:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,365
Активни 933
Страници 2,295
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Протестите в Турция родиха нова партия

Партията "Гези" обединява млади и стари, хора с леви и консервативни убеждения, работници и студенти, недоволни от премиера Реджеп Ердоган
Снимка: Шпигел онлайн
Ръководството на новата партия "Гези" - Теоман Кумбараджъбашъ, Нурсун Гюрбюз и Джем Кьоксал (от ляво на дясно).
Протестите, които избухнаха в Турция през май т.г., прераснаха от демонстрация на природозащитници на местно ниво в национално продемократично движение. Именно след тях бе създадена нова политическа партия на недоволните от настоящето положение в страната, но препятствията за постигането на успех са големи. Партията "Гези" е за демокрация и свобода; за политическа и лична отговорност; за паркове и дървета; за това човек да се осмели и да каже "не" на тези, които са на власт; да може да вярва, да се надява и да обича това, което иска, за да е доволен. Всичко това прави новата партия някакво чудо, което неочаквано успя да обедини различни хора зад една обща цел.

Протестите, които избухнаха, след като турското правителство обяви плановете си да срине парка "Гези" - едно от последните останали зелени площи в центъра на европейската част на Истанбул, и на негово място да издигне търговски център, сега са утихнали. През юни хиляди хора излязоха по улиците - първо в мегаполиса, а след това и в цялата страна. Сега демонстрациите са малко и се провеждат все по-рядко. "Точно заради това взехме решение, че ще направим една стъпка напред и ще създадем партия", казва Джем Кьоксал. 37-годишният мъж с коса до раменете е поздравяван от младите хора по улиците на истанбулския квартал "Кадъкьой". Кьоксал е рокмузикант и китарист, който също така пише и продуцира музика. Той и неговите съратници искат да предизвикат турския премиер Реджеп Ердоган. Идеята им е политическата партия да покълне от семената на новото продемократично движение. "Ердоган ни каза на нас, демонстрантите, че не трябва да протестираме по улиците, а вместо това да се кандидатираме за изборите, ако искаме нещо да променим... Ето ни", споделя Теоман Кумбараджъбашъ, който е на 42 години. Той е доста популярен актьор от турските сериали и всички го наричат просто Тео.



В края на октомври Кумбараджъбашъ и Кьоксал основаха партията "Гези"



заедно с още 26-има представители на различни съсловия от турското общество. Партията е колоритна смесица от млади и стари, хора с леви и консервативни убеждения, работници и студенти. Това, което ги обединява, е споделеното недоволство от Ердоган и неговото авторитарно правителство. Партията вече започна да набира и нови членове. "Има стотици хора, които искат да се присъединят към нас, въпреки че изобщо не знаят какво точно искаме", казва Кумбараджъбашъ. "Хиляди са", поправя го Кьоксал. Само месец след създаването на партията, тя вече е успяла да привлече 31 000 свои поддръжници в страницата си в социалната мрежа "Фейсбук". Всъщност именно там е мястото, където всички тези хора взаимно са се намерили. "Преди няколко месеца изобщо не се познавахме. Сега непрекъснато работим заедно, харесваме се, дори се и обичаме", казва Нурсун Гюрбюз, която е служителка в експортна компания. Те заедно искат да постигнат големи неща. Тази амбиция е представена и от логото на партията им - човек, чиито крака са пуснали корени в земята, подобно на дърветата, и държащ над главата си зелена топка. Посланието е: "Прегърнахме Гези, прегърнахме целия свят". Организацията иска да има свои кандидати за парламентарните избори през 2015 г.

Разбира се, това може да звучи и донкихотовски, и мегаломанско. Много хора в движението за опазването на парка в Истанбул са критично настроени към новата партия. "Гези" бе и продължава да бъде аморфно движение, което никой не би могъл да оформи като партия", казва Мерве - студент, който в продължение на дни е протестирал в парка. Други критици смятат, че лидерите на партията са прекалено непопулярни, за да постигнат успех. Бекир Агадир, който оглавява базираната в Истанбул агенция за проучване на общественото мнение "Конда", смята, че е прекалено рано да се говори за "истинска алтернатива на традиционните партии". Човек може само да гадае каква е степента на несъгласието с управляващата Партия на справедливостта и развитието. Ердоган категорично победи в последните три парламентарни вота в страната. Членовете на партията "Гези" са на мнение, че това се дължи на слабата опозиция. "Има и 10% бариера за влизане в парламента, така по-малките партии не могат да имат свое представителство там", обяснява Гюрбюз. "Поне половината от населението не подкрепят правителството", добавя Кумбараджъбашъ. Те обаче търсят истинска алтернатива, казва още той.



Новата партия иска да помогне за създаването на общество,



в което ценното са хората, както и да направят конституцията на страната повече демократична. Програмата на партията защитава обществен ред, в чиято "основа лежат правата на всички личности и държава, основан на върховенството на закона". Членовете на партията могат да гласуват онлайн по всички въпроси и да имат повече права от лидера. "Мога да бъда отстранен по всяко време", уточнява Кьоксал, който в момента е начело на организацията. Основателите на партията вярват, че имат добър шанс за развитие. Според тях Реджеп Ердоган е започнал да губи подкрепа дори в провинции като Анадола и други смятани за негови крепости. "Защо турските медии съобщаваха толкова малко за протестите?", пита иронично Кумбараджъбашъ. "Заради медийното затъмнение протестите не се разпространиха много в провинцията. Като в Анадола има доста голямо недоволство. Четири милиона души живеят в бедност, въпреки икономическия успех, който се смята, че Турция изживява", допълва той. Ако хората там знаеха повече за продемократичното движение, те щяха да се присъединят към него, убеден е актьорът.

Именно за това лидерите на партията планират да пътуват из страната и да разказват за своето движение. Ако организацията има успех в местните избори, насрочени за март 2014 г., това може да й даде по-силен тласък. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като пречките, наложени от турския избирателен закон, са прекалено големи. Законът, например, изисква от една партия да развива дейност в най-малко 41 общини в последните 6 месеца преди изборите, за да може да излъчи свои кандидати. Съкратените срокове са срещу новата партия и за това само времето ще покаже дали новата политическа формация ще има успех, или ще отиде в забвението като старите опозиционни партии.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Недоволството на турците от авторитарното управление на премиера Реджеп Ердоган нараства дори и в райони, смятани за крепост на неговата Партия на справедливостта и развитието.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестите, които избухнаха в Турция през май т.г., се превърнаха от демонстрация на природозащитници на местно ниво в национално продемократично движение.
2684
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД