4 години след като болничен асансьор пропадна и сериозно пострадаха 8 души, 6 от които жени в напреднала бременност, виновните са наказани, а жертвите са подобаващо обезщетени, дори без да се стига до съд. В крайна сметка да прекараш последните два месеца от бременността си на легло, защото и двата ти крака са счупени, да не можеш да приемаш достатъчно обезболяващи, за да не навредиш на детето си и накрая да родиш с цезарово сечение заради фрактурите, които и години по-късно продължават да те мъчат, си е достатъчно основание.
Така вероятно би звучала историята, ако не се беше случила в България. Действителността е, че пострадалите са набедени, че сами са си виновни, защото са претоварили асансьора и дори са причинили щети на болницата. Съдебната им битка за обезщетения и справедливост още не е приключила.
Наказателното дело за срутилия се на 2 март 2010 г. в университетската АГ болница "Майчин дом" асансьор още виси пред първата инстанция и поредното заседание е на 24 януари. При това процесът е от административен характер - дори да бъдат признати за виновни, подсъдимите ще бъдат освободени от наказателна отговорност и глобени между 1000 и 5000 лв. Причината е, че за причиняване на средна телесна повреда по непредпазливост на повече от един човек наказанието е до 5 години, а обвинените са с чисто съдебно минало. Такъв е законът - няма смъртен случай или тежка телесна повреда, не е пострадал "орган на власт". Затова прокуратурата е длъжна да ги предложи за освобождаване от наказателна отговорност, вместо да внесе обвинителен акт срещу тях.
Обвинени за инцидента са собственикът на ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов" - фирмата, наета от болницата за ремонт и поддръжка на асансьора, Красимир Паунов, инспекторът от държавния технически надзор, който отговарял за злополучния асансьор - Галин Стоянов, началникът на отдел "Управление на собствеността" в "Майчин дом" Николай Костевски, както и изпълнителният директор на лечебното заведение доц. Виктор Златков.
В прокурорското постановление срещу четиримата, с което "Сега" разполага, се разказва как
на фаталната дата бременните са били в болницата заради Деня на отворените врати
там и как на групи са били развеждани из отделенията от медицинска сестра, която също е пострадала при инцидента. След нейните указания в големия асансьор, пригоден да вози болнични легла, влизат общо 14 души. Никой не вижда надписа на таблото, че максималният товар е 500 кг, а лампата на индикатора за претоварване липсва. И когато машината тръгва да се спуска от 12-ия към 7-ия етаж, изобщо не спира, а полита към шахтата. В показанията си пострадалата сестра твърди, че се "случва асансьорите да не спират на етажите, вървят нагоре и надолу, без да спират. Често и колеги са се оплаквали от асансьорите. Миналата седмица имах инцидент с друг асансьор на болницата, който ме върна половин етаж под първия етаж".
По време на разследването са направени експертизи, които установяват много нарушения на действащата законова уредба за поддръжката, експлоатацията и контрола на съоръженията с повишена опасност, каквито са асансьорите. Въпросната машина е произведена през 1971 г. и получава заводски №15684. Монтирана в "Майчин дом" през 1976 г. Асансьорът имал устройство за контрол на товара, което било демонтирано на неизвестна дата без разрешение. И това не било открито от никой, отговорен за поддръжката му. На 18 юни 2009 г. асансьорът минал на техническа проверка, но липсата на устройството не била забелязана, нито било издадено разписание за спирането му, както би следвало. В ревизионния акт, изготвен от Галин Стоянов, е предписано в срок до 3 месеца да бъде подменено металното въже, посредством което от ограничителя на скоростта се задействал клиновият механизъм, който би трябвало да спре асансьора при авария. Едва половин година по-късно от ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов" правят оферта на болницата за купуване на въже. Цената му е 250 лв.! Въпреки това на 2 март 2010 г., т.е. почти 9 месеца след предписанието, въжето на асансьора не е сменено, а това може би е щяло да предотврати инцидента. В показанията си след инцидента Паунов заявява, че не е изпълнил предписанията и не е предприел действия за спиране на асансьора, защото бил "привърженик на конструктивния диалог"...
Седмица след асансьорния крах изтича договорът на болницата
с ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов". Нормалната човешка логика е, че след подобно събитие е задължително да се потърси нова обслужваща фирма. Но с ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов" е сключен нов договор. А през лятото на 2010 г. ЕТ се превръща в "Асансьор МБ-97" ООД, в което Паунов е съсобственик със съпругата си.
Повече от година след трагедията - на 1 юни 2011 г., от Инспекцията за държавен технически надзор пишат молба до директора на "Асансьоростроене 98", която е приемник на някогашната държавна фирма, произвела машината преди повече от 40 години. "Моля да ми бъде предоставена инструкция за експлоатация на болничен асансьор във връзка със станалата авария в МБАЛ "Майчин дом", тъй като предстои съдебен процес", пише главен специалист Симеонов от техническия надзор. И така, може би и без да иска, прави страшното признание, че в институцията, която отговаря за контрола по безопасността всъщност нямат ключов за асансьора документ.
В протокола от огледа на мястото на произшествието е записано "ограничителят на скоростта се намери незадействал". Това устройство е в машинното отделение на асансьора и представлява колело с клиновиден канал, през който преминава въже, което е свързано в единия край с горната част на асансьорната кабина и в другия край - с клиновия механизъм в долната част на кабината. Когато кабината превиши скоростта си, ускорението се предава на ограничителя на скоростта чрез въжето, движението му се блокира, клиновият механизъм се задейства и четирите му назъбени парчета стомана се забиват в релсите и кабината спира.
Три от пострадалите бременни - Лидия Димитрова, Камелия Камбурова и Емануела Фролошка, водят и граждански дела срещу болницата за обезщетение на причинените им с инцидента вреди, чийто финал също не се вижда. След като Димитрова губи на първа инстанция, апелативните магистрати отсъждат в нейна полза и нареждат болницата да й плати 70 хил. лв. обезщетение. Но Върховният касационен съд, който гледа граждански дела само по изключение, приема да се занимава с казуса на Димитрова и го връща за ново гледане на друг състав на апелативния съд, който ще заседава по него през март. А болницата опитва да си върне платеното обезщетение. В защитата на болницата при първото гледане на делото е записано, че хората "буквално са се натъпкали" в асансьора и са го претоварили с повече от 1000 кг. "С поведението си всички, използвали асансьора, са нанесли немалки имуществени вреди на болницата, повреждайки един асансьор на стойност от приблизително 80 000 лв.", пише юрисконсулт Кристиан Пройчев.
Процесът, воден от Фролошка, е започнал през януари 2011 г. в Софийския градски съд. Поредното му заседание е насрочено за май. На 28 февруари м.г. Камбурова осъжда "Майчин дом" за 40 хил. лв. на първа инстанция. През февруари по казуса ще заседава и апелативният съд.
"Сега" се свърза с адвокат Венета Владимирова, която защитава Лидия Димитрова. Тя разказа как, когато е поела делото, е решила да открие асансьорен техник, който да й обясни нещата. Но веднага щом чували за какво става дума, потърсените специалисти й отказвали консултация. "Пазарът е тесен, г-жо, всички се познават. Няма как да натопя колеги, защото ще си изгубя лиценза и повече никога няма да си намери работа", без заобикалки й обяснил един от тях. Владимирова е категорична, че твърденията, че падналият асансьор е стар и затова не е било задължително да има ограничител на скоростта, са несъстоятелни. "Причината за падането е, че е бил неизправен, но процесите се бутат към това, че е бил претоварен", твърди тя. В случая закони и наредби има, но няма кой да ги спазва, възмущава се юристът. Тя недоволства и че законът допуска подобни случаи да приключват с административни санкции.
По думите на Владимирова
ограничителят на скоростта не е изследван както трябва по БДС
Така например експертът Георги Илиев не е ползвал въжето от асансьора, а негово си, и освен това е направил 10 вместо изискваните по стандарт 20 опита, при това накрая скоростта, при която се задейства ограничителят, е усреднена. Заключението е, че ограничителят е изправен, но може да е задействал, може и да не е.
Заради неспазения БДС стандарт при експертизата адвокатът праща сигнал в Софийската районна прокуратура. Всичко, което прави прокурор Красимир Христосков по проверката, е да снеме обяснения от вещото лице и да постанови, че няма основания да разследва Илиев. Дори не е потърсено друго компетентно мнение и страницата е затворена.
Изводът е - правете всичко възможно да избягвате асансьорите. За болница това звучи абсурдно, но повечето асансьори в големите болници у нас са по на 30-40 г. и едва ли са в по-добро състояние от злополучното съоръжение в "Майчин дом".
Изводът е - правете всичко възможно да избягвате асансьорите.
Тц, изводът е - не се тъпчете в асансьора, след една минута ще дойде друг.