:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,876
Активни 529
Страници 18,343
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Календар и време

Калин Донков
2014 се завъртя веднага - без оглеждане, без запъване, сякаш не бе още в първата си седмица. Като погледнеш - нищо ново, календарът и тъй няма никакво въздействие върху живота. Но все пак: имахме надежди, че чертата в него съществува и за нас, че всичко гадно и несгодно може да остане зад нея и пожеланията ще почнат да се реализират още на старта. Наричахме си какво ли не, повече за да не бъдем заподозрени в скептицизъм и черногледие. И може би защото сами не вярвахме докрай в благословиите, които си разменяхме, годината потече все тъй сиво и бездарно, както всичките напоследък: уж интересни времена, пък мудни, безрезултатни дни и месеци. Все същите износени лица се блещят от екраните, все същата преупотребена реч цапа ефира, все същата демагогия, все същите гримаси и озъбено дружелюбие. Дори ужасът от първите убийства и омерзението от скандалите на преситени политически лица някак се обвиват в рутина и монотонност - не раздвижват, не сочат, не сепват.



Всичко това в сивата, някак безхарактерна зима,



без снегове и звън на ледени висулки, без преспи, но и и без пъртина. Празникът автоматично преминава в махмурлук, но махмурлук без градус и без угризения, малодушно осъзнаваме, че заклинанията ни нямат сила, че нищо няма да се промени - и още по-позорно приемаме това. С десетилетията усещането за тази следновогодишна "дупка" се напластява в нашите души, свързано е с безнадеждност и примирение и наподобява летаргия. "По навик - откровеничи Рашко Д. - пиша в датата старата година, без да се замислям. Чак през март превключвам на новата." Изглежда пролетта е, която ще позволи промяна и обновление, тя ще задвижи надеждите, ще ни събуди за нещо ново и различно. Но още тази ли пролет, или някоя друга?

Всъщност, навярно нови и различни сме разчитали да бъдем ние самите. Да бъдем други в другата година - това е бил интимният ни план. Но други - как? В оковите на все по-вкостеняващия се бит, на все по-неблагодарен труд и все по-заледяващи ни страсти? А искаше ни се да се събудим по-силни, по-мъдри, по-горещи, по-дръзки, по-млади дори. И по-успешни, разбира се, по-ведри и победоносни. Но ние сме същите, а искаме дните ни да бъдат други. Не сме различни дори по площадите, трябва да го признаем, дори в гнева си и в сънищата си. Същите хора във все същия живот - какво ли ни чака там?



Близнаците Ваньо и Иван Коларови срещнах на самия Ивановден,



тъпчеха на място пред пълния с автомобили тротоар и се оглеждаха за такси. Почерпиха ме с греяна ракия от термос и ме изпратиха до спирката. Таксита нямаше и си поприказвахме. Отивали при адаша Руйновинопил в Модерно предградие да го поздравят и да му спретнат имен ден. Защото Руйновинопил бе също Иван, сега сам и затруднен след инсулт - не може да излиза, с мъка успява вратата на апартамента да отвори. Близнаците ходят да го виждат поне веднъж в месеца - така наредил баща им едва ли не на смъртен одър. И днес ще карат обединен Ивановден.

Познавам го тоя Иван-Руйновинопил и помолих да му предадат честитка от мен. Работеше в сервиза на "Лада" и докато настройваше електрониката, точно това си и пееше: как той си нейде руйно вино пил, как той със друга не знам къде си бил, а тя, тя го чакала. Тази песен се въртеше във всички таксита от времето на перестройката, Иван всъщност пиеше водка, вино не обичаше, а прякорът създаваше изкривена и двусмислена представа за този добродушен, свестен мъж и много търсен майстор. Живееше на партера в блока на близнаците, но в тежките години продал апартамента и си купил гарсониера на другия край на София. (Дори не бях забелязал, че от прозорците на партера вече не се лее знаковата песен.) Синовете му са в Чехия, след инсулта плащат на жена да чисти и да пазарува, в самотата веднъж месечно го навестяват братята Коларови. Сложат нещо за хапване, разлеят по малко питие, изиграят някоя и друга табла, изпеят "руйно вино пил" - инвалидът и да пее се затруднява, повече приглася. Няколко години вече го навестяват, да е жив и здрав, и през тази ще е така.



Зададе се такси със зелено огънче под шапката



Близнаците Коларови, охранители в софийски мол, се натовариха да изпълнят своята обичайна мисия. Всички се надяваме да бъдем други, различни, нови. Но щастливото, героичното не е датирано предварително, то идва като резултат на вдъхновение, на озарение, нерядко на жертва. Да се стреми към него, е предназначение за човека. Трябва да му стискаме палци. А всъщност, да бъдем същите също не е малозначно, нали? Да запазим своите ценности, дългове, добрината и човечността си, жестовете си на участие в живота. Да не ги заменяме слепешката. Да не забравяме, че всяка нова година е просто една цифра, която ни приближава към равносметката. Дотогава - прави каквото смяташ за добро. Може би именно онова, което задържим във времето, ще е нашето участие в човечеството. А времето не нощува в календра. То е там, където човек го намери и разпознае. Ако има късмет. Достатъчно е да вярваме, че мечтите ни да бъдем други и различни ни променят, дори когато си останат мечти!



12
4923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
09 Януари 2014 19:31

--------------------
Сайтът на Генек
09 Януари 2014 19:54
Човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му Натисни тук
09 Януари 2014 20:16
Достатъчно е да вярваме, че мечтите ни да бъдем други и различни ни променят, дори когато си останат мечти!

За много години, г-н Донков!
09 Януари 2014 20:41
Калин Донков
Някак непривично ми се стори песимистичното начало на този разказ, но финалът е чудесен. Явно майсторът си познава занаята.
09 Януари 2014 23:25
Всички се надяваме да бъдем други, различни, нови. Но щастливото, героичното не е датирано предварително, то идва като резултат на вдъхновение, на озарение, нерядко на жертва. Да се стреми към него, е предназначение за човека. Трябва да му стискаме палци. А всъщност, да бъдем същите също не е малозначно, нали? Да запазим своите ценности, дългове, добрината и човечността си, жестовете си на участие в живота. Да не ги заменяме слепешката.

Така е, но е много трудно да се случи в този свят на промиване на мозъците. Най-често човек трябва да остарее, за да отдели важното и същественото и да спре да обръща внимание на маловажното.
10 Януари 2014 06:29
в сивата, някак безхарактерна зима, без снегове и звън на ледени висулки, без преспи, но и и без пъртина...

Aвторе!
10 Януари 2014 11:52
Същите хора във все същия живот - какво ли ни чака там?

Ами нищо.
10 Януари 2014 11:59
Чудесно! Чете се с буца на гърлото. Особено от приближаващите се към равносметка. Само че те отдавна не мечтаят.
10 Януари 2014 13:27
Достатъчно е да вярваме, че мечтите ни да бъдем други и различни ни променят, дори когато си останат мечти!
10 Януари 2014 16:40
Добра статия, авторе, както винаги ме накара да се замисля за много неща в живота !

И за записаното от Дякона в тефтерчето: "Времето е в нас и ние сме във времето" - гениално !
15 Януари 2014 16:00
МНОГО ХУБАВО НАПИСАНО, ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА КАЛИН ДОНКОВ!!!!
16 Януари 2014 13:04
СЛЕД КАТО СИ ПИЛ ОТ ВИНОТО НА ДМИТРИ ИВАНОВ ТОВА Е НАПРАВО АРМЕЯ.
Автора има понякога попадения, но писането му беше и си е - тип соц. Уж това, онова
ама все да не засегне нещо.....докога.
Нешата трябва да се казват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД