:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,018
Активни 248
Страници 20,428
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Отечество или смърт”

Кубинската революция e най-организираният и най-продължителният от опитите за сваляне на мафиотската диктатура на Батиста
Фидел Кастро, Раул Кастро и Ернесто "Че" Гевара преди началото на митинг в Хавана, 1959 г. Снимката е на "официалния" фотограф на движението "26 юли" Освалдо Салас и е наречена от него "Трима братя". Рамката е в цветовете на знамето на движението "26 юли" и е поставена за нуждите на този текст.
Трудно ще се намерят много събития в току-що изминалия ХХ-ти век, които да са също толкова често и толкова разгорещено обсъждани като Кубинската революция от 1953-1959 г. Вероятно част от тази известност се дължи на младежката пламенност, на безкористния героизъм и на безусловната саможертва на водачите на бунта, това няма как да се отрече. Но също толкова сигурно е мястото на Кубинската революцията, и на последвалите я съществени промени в обществения, политическия и стопанския живот на страната, сред най-важните международни събития от началото на 60-те години на миналия век, когато заради защитата на Куба и на Кубинската революция светът бе на прага на ядрено стълкновение.

Обект на неспирни обсъждания е най-често един и същ въпрос: Донесе ли щастие за кубинците революцията от 1953-1959 г.?! Изглежда отговорът на тоя въпрос зависи от гледната точка само.

Сигурно могат да се намерят, и с право при това, много недъзи и в провеждането на Кубинската революция, и в промените, които тя донесе за народа на Куба, но революцията, която победи преди точно 55 години направи кубинците достойни, това не може да се отрече. В общоисторически план Кубинската революция трябва да се разглежда само като една крачка по дългия път на човечеството в търсене на всеобща справедливост и природосъобразно благоденствие без излишества. Може тая крачка да не е била твърде голяма, може също да не е била и в най-правилната посока, може да е била и не съвсем уверена, възможен е дори обратен ход някога, но в историята мястото на Кубинската революция ще остане винаги запазено със сигурност.



* * *



Често може да се чуе, къде полушеговито, къде напълно сериозно, че мафията у нас си имала държава. Без никакви условности обаче поне една наистина мафиотска държава вече е съществувала - в Латинска Америка през 50-те години на миналия век, и това е Куба след преврата от 10 март 1952 г., при управлението на диктатора Фулхенсио Батиста.

Макар близките връзки на диктатора с американските мафиоти да датират още от 30-те години, точно времето от 1952 г. до 1 януари 1959 г. бележи техният пълен разцвет. Впрочем и превратът Фулхенсио Батиста организира с парите на американски мафиоти, той не само идва на власт, но и управлява почти 7 години в пълно съгласие и в услуга изцяло на мафията и на американските компании.

В резултат на управлението на Батиста американската мафия завладява без остатък целия развлекателен и туристически отрасъл на острова, все бизнес начинания, които в цял свят са любимите на държателите на мръсни пари. Хавана бе превърната в огромен публичен дом с денонощно работещо казино. През 1956 г. публичните домове в града са 8550 с общо над 22 хиляди служителки и служители в тях. Казват, че условията в тези заведения са ужасяващи, проституиращите не преживяват повече от 7 години непрекъсната работа средно.

Състоянието на останалата част от кубинското стопанство изглежда също смразяващо. То, и без това крайно неразвито, се намира предимно в американски ръце - към края на управлението на Батиста 70% от него е собственост на американски компании, включително 90 % от миннодобивната промишленост, 90 % електрическите и телефонните компании, 80 % от комуналните предприятия, 50 % от всички площи, засети със захарна тръстика. В същото време половин процент от собствениците владеят над 36 % от обработваемите земи, обединени в латифундии, докато повече от 200 хиляди селски семейства не притежават земя изобщо. След като почти от началото на ХХ в. насетне безработните в страната се колебаят все около 30-те процента, през 1958 г. те са вече твърдо над 40 %.

За безспорните си заслуги към американската мафия и към американските монополи Фулхенсио Батиста е награждаван от попечителите си с непрекъснати и щедри подкупи, с осигурен и безметежен живот на верен пазител на чуждото имане. Музеят на Революцията в Хавана, в сградата на стария президентски дворец впрочем, пази и позлатения телефон, и нощното гърне от масивно сребро на диктатора - все "подаръчета" от мафията и от американските компании. Съпругата на диктатора, Марта Батиста, събира усилено ценни произведения на изкуството и се занимава с устройването на Националната галерия в Хавана, днешния Национален музей на изящните изкуства, ще видим по-долу, че е имало защо. Показните занимания с изкуство, с археология, с колекциониране са също, впрочем, съвсем обичайни и даже задължителни за мафиотите по света за всички времена, вижте само родните ни "колекционери" и "археолози".

Дали пък не ви се струва, че цялото това описание е твърде подобно на българската действителност през последния четвърт век, с казината и безчетните хотели по черноморското крайбрежие, с престъпния произход на големите пари, с необезпокояваните от властта монополи, с безкрайните безсмислени приказки, които трябва да успокоят трайно оредяващото и безспирно циганизиращо се българско население?! Не мисля, че ще е нужен нарочен отговор на тоя въпрос . . .



* * *

Фурхенсио Батиста е почти неограничен властелин на Куба още от 1933 г., във времето от 1940 г. до 1944 г. е и законно избран президент на страната, властта си губи в законни избори. Скоро след повторното му идване на власт с преврата от 10 март 1952 г. започва и въоръжената борба на кубинците срещу превратаджиите. На 26 юли 1953 г. е направен опит да бъдат превзети казармите Монкада в Сантяго де Куба и в Баямо. Двучасовото сражение за Монкада слага началото на Кубинската революция, там 165-те въстаници, начело с Фидел Кастро, са отблъснати от редовната войска, мнозина са убити или заловени. В Баямо въстаниците също не успяват. Засега.

Фидел Кастро е изправен пред съда на 21 септември 1953 г. С правно образование, Фидел там защитава сам себе си и произнася знаменитата си реч "Историята ще ме оправдае". Осъден е на 15 години затвор, но скоро е освободен и в Мексико създава революционната организация "26 юли". Точно под червено-черните знамена на "26 юли" въстаниците ще свалят Батиста в началото на 1959 г. В Мексико Фидел и брат му Раул Кастро се запознават с аржентинеца Ернесто "Че" Гевара, който също става член на "26 юли".

В следващите малко повече от пет години в Куба ще се разгръща масово партизанско движение, начело с Фидел Кастро, Раул Кастро, Ернесто "Че" Гевара и Камило Сиенфуегос. Значителни сили ще бъдат съсредоточени за партизански действия в градовете. Заключителният етап от Кубинската революция започва на 2 декември 1956 г., когато 82-ма въстаници с яхтата "Гранма", днес също експонат в Музея на Революцията в Хавана, слизат до селището Белик в провинция Ориенте. Партизанската война в Куба набира непрекъснато сили през следващите точно две години, нейният победен край настъпва скоро.

В късния следобед на 31 декември 1958 г. генерал Франсиско Таберниля, главнокомандващ въоръжените сили на Куба, докладва, че разложението във войската е пълно и тя повече няма да може да спира настъплението на въстаниците към Хавана. На 1 януари властта за диктатора Батиста е вече наистина неудържима - същият ден Че Гевара завършва с победа боевете за Санта Клара, въстаническата войска влиза и в Сантяго де Куба. Още сутринта Фулхенсио Батиста с повечето си роднини и близки сътрудници, както и всички американски мафиоти, живеещи в Куба, напускат страната. В самолета диктаторът отнася със себе си 700 хиляди долара в брой и част от най-ценните експонати на създаваната от жена му Национална галерия. (Някой да се съмнява още в ползата от колекционерството?!) Ден по-късно въстаниците влизат безпрепятствено в столицата, която на 6 януари тържествено посреща и Фидел Кастро.

Първите мерки на новата власт са наистина показателни. Почти веднага след установаването й са намалени наемите, а също и цените на електричеството, на газта, на съобщителните връзки и на медицинското обслужване. Според приетия на 17 май 1959 г. Закон за аграрната реформа с 60 % от отнетите от латифундистите земи са оземлени безимотните селяни, останалите 40 % остават в разпореждане на държавата. През август и септември 1960 г. са национализирани банките, кредитно-финансовите институции и общо 382 от най-големите промишлени предприятия и търговски фирми, всички те собственост на американски компании предимно. На 24 октомври са национализирани още 166 предприятия, собственост на американски компании. В крайна сметка 979 американски компании губят в Куба 2 млн. хектара обработваема земя, най-малко милиард долара преки инвестиции, три нефтопреработващи и 36 захарни завода. Последвалата икономическа блокада на Куба е американският отговор за загубите на компаниите им, така е и досега. Трудното за Кубинската революция тепърва предстои.

 Обявление, разлепено в Хавана от полицията на диктатора Батиста, с което се обявяват награди от 5 хиляди до 100 хиляди долара за водачите на движението "26 юли", включително и за Раул Кастро. Направено е нарочно уточнение, че наградата за главата на Фидел Кастро е 100 хиляди долара.
54
16290
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
01 Януари 2014 19:46
"Трудно ще се намерят много събития в току-що изминалия ХХ-ти век, които да са също толкова често и толкова разгорещено обсъждани като Кубинската революция от 1953-1959 г. "

Kotka,
01 Януари 2014 20:03
"Сигурно могат да се намерят, и с право при това, много недъзи и в провеждането на Кубинската революция, и в промените, които тя донесе за народа на Куба, но революцията, която победи преди точно 55 години направи кубинците достойни, това не може да се отрече. В общоисторически план Кубинската революция трябва да се разглежда само като една крачка по дългия път на човечеството в търсене на всеобща справедливост и природосъобразно благоденствие без излишества. Може тая крачка да не е била твърде голяма, може също да не е била и в най-правилната посока, може да е била и не съвсем уверена, възможен е дори обратен ход някога, но в историята мястото на Кубинската революция ще остане винаги запазено със сигурност".... Ето това е еманацията на статията!Поздравявам редакцията на в.СЕГА с новата 2014 г. и със смелостта да дава трибуна на правдиви анализи на исторически и съвременни процеси.
01 Януари 2014 20:16
Кастро не е Джордж Вашингтон, и не е Джеферсън. Кастро е типичен параноичен тиранин. Например вкарва този човек Хубер Матос, за 20 години в затвора затова, че не одобрява обсебването на революцията от комунистите и иска да подеде оставка.
01 Януари 2014 20:34
http://www.youtube.com/watch?v=jppkff5mk34&feature=related
На мен ми харесва.
01 Януари 2014 20:58
01 Януари 2014 21:18
В средата на 20 век няма държава в Латинска Америка, в която американските капитали да не са основни, а и в основни отрасли. Експлоатацията е брутална и безскрупулна. Диктатурите се редуват с бутафорни демократично избрани правителства, които слугуват толкова добре, колкото и самите диктатори. Така е във Венесуела, така е в Колумбия, така е и по-нагоре - в Централна Америка. Дори едни банани /захранващи САЩ/ предизвикаха коренна промяна във властта на/в определена централноамериканска държава...
Що се отнася до Ернесто Гевара, този мъж се качва на Гранма като незавършил лекар, тоест човек с медицински познания, който трябва да превръзва раните на революционерите. През следващите години успява да се издигне в "длъжност", но е добре да се знае, че на неговата съвест тежат няколко десетки хиляди смъртни присъди, издадени от тамошния "Народен съд", под негово ръководство!!!
И ако не бяха инжекциите от СССР, то в Куба щеше да има милиони жертви на глада и недоимъка, повече от тези в държавата на великите революционери от династията Ким. Далеч не оправдавам Батиста, но в Куба един режим се замени с друг режим.
01 Януари 2014 21:30
.
01 Януари 2014 21:34
nikolay_rs, наистина Фидел Кастро не робовладелец като Дж.Вашингтон, но неговото място в съвременната история, отношението на света към него и делото му, на практика е еднозначно. Помня, че преди десетина години, когато в Женева имаше заседание на някаква конференция на ООН, в момента на влизането на Фидел Кастро, всички делегати станаха на крака и бурно му ръкопляскаха. И това ако не е показателно за теб...
01 Януари 2014 23:14
Автора очевидно никога не е посещавал Куба и си няма представа каква мизерия е там.
02 Януари 2014 00:04
"Трудно ще се намерят много събития в току-що изминалия ХХ-ти век, които да са също толкова често и толкова разгорещено обсъждани като Кубинската революция от 1953-1959 г. "

Не само в ХХ-ти век, в цялото хилядолетие ще е трудно да се намерят.
02 Януари 2014 00:29
Мизерия, мизерия, Бат Наско, ама защо ли Куба е пред САЩ
по средна продължителност на живота?
Любопитна таблица виж тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D0%BE_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0

Авторе,
02 Януари 2014 00:31
В Куба извън курортите е голяма мизерия,да..Но ти се радват като на свой човек,като разберат че си българин...Което ще рече,че духът на Революцията е все още жив
02 Януари 2014 00:46
Ами ,Хулиган ,според мене /доколкото можах да преценя/това е така защото:1.Храната им е много хубава и истинска 2.По-малко стрес -повече карат на усмивки,танци и музика 3.Добро здравеопазване
02 Януари 2014 05:51
Куба либре !!! ЧНГ !!
02 Януари 2014 07:33
България беше една от страните, които подадоха ръка на свободна Куба - научихме кубинците на здравеопазване - предадохме им съществуващата у нас до 1989 година здравна система "Семашко". Кубинците си я практикуват до днес и въпреки още действащото икономическо ембарго, наложено им от САЩ, здравеопазването им е едно от най-добрите(да не кажа най-доброто) в света!...
А ние...нас кучетата ни яли - в пряк и преносен смисъл!...

Ну, Заяц, погоди!...
02 Януари 2014 08:43
„Отечество или смърт”

Partia o muerte!
02 Януари 2014 09:04
Р.Овч. Rakita 02 Януари 2014 08:43
„Отечество или смърт”

Patria o muerte ...Това е превода тъп задник! Идва времето когато палачинката пак ще се обърне и съм любопитен как ще реагирате тогава!
02 Януари 2014 09:17
Patria o muerte ...Това е превода тъп задник! Идва времето когато палачинката пак ще се обърне и съм любопитен как ще реагирате тогава!
Червените дъ-та са толкова плоски, че не схващат метафората, като изразно средство.
И как точно и кой ще обърне палачинката, че ми е чудно? Въоръжена борба ли подготвяте (по друг начин не е възможно)?
02 Януари 2014 10:06
Мизерия, мизерия, Бат Наско, ама защо ли Куба е пред САЩ
по средна продължителност на живота?
Любопитна таблица виж тук:

По продължителност на живота може (с няколко месеца), ама не и по качество!
Бих предпочел по-"късия" американски живот пред по-дългия кубински!
А ти?
02 Януари 2014 10:41
Да, за Куба може да се говори много и то зависи от коя ,,КАМБАНАРИЯ" се гледа..... Аз от моята кабанария виждам, че- Кастро, Чегевара,Пиночет.......са ХОРА които взимат власта, за да наложат своите виждания, за по добър начин на живот на голямата част от народа .... При нас е по друго-- деМОКРАЦИЯ !!! Всеки се стреми, за власт, за да ОПРАВИ себе си естествено ПОДПОМОГНАТ от тъй наречена олигархия /по народному --партия...мафия.../
02 Януари 2014 11:21
aminali
02 Януари 2014 10:06

Ако трябва да избирам, бих избрал Исландия или Швеция, където игнорантите са малцинство...
02 Януари 2014 11:27
Дали пък не ви се струва, че цялото това описание е твърде подобно на българската действителност през последния четвърт век, с казината и безчетните хотели по черноморското крайбрежие, с престъпния произход на големите пари, с необезпокояваните от властта монополи, с безкрайните безсмислени приказки, които трябва да успокоят трайно оредяващото и безспирно циганизиращо се българско население?!


