Представителите на мнозинството не са убедени, че ще сколасат с проекта за нов изборен кодекс до края на седмицата. |
Другото, от което левите няма да отстъпят, е кодексът да се гледа от нова временна комисия в НС, а не от правната, съобщи колегата на Манолова Филип Попов. Идеята за новия орган е на самата Мая Манолова. Според Попов подобна комисия би събрала повече експертен потенциал от правната комисия на парламента, през която обикновено минава изборното законодателство. По мнението на юристи от ГЕРБ обаче този маньовър цели да се забави приемането на промените. Идеята вероятно ще бъде подкрепена от ДПС и "Атака". Хората на Лютви Местан ще търсят да спазарят подкрепата си за някои предложения на БСП срещу отмяна на принципа за уседналост за местните избори, който бе въведен като мярка срещу изборния туризъм. От ГЕРБ заявиха, че категорично ще се противопоставят на подобни опити. Няма да подкрепят и текстовете, с които се допуска повече от един знак за гласуване, както предлагат от БСП. Това, според Красимир Ципов, ще върне старите практики за контролиране на вота и купуване на гласове.
В ГЕРБ все още не са решили дали да внесат свой проект, но имат готовност да го направят до края на седмицата, увери Ципов. Бившите управляващи ще настояват да се въведе смесена избирателна система, при която 50% от народните представители се избират пропорционално и 50% - мажоритарно. Освен - най-вече за българските граждани в чужбина. "Аз лично подкрепям и идеята за създаване на отделен многомандатен избирателен район за чужбина", допълни Ципов.
Единственото, около което може да се постигне съгласие между мнозинството и опозицията, е облекчаване на условията за регистрация на инициативни комитети и издигане на независими кандидати.