Зелените централи и депутати скочиха срещу току-що гласуваната такса от 20% върху приходите на компаниите, които правят ток от слънце и вятър. Предложението мина изненадващо в сряда при обсъждането на Закона за бюджета за 2014 г. в комисията по бюджет и финанси. Текстът бе внесен от "Атака" и комисията го прие лекомислено без никаква обосновка.
Това се случва, въпреки че наскоро Европейската комисия отправи препоръка към всички държави - членки на ЕС, да избягват необявени или с обратна сила промени във ВЕИ сектора и да взимат предвид законните очаквания на инвеститорите за възвращаемост на направените вложения.
Вчера депутати от други комисии възроптаха срещу поправката, а Българската фотоволтаична асоциация предупреди, че изземането на една пета от приходите ще предизвика серия от фалити на фирми, инвестирали в перки и солари. Председателката на асоциацията Меглена Русенова обяви, че секторът вече се стяга за протести срещу поредния опит държавата да въведе наказателно облагане на ВЕИ-тата, след като през годините ги насърчаваше с преференциални високи цени за изкупване на енергията им. Само преди месец БЕХ даде идеята "зелените" централи да плащат 30% данък. Според холдинга така можело поне частично да се компенсира натрупаният дефицит в енергийната система, който според различни прогнози за тази година се очаква да доближи 1 млрд. лева.
Според Русенова новият данък би донесъл на хазната около 170 млн. лв. годишно, които няма да запълнят пробойните в системата, но ще създадат проблеми на цял сектор от енергетиката. Тя обясни, че в момента НЕК дължи на зелените централи над 150 млн. лв. и ги бави с половин година. Отделно ВЕИ-тата още чакат ЕРП-тата и НЕК да им върнат около 300 млн. лв., събрани от незаконно въведената от ДКЕВР такса за достъп до мрежата. "Властта цели да ликвидира целия сектор за сметка на силно дискутираното напоследък увеличаване на мощностите на ядрените централи", категорична бе Русенова и определи данъка като опит за национализация на частния капитал.
По думите й таксата е дискриминационна, тъй като е само за ветро- и соларни мощности, а не засяга работещите с вода и биомаса. Голяма част от водните централи впрочем са държавни или общински. От фотоволтаичната асоциация обявиха, че вече са сезирали председателя на Еврокомисията Жозе Барозу и комисаря по енергетика Гюнтер Йотингер и са готови да стигнат до съда в Страсбург, ако се наложи.
Депутати от всички групи също се обявиха срещу таксата. Пред в. "Сега" Таско Ерменков от "Коалиция за България" заяви, че не е съгласен с предложението. На същото мнение били и други депутати от и извън групата на "Коалиция за България".
КРИВИ СМЕТКИ
Докато държавата се чуди какъв данък да наложи на зелените централи, то икономическият министър Драгомир Стойнев щедро обещава. По думите му увеличение на тока не само че няма да има, но дори е възможно той да поевтинее още. "За увеличение на цената на тока не можем да говорим. Намаление е напълно възможно, но нека да видим разчетите в края на годината", обяви Стойнев пред Нова телевизия.