:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,260
Активни 664
Страници 20,727
За един ден 1,302,066

10 януари 1997 г. е една от опорните точки на гражданското общество

Всяко ново поколение от времето на прехода имаше своя голям протест срещу властта
Снимка: Комбинирано изображение на webcafe.bg
Обсадата на парламента преди 17 г.
Вече 17 години датата 10 януари 1997 г. като че ли остава в сянката на други дати, като да речем 10 ноември 1989 г. В най-голяма степен това важи за политическия елит. В левицата или се правят, че тази дата не съществува, или пък я заклеймяват като държавен преврат. Десните пък, обичайно взрени в пъпа си, като че ли отдавна забравиха за събитията около парламента, които впоследствие ги доведоха на власт.

Отминалата 2013 г. окончателно затвърди 10 януари 1997 г. като една от опорните точки на гражданското общество, ако използваме този любим израз и похват на политиците, наложен им от пиарите. Именно 10 януари е най-споменаваната дата в плакатите на младежите, които месеци наред протестират срещу настоящото правителство и политическия елит въобще.



Влиянието на случилото се около парламента тогава,



през зимата на 1997 г., със сигурност продължи в годините след това. Един от най-големите обществени трусове през първото десетилетие на XXI в. бе стачката на учителите през 2007 г., когато тогавашният финансов министър и настоящ премиер Пламен Орешарски се чудеше как да развали "седенката". Част от тогавашните учители бяха същите онези студенти, които 10 години по-рано скачаха и пееха по софийските улици: "Когато падне БСП, не искам аз да съм отдолу, за да не падне върху мен". Тогава на учителската стачка по-възрастните им колеги плачеха от умиление, защото за тях това вероятно беше първата проява на гражданско неподчинение в живота им. Но за представителите на випуските на вузовете от края на 90-те години протестът срещу властта не беше нещо непознато.

Голяма част от протестърите срещу правителството на Виденов (макар че тогава никой не ги наричаше така) бяха на площада и на 14 юни 2013 г., когато изборът на Делян Пеевски за шеф на ДАНС отприщи безпрецедентно обществено негодувание. Тази дата, разбира се, заслужава отделно внимание и със сигурност има запазено място в историята на българския преход. На 14 юни 2013 г. бе първият случай, когато гражданите реагираха своевременно на едно управленско безобразие. При това без да чакат ножът на мизерията да опре до кокала, както бе през 1997 г. На 14 юни 2013 г. на протест излязоха привърженици на различни партии, включително на левицата. Впоследствие по една или друга причина те се оттеглиха. Но със сигурност стана ясно едно - днес българското общество е единно в мнението си, че политическата система буксува и е нужна промяна. Онова, което разделя българите, е спорът кои точно са по-големите маскари.



10 януари 1997 г. си остава повратна дата за българския преход



На 10 ноември 1989 г. бе извършен най-обикновен дворцов преврат, докато бурните събития през зимата на 1996-1997 г. имаха далеч по-революционни характеристики. Именно тогава българското общество заяви ясно, че иска България да влезе в ЕС и НАТО. До тогава колебанията по този въпрос бяха доста силни. И членството стана факт няколко години по-късно, което със сигурност е много кратък исторически срок. И едва ли някои от протестиращите тогава е бил чак такъв оптимист по отношение на евроатлантическата ни интеграция.

На 10 януари 1997 г. бе първият протест, провокиран не толкова от партийни пристрастия, колкото от спонтанно гражданско недоволство. Да, СДС успя да се възползва от вълната, но тя не бе провокирана от "Раковски" 134. Дори ако се вярва на някои слухове, Иван Костов дълго е бил убеждаван, че няма друг избор, освен да излезе и да поведе хората. От друга страна, фактът, че тогава имаше политическа алтернатива, бе основният фактор за успеха на протестите. На последвалите през април същата година парламентарни избори ОДС взе 2 200 000 гласа и 137 мандата в парламента - резултат, който едва ли ще бъде повторен от която и да е българска партия в скоро време.



Години наред ние, българите, си внушаваме,



че сме едва ли не най-големите овце на света, които никога няма да превъзмогнат робския си манталитет. Това внушение обаче ярко контрастира с процесите в обществото по време на прехода, който навъртя почти четвърт век. За това време всяко ново поколение имаше своя голям граждански протест. 20-годишните през 1989 г. съвсем не търпяха овчедушно безобразията на БСП в началото на 90-те години. Няколко години по-късно онези, които началото на прехода завари като тийнейджъри, бяха най-активни в предсрочното прекратяване на мандат на Виденов. Родените в началото на 90-те години пък са ядрото на настоящите протести. Констатацията, че всички тези събития не са довели до нищо добро за обществото е невярна. Очакването един ден всичко в България да бъде толкова добре уредено, че да няма нужда от никакви протести, пък е дълбоко измамно. В демократичните страни протестите са копието, на чиито връх се намират свободата и достойнството на гражданите. И всяка власт би трябвало да бъде боцкана с това копие ежедневно.
77
4990
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
77
 Видими 
09 Януари 2014 19:31
Пътят към ада е застлан с добри намерения... С желязна ръка ще заведен народа при щастието...
Бая крива и гнила опорна точка - преврат като благо... ВОСР-аджии...
---------------------------------------
Сайтът на Генек
09 Януари 2014 19:57
Опорна точка на финансираните и контролирани отвън седерасти. С гражданското общество няма нищо общо.
09 Януари 2014 19:58
ЛюПчо, земи та го наречи Десетоянуарската Народно-демократична Революция, а ? Може пък Онова в Китай да го обяви за почивен ден...
09 Януари 2014 19:59
2 200 000 гласа тогава, 200 000 сега- най-точната оценка днес на събитието 10 януари 1997 .
09 Януари 2014 20:11
Именно тогава българското общество заяви ясно, че иска България да влезе в ЕС и НАТО.
Спрете да пишете глупости, сякаш си вярвате. Правителството на Жан Виденов започна процеса за присъединяване към Европейския Съюз. Това са фактите - другото е ала-бала. 97ма година никой не е протестирал срещу Жан Виденов, защото същия беше подал оставка още през 96та. Ама че малоумна и инфантилна интерпретация за онези събития - сякаш някакво гражданско общество се пробудило. Ами нищо не се пробуди - просто хората бяха бедни - не заради правителството на Виденов, а въпреки неговите усилия да запази поне някаква икономика и промишленост. Тези усилия не се увенчаха с успех поради некомпетентността на Виденов и голяма част от министрите му, заради дребните интриги в управляващата партия и заради започналите процеси на деградация и безстопанственост в стопанския живот и банковата система от напълно безпардоното, неадекватно "управление" на Луканов, Ф. Димитров и финансовия министър Костов. Днес няма кой да излезе на протест като през 97ма, защото вече почти няма държавни предприятия - а никой няма да рипа срещу чорбаджията си частник, защото моментално ще остане на улицата. През 97ма година хората все още бяха изненадани от това, че живеят толкова бедно - днес са се примирили. Лесно беше да се рипа срещу държавното предприятие, защото държавата все щеше да намери пари. Днес няма как - има валутен борд, ЕС, правила. Огромна част от активното население отдавна се изнесе в чужбина, а малцината останали получават безропотно подеянията си за работа на ишлеме, след като последвалото правителство на Костов безвъзвратно закри българската промишленост. Какво е могло да бъде не е ясно - ама се вижда с просто око какво е.
09 Януари 2014 20:14
Уважаеми господин Обретенов, нещо като че ли сте забравили за чая с коняк, за предварително приготвените лостве, камъни и други пособия?? Не че Виденовото правителство трябваше да остане, ама все пак "всенародния" гняв бе достатъчно материално подготвен.
09 Януари 2014 20:17
Ама че малоумна и инфантилна интерпретация за онези събития - сякаш някакво гражданско общество се пробудило.
Понякога си мисля, че за да тръгнем напред и нагоре, имаме нужда не от лустрация, забрани на партии и разни такива, а от истината за "януарските бунтове". Като знам, че целият социален актив на масата "демократи" е скачането по паветата, нямам особени надежди, че честно и откровено ще се заговори за една от най-големите лъжи и манипулации в последните 24 години.
09 Януари 2014 20:36
Кофти спомени нещо, а, таваришши?

Ридайте, дерзайте и не забравяйте чая с коняк*!
За вас може и водка.

P.S.
* Впрочем - не беше ли цяла бутилка коняк и 10 марки?
За другите психотропни вещества в чая и облъчвателите, монтирани тайно в Гранд хотел София (сега Радисън) също не забравяйте!
Опорни точки са това, не е шега.
09 Януари 2014 20:47
Кофти спомени нещо, а, таваришши?
Като ще се дърлим, да се дърлим - кой управлява сега и кви са ви шансовете някога да помиришете власт?
09 Януари 2014 20:57
Ето още една гледна точка: http://bulgarski.pogled.info/news/50537/Nashata-SHokoladova-revolyutsiya
09 Януари 2014 21:04
mi6osp и Yantar -
09 Януари 2014 21:13
10 януари 1997 г. като една от опорните точки на гражданското общество

Афторът е дълбоко, много дълбоко, фатално и необратимо некомпетентен!
Гражданското общество, уважаемий, се зароди в България МИНАЛАТА ГОДИНА! - малки пруфчета ше намериш в пресрелизите на английското, немското и френското посолства и посланиците им!
09 Януари 2014 21:44
Олигофренът Сидеров май ще се окаже прав за същността на нашите журналя.
09 Януари 2014 21:50
Като ще се дърлим, да се дърлим - кой управлява сега и кви са ви шансовете някога да помиришете власт?

То по състоянието на държавата си личи коя партия е управлявала най-дълго.
09 Януари 2014 22:02
Кофти спомени нещо, а, таваришши?

Ридайте, дерзайте и не забравяйте чая с коняк*!
За вас може и водка.


Мерси, за мен без нищо. Помня. Горящите гуми нощем; саждите, от които белият корем на кучето ми се вапца в историческо мръсно, именно цвят "мръсно". Помня белите баничарки на Дарик посред нощите с малки бидончета, след чието разливане по чашки и стакани почти мигом се разнасяха буйни песни от одрямани дотогаз гърлища. Помня спираните и връщани обратно линейки. Помня... ... и пр. и пр.

ПОМНЯ!


09 Януари 2014 22:06
Като ще се дърлим, да се дърлим - кой управлява сега и кви са ви шансовете някога да помиришете власт?

Може сега са управлявате, но шансовете си ги профукахте.
Не напразно не щете нови избори - въпреки клетвите на шаманите ви, че ще ги спечелите.....да, ама на кукуво лято!
09 Януари 2014 22:21
Няма спасение за тоя, който припознава себе си в партийния лидер. Нямаа...
Няма спасение за тоя, който вместо ум има партийна програма в главата си. Нямаа..
Няма спасение за тоя, който вместо да мисли, рецитира речите на лидера си. Нямаа..
До като живеете в измисленият филм на политическите пристрастия, и си мерите обещаваните ви илюзии, Животът преминава бавно покрай вас, и един ден ще си идете като овце без история.. покрай някой плет...


09 Януари 2014 22:49
Няма спасение за тоя, който припознава себе си в партийния лидер. Нямаа...


Спасена съм! Не се припознавам!

Няма спасение за тоя, който вместо ум има партийна програма в главата си. Нямаа..


Спасена съм! Нямам партийна програма на мястото на това, което считам за свой ум!

Няма спасение за тоя, който вместо да мисли, рецитира речите на лидера си. Нямаа..


Спасена съм! Ни една реч на "лидера си" не мога да изрецитирам; само седя и си мисля, седя и си мисля...по едно време гледам - само седя, вече 25 годин'...

До като живеете в измисленият филм на политическите пристрастия, и си мерите обещаваните ви илюзии, Животът преминава бавно покрай вас, и един ден ще си идете като овце без история.. покрай някой плет...


Моят живот вече почти премина, па един плет не преплетох през три пръта... Но мое ще е Царството Небесно! Щото не съм в стадо, а шугава овца-единак, ненадминато смирена духом.
09 Януари 2014 23:14
.
09 Януари 2014 23:16
ненадминато смирена духом
Вие – да. Но пък я колко горди и войнствени са много от нищите духом.
09 Януари 2014 23:17
За 10 януари трябва статия и ето я.
До болка познат стил - идва годишнината на 9-ти септември 10 януари и започват едни хвалебствия, пречупени според вижданията на господарите на деня. Утре като се сменят господарите и хвалебствията ще бъдат за това, което сега се оплюва, а хваленото сега ще бъде с пълна сила оплювано.
За случилото се на 10 януари 1997-ма година има различни гледни точки и всеки за себе си е прав. Да налагаш една от гледните точки като истина от първа инстанция, отдавна не минава пред повечето хора, но обикновено минава пред по-младите, особено ако гали тяхното его.
Първата ми мисъл беше да напиша, че статията е глупава, но всъщност нещата са по-сложни. Статията е силно манипулативна и налага определени тези като истина, на принципа на "една лъжа повторена 1000 пъти става истина". Казваш една лъжа като истина, след това може да кажеш и верни твърдения базирани на тази лъжеистина и лъжата почти напълно се скрива.
09 Януари 2014 23:20
Тази статия е едно от най-жалките – лишени от факти и мисъл, но политически „правилни“ – четива, които съм виждал в „Сега“.
09 Януари 2014 23:24
ЛО,
Давай нататък и стой по-далеч от "Стамболийски"45...
Кучето цени професионализма, ама ти повече си знаеш...
09 Януари 2014 23:35
нищите


За оригиналния термин - нищи или смирени духом - може много да се спори и се е спорило. На всички езици, през всички времена от, ъъ... от изричането до днес. Той е от най-оспорваните евангелски опорни точки.
09 Януари 2014 23:54

На кладбище ветер свищет...
10 Януари 2014 00:00



.
10 Януари 2014 00:01
Нищо духовно не щат нищят нищите духом.
10 Януари 2014 00:05
Парадоксално е, как тотално се е забравило как и защо се стигна до събитията на 10-ти януари 97-ма. Наистина, на народите с къса памет, преходите им са дълги.
10 Януари 2014 00:25
този материал и истинска подигравка. напомня ми на "спомените" на "интелектуалци" как нелегално са ходили на църква по великден преди 1989 г.
10 Януари 2014 00:31
Другата опорна точка сигур ша е 8 март.....
10 Януари 2014 00:34

По-скоро втори февруари.
10 Януари 2014 00:40
Първата ми мисъл беше да напиша, че статията е глупава, но всъщност нещата са по-сложни. Статията е силно манипулативна и налага определени тези като истина, на принципа на "една лъжа повторена 1000 пъти става истина". Казваш една лъжа като истина, след това може да кажеш и верни твърдения базирани на тази лъжеистина и лъжата почти напълно се скрива.

А някой казваше ..... "Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>"
10 Януари 2014 00:59
Години наред ние, българите, си внушаваме,
че сме едва ли не най-големите овце на света, които никога няма да превъзмогнат робския си манталитет.

