При разширително тълкуване на закона и на правилниците МВР и службите ще могат да си организират и политически партии, и парламент, че дори протести срещу самите себе си. |
До такива прогнози се стигна, след като МВР, ДАНС, правителството и парламентът започнаха да се занимават с доставяне на всякакви възможности за службите да се вклиняват в целия граждански, търговски и политически живот. Съвсем скоро със сигурност ще се включи и новата Държавна агенция "Технически операции". И всичко е под лозунга за борба с организираната престъпност и тероризма, както и с обяснението, че така е навсякъде по света. Последното може и да е така, но само донякъде и поне в демократичния свят подлежи на
детайлна законова уредба и може да бъде ефективно контролирано
Същото обаче не може да се каже за българската действителност. Стана известно, че на закрито заседание правителството е приело промени в правилника за прилагане на закона за ДАНС. И чрез тях са дадени някои твърде големи и много деликатни правомощия. Като например, агентите под прикритие да имат право да ползват фалшиви лични документи. Отделно от това всички държавни и общински органи ще им съдействат с всевъзможни документи - актове за раждане, дипломи, свидетелства за брак, договори. Освен това е разпоредено фалшивите документи да се унищожават, след като е приключило съответното участие на агента, както и че те няма да могат да ги ползват извън нуждите си по изпълнение на задачата, за която са издадени. Отделно ДАНС ще има регистър на всички ползвани самоличности. В общи линии това повтаря законовите разпоредби от началото на прехода, посветени на служителите от тогавашната Централна служба за борба с организираната престъпност и от Националната служба за сигурност. Те обаче бяха текстове в съответните устройствени закони, а не в правилници.
Отделно от това секретните агенти под прикритие
ще могат да са само служители на ДАНС, и то назначени в специално звено
Разходите на агенцията по линия на тези агенти е предвидено да фигурират в отчетите като "текущи". Или иначе казано, никой освен шефовете няма да знаят за какво и къде отиват. Отгоре на всичко се детайлизира и правото на агенцията да има вече разследващи агенти, които ще работят по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. Те ще работят под указания на прокурор. На практика това ще са хората, които бяха прехвърлени в ДАНС от ГДБОП. Те ще имат вече право да арестуват, да призовават хора на разпит, включително и по телефон, факс или телекс. Промените предвиждат и по-големи награди за агентите, както и още един, трети зам.-председател на ДАНС.
Същите промени предвиждат и детайлизиране на възможността ДАНС да регистрира свои фондации, търговски дружества, дори граждански сдружения, които на практика може да са и партии, за да изпълняват и подпомагат своя оперативно-издирвателна дейност. Всъщност правото на ДАНС, а и на МВР да създават юридически лица не е отсега. За МВР това право е от 2006 г. и е записано в устройствения му закон.
За ДАНС това право фигурира в закона им още от 2008 г.
И в двата случая става дума за един от способите, използвани при оперативно-издирвателната дейност. Този способ е редом до такива като контрол на телефони и на пощенска и електронна кореспонденция, оперативно внедряване, оперативен експеримент, наблюдение, вземане на обяснение, извършване на справки по информационните фондове за лица и вещи. Пак сред тези способи е и вземане на образци за сравнително изследване, белязане на обекти и предмети. Фондациите, фирмите и партиите под прикритие са редом и до проникване и изследване на помещения, сгради, съоръжения, транспортни средства и части от местности, събиране на информация от технически канали за комуникация и дори "отправяне на устни или писмени предупреждения за преустановяване нарушения на правовия ред", както и "осъществяване на контролирани доставки и доверителни сделки".
И за ДАНС, и за МВР обаче изрично е посочено, че специално създаването и използването на юридически лица с нестопанска цел или на търговски дружества става само "при условия и по ред, установени със закон". Такъв закон няма и до момента. Подобно нормативно развитие няма и в Закона за специалните разузнавателни средства, където обаче има поне определение например за доверителна сделка или контролирана доставка. Затова и опит с правилник да се установяват условия и ред на създаване на фондации, фирми или граждански сдружения за прикриване на хора или дейности е
заобикаляне на закона и определено влиза в конфликт с него
Отгоре на всичко това е поредната екстра на службите в тази посока. Защото заедно с МВР имат това право от близо 10 години дори да назначават в държавната администрация свои служители. "При доказана оперативна необходимост" съответният служител или агент би могъл да бъде назначен за експерт, за шеф на дирекция, главен секретар на министерство или агенция. При по-разширително тълкуване може и в президентството, правителството, прокуратурата, следствието, съда. Може и в частни фирми, фондации, спортни клубове и изобщо където си поискат. На практика може да стане така, че всяка служба да си внедрява свои хора в дадена институция, фирма или фондация. И да се следят взаимно. Защото така или иначе контрол и координиращ орган няма. И въпреки че това правомощие им е дадено от години, дали спецслужбите могат да се похвалят, че са разкрили голяма корупция в администрацията?
Отделно от това МВР и службите могат да внедряват и извънщатни сътрудници. Преди време имаше твърдение, че
в огромната си част те са от криминалния контингент,
а пък върховете на организираните престъпни групи били целите "в кюпа". И на практика се "работели" взаимно.
Да не говорим, че например по Закона за ДАНС оперативно-издирвателната дейност, по линия на която се правят всички тези внедрявания и прикривания, е твърде разтегливо понятие. Като например, че тази дейност има за цел "разкриване, противодействие и предотвратяване на престъпления и други нарушения, свързани с националната сигурност" или пък "установяване самоличността на лица, подготвящи, извършващи или извършили престъпна дейност, съставляваща заплаха за националната сигурност". Тя може да е и за придобиване на информация за действия или бездействия, които създават заплаха за националната сигурност, както и за изготвяне и съхраняване на веществени доказателствени средства и предоставянето им на съответните органи на съдебната власт.
Единствено при доказателствата нещата са сравнително ясни. При всички останали случаи използването може да е по-всяко време, за всеки човек или фирма. Винаги ще се намери "основание". Защото някакви видими резултати от всички тези екстри не се забелязват. И да не стане така, че накрая за обществените поръчки да се конкурират фирми на МВР и фирми на ДАНС, а пък техни фондации от много прикриване да си организират Българска Коледа?