Върху това трябва да се замислим!
02 Януари 2014 11:54
1. Приятна новогодишна изненада е, че СЕГА са публикували статията на Петрински! А за Петрински
2. Да плюваш по Куба е израз на пълна нравствена и политическа деградация на съответните плювачи!
Да се напише нещо като "Един режим сменя друг режим",/ след като Петрински ти е обрисувал какво представлява Куба преди редолюцията/ е дебилна демонстрация на най-мерзки нравствени последици от мафиотския тип капитализъм, включително и нашенски такъв. Убеден съм, че го е написал някой фен на Борисов и Цветанов! Или някой активист от Реформаторския блок!?

3. Това, което беше и е Куба СИ Е творение на кубинците - ВЪПРЕКИ над половин-вековната БЛОКАДА НА САЩ И "БРАТСКАТА ПОМОЩ" НА ПИШМАН-СОЦИАЛИСТИЧЕСКИТЕ ДЪРЖАВИ - СЪВЕТСКИ МОДЕЛ, завършила по-най коварния и безнравствен начин от "небратските" им наследници от "демократични ВЕЧЕ" правителства.
Честита Нова година на братския кубински народ. Кураж! Успех! "Първо отечеството, пък после.......!"
02 Януари 2014 12:45
Куба запали огъня и след 50 години цяла Латинска Америка е вече измъкната от лапите на буржоазния паразитен американски капитал!

Натисни тук

02 Януари 2014 13:10
Кастро не е Джордж Вашингтон, и не е Джеферсън. Кастро е типичен параноичен тиранин. Например вкарва този човек Хубер Матос, за 20 години в затвора затова, че не одобрява обсебването на революцията от комунистите и иска да подеде оставка.
Че Кастро не е Джордж Уошингтън и Томас Джеверсън никой не се съмнява. Ама и последните доста народ са очеткали, а и са изтласкали в Канада доста недоволни от революцията- имало е революционно прфочистване. За съжаление така става в революциите.
02 Януари 2014 13:15
По продължителност на живота може (с няколко месеца), ама не и по качество!
Бих предпочел по-"късия" американски живот пред по-дългия кубински!
А ти?

На времето помагахме на Куба, сега тя води по много показатели пред нас.
А инак ти ще предпочетеш по "късия" американски живот, ако имаш работа в Хамериката. Ако нямаш ще има да се гърчиш. Аз там съм виждал високообразовани, били СIO-та да се чудят как да си намерят работа. И то по времето на Клинтън, когато икономиката вървеше добре. Един ми викаше бих отишъл и в Русия, само да намеря работа.
02 Януари 2014 14:34
Че историята не е наука, а историците не са учени изпъква ярко в този материал.
Лесно е дадеш оценка на нещо, което не си преживял и в момента не изживяваш. Като всяка страна по света и Куба може да бъде едновременно и привлекателна и непривлекателна - зависи какъв си и как искаш да живееш! (Познавам хора, които дори биха предпочели военна служба в Северна Корея, отколкото научна работа в калифорнийския офис на "Хюлет Пакард"!)
Има един универсален показател за живота в една страна - ръстът на населението й! В Куба той е незабележим през последните десет години - което не е добре!
Но Куба има бъдеще! И след смъртта на режима на Кастро, Куба няма да се върне нито към режим, подобен на този на Батиста, нито ще остави комунистите да мимикрират като в някои източноевропейски страни. Възраждането ще дойде от поамериканчените кубински емигранти в САЩ. Техните знания и пари ще се влеят в Куба и Куба бързо ще се модернизира.
02 Януари 2014 14:59
Не сравнявайте Фидел и Че с някакви си президенти допринесли с нещо за развитието на собственита си държава. Къде ги слагате с великите Че и Фидел!
Фидел и Че ще останат в душите и сърцата на милиони хора по целия свят като символи на борбата за един по-справедлив и един по-хуманен свят. Не сравнявайте несравнимото!
02 Януари 2014 15:19
Ето нещо безспорно - великата кубинска музика! Новогодишен поздрав!
http://www.youtube.com/watch?v=Wmfa2XznVic и още едно любимо
http://www.youtube.com/watch?v=VRlxgW5yzVU
02 Януари 2014 15:21
Фидел и Че ще останат в душите и сърцата на милиони хора по целия свят като символи на борбата за един по-справедлив и един по-хуманен свят.

А на останалите милиони и милиарди? Къде?
02 Януари 2014 15:52
А на останалите милиони и милиарди? Къде?
няма значение къде и стотиците милиони им стигат!!!
02 Януари 2014 16:17
Comandante Kotka

ЧНГ, компаньерос!
02 Януари 2014 16:19
Куба беше и си остана за мен "зелената перла" , както я нарече Иван Аржентински в едноимената си книга. Новините от Куба бликаха от екзотика и революционна еуфория. Знаехме имената на всичките и герои. Фидел ,Камило, Че.... Спомням си когато Кастро идвА във Варна...(не помня коя година) с жена ми сме стояли на ъгъла на бул.В.Коларов и бул.Ленин ,до ВИНС до към девет часа да мине Фидел и да го видим. И не бяхме само ние ...цяла Варна беше наизлязла да го види ,не толкова да го посрещне. Повече хора съм виждал по улиците на Варна само когато идвА Юрий Гагарини и когато на площада пред Катедралата посрещнахме НВ Симеон ІІ , който по-късно имаА недалновидността да стане Симеон Сакскобургготски-премиер на България.
Сега си давам сметка ,че нещата са били сериозни , ама кой да ти мисли за тия работи...тогава Куба беше романтична ,далечна революционна мечта ... хлапетии бехме..., но и сега ми се ходи до Куба и може би ще отида живот и здраве.
02 Януари 2014 17:46
Керпеден 1,
Фидел посети България през 1972г , мисля лятото. Аз като ПТУРС аджия провеждах стрелби в околностите на Старо жерезаре, Пловдивско. Стрелбите бяха преустановени да не би някоя ракета да нацели кортежа. Щото тези ракети хвъркаха по хавата си.
02 Януари 2014 18:41
Прочетох внимателно статията и мненията на форума. Не вярвайте на Петрински! Това не е истинската история на една изстрадала страна!

1. Не е вярно, че Куба е била превърната в публичен дом и казина! Дори с данните на Петрински, ако съпоставим броят на проституиращите жени днес стози на проститутките преди 1959 г., разликите ще бъдат в десетки пъти! В това отношение Куба е по-скоро една реплика на Тайланд. И не са виновни кубинките - опитайте се да живеете с $12/месец при цени по-високи от българските!
2. По отношение на хазарта - вярно е, че изгонените от САЩ мафиоти са открили прекрасно място за операции в Куба, но те са използували острова за да контролират бизнеса в САЩ по-скоро. От кубинските си приятел живели и тези времена научих, че мафията е контролирала 4 хотела в Хавана. Аз си въобразявах, че всичките или повечето (жертва на подобна комунистическа пропаганда, както впрочем всички вие). Основният хотел е Ривиера, там е било и голямото казино. Също Капри и Интернатионал. Нека не забравяме че Бъгси Зигел вече е "открил" Лас Вегас и големите мафиотски бизнеси са насочени именно там. А хотел Хавана Либре (някога Хавана Хилтон) е построен с парите на...синдиката на месарите в Хавана. Моите кубински приятели се смяха сърдечно когато аз разпалено обяснявах, че е построен от мафията!
3. А защо Петрински не ви казва, че в този период кубинското песо е равно или по-високо от щатския долар (сега е около 30 песо за долар)? Нима експертът по кубински революции не знае, че жизненият стандарт в Куба по това време е дори по-висок от този в някои щати и канадски провинции?
4. Никой не спори, че Батиста е негодник. Обаче историята на революционните борби в Куба съвсем не е това, което платени писачи се опитват (за съжаление успешно) да ви внушат.
5. А знае ли Петрински, че Куба е разполагала със значителен потенциал от интелектуалци и бизнесмени и се е развивала успешно и далеч по-напред от всички страни в Латинска Америка? и това са факти, а не партийна пропаганда!
6. А с колко лекари осъмна Хавана след април 1961 г.? Къде отидоха хората, които построиха най-високата за времето си сграда със стоманобетонна конструкция?
7. А какво се случи с Айде Сантамария - сестрата на истинският лидер на революционното движение от 1953, Абдел Сантамария? За сведение на форума, тя се самоуби през 80те години, но малко хора знаят, че тя представяше движението 26 Юли пред правителството на САЩ през периода 1956 до 1959 г.

8. А какво се случи с народният герой Камило Сиенфуегос - един истински Левски за кубинците? Нека да сме наясно - кубинците обичаха Камило, а не интелктуалеца Фидел и главореза Че Гевара! Но опитайте се да намерите портрет на Камило! Ще го видите в сянката на Фидел и Че, но никога отделно.

9. А знае ли експертът Петрински, че революцията висеше на косъм когато веднага след януари 1959, комендантите от източните провинции обявиха контра-революция, като реакция на потенциалната метаморфоза към комунизъм? И кой спаси революцията - Камило Сиенфуегос! Но той още не се е върнал от Камагуей - нищо, че самолетът му излетя за Хавана преди 44 години! В този ден кубинците хвърлят венци в океана и още тъгуват за Камило. но нека се запитаме - Qui bene! Фидел е с юридическо образование, той ще разбере въпроса!
02 Януари 2014 19:06
Horseman, какво значение имат фактите? Хората пишат това, в което искат да вярват.

Ето в това е победата на революцията
02 Януари 2014 20:41
Драги Кире,

Имам усещането, че и вие обичате фактите. Няма нищо лошо в тях, а също и в истината. Това го дължа най-вече на изстрадалия кубински народ.

А Петрински не пише това, в което вярва, а това което му заповядат. Сега за съжаление ще мълчи като бит з....к.
02 Януари 2014 20:46
Horseman,
Браво!
Но някои писания вече са изпълнили своята цел.
Бил съм по островите Ки. В Ки Уест видях много емигранти кубинци лежащи пред дървените си къщурки. Обясниха ми ,че са страшно мързеливи. В Куба не съм ходил. Вярвам ,че такива са само емигрантите търсещи лесното в УСА-та.
И Добре дошъл във Форума!
02 Януари 2014 21:05
Благодаря Бай Драгане,

Това, което видях в Куба по време на 5 годишния период на съвместна работа сред кубински колеги създаде в мен точно обратното впечатление. В действителност кубинците са интелигентни, високо образовани и трудолюбиви хора - със съответните отклонения разбира се. Някъде прочетох, но не мога да твърдя, че е истина, че Фидел бил казал, че кубинските проститутки са най-образованите в света... е, ако, го е казал - прав е. Но пак повтарям, аз не обвинявам жертвите, а тези, които ги превърнаха в това, което са.

А на всички от форума - мислете критично! Даже за това, което аз съм написал.

А ето и въпрос-загадка: Как се вдига успешна революция срещу силно въоръжена полицейско-военна диктатура? откъде са се взели оръжията, комуникационните системи, оборудването, екипировката? (отговорът е в моите предишни писания, донякъде)

Поздрави:

The Forth Horseman
(моето пълно име)



02 Януари 2014 21:27
.
02 Януари 2014 21:45
Horseman,
това не е мое мнение. В Ки Уест бях два дни. Навсякъде из Флорида видях прекрасни домове. Само по островите долу е така и на този въпрос американецът до мен ми отговори ,че това са латиноси, повечето кубинци и са много мързеливи.
Но ФИДЕЛ и ЧЕ са идоли. Ей на пак си я пускам. http://www.youtube.com/watch?v=jppkff5mk34&feature=related
02 Януари 2014 21:46
Buddy,

Така както гледам, ти похапваш само колците!

приказките са си приказки - ако имаш да кажеш нещо по въпроса, си добре дошъл
02 Януари 2014 22:11
Бай Драгане,

Песента е хубава - дума да няма -но, за съжаление поръчкова - както и статията на г-н Петренски. Впрочем, песента я имам на диск от години вече. Въпросът е, как се създават идоли? И Сталин е бил идол, а за някои още е! Пак повтарям, ако отидеш в Куба, навсякъде ще видиш портрети и плакати с Фидел и Че. Ама това не значи, че населението прелива от нежност...И у нас навсякъде имаше портрети на Тодор Живков...

А аз вярвам на хората, които споделяха с мен истинските си чувства. На някой не му утърва да постави Камило на плакатите... Все едно нас да не ни бяха възпитавали в култ към , примерно, Левски, а към Димитър Общи и литературния образ Радко Пръдлето...

Аз далеч не съм очарован от Че, но ето още въпроси - защо се скараха с Фидел? Защо Че отиде в Боливия? Кой предаде Че на ЦРУ? Отговорът е вероятно същият както и на въпроса - кой имаше сметка да ликвидира Камило!

А ето още нещо - в онази паметна нощ на нападението над Монкада, младежите тръгват по три различни маршрута - всички ги залавят и убиват по най-мъчителен начин (така загива Абдел Сантамария), обаче фидел се загубил, заловили го по-късно, косъм не паднал от главата му и на всичкото отгоре го затворили в индивидуална килия с баня и тоалетна...само и само за да го освободят по-късно и да го пратят в Мексико...Някой трябва да ги е предал....

И така - Абдел Сантамария, Камил Сиенфуегос, Че Гевара....

Qui bene, приятелю, qui bene...
03 Януари 2014 00:15
Horse, ( не може да си конникът) - Cui bono , приятелю, cui bono.
03 Януари 2014 01:12
По-добре авторът е да се придържа към темата за половия живот на прабългарите и конете им.
Познанията му там са по-задълбочени, а Куба опредеделено не я е виждал и през крив макарон.
03 Януари 2014 02:05
DAX,

"Qui bene" е "Dog Latin" transformation of "Cui bono" и има същият смисъл. Повечето от авторите, а също и някои юристи използуват моята версия.

Само че идеята ти да отклониш дебатите в неправилна посока е твърде прозрачна. Нещо разумно да сътвори главата ти относно кубинската революция, например? Ако се напънеш, може да стигнеш до извода, че Камило не се чете така на испански, а Камийо, ама не съвсем.

Дай по-добре по същество, ако имаш нещо да кажеш.
03 Януари 2014 02:11
Rookie,

Относно компетенцията на автора си много прав, обаче нещата не са толкова невинни. Авторът просто преповтаря тезата, ц която бяха дезинформирани близо три поколения. Интересно е в услуга на чии интереси, а пък не и за първи път. Например статията му за партизанското движение, а и много други, са просто надъхани с комунистически патос.
03 Януари 2014 02:21
Хавана бе превърната в огромен публичен дом с денонощно работещо казино. През 1956 г. публичните домове в града са 8550 с общо над 22 хиляди служителки и служители в тях. Казват, че условията в тези заведения са ужасяващи, проституиращите не преживяват повече от 7 години непрекъсната работа средно.
В резултат на победилата революция днес не само Хавана , а целият остров е един прекрасен цъфтящ бардак. Цените смешни , кубинките все така слънчеви. И след седем години не умират , а почетно се пенсионират. Кубинците казват че жените там са три категории : бивши , настоящи и бъдещи труженички. В зависимост от възрастта в момента. Други няма . Как да не се радва човек на победата
03 Януари 2014 02:56
Kar,

Това е тъжната истина (е, за някои не толкова тъжна)

Аз обаче не обърнах внимание на цифрите по-рано. Според Петрински излиза, че във всеки бардак са работели средно 2.57 служители и служителки.

Други статистки, които съм чел, твърдят, че в Хавана са работели 5000 проститутки, които обслужвали средно 8000 клиенти на ден.

Но нека да не бъдем дребнави - според мен форумът разбра същината на проблема, на базата на сравнението сега и преди
03 Януари 2014 07:04
Няма никакъв проблем. Развиват се хората , подигат нивото на обслужване. В края на този месец отлитаме една група експерти да проверим до къде са стигнали.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД