:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,154
Активни 668
Страници 20,621
За един ден 1,302,066
РАЗРЕЗ

Богатите държави нехаят за незаконните финансови потоци

Те изпълняват най-лошо тези препоръки против измамите, срещу които се изказват най-гръмко
СНИМКА: www. businessinsider.com
Лидерите на Г-8 по време на неформален разговор между заседанията на срещата си в Белфаст м.г. На преден план (гръб от ляво на дясно) са председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, председателят на Еврокомисията Жозе Барозу, руският президент Владимир Путин, който разговаря с италианския премиер Енрико Лета. На заден план следват американският президент Барак Обама, германската канцлерка Ангела Меркел, канадският премиер Стивън Харпър, британският му колега Дейвид Камерън и френският президент Франсоа Оланд. Въпреки гръмките приказки срещу финансовите машинации в световен мащаб страните от Г-8 са направили твърде малко, за да пресекат тази практика.
Най-богатите държави не изпълняват обещанието си да решат проблема с прането на пари и укриването на данъци, което струва милиарди долари на бедните държави. Това е изводът от наскоро изготвен доклад на експерти от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), в която членуват 34 държави. Докладът бе публикуван на фона на гръмките изказвания срещу незаконните финансови машинации, направени от лидерите от Г-8 и по-специално от британския премиер Дейвид Камерън. По данни на американската неправителствена организация "Глобална финансова почтеност" (Global Financial Integrity) обемът на незаконните финансови потоци от развиващите се държави през периода 2001 по 2010 г. е достигнал 5.8 трилиона долара, като половината от тези потоци идват от Китай. Това пък е 5 пъти повече от следващия в списъка - Мексико.

Във време на намаляване на официалните помощи за развитие донорите и получателите виждат твърде сериозен проблем в това, че бедните държави губят печалби заради незаконни финансови потоци. Авторите на доклада на ОИСР за пръв път оценяват мерките на страните членки срещу незаконните финансови потоци - прането на пари, подкупването на международните компании, връщането на откраднатите активи и на укритите данъци, включително на злоупотреби с трансферното ценообразуване (ценообразуването на стоки, което спомага да се намали размера на данъчните плащания). По всички тези пунктове богатите държави



са направили твърде малко



Борбата срещу прането на пари и срещу финансирането на терористичните организации се води в съответствие с 40 препоръки, съставени от Специалната група за финансови действия (Financial Action Task Force-FATF) - междуправителствена организация, създадена през 1989 г. Тези препоръки обхващат такива сфери като доверителното (или фактическото) управление на компаниите, а също комплексна проверка на клиентите (познаването на клиентите и на рисковете, пред които са изправени). Според доклада степента на изпълнение на препоръките от страните на ОИСР е твърде ниска. Най-ниска е степента на изпълнение спрямо управлението на компаниите и политически влиятелните лица (известни личности, които злоупотребяват с властта). "Резултатите са ужасяващи", изтъкна представител на ОИСР. Направо е поразително колко лошо държавите от Г-8 изпълняват ключови препоръки, засягащи комплексните проверки и доверителното управление. Те изпълняват най-слабо препоръките в онези области, за които се изказват най-гръмко.

Дейвид Камерън и лидерите на Г-8 се опитаха да решат проблема с доверителното управление. Миналия октомври Обединеното кралство обяви, че официалният списък на истинските собственици на компании ще бъде достъпен за внимателно проучване не само от данъчните органи, но и от обществеността. Този списък бе едно от основните изисквания на борците срещу прането на пари. То бе огласено, когато Великобритания председателстваше миналогодишната среща на Г-8 в Северна Ирландия и след обещанието на Камерън от миналото лято



да предприеме строги мерки спрямо



онези британски финансисти, юристи и бизнесмени, които използват фиктивни компании (намиращи се по правило в офшорните данъчни оазиси), за да бъдат скрити истинските имена на бизнес собствениците. В същото време богатите страни от ОИСР трябва да направят още много. По данни на организацията 27 от общо 34 нейни страни членки продължават да изискват недостатъчно количество данни за истинските собственици на компаниите и нито една държава не изпълнява в пълен обем препоръките на FATF.

"Г-8 решава проблема с доверителното управление изключително бавно", отбеляза представителят на ОИСР. Дори по въпросите за базовите изисквания за комплексните проверки на клиентите страните от организацията демонстрират печално неспазване на препоръките. В доклада се споменава отчет на Управлението на финансовия надзор на Великобритания, където се казва, че 1/3 от британските банки редовно нарушават изискването за комплексна клиентска проверка, въпреки че разполагат с достатъчно информация, за да определят клиента



като "политически влиятелна фигура"



Що се отнася до укриването на данъци, в доклада се признава, че е налице тенденцията за налагане на автоматичен обмен на информация между страните от ОИСР. Освен това страните както от Г-8, така и от Г-24 подкрепят работата на организацията за разработването на нов единен стандарт за размяна на такава информация. В развиващите се страни обаче липсват ефикасни технически стандарти и инструменти за защита на поверителната информация. Освен това по въпроса за укриването на данъци бедните държави по правило отделят повече внимание на международните компании, а не на богатите си граждани. Така Замбия получава съдействие от Норвегия, за да предоговори контрактите между правителството и големите международни компании за добив на полезни изкопаеми. В същото време развиващите се страни обръщат много по-малко внимание на измамите и корупцията вътре в тях. "Не са много държавите, склонни да се справят с укриването на данъците в собствените си държави, защото това засяга собствената им върхушка", поясни представителят на ОИСР.

Само през 2012 г. за даване на подкуп на чуждестранно длъжностно лице са били санкционирани 221 души и 90 компании, но примерно в половината от страните на ОИСР не е имало нито един съдебен процес за подобно нарушение. Според много експерти общият годишен обем на подкупите по света достига 1 трилион долара. Мнозина експерти смятат, че подкупите в развиващите се страни достигат $20 млрд., което е равно на 15%-30% от официалната помощ за тях от страните на ОИСР. От 2010 г. до 2012 г. държавите от организацията са върнали $147 млн. и са замразили почти $1.4 млрд. откраднати активи.

Проблемът с незаконните финансови потоци е онази област, където съвпадат интересите на богатите и бедните държави, казва Ерик Солхейм, шефът на комитета за подпомагане на развитието на ОИСР. "Страните от ОИСР могат да извлекат полза от засилване на механизмите за защита срещу прането на пари, укриването на данъци и подкупите", убеден е Солхейм.





 Марк Трен
СНИМКА: www. freecodesource.com
Миналото десетилетие обемът на незаконните финансови потоци от развиващите се държави е достигнал 5.8 трилиона долара.
СНИМКА: www fca.org.uk
Управлението за финансов надзор на Великобритания отчете, че една трета от британските банки редовно нарушават изискването за комплексна клиентска проверка, макар да разполагат с достатъчно информация, че един или друг клиент е "политически влиятелна фигура".
5
2562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
23 Януари 2014 22:44
Първо е лапането, после е борбата за демокрация. Обратното е валидно само когато демо(н)крацията пряко допринася за лапането, примерно Либия.
24 Януари 2014 02:07
/:/ Богатите държави нехаят за незаконните финансови потоци
Те изпълняват най-лошо тези препоръки против измамите, срещу които се изказват най-гръмко
..............................................................................
Защото богатите държави са най-лицемерни!
НЕ е ясно само дали са богати, защото са лицемерни, или са лицемерни, защото са богати?!
"Не правето това, което САЩ ви съветват да правите, а правете това, което САЩ правят!"/Дж. Штиглиц- нобелов лауреат, бивш шеф в Световната банка, университетски преподавател в САЩ, публицист, "ляв интелектуалец".../


24 Януари 2014 03:34
"The G8 are the laggards on beneficial ownership," said the OECD official. Тут бы великий лоцман вошел в раж

Однако этот автор усами и глазами не вышел. Поэтому Tran, а не Twain.
24 Януари 2014 08:14
Quod licet jovi, non licet bovi!
24 Януари 2014 08:33
Естествено, че ще нехаят, нали това е част от източника на богатството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД