Управляващото мнозинство започна обществени дебати за приемането на изцяло нов Закон за движение по пътищата с уместните аргументи, че законът от 1999 г. е променян над 50 пъти, че е дебалансиран, че трябва да се въведат европейските практики, че вече има нови технологии.
Толкова по-изненадващо правителството насред дискусията внесе пореден голям пакет от промени в действащия закон. Включиха се и депутати. Вероятно промените скоро ще бъдат приети. Като се има предвид, че в немалка част те предвиждат поредна порция санкции, определено трябва да се следят изкъсо.
Няколко разпоредби в проектозакона са най-спорни.
Бе създадена изцяло нова алинея 2 в чл.143, според която физическо или юридическо лице, което използва превозно средство по силата на правно основание, различно от правото на собственост, в едномесечен срок от възникването му се регистрира като ползвател на превозното средство.
Който не го направи, го грози глоба от 150 лв. Надигна се обществен вой и във варианта, внесен в парламента, тази алинея отпадна. Няма да е голяма изненада, ако между първо и второ четене въпросният текст се прокрадне в бъдещите промени.
В официалния проект обаче са текстовете, които предвиждат записи от полицейски камери вече да могат да се използват за налагане на глоби за повече нарушения. Не само за превишена скорост, но и за неправилно изпреварване, паркиране на забранено място, минаване на червено, шофиране в BUS лентите и т.н.
С промяна на чл. 180 пък се въвежда глоба от 20 до 150 лева за собствениците на автомобили, чиято аларма се включва без основателна причина или издава сигнали, наподобяващи тези на пътните превозни средства със специален режим на движение. Така за това провинение ще се налага същата санкция като за неправилен престой или паркиране и управляване на технически неизправно превозно средство.
С друга важна поправка се прави опит да се избегне практиката, при която съдът отменя електронните фишове на КАТ заради проблем с т.нар. запетая. Предлаганият нов текст в закона за движение по пътищата изключва присъствието или отсъствието на контролен орган и на нарушител на мястото на заснетото нарушение. Тук става дума за заснетите чрез монтирани в коли на КАТ камери.
По действащата в момента разпоредба
електронните фишове от мобилните камери падат при обжалване в съда
Съдиите не приемат, че изразът "в отсъствието на контролен орган и на нарушител" е вметнат, защото след него няма запетая. В проекта е записано, че не е нужно електронният фиш да е подписан от длъжностно лице.
"Поради зачестилите случаи на отмяна на електронни фишове от районните съдилища с мотив липса на подпис на длъжностното лице, издало електронния фиш, както и изхождайки от дефиницията на определението на електронния фиш е предложено допълнение към §6, т. 63 от Допълнителните разпоредби, с което ясно се указва, че електронният фиш е електронно изявление и не следва да бъде подписван", пише в мотивите към проекта.
Въвежда се и срок за издаването му - три месеца след заснемане на нарушението. В тази връзка в законопроекта е включен и нов образец на фиш, който ще се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Образецът включва дата и точен час на извършване на нарушението. С предлагани изменения се прави опит да се реши и още един голям проблем за МВР - практиката граждани на страни от ЕС да шофират коли с български номера, купени у нас.Такава практика има в Италия, Франция,Румъния. Като собствениците им не сменят табелите, независимо че е задължително. Предлага се текст, според който преди прехвърлянето на собствеността на превозно средство на лице без адресна регистрация в България да се прекрати регистрацията на автомобила у нас и да се върнат номерата. Ако това не се направи, глобата ще е 300 лева.
Предлага се и ново изискване, според което до месец от придобиването на ново моторно превозно средство да бъде регистрирано в съответната община. В момента всеки трябва да предостави копие от договора за покупко-продажба. За нарушение на предлагания сега текст глобата става 150 лв. Предлага се и въвеждането на изискване в общината да се регистрират и купените в чужбина автомобили дори ако те остават с чуждестранните си номера.
Една от значимите промени в закона е, че кръвният тест при установяване на шофиране след употреба на алкохол отпада. Сега това е задължително, ако бъдат оспорени данните от дрегера или пък ако ще се стига до съд. Вече ще има възможност водачът да признава и данните на т.нар. дрегери, които анализират концентрация на алкохол в издишания въздух, и той да не бъде подлаган на кръвен тест.
Новост е и възможността собствениците на МПС да предоставят електронен адрес за кореспонденция във връзка с нарушения по закон. Тя обаче ще е валидна само ако съответното лице притежава електронен подпис.
Авторите на проекта съобщават, че с него се въвеждат изцяло разпоредбите на Директива 2011/82/ЕС. Тя предвижда сътрудничество за обмен на информация за определените категории пътни нарушения, така че да се улесни реалното прилагане на наложените санкции. Но пътните нарушения, за които се отнася директивата, са само за превишена скорост, неизползване на предпазен колан, неспиране на червен сигнал на светофара, управление след алкохол или наркотици, липса на предпазна каска при моторите, използване на забранена лента за движение и незаконно използване на мобилен телефон или други комуникационни средства по време на шофиране.
За тези нарушения ще има информационен обмен и на практика няма да има значение къде е извършено нарушението, за да има санкция. Регламентирани са сроковете за отговор и последващите действия от страна на контролните органи, както и националното звено за контакт.
В момента контролът на скоростта се осъществява изцяло с автоматизирани технически средства. Водачите не се спират и установяват на място, а чрез електронен фиш се налага глоба на собственика на МПС. В тази връзка Законът за административните нарушения и наказания дава възможност в Закона за движението по пътищата да бъде уредено връчването на електронен фиш, което е задължително условие за влизането му в сила и за
последващи действия за събиране на наложената глоба в случаите, когато тя не е заплатена доброволно в определените срокове.
Авторите на проекта се хвалят, че той щял да намали регулаторната тежест за бизнеса. Това щяло да стане с обединяване на режимите за обучението за придобиване на правоспособност и за допълнително обучение на водачите за частично възстановяване броя на контролните точки. В момента първото се прави по наредба на министъра на транспорта, а второто по акт на вътрешния министър. "Със законопроекта досега действащите два режима не само че ще се обединят в един, но основната цел е режимът от разрешителен да премине в регистрационен", твърдят авторите на проекта. Те се хвалят и с това, че вече ще дадат да се правят справки за автомобили от всеки в КАТ.
Това обаче естествено ще става чрез заплащане
Иначе вече много депутати потриват ръце в очакване да започнат да внасят и те промени в Закона за движение по пътищата, които да се обединят с правителствения проект. Засега те основно са в посока драстични ограничения за младите водачи. Обсъждат се вече какви ли не варианти - да не могат да карат без придружител една или две години, да са с временни книжки, да имат по-малко точки, да им се отнемат книжките за повече при определени нарушения, да не се качват по магистралите или ако са на магистрала, да карат по-бавно от разрешеното за останалите водачи и т.н. и т.н. Все промени, които ги имало в Европа. Те обаче трудно ще минат в България и биха издържали например в Конституционния съд при настоящото действащо законодателство, особено антидискриминационното. Но е очевидно, че ще бъде направен опит.