Президентът на Казахстан Нурсултан Назърбаев първоначално толерира Мухтар Аблязов, но от 2001 г. той се превръща във враг на държавния глава, след като прави партия, оспорваща властта му. |
След като на 22 юли излиза от съда, Тишченко спира такси. А банката я следва. Частните детективи, които финансовата институция е наела, я проследяват до офис сграда, а след това и до летище "Хийтроу". Те я наблюдават, докато пазарува на Терминал 5 и се качва на късния полет до френския град Ница, според документ, предоставен от финансовата институция на "Уолстрийт джърнъл".
В Ница детективите виждат, че адвокатката е закарана до дома й, намиращ се на хълмовете над Кан, след което тя сменя колата със сив "Ленд Роувър" и към 2.30 ч. сутринта тръгва на юг към вила, намираща се на средиземноморското крайбрежие. В 3.40 ч. сутринта един от детективите забелязва човешка фигура през един от прозорците на спалнята, се казва в доклада на банката. Това е Аблязов - човекът, когото банката издирва в продължение на година и половина. Детективите го наблюдават повече от шест дни, след това се обаждат във френската полиция. Аблязов е арестуван на 31 юли от отряд от полицаи, които са преоблечени като градинари.
Сега Аблязов се намира в пренаселен затвор южно от Екс-ан-Прованс, докато адвокати и съдии спорят къде трябва да бъде изпратен. В Украйна, Русия или Казахстан, като всяка от държавите го иска заради обвинения в измами? Във Великобритания ли, където той трябва да излежи присъда и откъдето е избягал? Или в нито една от тези държави? Зад кавгите обаче стои доста по-важен въпрос: герой или мошеник е Мухтар Аблязов?
50-годишният Аблязов, който бе смятан за протеже на авторитарния казахстански президент Нурсултан Назърбаев, се е ползвал с достатъчно доверие, за да бъде назначен за министър на енергетиката в държавата, богата на петрол и газ. Подобно на други членове на казахстанския елит, той лесно преминава от правителството в бизнеса, като натрупва състояние, възлизащо на стотици милиони долари, става ясно от показанията му пред британските магистрати. Той твърди, че притежава компания за захар, телевизионни канали, дялове в авиокомпания, фирма за зърно и най-голямата компания за производство на сол в страната. През 1998 г. той и партньорите му купуват банка, която по-късно става BTA.
Но през 2001 г. той се скарва с Назърбаев. Аблязов помага за създаването на политическа партия, която оспорва властта на държавния глава. За няколко месеца Аблязов е хвърлен в затвора по обвинения в злоупотреба с власт и укриване на данъци, които той отрича. Организации, защитаващи човешките права, осъждат процеса. Говорител на президента отказва да обсъжда въпроси, свързани с аферата "Аблязов". "Това си е чисто криминален случай. Няма никакви политически мотиви", казва той.
Дъщерята на Аблязов, Мадина, която по това време е тийнеджърка, го посещава в затвора през 2002 г. "Никога не бях виждала баща си толкова слаб. Изглеждаше все едно отново е дете", спомня си тя. Той й разказва, че го бият, както и че е наказван, като е затварян в кутия, която е малко по-голяма от ковчег. Министерството на правосъдието на Казахстан заявява, че Аблязов е "разследван и осъден в пълно съответствие" със закона и в затвора "се отнасят добре" към него. Аблязов твърди, че се е съгласил на сделка: ще бъде освободен от затвора, ако се откаже от политиката. И той го прави.
Малко преди Коледа през 2004 г. бизнеспартньорът на Аблязов умира при нещастен инцидент при странен лов на вълци. Според съобщенията в медиите по това време, случаен изстрел рикошира в джип, след като партньорът е забелязал вълк в мразовитите полета на южен Казахстан. След месеци Аблязов поема контрола над банката.
BTA просперира. Финансовата институция има малки проблеми при събирането на пари от западните инвеститори, които са готови за бума на местния пазар. Аблязов започва да се установява в Англия. Съпругата му заедно с децата им се преместват в Лондон, и накрая Аблязов започва да прекарва повече време там. Базираната в Лондон компания Eastbridge Capital Ltd. се занимава с документи и инструкции към множеството офшорни фирми, свързани с него.
Аблязов по-късно често се оплаква, че президентът не е забравил неговото политическо минало. През 2009 г., в зората на финансовата криза, казахстанските власти настояват за рекапитализация на банката. Държавен фонд влага пари в нея и Аблязов е изгонен насила. Накрая BTA става държавна собственост.
Страхувайки се, че ще бъде арестуван, Аблязов бяга от страната и получава политическо убежище във Великобритания. Той се движи с охрана и живее зад високи порти. Аблязов нарушава обещанието си да стои далеч от политиката. "На практика всички опозиционни лидери го посещаваха в Лондон", заяви казахстанският правозащитник Евгений Жовтис. "Той е една от основните политически фигури, дори и досега."
Малко след като той пристига в Лондон през 2009 г., батальон от адвокати на BTA започват да го преследват в английските съдилища. Претенциите на банката: Аблязов е присвоил милиарди от банката. "Това е една от най-големите корпоративни измами, правена някога в света", казва главният адвокат на банката Крис Хардман от международната юридическа компания Hogan Lovells.
BTA завежда 11 граждански иска срещу Аблязов в Лондон, като го обвинява в сложна измама: той или негови съучастници нареждат на BTA да отпуска заеми, като парите накрая отиват в т.нар. компания черупка, контролирана от Аблязов. Заемите не се връщат в пълния им размер. Аблязов отрича, че е злоупотребил с пари от BTA. В делата, заведени от BTA, участват повече от дузина съдии, над 100 адвокати и се провеждат стотици изслушвания. Аблязов губи почти всички тях. Банката печели дела срещу него на обща стойност над 4 млрд. долара. А лихвите, които се натрупват върху тази сума, са по почти 1 млн. долара дневно.
Британските съдии прецениха, че той е лъгал под клетва и е нарушил съдебна заповед за замразяване на авоарите му. През май съдия разпореди банката да конфискува и продаде къщата с 9 спални и турска баня в Северен Лондон, оценена на 25 млн. долара, където Аблязов живееше. През ноември съдия от Върховния съд се произнесе, че Аблязов е лично отговорен за кражбата от ВТА на акции за 300 млн. долара. Според магистрата акциите са прехвърлени от банката на 5 холдингови компании от Британските Вирджински острови, собственост на Аблязов.
Самият той избяга от Великобритания миналата година, дни преди да бъде произнесена присъдата му за неуважение към съда. Така и не стана ясно как е успял да се измъкне от страната. Адвокатът му признава, че Аблязов е притежавал дипломатически паспорт от Централноафриканската република на името на Марат Аян, когато е арестуван във Франция.
"Трудно е да си представим ответник, действал с повече цинизъм, опортюнизъм и непочтеност към съдебните заповеди от г-н Аблязов", се посочваше в присъдата на съдия Морис Кей от апелативния съд миналата година.
Аблязов се оплака в Европейския съд за правата на човека в Страсбург за това, че не е имал право на справедлив процес.
От банката обявиха, че са открили повечето от представените от тях доказателства сред банковите документи. Адвокатите на ВТА, водени от Хардман, откриват и друг доказателствен материал. Представители на банката забелязали ван, натоварен с кашони, който влизал и излизал в склад в Северен Лондон, използван от Салим Шалабаев, друг шурей на Аблязов. По-късно в същия склад те откриват документи на Eastbridge. Сдобиват се със заповед за обиск на фирма, която управлява компаниите на Аблязов в Кипър. Сред купчина касови бележки за офис консумативи и чай била намерена и квитанция от фирма, която сканира и унищожава документи, става ясно по време на съдебните заседания. Пак там адвокатите откриват и стотици хиляди скрити документи на компанията.
Това хвърля светлина върху начина, по който парите на ВТА преминават в дружества, свързани с Аблязов. Според присъда на Върховния съд от миналата година, между 2006 и 2008 г. ВТА заема 1.4 млрд. долара на 17 компании, инкорпорирани в офшорни зони.
През следващата година част от кредитите за 17-те компании са върнати, но повечето от тях са заменени от нова порция заеми за общо 1 млрд. долара за още холдингови компании. Парите така й не биват върнати.
След като Аблязов напуска Великобритания, натискът се увеличава. През май италианските власти задържат съпругата му Алма Шалабаева в къща в Рим, където тя живее с 6-годишната им дъщеря.
Според семейния адвокат Салас Шалабаева твърди, че тя и момиченцето били закарани на летище Чампино и отведени на борда на чартърен самолет, където ги чакали казахстански дипломати. "Качиха ни на самолета. Никой не ни пита нищо. Летяхме без документи. На практика те просто ни отвлякоха", заявява тя в писмени показания. Самолетът ги отвежда в Казахстан.
Междувременно в целия свят са в ход операции по залавяне на сътрудници на Аблязов.
В началото на миналия месец Аблязов е отведен от затвора в апелативен съд в Ек-ан-Прованс за заседание за евентуалното му екстрадиране в Украйна. Пред съдебната палата дъщеря му Мадина каза, че ако излезе от затвора, той ще се върна в политиката в Казахстан и ще се изправи срещу президента Назърбаев. "Дайте му година-две и ще бъде избран. Той или ще играе важна роля, или ще умре", казва тя.