Не е въпрос на внушения, а на реалности. Иначе, бих заменил думата "овце" с думата "теле".
10 Януари 2014 01:12
Да, жалка дописчица
За някакви "... протестърите срещу правителството на Виденов" пише авторът по повод 10 януари 1997 г., повтаря отдавна обръгналата лъжа на паравановците в БСП и седерастите на Костов. Виденов си подаде оставките на 22 декември 1996 г., няма как да са го сваляли през януари.
Хич бива ли така да се подценява читателят, че да се пуска такава публикация с купчина неверни твърдения и груба манипулативни изводи в нея
10 Януари 2014 01:37
Абсолютни глупости, 10 януари 1997 е датата в която се разбра че гражданското ни общество ще е изродено. Малцинството с викове и крясъци шамари и павета промени вота на народа. От тогава та и досега за мнозина си остана паважна демокрация, като не им харесва не искат да приемат че мнозинството не мисли като тях и се хващат за плакатите.
10 Януари 2014 01:39
Костоф се дърпал - боже мили Обретенов какви са тия елементарщини. Виденов подписа с МВФ, подаде документи за ЕС, прекъсна финансовата атака на Сорос с огромен скок на долара, войната в Сърбия свършваше и всичко вървеше към стабилизация. Как Костоф щеше да остави Виденов да се докаже като най-далновидния политик от ново време. А и Виденов беше връзаката със старата генерация номенклатура в която все пак имаше някакъв морал. Затова го пожертваха комунистите! Като сдадоха властта комунистите и Птьо Смотанянов приемаше върнатия мандат, зад него стояха двама души - Софиянски и Илия Павлов. Ти ми кажи сега в чии ръце мина властта, ама не збравяй че ние сме били там на паветата, така че не си мисли че минаваш тънко.
10 Януари 2014 02:05
Който не го мързи толкова, колкото моя милост, нека се разрови из архива, мисля че беше дописка на Хърсев, където се обясняваше как, докато "гражданите" скачаха като шебеци на площада, едни тарикати спечелиха близо милиард долара само от разликата във валутните курсове. Важното беше да имаш информация. А диригентите на метежа я имаха...
10 Януари 2014 05:52
Yantar
2014-01-09 20:11:50
Спрете да пишете глупости, сякаш си вярвате. Правителството на Жан Виденов започна процеса за присъединяване към Европейския Съюз

от напълно безпардоното, неадекватно "управление" на Луканов, Ф. Димитров и финансовия министър Костов

Рядко, РЯДКО МАНИПУЛАТИВЕН пост! Всеки има възможност да провери кога е подадена "заявка" за влизане в ЕС.
Освен това прави впечатление пропуснати правителства - на Попов и Беров. От незнание, от бързане, или сигурно защото те, за разлика от изброените, са силно успешни ?
10 Януари 2014 06:23
Глупости на търкалета!
10 Януари 2014 06:58
На 10 комунистическата власт още се държеше. На 11 януари на улиците излязоха над 300 000 и др.Добрев бе поставен пред страшен избор. Той избра да се предаде.
Да не забравяме, че преди това комунистическото правителство на др.Виденов съсипа банковата система, създаде зърнена криза и направи пенсиите около 3 долара.
След този провал БСП вече не можеше да спечели самостоятелно изборите и стана прислужница на ДПС.
10 Януари 2014 07:04
Всеки път като дойде на власт БСП повежда безнадеждна битка с времето.
Такава отчаяна битка не може да бъде спечелена, но вкарва България в период на безвремие. Това силно вреди на развитието на нашата Родина.
10 Януари 2014 07:11
вреди на вашата родина
10 Януари 2014 07:47
1996г. аз заминах за САЩ, обаче преди Виденов да встъпи на власт аз срещнах мой колега от БАН, икономист (заедно ходехме на курсове по английски, като аспиранти). Той беше отишъл да работи в банка. И аз му казах "абе добре сте вие в банките", а той ми отговори нещо такова "банките са в трагично състояние". Знае се, че Виденов беше свален от кръговете около Луканов в БСП, след скандал между него и Луканов, след доклад за състоянието на банките (спомнете си, че близкия на Луканов Пирински напусна длъжността външен министър в правителството на Виденов). Луканов беше този, който създаде тези банки. Разбира се хитреци използваха това състояние на банките и станаха кредитни милионери - не е ясно кой ги подучи, говори се, че Шорош се е завъртял тъдява. Същата година такива кризи, разбира в по-големи размери е имало в Русия и в Южна Корея, и там се намеква, че е шарил Шорош.
След това дойде Костов и направи престъпната приватизация, като в нея играеха и парите от съсипаните банки, разбира се това бяха пари на обикновенбните хора. Всичко въпреки, че е стихийно вървеше по един капиталистическо-либерален сценарий. Костов, като един дядо Мраз раздаде предприятията за жълти стотинки и новите капиталисти ги затвориха - така се роди олигархията. Станишев правилно подчерта, че след всяка такава акция на това уж "гражданско общество" България все повече затъва.
А иначе на наште джурналя демокрацията (ДЕРМОкрацията дето викат руснаците) им идва отвътре - те много обичат протестите, че има какво да пишат. Ей сега как сладко са се захванали със Сидеров, гаче това е най-големия проблем на България. Мойта приятелка е журналистка, ама в областта на енергетиката, и виждам как се мъчи да намери тема. А на политическите ей такива акции са им манна небесна.
10 Януари 2014 07:52
Да не забравяме, че преди това комунистическото правителство на др.Виденов съсипа банковата система, създаде зърнена криза и направи пенсиите около 3 долара.
Тотьо, чети по-горе какво съм написал, да ти светне в главата как са протекли събитията. Виденов не е съсипвал никаква банкова система, а тя си беше съсипана преди той да стане мин-председател. Той напусна имено заради скандал с Луканов за банковата система.
10 Януари 2014 07:58
този материал и истинска подигравка. напомня ми на "спомените" на "интелектуалци" как нелегално са ходили на църква по великден преди 1989 г.
Един мой колега се хвалеше, как с един писател са лепели позиви срещу правителството в Ковачевица преди 1989г. като излязоха документите за агенти на ДС и той беше в кюпа.
10 Януари 2014 07:59
Виденов си подаде оставкте на 22 декември 1996 г., няма как да са го сваляли през януари.

Виденов обяви, че подава оставка в края на ноември 1996 г. "Протестите" на храброто "гражданско общество" започнаха в началото на декември. Започнаха след като беше обявена датата за начало на валутния борд от началото на февруари 1997 и бяха взети заемите които да осигурят наличните пари за да функционира борда. Дори и след това, "храбрите водачи" на "гражданското общество" искаха БСП да остане на власт още 6 месеца, да въведе борда, да затвори губещите предприятия и пр изобщо правителството да прави каквото искат сините талибани и чак тогава да се ходи на избори. След това игричките с курса на долар и други неща от които соросчетата и местните им съучастници измъкнаха от България половин милиард долара и още и още...
Раничко е да се пренаписва историята, прекалено много живи свидетели има за онези времена.
10 Януари 2014 08:07
Голяма част от протестърите срещу правителството на Виденов (макар че тогава никой не ги наричаше така) бяха на площада и на 14 юни 2013 г.

На площадана 14 юни 2013 г. бяха основно хора във възрастовата група 20-30 годишни. Преди 17 години проста аритметична операция показва, че са били някъде между 3 и 13 годишни. През 1997 пак участваха 20-30 годишни, които сега са във възрастовата група 40-50 годишни. Такива хора имаше доста малко на площадите през 2013. Понякога се случва и да се научават уроци от настъпване на мотика.
Съвсем сходна е и картинката с протестите през 1990г за които услужливо е "забравено".
10 Януари 2014 08:08
А за Ст.Софиянски (служ.правителство 12 февруари до 21 май 1997 г.) - нищо.
Не са хубави тез работи.
10 Януари 2014 09:03
Всяко ново поколение от времето на прехода имаше своя голям протест срещу властта
А властта се държи като по бай-Тошово време. Червената агитка дори се заканва да отиде на площада, за да дадат урок на протестиращите. После "Чистота" няма да насмогне да мете чейнета по паветата.
10 Януари 2014 09:11
Не можах да разбера какво толкова е станало на 10 януари 1997 г. .
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД