Две несъгласувани помежду си наредби на КАТ и Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ДАИ) доведоха до пълно объркване сред шофьорите на коли с газови уредби. Заради информации, че шофьорите ще бъдат санкционирани, ако монтажът на газова инсталация не е вписан в големия талон на автомобила, пред пунктовете на КАТ в големите градове на страната се образуваха дълги опашки.
Вчера депутати и институции се заеха спешно да успокояват обстановката. "Автомобили, които имат монтирани стари газови уредби до 2 март 2014 г., не е необходимо веднага да сменят своите талони", обясни на спешен брифинг в парламента депутатът от БСП Петър Мутафчиев, член на комисията по транспорта и бивш транспортен министър. От транспортното министерство също обясниха в отговор на питане на "Сега", че заблудата най-вероятно идва от различните наредби на КАТ и на ДАИ.
Наредбата на транспортното министерство, която влезе в сила през март тази година, транспонира европейските нормативи. Според нея монтирането на газови уредби на коли, които не са пригодени за газ, се определя като изменение в конструкцията на автомобила. Гратисният срок за прилагането на наредбата е до 2 март 2014 г. Наредба на КАТ от 2006 г. пък регламентира, че промяната в конструкцията на колата се вписва в талона на шофьора. Санкцията, ако това не е изпълнено, е от 50 до 200 лева. Според Министерството на транспорта досега при минаване на газ, водачите е трябвало в срок от две седмици да обявят промяната. От КАТ отбелязват обаче, че едва сега монтирането на газова уредба законово се регламентира като промяна на конструкцията.
От пътната полиция информираха, че шофьорите с монтирани газови уредби преди март 2014 г. няма да бъдат санкционирани за направената промяна в конструкцията на колата. "Гражданите, на които газовата уредба не е отразена в талона за регистрация на превозното средство, трябва да съхраняват документите за нейния монтаж и при извършване на последваща пререгистрация на автомобила да ги предоставят за отразяване в талона", уточниха от КАТ. Антон Антонов от "Пътна полиция" помоли шофьорите да не се струпват в пунктовете, защото всеки с документ за монтаж няма да бъде глобяван. Автомобилите с газови инсталации, които са закупени от чужбина, пристигат с документи, в които всичко е отразено, така че това се вписва и в свидетелството за регистрация.
Всеки, който реши да монтира на автомобила си газова уредба след 2 март 2014 г. обаче, ще трябва да промени талона си. Монтажът се извършва единствено в акредитирани сервизи. В момента те са само два, но до март другата година Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" ще акредитира още пунктове, така че шофьорите ще имат по-голям избор и да не се стига до струпване на едни и същи места. В тези сервизи се извършва монтирането на газовата уредба и се дава документ с номера на бутилката. След това на шофьорите ще се налага смяна на талона на автомобила.
Петър Мутафчиев отбеляза още, че от януари 2012 г. до март т.г. в нашето законодателство не е имало специален регламент, по който се узаконяват газовите бутилки. Затова е важно хората, които не са си взели декларация от сервиза за монтирана газова уредба през този период, да го направят.