Мирослав Найденов стана свидетел срещу колегата си от правителството на Борисов Цветан Цветанов. Дали това не му осигури спокойствие по делата, по които го разследват? |
пране на пари и длъжностно престъпление
по проверката. Изглежда указанията на апелативната и върховната прокуратура не са достатъчни на градската. Нищо, че в атестацията на наблюдаващия прокурор Калина Накова, качена на сайта на Висшия съдебен съвет, пише, че тя "има отговорно отношение към работата и спазва разпорежданията на по-горестоящите прокуратури". (Между другото, Накова идва в градската прокуратура от обвинението в Пазарджик през декември 2012 г. Съдебният съвет я мести в София, след като през февруари 2012 г. това й е отказано заради липса на свободни места. В момента Накова кандидатства за ново повишение - прокурор на апелативно ниво. Изпитът за новата длъжност е насрочен за февруари догодина.)
Заради странните движения на папките срещу скоростно забогателите млади дами остава съмнението, че материалите по преписката не са просто отворени за допълнителна проверка, както твърдят от градската прокуратура, а стоят затворени върху нечие бюро
в очакване на сгоден момент казусът да бъде прекратен
Такова е и първоначалното постановление на прокурор Накова от април т.г.
Някой сигурно би казал, че няма значение дали се води преписка или досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Това обаче съвсем не е така. В рамките на разследване могат да бъдат събирани годни доказателства за пред съд. Могат да бъдат правени експертизи и да се разпитват свидетели. А ако бъдат събрани достатъчно доказателства за повдигане на обвинение, ще започне и процедура по проверка на имуществото от комисията за конфискация. Докато по време на проверка не могат да се искат запори и възбрани на имущество. А през това време необезпокоявано може да се разчистват следи и да се прехвърля имущество. Точно по тази причина проверката срещу Христо Бисеров моментално стана разследване. Да не говорим, че в НПК липсва процесуално действие проверка и то се извършва на базата на вътрешна инструкция.
Освен това няма никакво логично обяснение защо проверка, започнала през август 2012 г., още не е прераснала в разследване. Първите указания за това на апелативната прокуратура са от юли т.г. През октомври те са потвърдени и от върховната прокуратура. В прокуратурата по закон действат принципите на йерархията и единоначалието - тоест разпорежданията на горестоящия прокурор са задължителни. Въпреки това градската прокуратура си продължава с проверката. В момента дори не е ясно дали пиарките изобщо са викани на разпит.
Че 25-годишната Спасова е изиграла
сериозна роля при разпределяне на големи порции пари
в земеделското министерство, стана ясно и от изтеклия преди няколко месеца в медиите запис на разговор от 15 април т.г. в Банкя между бившия премиер Бойко Борисов, Мирослав Найденов и бившия градския прокурор на София Николай Кокинов. От разговора стана ясно още, че Найденов живее с нея и най-голямото му притеснение е, че прокурорите може да се разровят. А Борисов много пъти го предупреждава, че Спасова може да го издъни. Развитието около проверката срещу дамата, или по-скоро липсата на такова говори, че може и да го е издънила. Макар че от прокуратурата не дават никакви отговори какво става с делото срещу самия Найденов за подкуп, принуда и длъжностно престъпление.
Бившият земеделски министър бе привлечен като обвиняем през март т.г. (след прословутата среща в дома на Борисов) по дело, образувано през 2009 г. срещу неизвестен извършител. После Найденов стана защитен свидетел по едно от разследванията срещу друг министър - Цветан Цветанов. От март досега обвинителите все трябва да са свършили нещо, което да могат да обявят по делото срещу Найденов. Или поне дължат обяснение какво ги бави и дали това дело някога ще стигне до съд. Освен ако отношенията на Найденов с държавното обвинение не са
на принципа "аз на тебе, ти на мене"
и на Найденов не се разчита много по разследването за незаконното подслушване. Цветанов е топобвиняемият на прокуратурата. Ако е така, разследванията и проверките, свързани по някакъв начин с бившия земеделски министър, ще стоят на трупчета.
Това е отработен метод на държавното обвинение. Примерите на гръмко тръгнали и още по-гръмко срутили се процеси не са един и два. Да вземем само как три години не стигнаха на прокуратурата да приключи разследване за търговия с влияние и подкуп, образувано по сигнал срещу бившия зам.-председател на Върховния административен съд и неуспял конституционен съдия Венета Марковска. За съществуването на делото се чу едва преди година с единствената цел да се осуети клетвата на Марковска като член на Конституционния съд. Както и стана.
Прозрачните политически ходове на прокуратурата дават основание на всеки едва проходил в българското политическо блато при опит за разследване да я обвини, че това е политическа разправа. Последната история пак е свързана с човек на ГЕРБ - странния депутат Георги Марков, който мълча половин година и внезапно стана борец за свобода и независимост. Разследван бил за източван ДДС при покупката на автогарата в Свищов, но ето че борбата му за независимост била възнаградена с прекратяване на делото. Сигурно е просто съвпадание.
От подобни свои действия самата прокуратура помпа самочувствие и черпи нелегитимен авторитет, което е обратнопропорционално на легитимните очаквания на гражданите.