Стратегически преглед на отбраната - това със сигурност нищо не говори на средностатистическия българин. За служителите на Министерството на отбраната (МО) и военните от Българската армия това означава най-вече съкращения и несигурност. Поне така е било досега. Всяко правителството от 1997 г. насам си прави нещо като стратегически преглед на отбраната, пише план за реформа и за модернизация. Резултатът е хиляди съкратени военни, много спорни армейски сделки и все по-малко боеспособна армия.
Кабинетът "Орешарски" също дойде с намерението да прави поредната реформа в армията. Още незавършила реформата, предприета от кабинета на ГЕРБ, военният министър Ангел Найденов обяви, че започва нова.
"От началото на януари до края на юни 2014 г. ще се проведе стратегическият преглед на въоръжените сили", съобщи преди дни министър Найденов и посочи трите основни причини за неговото осъществяване - резултатите от изпълнението на Плана за развитие на въоръжените сили, оценка на изградените способности и използваните ресурси. Което на прост език означава да се видят слабостите във войската и да се планира нова реформа.
"На базата на стратегическия преглед ще бъде изготвен план за развитие с продължителност на реализация от 4 до 6 години, чиято цел няма да е механично съкращаване на въоръжение и техника, каквато е била практиката досега", каза още министърът.
Засега единственото обяснение защо се налага това е: "заради променената среда за сигурност". Това обаче звучи точно в стила на "трябва, защото НАТО го иска". Това обяснение използваха политиците преди няколко години, за да оправдаят закриването на едно или друго поделение, както и за започване на поредния спорен и скъп проект за модернизация.
Официалната причина
Военният министър обича да обяснява, че този стратегически преглед ще е различен от останалите, тъй като става въпрос за преглед на сигурността и отбрана, а не само на структурите на въоръжените сили. Факт е, че до този момент армията се реформираше основно, като се закриваха поделения. В тезата на министър Найденов обаче има пробойни, което поставят доста въпроси около целта на готвената реформа в армията.
За да се започне такъв преглед на сигурността и отбраната, е нужно доста повече от ангажимент само на МО. Става въпрос за участие на всички структури, които имат отношение към системата за сигурност - ДАНС, МВР, разузнаването, прокуратурата и т.н. Нито една от тези институции до този момент не е заявила, че ще се включи в прегледа на военните. Най-малко за това е нужно решение на Министерския съвет. Дори обратното - вътрешното министерство започна своя реформа, която няма нищо общо с плановете на министър Найденов.
Същото се отнася и за службите за сигурност - ДАНС прие в редиците си ГДБОП, а Националната разузнавателна служба се готви да стане скоро държавна агенция "Разузнаване". Също, за да се започне такъв процес, преди това трябва бъде променена стратегията за национална сигурност, която само преди 2 години беше приета. До този момент нищо не налага нейното изменение, тъй като няма нови заплахи за сигурност - в нея са отразени опасностите от тероризъм, както и кризата в Близкия изток.
От друга страна, самото военно министерство прави доста противоречиви ходове и изказвания, които показват, че стратегическият преглед няма за цел оптимизиране на армията, а нещо друго. Такъв е случаят с готвените уволнения на близо 2000 военни и цивилни от армията. Логичният въпрос е, ако смяташ да правиш нова реформа, не трябва ли да изчакаш да приключи прегледът, преди да започнеш съкращения. Друг пример е решението да се възстанови поделението във Враца. Това стана с подкрепата на същите военните, които няколко месеца по-рано решиха, че то трябва да бъде закрито. Намерението да се строят жилища на армията в Асеновград е също в този тон. Защо да се дават близо 1 млн. лв. за нови апартаменти, ако след 2 години ще трябва да се закрива поделението в района.
И неофициалната
Според източници на "Сега" от МО военният министър Ангел Найденов е напълно прав, че новият стратегически преглед ще е много по-различен от досегашните, защото целта му няма да са съкращения, а пренареждането на проектите за модернизация. Покупката на нова техника е била апетитна хапка за всяко правителство с изключение на ГЕРБ, което трябваше да плаща сметките на тройната коалиция и кабинета на НДСВ. Така че това на Пламен Орешарски няма да направи изключение.
По неофициална информация целта на предстоящата реформа е да отпаднат част от съгласуваните с НАТО проекти за модернизация, а други да бъдат изместени по-напред във времето. Става въпрос за покупка на нова техника за 2,3 млрд. лв. Сумата ще бъде изразходвана от 2014 до 2028 г. Пакетът на договорените цели на силите с Брюксел предвижда да се отделят за нова военна техника между 80 млн. лв. за 2014 г. до 300 млн. лв. през 2019 г.
Само нюанс, но съществен, е, че с идването си екипът на Найденов показа особена чувствителност на тема модернизация. Още в първите седмици беше сменено ръководството на военноремонтните заводи "Терем". Официалната причина за това беше, че констатирани нарушения в някои заводи като "Флотски арсенал" край Варна. Тогава от МО пропуснаха да споменат, че проверките са били извършени по инициатива на освободеното ръководство, което беше на този пост от няколко месеца. По неофициална информация истинската причина е отказ на уволнените да се започне съвместен проект с частна фирма. Стойността му е била за близо 500 хил. лв. Парите е трябвало да даде "Терем", въпреки че оборудването е на частната компания. В крайна сметка проектът е започнал след рокадите, потвърдиха източници от "Терем".
Също така за първите си 6 месеца новият екип в МО показа, че залага особено много на модернизацията. Бяха отделени 2.1 млн. лв. за удължаване на ресурса на МиГ-29. Допълнително отпуснатите от кабинета 30 млн. лв. за руските изтребители са били изразходвани, за да се платят стари проекти за модернизация на радари. През следващата година ще бъдат отделени още 60 млн. лв. за възстановяване на хеликоптерите "Кугар", Ми-24, Ми-17, както и за "Пилатус". Не на последно място трябва да се посочат и категоричните намерения на екипа на Найденов догодина да започне най-скъпият проект за модернизация - покупката на 9 изтребителя за 700 млн. лв. Това е само половината сума от целият проект.
Засега неофициалното обяснение на плановете на екипа на Найденов изглежда доста по-логично и аргументирано. Ако е така, армията и служителите в МО трябва да бъдат спокойни, ако оцелеят след предстоящите съкращения догодина. Новият преглед няма да доведе до нови съкращения. Просто става дума за пари. Много пари, които отново ще бъдат преразпределени, само че между други хора.
За сравнение във Великобритания това отнема 3 години.
Ливади...ние петилетки правим за 3 години