:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,685
Активни 919
Страници 2,615
За един ден 1,302,066
Патила

Казусът "Божурище“, или колко трудно се инвестира в България

Едно правителство даде, но три се опитват да спрат проекта на „Индустриален парк София“. Въпросът е защо
Снимка: Борислав Николов
Летище Божурище се използва вече само от любители на авиомоделизма.
Какво може да обедини депутатите от всички парламентарни групи, които само до преди дни се обвиняваха взаимно в какво ли не? Един брадясал казус вкара в общ отбор ГЕРБ, ДПС, БСП и "Атака" по въпроса за бъдещето на летище Божурище.

----------

Почти осем години продължава сагата около замяната на военното летище за 106 апартамента по времето на НДСВ. След редица проверки на прокуратурата и съдебни дела в края на миналата седмица тя имаше шанс да приключи, но в сряда депутатите й дадоха нов тласък, като създадоха анкетна комисия, която да разнищи как е станала сделката. Инициативата дойде от Красимир Велчев от ГЕРБ и беше подкрепена от всички парламентарни групи. Изненадващото вкарване на анкетната комисия в дневния ред на парламента стана само дни след като ВАС окончателно отмени заповедта на бившия културен министър Вежди Рашидов, с която летището беше обявено за паметник на културата и с която досега бяха блокирани строителните работи върху него. На практика съдът даде зелена светлина на проекта на компанията с италианско участие "Индустриален парк София" за изграждане на логистичен и индустриален парк с конгресен център, хотели, спортни зони, ресторанти, услуги в областта на застраховането и финансите, банки, центрове за обучение и спортен център. Предвидената инвестиция преди осем години е за близо 500 млн. евро.



На кого пречи проектът?



Официалният аргумент е, че мястото е историческо за българската авиация и трябва да е паметник на културата. Двама министри - Стефан Данаилов и Вежди Рашидов, издават заповеди в този дух. Аргументите им са, че летището има "групова урбанистична и историческа културна ценност - комплекс". В момента на територията на летището има няколко разбити ламаринени хангара и старата сграда на командването му. Пистата обаче няма нищо общо с тази от създаването на базата през 1917 г.

Според Закона за културното наследство, за да бъде обявен един обект за недвижимо културно наследство, той трябва да бъде издирен, изучен и да бъде съставена предварителна оценка, която да установи признаците на изследвания обект като ценност. Предварителната оценка се извършва от Националния институт за недвижимо културно наследство върху научна експертиза. Тя служи на министъра да издаде декларационен акт, с който обявява обекта за паметник на културата. Подобна оценка обаче липсва в казуса "Божурище", разкрива сайтът "Съдебни репортажи". В оценката на отдел "Изучаване и регистрация на паметниците на културата" в института е включена единствено историческа справка, взета от "Гугъл", за изграждането на летището и събитията около него.

В крайна сметка след обжалване от "Индустриален парк София" съдът отмени окончателно заповедите за обявяване на летището за паметник на културата и върна казуса на сегашния министър. В парламента обаче са подготвени - няколко седмици преди да се произнесе ВАС в парламентарната комисия по култура е организирано изслушване на инициативен комитет за спасяване на Божурище, в който най-активен е Красимир Велчев от ГЕРБ.



Версия № 1



Първата версия беше подхранена от самите депутати по време на дебатите за създаване на анкетна комисия. Тогава народен представител от левицата попита вносителя на предложението Красимир Велчев дали няма личен интерес да иска да се спре проекта.

"Да, аз пилотирам ултралек самолет, за него не е необходимо летище, а от поляна нямам никакъв интерес. Ако си остане летище, се плащат такси. Не може другите да плащат, а Красимир Велчев - не. Самолетчето ми е в Сливница и си плащам наем по 250 лв. на месец. Когато мога, летя", декларира в своя защита депутатът. Преди да стане народен представител, той е работил в БГА "Балкан" като механик и техническо лице на самолет. Бил е управител на "Технотерм Инженеринг" и икономически директор на КУЛА (сдружение за ултралека авиация).

Неофициално от компанията, собственик на терена, твърдят, че преди да получат собствеността върху летището, депутат от ГЕРБ е ползвал авиобазата, за да държи свои самолети в хангарите. Дори твърдят, че разполагат с писмо, в което той моли да продължи да ползва летището. Те не назоваха името на депутата.

След като "Индустриален парк София" отказва, започват и проблемите им с Министерството на културата. Официално от компанията отказват да коментират решението на съда и създаването на анкетната комисия.

Интересна подробност става известна по време на заседанието и на културната комисия. Тогава Велчев съобщава, че по времето на правителството на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов е определил свой съветник, който се занимавал изключително само с това летище. От кабинета "Борисов" дори са предлагали на два пъти да им заменят терена с друг. "Срещу този терен, който е обявен за земеделска земя девета степен и е 1040 дка, ние им предлагахме 2000 дка, и то по-качествена земя. Те казаха, че ще помислят. След това им предложихме и терен от 150 дка на Четвърти километър плюс землището на Гурмазово и да си изберат още терени. През цялото време те казваха - да, много са добри идеите, ще помислим. Последно знаете, че там има един технологичен парк, на който президентът даже направи първа копка от 2000 дка, в съседство до летището. Предложихме им, тъй като държавата там ще направи инфраструктурата, да заменим с терен в този район. През цялото време те ни казваха: "Да, ще помислим, ще го заменим", обяснява Велчев.

Версията на "Индустриален парк София", макар и неофициална, е по-различна. Според представители на компанията през 2010 г. те са предложили държавата да изкупи терена, след като му бъде направена актуална оценка. До този момент инвестицията е малко над 10 млн. лв. Толкова струват 106-те апартамента, които армията получи срещу земята. На това предложение обаче не е бил получен отговор. Другото предложение, което също получава мълчалив отказ, е предложението на компанията да изгради за своя сметка и на терен от близо 4 дка музей на авиацията. За отправеното предложение потвърдиха пред "Сега" и от Министерството на културата. Въпреки че има специален съветник, който отговаря за казуса, кабинетът "Борисов" отново мълчи.



Версия № 2



Според кмета на Божурище Аспарух Аспарухов сагата с летище Божурище е омагьосан кръг. "Имаме сделка от страна на държавата. В следващия момент тя блокира проекта. Ето защо у нас няма инвестиции", заяви той пред "Сега". Според него всичко е популизъм. "Уж говорим за културно наследство, но на територията на Божурище има паметници на културата, които са изравнени със земята", допълни Аспарухов. Той е категоричен, че теренът, купен от "Индустриален парк София", не е културно наследство. "Културното наследство в този район са военни хангари от началото на ХХ век, които вече са продадени от държавата и са превърнати в складове", обясни Аспарухов. Той обясни, че през 2010 г. се е срещнал с мажоритарния собственик на проекта за Божурище, който притежава и летището във Венеция. Той е заявил, че е имал намерение да строи индустриален и бизнес център, в които да инвестира 500 млн. евро. Собственикът на проекта обаче бил категоричен, че държавата го спира.

С намесата на държавата е свързана и втората версия за продължаващата сага около терена. На практика това правителството е третото, което слага спирачки на проекта. Неофициално се твърди, че държавата иска да си вземе отново терена, тъй като в сегашния вариант той спира изграждането на "Икономическа зона София - Божурище". Идеята за нея се появява в годината, когато е издадена заповедта на Вежди Рашидов за обявяване на Божурище за културен паметник - 2010 г. В средата на юни президентът Росен Плевнелиев направи първа копка в новата икономическа зона на германска компания, която ще изгради ново предприятие и център за обслужване и управление на климатични инсталации за автомобили. На практика теренът на новата икономическа зона се пада зад този на "Индустриален парк София", което ограничава прекия достъп както до пътя София - Божурище, така и до пистата и жп линията. Това прави имота на бившата авиобаза златен, тъй като по-нататъшното развитие на икономическата зона ще зависи от него. Разбира се, очевидно и новият собственик вече иска да се отърве от терена на много по-висока цена, тъй като вече се е отказал от инвестицията си.



ИСТОРИЯ

Продажбата на летище Божурище е по времето на бившия военен министър Николай Свинаров през 2003 г. с идеята да бъдат осигурени жилища за военнослужещите. През 2005 г. Свинаров подготвя терена и сградите му да бъдат дадени на чуждата компания "Индустриален парк София", чийто мажоритарен собственик е италианската инвестиционна банка "Финанциария Интернационале". В последните дни на правителството се взима решение да бъдат заменени 1045 дка държавен терен и сгради на летище Божурище срещу 106 апартамента в София и Пловдив. Сделката е спряна временно поради разследване на прокуратурата, която не открива нарушения, и е приключена 2007 г. от правителството на Сергей Станишев. Финалът на замяната поставя следващият военен министър Веселин Близнаков. Тогава "независим оценител" определил стойността на терена на 10 млн. лв. Според експертите обаче имотът е струвал около 47 млн. лв. През 2009 г. бившият министър на културата Стефан Данаилов обяви летището за паметник на културата, а година по-късно следващият културен министър Вежди Рашидов също предоставя на летището такъв статут. Преди дни ВАС окончателно отмени тази заповед.
 На 17 юни президентът Росен Плевнелиев направи първа копка на Икономическа зона София-Божурище, която се намират зад военното летище.
6
4370
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
05 Декември 2013 20:09
Мдам. Наръчник за много неща.

Всеки инвеститор, тръгнал от самото начало по нелекия път на далаверата - като гореописаната заменка*, трябва да е наясно, че проектът му е рисков и че всеки следващ Свинаров ще поиска парсата си.
Нищо лично, синьоре, джъст бизнес, капишши?

Кметът е прав.
"Имаме сделка от страна на държавата. В следващия момент тя блокира проекта. Ето защо у нас няма инвестиции"

Няма да има я - то с едните ниски данъци, но пък с неимоверно високи уелкъм такси бизнес и инвестиции не се правят.
ГГЗ.

* А какво стана с ония заменки, дето трябваше нещо да сторим, че да не ни глобят от Брюксел - някой помни ли?
05 Декември 2013 22:24
Тези заменки Сатаниш ги направи и Сатаниш ще плати глобата на Брюксел! Да се знае кой изживява катарзиса....
06 Декември 2013 01:28
Щото има много умници затуй.
06 Декември 2013 08:28
То по тазилогика в София нищо не би могло да се построи. То всеки ъгъл е исторически.
06 Декември 2013 09:16
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Паметник на културата е всяко недвижимо и движимо автентично материално свидетелство за човешко присъствие и дейност и за процесите в природата, което има научна и/или културна стойност и притежава обществена значимост.


Да поразсъждаваме за логиката:
Първо, около мен не виждам нито един предмет, който да не е автентично свидетелство за човешко присъствие и дейност или процес на природата. Т.е. тази част на определението е безполезна.
Второ, няма предмет около мен, който да не представлява научна или културна стойност за някого. Всяко пластмасово куче-касичка с отчупено ухо и изровено от боклука е интересно за такива като покойния професор Славов в научните му изследвания за кичологията и културата по време на производството му. Посочете ми нещо и ще ви кажа за кого има научна или културна стойност.
И стигаме до частта, където е заровено кучето (не пластмасовото, а метафоричното) - нещото да притежава обществена значимост.
И кой ще ми каже сега какво е това животно "обществената значимост"?
Ако нещо е било значимо за едно общество в даден негов стадий на развитие, то значимо ли е 100 години по-късно? Защо социалистите събориха дома за лечение на социално слаби на дарителя Кудоглу в Пловдив през 60-те и построиха на негово място крило на пощата? Не е ли идеология преценката за отпадането на грижата за социално слабите при социализма, тъй като такива няма след решанията на Декемврийския пленум? Ами сега, когато държавната поща умира поради отпадащи функции и неконкурентоспособност, дали да не я съборим и нея?
Намаше ли обществена значимост Мавзолея, та трябваше да го гърмим?
Какво става, ако нещо е значимо за една част от обществото, тъй като е свързано с всичко хубаво в живота му, а за другата част то е отвратително?
Парламентът ли ще решава с обикновенно мнозинство обществената значимост? Или към понятията от национално или от местно значение да въведем и от партийно значение?
Както и да е, запуши я.
В случая с летище Божурище става дума за пари, съчетано с евтин популизъм сред патриотарски настроените елементи и носталгиците от резерва.
06 Декември 2013 09:32
...съдът даде зелена светлина на проекта на компанията с италианско участие "Индустриален парк София" за изграждане на логистичен и индустриален парк с конгресен център, хотели, спортни зони, ресторанти, услуги в областта на застраховането и финансите, банки, центрове за обучение и спортен център. Предвидената инвестиция преди осем години е за близо 500 млн. евро.

Е-е-е, най-сетне не се инвестира в София, а на цели 10 км. от ...София ! Хвала на такЪви инвеститори !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД