:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,590
Активни 753
Страници 29,155
За един ден 1,302,066

Мрачен хоризонт пред европейските избори

Подготовката им започна със скандали за листи. Крамолите показаха, че дори политическите сили, които искаха предсрочен парламентарен вот, не са готови за него
Снимка: Борислав Николов
Така изглеждаха бюлетините за изборите за Европейски парламент през юни 2009 г. Българската квота тогава бе от 18 депутати, а сега - 17.
Изборите са свързани с редене на листи, а при това действие партиите се тресат от скандали. Изисква се технологично време да назреят, разгорят и потушат.

В близкия хоризонт единствено сигурно предстоящи са европейските и те са достатъчна причина Реформаторският блок да се поразтури малко след като се създаде, в БСП да се появят "инакомислещи", а Бойко Борисов да обяснява, че предстоят промени в партийното ръководство и че той самият, а и Цветан Цветанов няма да водят листата. Представете си извънредни парламентарни избори миналата есен?



Кога щяха да се разгорят и отшумят скандалите



Нямаше да има време, затова никой, дори опозицията, която тръбеше, че иска вот веднага, нямаше интерес от тях. Казвам го без ирония, тъй като този процес е обективен и неминуемо касае всички политически сили.

Кратката история на европейските избори у нас показва, че партиите ги подчиняват изцяло на вътрешните си цели. През 2007 г. тройната коалиция искаше да покаже, че обществото все още й вярва и като преброи общо спечелените от нея мандати, изтъкна точно това. През 2009 г. ГЕРБ искаше да демонстрира, че получава главна роля на тукашната сцена, доказа го и месец по-късно на парламентарните. Нещо подобно се случва и сега. Партиите ще се състезават на евроизборите в контекста на настояването за предсрочни парламентарни - дилемата да ги има ли, или не трябва да получи отговор. Хипотезата за избори 2 в 1 е все по-малко вероятна, макар да не бива да бъде изключвана, защото нищо в България не е сигурно.

БСП и ДПС ще искат да покажат на евровота, че те, респ. правителството, се ползват с най-значима електорална подкрепа. Отсега е ясно, че отново ще сборуват самохвално резултата, без реално да имат повод за това. По-важно е друго - ако резултатът е добър за тях, може съвсем да затворят уши за предсрочни избори. Или пък обратно - сами да ги предизвикат с



идея за 5-годишен мандат



(2013-а плюс още 4 години). При Реформаторския блок евровотът е тест дали има въобще бъдеще на политическата сцена, а за ГЕРБ - надежда до покаже, че все още е водеща партия в страната (на последните проведени избори бе точно такава). Този въпрос е много важен за ГЕРБ, тъй като разпадът ще се ускори, ако активът й не вижда близка властова перспектива.

Но тези европейски избори притежават и един специфичен нюанс. Те са важни лично за Сергей Станишев, който нито е потвърдил, нито е отрекъл, че има амбиции да бъде следващото предложение за български еврокомисар. Хипотезата лично той да поведе евролистата (а очевидно това е обсъждан вариант в БСП) е мач с висок риск от автогол.

Ами ако БСП не спечели евровота? Ако вътрешнопартийната опозиция, улеснена от преференциалния вот, саботира лидера си? Изключително рядко партийни лидери повеждат евролиста, това би било авантюра. Може да пострада не само Станишев, но и партията да преживее електорален разкол навръх изборите. След скандала "Пеевски" обаче здравият разум в БСП е изцяло под въпрос.

Но не вътрешните проблеми на социалистическата партия, нито казусът ще води ли Кристалина Георгиева листата на ГЕРБ, или пък къде ще се приюти Надежда Михайлова са тревогите, с които трябва да очакваме евровота. Проблемът е, че европейски дебат няма да се състои. Отново няма да разберем защо пращаме хора в парламента на Европа, какви са функциите им и какво реално могат да свършат за България. Просто няма да се говори за тези неща. Ето трите риска пред европейските избори съобразно условията, в които ще се проведат.



Конюнктурата е такава, че и в трите варианта хоризонтът е мрачен



- избори де юре. Ще се случи при малко вероятната хипотеза вот 2 в 1. Устремен към вътрешната урна, електоратът ще понамине и край европейската. Избирателната активност ще е сравнително висока, но това ще бъде единствената полза. И партии, и електорат ще се съсредоточат изцяло върху вътрешното състезание. Това на практика няма да бъде европейски вот.

- вот в стил "Гочоолу". Партиите приемат европейските като прелюдия към парламентарните. Ще видим всички познати от изборната практика изстъпления - купуване на гласове, извозване на избиратели, компромати и т.н. Управляващите, които и да са те, винаги хвърлят целия властови ресурс. Новият момент е, че опозицията - ГЕРБ, също е управляваща (по места). Ще настане истинска вакханалия.

- третият риск е в контекста на цялата вътрешна и външна политическа ситуация. Европейският съюз се тресе от проблеми, България приютява бежанци, засилват се националистически настроения. На манежа е и Бареков с неговите "евромайки".

Подобна среда не може да произведе какъвто и да е продуктивен диалог. Думата, с която ще бъдат съпроводени евроизборите и в трите варианта, е една - истерия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Европейски дебат няма да се състои. Отново няма да разберем защо пращаме хора в парламента на Европа, какви са функциите им и какво реално могат да свършат за България.
21
3381
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
06 Януари 2014 20:05
За съжаление, темата е прекалено видна и лесна. Няма нужда от сложен и прозорлив анализ - всичко е ясно... Дето се вика: дело ясное, что дело темное... И авторът няма вина. Просто политиканите ни са елементарни и прости - предходници на амебите...
-------------------
Сайтът на Генек

06 Януари 2014 20:42
Думата, с която ще бъдат съпроводени евроизборите и в трите варианта, е една - истерия.

И тази истерия ще бъде естествено и логично следствие от истерията, в която пребивават вече половин година изпадналите от властта и от Парламента .
06 Януари 2014 22:40
Европейски дебат няма да се състои. Отново няма да разберем защо пращаме хора в парламента на Европа, какви са функциите им и какво реално могат да свършат за България.

Ами,
Тъкмо това би било интересно за един журналистически анализ - защо са ни евродепутати, каква е разликата между, онези от герб и онези от ДПС ( например), с какво са помогнали/навредили на България ? Още по-интересен би бил един диспут дали това трябва да са партийни кандидатури или личности (мечтата на сторонниците на мажоритарните избори), как се гласува в ЕП - по съвест или по партийна приналдежност - демек, дали ако Преслав Борисов (кой е тоя,бе ?!) бе мажоритарно избран, би се знаело кой е той ?

И Въобще....
06 Януари 2014 23:07
А къде-къде по интересно е например това Натисни тук
06 Януари 2014 23:24
калки,

не са кой знае колко евродепутниците ни. спокойно може да се анализира дейността им и да се напише статия /или поредица статии/ на тази тема. ще бъдат много по-информативни от сегашното нещо.

също може да се тропосат наедро платформите на европейските партии и да се сравнят. друга поредица статии. също носеща информация. показваща какво може да се очаква от кандидатите - в края на краищата те ще изпълняват политиката на евросоциалистите, евродесните или евролиберастите. няма да имат кой знае какъв коридор за маневри.

а горното... си е заработка на хонорар. или заплата. или произволна линейна комбинация от двете.
07 Януари 2014 00:27
.
07 Януари 2014 00:43
Тази година е "кръвоносният" етап на прехода ни, Към модерна система на Политическа демокрация.
Ще се решава съдбата на политическия Модел, който практикуваме, респективно и тази на политическите формации в него...
07 Януари 2014 00:51
.
07 Януари 2014 08:13
Евроизборите ще покажат нагласите на обществото и разпределението на силите. На мен лично са ми интересни новите играчи.
07 Януари 2014 08:33
Аз не видях някакви смислени послания и платформи за евроизборите. Може би изключение е Бареков с евромайките, защото там има акцент и посока.
07 Януари 2014 09:01
Аз не видях някакви смислени послания и платформи за евроизборите.

Защото са безпредметни. Какво значение имат предизборните послания на, да речем, ДСБ ? Ако вкарат един депутат, той така или иначе ще следва политическата линия на ЕНП.
Същото се отнася, естествено, и за всички останали партии. Така че евроизборите имат само и единствено вътрешнополитическо значение за България.
07 Януари 2014 09:28
Разбира се,че изборите за евродепутати ще имат основно вътрешно-политическо значение! Може ли да бъде другояче,след като поне 40% /да не кажа и повече / хабер нямат,какво е това еврокомисар и какво ще прави като го изберем! Следователно,изборът ще зависи главно не от познаване на европейски закони,политики инамерения,а от способността / разбирай - всякакъв ресурс / да организира електората си!Дали ще са европейски или местни,когато се зададат, винаги изпадам в мрачно настроение. Просто си припомням разпределението на избирателите на отделните партии по възраст и образование ,на последните избори!
07 Януари 2014 13:00
Интересно какво отношение към предложението на Барозу за
федерализация на Европейския съюзНатисни тук ще изразят
кандидатите на отделните партии, и по специално кандидатите
на патриотичните и националистически формации, при положение,
че напоследък се засилват тенденциите за затваряне в
националните граници.
Този дебат ще се наложи неминуемо, тъй-като по думите на Баррозу,
преди изборите за Европейски парламент, Европейската комисия
ще представи допълнитгелни идеи за бъдещето на ЕС.Натисни тук
07 Януари 2014 13:52
Captain Buddy от 07 Януари 2014 00:51, ,
Кучето ми не е дресьор, досега трябваше да сетиш, по кокала му да го четеш, а не по предъвкано...
Явно, четивото ми не е за теб...
07 Януари 2014 13:57
Гласове
Москов] още веднъж посочи целите на десните за тази година: разпускане на Народното събрание и насрочване на нови избори не по-късно от европейските избори през месец май 2014 година, назначаване на служебен кабинет за година и половина, постигане на съгласие в 43-ия парламент за програма за спешни мерки за излизане от кризата, обществен дебат за промени в Конституцията и националните приоритети на България, който да положи основите на Трета българска република и да завърши с решение за свикване на Велико Народно Събрание.

Москов, служебен кабинет за година и половина
07 Януари 2014 14:09
Москов, служебен кабинет за година и половина

Накратко: другарят Москов и десните му другари правят сметки служебен отбор на плевню да ни управлява поне до към ноември 2015, т.е. тамън до към следващите президентски избори, които - печално известно е - най-сигурно се печелят с бюлетини пренасяни с костинбродски чували.
Дахм, сега вече обещанията и заканите на ръно-будни за повишаване на проявите на насилие и агресия от страна на протестърите изглеждат съвсем закономерни. Иначе как да реализират плановете на кукловодите си?

П.С. ръно-будни - тия дето се будят за ръна-та дето прави борбата
07 Януари 2014 15:13
Москов,
Ако се беше наортачил с Уестингхаус - можеше, ама дето вика
циганина: "хитря, ама късня".
07 Януари 2014 15:18
Москов,
И каква трета република ще правиш, когато Барозу предлага федерализация на Европейския Съюз?

07 Януари 2014 15:29
Писанията на не'ви нисши офицерски чинове оглушително дрънкат на кухо.
И с претенции, ръиш'ли ...
07 Януари 2014 15:51
ниЗши
07 Януари 2014 19:35
Майната им на евроизборите - от евродепутатите на 27-та република в (й)ЕС-а нищо зависи! Да се върнем на нашите си вътрешни въпроси - кажете, г-да офицери, как НИЕ (=НАРОДЪТ;=СУВЕРЕНЪТ) да си върнем отнетото ни от олигарстите и подопечните им партии (с техните т.нар. лидери и клиентилистки шайки окол' тях) ПРАВО ние, а не те, да ИЗБИРАМЕ представителите в Народното събрание, в общинските съвети ?!? И как може в закона да допишем още едно право за НАС, СУВЕРЕНА, а именно - да можем и да ги уволняваме, и то en bloc, всичките "народни" депутати от съответното управляващо мнозинство в НС, или в Общинския С, ако въпросните субекти в рамките на 6-месечен изпитателен срок са натворили простотии от типа на тази с Пеевски?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД