След като на 26.12.2013 г. японският премиер Шиндзо Абе посети Мемориалния храм Ясукуни, в който се почитат имената на главните военнопрестъпници от Втората световна война, Китай, Русия, САЩ, Германия, Южна Корея и други страни, както и ООН и други международни организации категорично се изказаха против тези действия, световното обществено мнение също сериозно ги осъди. През последните дни редица развълнувани български приятели непрекъснато се обръщаха към мен с обаждания и писма, за да се осведомят за причините и същността на проблема. Като посланик на Китай в България смятам, че съм длъжен да дам обяснение на хората в България относно характера на Мемориалния храм Ясукуни, сериозността на проблема с поклонението в храма на важни японски политически лидери, както и категоричната принципна позиция на китайското правителство по този въпрос. Надявам се чрез тази статия читателите да видят ясно истината и реалността, да разберат желанието на китайското правителство и другите страни в света да бъде зачитана историческата действителност, да бъде опазван световният мир.
Премиерът на Япония Шиндзо Абе демонстративно почете Мемориалния храм Ясукуни. Това е явно предизвикателство към паметта на всички хора, станали жертви на японската военна агресия, към резултатите от Втората световна война и следвоенния ред. Постъпката на Шиндзо Абе тласка Япония надолу по един особено опасен път и много сериозно подкопава регионалния мир и стабилност въпреки силното противопоставяне и осъдителните реакции от страна на нейните азиатски съседи и международната общност.
Мемориалният храм Ясукуни бе духовен инструмент и символ на японския милитаризъм в агресивната му война и колониално господство по време на Втората световна война. И до днес от тази страна все още се дочуват твърдения, че агресията била "справедлива", и се отдава почит като на "герои" на 14 главни военнопрестъпници от Втората световна война, обосновавайки по този начин най-милитаристичния възглед към историята. Отдавайки почит в Мемориалния храм Ясукуни в качеството си на премиер на Япония, Шиндзо Абе се опитва да изчисти имената на престъпници от отговорността за една военна агресия. Това съвсем ясно разкрива неговата крайнодясна ориентация и подкрепя факта, че днес, близо 70 години след края на Втората световна война, Япония все още не успява да осъзнае и да възприеме правилна позиция към миналата си агресия. Това е опит да се избегне справедливата присъда над японския милитаризъм от страна на международната общност в следвоенния период и е предизвикателство по отношение на резултатите от Втората световна война и следвоенния международен ред.
Бъдещето може да бъде видяно само чрез правилен подход към миналото. Агресивната война срещу Китай, разгърната от милитаристична Япония, доведе до нечувани страдания на китайския народ, а окупаторската японска армия извърши геноцида в Нанкин и много други потресаващи жестокости. Китай даде 35 милиона жертви - убити и ранени, а преките и непреки загуби се равняват на 600 милиарда американски долара. Япония е съседна на Китай държава. Ние бихме искали да развиваме нормални отношения на добросъседство и приятелство с японския народ. Когато Китай и Япония нормализираха своите дипломатически отношения през 1972 г., китайското ръководство взе важното решение да не изисква репарации от Япония. Това е така, защото ние вярваме, че престъпленията и отговорностите за агресивната война срещу Китай са дело на ограничен кръг милитаристи. Хората в Япония също са жертва на войната. Шиндзо Абе обаче отказва да приеме историческите отговорности или да заклейми миналите престъпления на Япония. Вместо това той посещава религиозна церемония в памет на отявлени военнопрестъпници. Това сериозно накърни и разклати политическата основа на китайско-японските отношения.
Победоносният изход на Световната антифашистка война и следвоенният международен ред бяха постигнати с цената на огромни човешки загуби от народа на Китай и от народите по света. Ние никога няма да позволим на Япония да отхвърли присъдата над своята агресивна политика в миналото или да върне назад колелото на историята. Ние сме готови да полагаме усилия заедно с останалите страни в света и да съдействаме за съхраняване на историческата справедливост и световния мир.
Историята не бива да се забравя, забравената история е предателство към историята. Историята не бива да бъде отричана, отричането на историята е заличаване на бъдещето. Нашата позиция относно поклонението на важни японски официални лица в Мемориалния храм Ясукуни е ясна и последователна и ние се надяваме японските лидери действително да предприемат отговорно отношение към историческите въпроси, внимателно да преосмислят миналото и да изменят решително своя подход.
Моят японски колега ми разказваше, че Китай и Корея (разбира се става въпрос за Южна Корея, винаги са действали против Япония Разбира се японския милитаризъм е виновен за огромните жертви в Китай и Корея, разбира се и в самата Япония. Не са само ядрените бомбадировски. Американската авиация е систематично бомбардирала със запалителни бомби кварталите с бамбукови къщи (по това време) в Токио и милиони са загинали.
Проявата на десния премиер на Япония нажежава допълнително лошите отношения на страните в района срещу Япония.