:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,541
Активни 762
Страници 29,106
За един ден 1,302,066
Интервю

Всеки българин, който е искал, вече е емигрирал

От отворения пазар на труда има само ползи, смята бившият социален министър Иван Нейков
Иван Нейков
Иван Нейков е роден на 17 април 1955 г. в Хасково. Завършва право в Софийския университет "Свети Климент Охридски". През 1997 г. става социален министър в служебния кабинет на Стефан Софиянски. Остава начело на министерството и в правителството на Иван Костов. В момента е председател на Балканския институт по труда и социалната политика.



- Г-н Нейков, от 1 януари т.г. и последните 8 страни в Европейския съюз, които имаха пълни или частични ограничения на трудовите си пазари за българи и румънци, бяха принудени да ги премахнат. Това отваряне за кого е по-драматично - за англичаните, които се страхуват, че вълна от емигранти ще им източи социалните системи, или за страната ни, понеже ще доведе до изтичане на най-кадърните и квалифицирани кадри?

- Това с наплива от емигранти, с източването на социалните системи е някакво плашило, което всяка държава размахва за вътрешнополитическа употреба, за да се харесат партиите на избирателите си - внимавайте за кого гласувате, да не останете без работа и помощи. Всъщност при отварянето на пазарите печелят и страните, в които идват да работят други граждани, и онези, от които излизат тези граждани. Може да изглежда абсурдно, защото ние сме свикнали да се тръшкаме, че когато българите отиват да работят в чужбина, страната ни губи от това, но не е така. Всички данни сочат, че страните с голяма миграция в крайна сметка печелят от нея. Първо, защото това е един поток от средства, които непрекъснато влизат в родините на емигрантите като пари, пратени до семействата им. По неофициални данни за България те се движат между половин и 1 млрд. евро годишно. Излиза, че тези българи са едни от най-големите инвеститори в страната си. На второ място, емигрантите научават нови знания, нови умения, ако трябва да сме честни, научават се да работят по друг начин. Ако се сравнява един българин, който е работил само у нас, с някого, който няколко години е работил навън, виждаш двама различни работници. И това е много голям плюс за България.

- Какво значение имат тези умения, като те ще ги използват, за да работят навън, не в България?

- Във всички южни нации това е почти закон - голяма част от хората, които са отишли да работят навън, се връщат в родините си. Ние още не сме стигнали до тази фаза, ще я стигнем сигурно след 10 г., но се връщат особено след пенсионирането си. И тези хора си идват с умения, със свой собствен финансов ресурс. Не се обявяват за аутсайдери - щом съм пенсионер, значи за нищо не ставам, а започват да развиват свой бизнес. И го правят предимно с роднините си, които също остават тук. Това са показатели, които не искаме да видим или още не можем да видим. Това са плюсовете за България от емиграцията.

- А какво да прави икономиката ни през годините, в които чакаме да се върнат емигрантите като по-квалифицирана работна ръка или за да правят свой бизнес тук? Тя не може да чака?

- Това е големият ни проблем - че ние виждаме дупката в квалификацията и практически нищо не правим, за да я преодолеем. Очаквам скоро отново да се надигне глас сред част от работодателите за внос на работна сила. Защото те смятат доста погрешно, че ще им е много по-евтино да си намерят отвън квалифицирана работна сила и да я вкарат в България, отколкото да си квалифицират собствената. Но ако от друго не разбираме, да погледнем футбола ни - онези отбори, които не залагат на собствена школа, рано или късно спадат в класирането, изчезват. Това важи за всеки бизнес, за всяко предприятие. Ако ти не инвестираш в своите работници, ако не ги задържаш, ако не намериш начин да ги мотивират, а все разчиташ, че ще купиш отвън някой подготвен, трябва да знаеш, че все ще има конкурент, който ще даде 100 лв. повече и ще ти го открадне.

- Има обаче друг голям проблем в емиграцията - родените навън деца на емигранти едва ли ще се върнат в България, което означава топене на нацията?

- Да, има го и това. Втората генерация може и да не се върне или поне по-голямата част от нея. Но ние живяхме достатъчно дълго в затворена държава, за да видим, че това не е решение. От тази гледна точка ние ще преживеем и следващия феномен, който засега ни се разминава - когато и в България ще започнат да идват емигранти и да работят.

- И какво ще ги привлече?

- Онова, което привлича българите в западните страни членки. Ние всички смятаме, че там, където не сме, е по-добре оттам, където сме. Но това го мислят и много други хора по света. И има много други места в света, за които условията в България са много по-добри. Така че в един момент ще тръгне и тази вълна. Европейският съюз и страните около него са като скачени съдове от гледна точка на работната сила, на пазара на труда. Няма как от едно място да изтече цялата работна сила и никой да не дойде там. Това положение ще се балансира по някакъв начин.

- Ако всичко е толкова розово за всички, защо тогава е тази истерия във Великобритания, във Франция, насаждане на страх как българите и румънците ще им източат помощите?

- Вие да сте чули случайно някой от министрите на Нейно Височество да се оплаква от българските лекари, инженери, банкови специалисти? Никой не го прави. Проблемът е, когато дойдат неквалифицираните работници, защото са повече, тогава започват ревовете. И не защото не им трябват, да не би англичаните да вършат всичката черна работа в Кралството? Просто някой трябва да гласува за тях. И на този някой трябва да му се покаже, че ако не гласува, ще дойдат емигрантите и ще им вземат работните места, социалните помощи. Затова казвам, че става въпрос за размахване на плашило с вътрешнополитически цели. И няма значение кой го размахва - дали "Атака", дали лейбъристи, консерватори, социалдемократи, това плашило е насочено към хората, които утре трябва да отидат до урните.

Но никой не казва, че отварянето на пазара ще изсветли част от сивата икономика в тези страни. Защото всеки, който е поискал да емигрира, вече е заминал. И една част от тези хора вероятно са работили на черно заради бариерите. Сега ще работят легално и не само няма да точат системата, но ще внасят в нея данъци и осигуровки. Има и един много интересен въпрос, който никой от депутатите, министрите, политическите лидери не иска да си зададе - как са работили сегашните емигранти там при всички ограничения?

- И как?

- Някой ги е наел на работа. Кой ги е взел - английските работодатели. А да сме чули тяхното мнение в цялата гюрултия?

- Честно казано, появява се по медиите, и то не е в полза на политиците, специално във Великобритания, където предпочитат емигранти, защото са по-изпълнителни и дисциплинирани?

- Да, и това е отговорът на цялата истерия - икономиката и развитието на обществата ни имат нужда от това свободно движение на хората и печелят от това. Англия стана Англия, след като започнаха да идват хората от Индия, Канада, Австралия, от целия свят. Дотогава беше една глуха провинция. Всъщност повечето страни в ЕС отвориха пазарите си за българи още в самото начало преди 7 години. Някой в Гърция да е казал не щем българските работници. Или в Испания, че те ни изядоха работните места, нищо че имат 30% безработица. Тези държави си дават сметка, че емиграцията просто им помага. Явно и в т.нар. стари демокрации трябва да мине май месец, изборите за Европарламент, да няма нужда от изкуственото плашило, за да се успокоят духовете.
27
2965
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
06 Януари 2014 20:02
Или в Испания, че те ни изядоха работните места, нищо че имат 30% безработица.
06 Януари 2014 20:14
Тоя продажник дали за момент се сеща, че има хора, които не желаят да емигрират по куп причини, нямащи нищо общо с икономиката и прехраната. Например - о, ужас за пазарните либерали! - хора, които обичат родината си без декларации, без помпозност, без да искат нещо от нея...
Но подобни неща са еретични за айнрандовските сбърканяци...
---------------------
Сайтът на Генек

06 Януари 2014 20:29
Щом господинът е казал, няма да има повече емиграция. Никой не иска вече да емигрира.
06 Януари 2014 20:42
Мноу си т*п Саше! Аз искам, ама не мога да емигрирам. Имам две деца в първи и четвърти клас, както и родители, които не могат да се грижат сами за себе си. Много ми се иска и на мен и на жената да се махнем от тая кочина... Та не ме слагай в сметките. Знам и други, които искат, но не могат.
06 Януари 2014 20:43
Като имигрант, мога да ви кажа откровено, че ТРЯБВА да бъдеш авантюрист по дух и натура, упорит и вярващ в себе си до безкрайност, даващ на живота мечти, а на мечтите - живот.

За останалите в България ми е тъжно и жално, и още по-жално за ония, които очакват "да се оправят" или "да ги оправят". Манталитет, какво да се прави?
06 Януари 2014 21:38
На нас пък ни е мъчно за такива емигрантчета като теб, бе Sugarev.
Дето си мислят ,че светът започва със самолетния им билет и първата емигрантска заплата .
Оправят се българите . Най-лошото мина.
След седерастията и либерастията - надолу няма . Пък и оттичането на по-слабите по дух също е оздравителен генетичен процес.
06 Януари 2014 22:26
Този балкански институт по труда и социалната политика на държавната ясла ли е
Кой му задава задачи и приема отчетите
06 Януари 2014 22:29
Оправят се българите . Най-лошото мина.

Ха дано, ама надали.....
06 Януари 2014 22:33
Аз обаче виждам някои малки разлики с другите южноевропейски нации. 1. Липса на елит с башибозушки идеали - аз да седя на чердака, раята да бачка ангария. и 2. Наследствена болшевишка дисциплина у елита, позволяваща реализиране на горния идеал.
06 Януари 2014 22:49
Това интервю е покрай Ивановден - 07.01.
Уважаема Дина, ИванН. сети ли се да те почерпи, или както винаги.. скръндзата си е скръндза.

06 Януари 2014 22:53
Не е вярно това. Освен че все повече българи искат да, то скоро ще започнат и тези които не искат.Натисни тук
06 Януари 2014 23:13
тракиев,

пуснал си линк към някаква уникална глупост. която е толко тъпа, че дори и авторът й се е засрамил и не се е подписал.
06 Януари 2014 23:35
FuFighter, ако наистина искате и двамата, и семейството е здраво, може да го направите. Стъпка по стъпка, първо единият се закача, намира нормална работа, после изтегля другия, децата и родителите. От 6 месеца до 1 година и сте готови. Имай предвид че медицинските грижи за родителите ти ще бъдат далеч по-адекватни извън територията. Децата свикват най-бързо и докато се усетите, ще плямпат няколко езика. Всичко в Европа е на няколко часа разстояние и билетите са евтини, може да се прескача често. Разстоянията не са от значение. Дали ще прескачаш от София до Стара Загора примерно с колата или до Мюнхен със самолета примерно... няма голяма разлика, ако имаш адекватна заплата. Разликата е другаде и ще я усетите ако изберете този път. Това ти го казвам сериозно (за разлика от повечето ми постинги тук с които дразня рубладжиите). Да избереш работа навън не означава да станеш емигрант. (Всъшност, точното наименование е "Мигрант" в рамките на ЕС). После ще решите дали искат да оставите, да се върнете, или да се преместите другаде. Света е на всеки който го пожелае, особено ако е инициативен, образован, отворен за нови неща, и не го е страх.
*** българите се увеличават, но извън територията. Българската диаспора се множи, работи усилено, ражда деца (минимум две на семейство от всички които познавам, аз познавам съвсем не малко хора), взема стратите си родители да гои гледа на място, създава училища и културни центрове, изхранва рода в БГ-то. Повечето от децата говорят български и поне един чужд език свободно, смесват се локално, ходят си и до БГ. Не всички, не навсякъде, не много бързо, но това е тенденцията. От човека зависи дали се чувства българин и европеец или нещо друго (виж мрачната жлъчка на насата, хана, и прочие форумни атавизми) за да разбереш за какво "нещо" говоря. Българите се увеличават, таварищи! Демографската криза е само на територията, управлявана от мафията.

На всички които искат да се пробват, желая успех! Борбата за нормален живот и нормална България може да се води от много фронтове. Част от тях е и в БГ - на #ПРОТЕСТА. Тези които продължават да се борят да променят статуквото локално, моите уважения! Мафията обаче не може да се смачка само от едната страна. Трябва да се стисне като клещи - и отвън, и отвътре :-)

ЕС‌ е млад, с обещаващо, но несигурно бъдеще, много неща стават бавно, по-бавно отколкото бихме желали, донякъде и защото нищо не става насила, а с многобройни съгласувания... слабост, която е сила... еволюция, вместо революция. Помогайки на бъдеща обединена Европа, помагаме и на България - все някога и тя ще стане нормална.

Виж, на тези нискочели и необразовани индивиди - отлонки от соц режима, които мечтаят за падпалковник, нова руска република, фашизъм и авторитарни азиатски порядки, които възхваляват режима на путин, или начина на живот в северна корея или китай (без да са помирисали даже азия), които ги кефи болния "вожд" и храчат срещу протестиращите младежи, като се опитват да ги иронизират като "умни и красиви" без да разберат че единствено разпознават себе си в обратния образ... , и и за които демокрация и европа са мръсни думи.... на тях не може да се помогне.


07 Януари 2014 04:53
Англия стана Англия, след като започнаха да идват хората от Индия, Канада, Австралия, от целия свят. Дотогава беше една глуха провинция.

Глупости. И до ден днешен англичани са най-многобройната група, емигрираща в Австралия.
Това, че че "всеки" българин, който искал, бил емигрирал е също неточно. Щото да искаш и да можеш са две различни неща.
Бумът на емиргацията от БГ позатихна, след "отпушването" го имаше, а сега се успокои до текущото. Т.е. което е читаво и може (а то и иска - преди години още четох, че над 90% от децата мечтаят да живеят в чужбина) - заминава.
07 Януари 2014 09:08
От отворения пазар на труда има само ползи, смята бившият социален министър Иван Нейков
Да каже и за кого са тези ползи. Щото едва ли някой хуква по чужбина от добро в родината.
07 Януари 2014 09:19
Всеки българин, който е искал, вече е емигрирал
Това до голяма степен е така. Хората, които останаха ще са моторът на промените и на протестите срещу това и следващите правителства. Тези хора имат професии, бизнес и семейства, с които искат да останат в страната, а не да емигрират. Всички управляващи занапред ще трябва да се съобразяват с това.
07 Януари 2014 09:34
Видяхте ли това - (снимка: натиснете тук)

07 Януари 2014 09:59
Костовата изтривалка пак е цъфнал тук да обяснява международното положение. Кога ще почне да приказва за начина, по който създаде с драгалевския циганин пенсионната реформа в България? И най-важното, защо точно по този начин?
07 Януари 2014 10:05
пенсионната реформа в България? И най-важното, защо точно по този начин?
И нещо още по-важно - защо никое от следващите правителства не внесе никакви корекции в здравната и пенсионна реформа, вкл. до момента?
07 Януари 2014 11:44
Значи, тия които са останали, ще издържат всякакъв тормоз. Направо роби могат да станат.
07 Януари 2014 11:59
Ако искаш да избиеш комплекси и да покажеш , че видите ли - аз избрах рая, а вие - гниенето , то не е необходимо да ръсиш глупости като тази на G5 ,че ЕС бил млад ,но с перспектива.....
Млад си отива ЕС .....В него не само ,че няма никакво бъдеще , но след 7 години членство - резултат е плачевен за България . Това са фактите .
Бъдещето е в страните от БРИКС , Евразийския съюз и Тихоокеансксия регион .
Много млади се завръщат в България и това са наблюденията ми от Бизнес парка . Не само там . И не са никак лоши за много от тях възнагражденията им. Разбира , се при необходимата им квалификация.
Говорил съм с много тях - отговорът : няма да им превивам гръб , при все ,че не са по -способни от нас, да живея като дърво без корен и винаги втора ръка , а се хваля в България ,че съм хванал Бога за шушлека .
В България се набира критична маса от млади хора , засега затворени в свои кръгове , които ще изритат неолибералната върхушка . Въпреки опитите им за полиране през медиите .
07 Януари 2014 12:28
Бъдещето е в страните от БРИКС , Евразийския съюз и Тихоокеансксия регион .
................ В България се набира критична маса от млади хора , засега затворени в свои кръгове , които ще изритат неолибералната върхушка .
Не мога да разбера, защо се разчита на Русия, Китай или най-общо БРИКС за "изритването на неолибералната върхушка" и едва ли не за връщането на социализма по нашите ширини? Пълна заблуда е, че днешна Русия играе ролата на някогашния СССР. Та в тези страни цари още по-див капитализъм, отколкото у нас и не съм забелязал някой да се стреми да промени това положение.
07 Януари 2014 12:43
Махни си тенекиените очила и ще разбереш.
07 Януари 2014 12:52
Махни си тенекиените очила и ще разбереш.
Няма нищо за разбиране - Русия зависи от фючърсните петролни пазари, а Китай - от платежоспособните западни пазари, благодарение на които през последните 20 години постигна най-големия социален и икономически просперитет през цялото си 50-вековно съществуване. На никой от БРИКС не му трябва социализъм, а тъкмо капитализъм.
07 Януари 2014 14:59
Такава тъпотия отдавна не бях чел! Полуистини - полулъжи и безумни заключениял

Но последвалите коментари го бият отвсякъде!

07 Януари 2014 15:00
До Ракита

Ракита, ракита,.....
07 Януари 2014 23:55
Всеки българин, който е искал, вече е емигрирал

Мдааам... СЕГА вече ще емигрират тия дето не искат, ама няма накъде. Докато останат само феновете на управляющите... Натисни тук. И тук, и тук...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД