напълниш хладилника, гардероба, и гаража.
22 Ноември 2013 00:58
Ще ми е интересно след години да разбера как ще разсъждава "старата Лиза Чорн"?
22 Ноември 2013 05:22
Рафаел и семейството му живеят при родителите му или при приятели. В момента са се настанили в семеен център към протестантската църква.

Рафаел е просто бездомник. Без постоянен адрес. Penner, на руски е БОМЖ. Без отговорност към семейството си. Ще възпита и такива деца, ако до тогава социалната служба, занимаваща се с благденствието на подрастващите, не му ги е взела за да ги даде в приемни семейства.
Това заглавие с "все повече германци..." нещо не се връзва с действителността. Пет некадърници решили да живеят под звездите и да не си купуват сапун и вече ставали все повече.
22 Ноември 2013 05:26
Забравих да кажа. На Рафаелчо майка му му е показала вратата: Сине, имаш си семейство - гледай си го. Стига толкоз.
Тия работи - старите да работят за младите, пък младите да живеят у родителите си без пари, в Германия не минават.
22 Ноември 2013 05:35
А ето и една полезна за мрънкащи книга на същия Рафаел Фелмер: Щастливи без пари Натисни тук
Самата книга и тя е без пари. Само трябва да имаш Киндл и интернет връзка. Дребна работа.
22 Ноември 2013 05:47
Излиза че ромите в България са по-прогресивни от описаните тук германци.
22 Ноември 2013 05:56
Трици за маймуни. Я цитирайте американец, вместо изтрещяла европейка.
22 Ноември 2013 07:03
А, има ги и там такива. Щом все още се намират балъци да произвеждат гащи и мамбо - що мързеливците да не опитват да се направят на улави ? Номерът понякога минава.
22 Ноември 2013 08:34
Пазаруват по-малко, защото парите са прибрани от богатите. Неолиберализма унищожава капиталистическия пазар.
22 Ноември 2013 09:02
My Lord Voldemort, че се намират - намират се и там. Само дето на мнозинството отрано им е в главата въпросът на Patriot1965- на 20 всички сме безсмъртни.
22 Ноември 2013 09:43
Последната си ваканция прекарала във Франция, докъдето се придвижила на автостоп.
От САЩ до Франция на автостоп. То много лесно да не си като всички останали след като живееш на гърба им. Тука си имаме едни такива хора (с диспропорционална етническа принадлежност).
22 Ноември 2013 09:50
"И той не изпитва потребност от луксозни стоки. Пех няма нито мобилен телефон, нито кола."
Много странно виждане за луксозни стоки....
22 Ноември 2013 09:57
"Парите отравят отношенията между хората, убеден е той."
А иначе за това - , да, така е. Ама... няма друг начин, за жалост....
22 Ноември 2013 10:24
Хихи, ако всички слязат от колите, еко-био-момата ще трябва да млати пеш. Мдааа...Идеята, че можем с малко е добра, одобрявам скромността, но в случая става дума за крайност. Наистина, точно за няколко откачалки, решили да живеят в хотел Звездоброй. Но това не е тенденция, нито пък трябва да е. То по тая логища да се изнесем в гората и да да се приключи с цивилизацията.
22 Ноември 2013 10:47
Рафаел не забравя да си получава социалната помощ, въпреки че живее безплатно в църквата. А няма как да не взема социална помощ - нали трябва да има медицинска осигуровка и той, и семейството му. Именно социалната помощ му дава възможност да пише и книги за това как се живеело без пари.
Както и студентката по география със сигурност взема BAFÖG, един вид стипендия-безлихвен заем. Връща се само половината и то до 10.000 . За студенти преди беше 650 евро на месец за времето на следването. Сега може да е повече. Сметката е сложна, но с BAFÖG се живее и "без пари" във всеки случай. Тук автостоп, там те почерпят... докато е млада. После какво ще прави с това следване - нали трябва да работи нещо, нали трябва да има пенсия!
22 Ноември 2013 11:14
Ей такива две грозотии-германки, "недоволни" от Германия, имаше на моята улица. Те пък бяха конвертирали към исляма, ходеха забулени с пищимали, всяка с по една сюрия деца без бащи. Докато социалната служба престана да им плаща скъпите апартаменти и ги прати при черните из кварталите.
22 Ноември 2013 11:47
То крайности винаги съществуват, именно за да укажат насоката. Мен ме кефят германските "нулеви" и "плюсови" къщи" - слънчевите им панели произвеждат повече енергия от консумираната. Ползват се геотермални системи, супер изолации, покриви от чимове трева и т.н. Това е пътят ! Няма лошо.
22 Ноември 2013 11:53
Вярно, че прокламирания начин на живот е възможен по ръба на презадоволеното консуматорско общество.
Което е прахосническо.
Но по този начин се показва именно това прахосничество.
То е противоестествено и генерира проблеми.
22 Ноември 2013 12:06
ПРЕД ПАРАДНИЯ ВХОД

Валери ПЕТРОВ

Неполучил за някакъв празник покана,
осени ме в момента идея
пред парадния вход този ден да застана,
за да видя какво е без нея.

И преминаха доста познати край мене,
устремени с коли към банкета,
а повдигнал яката под тихо ръмене,
аз подложих се сам на анкета:

Че без приеми можех, това беше ясно,
но дали бих могъл без колата?
Да, могъл бих. И също могъл бих прекрасно
и без толкоз висока заплата.

Без транзистора? Можех. Без вилата? Можех.
Можех също без третата стая.
Как могъл бих без слава, се малко тревожех,
но реших, че и туй ще изтрая.

И така под дъжда аз си тръгнах обратно
край вратарската фигура строга
и вървях, и ми беше ужасно приятно,
че без толкова работи мога.
22 Ноември 2013 12:08
браво-браво...
в една част на света се чудят се правят на интересни като се "опълчват срещу парите", в другата мрат от глад
ех човечеството
22 Ноември 2013 12:55
Валери Петров
Пролетарският филм Куле Вампе (1932 г), режисьор Златан Дудов, не се дава в СССР, защото безработното, доведено до самоубийство, главно лице във филма търси работа, обикаляйки с колело си из Берлин и преди да скочи от прозореца си сваля часовника. Какъв беден бил той! Колело, часовник.... Нахалство!
22 Ноември 2013 14:53
Ако наистина не им трябва нищо то защо не отиват да живеят в пещера?
Там ще им бъде удобно и приятно!

22 Ноември 2013 15:03
Защото трябва да палят огън, а той пари струва. А така при църквата...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД