:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,362
Активни 760
Страници 29,927
За един ден 1,302,066

Мажоритарният вот е кошмарът на българските политици

С инициативата си за референдум президентът Росен Плевнелиев отново актуализира тази тема, с което докара управляващите до истерия
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
С искането си за референдум президентът Росен Плевнелиев изнерви изключително много лидера на БСП Сергей Станишев, защото актуализира темата за мажоритарния вот.
Ако има нещо положително в инициативата на президента Росен Плевнелиев за референдум по повод изборното законодателство, това е фактът, че покрай нея въпросът за мажоритарния вот отново стана актуален. В началото на протестите от миналата година искането за мажоритарни избори за парламент бе също толкова ясно и отчетливо, колкото и настояването за оставка на правителството. За съжаление обаче постепенно темата за качествени промени в изборното законодателство заглъхна. Огромна роля за това имаше зам.-шефът на НС Мая Манолова при обсъждането във временните комисии, посветени на изготвянето на нов Изборен кодекс. Тя бе "не човек, а желязо" в изпълнението на партийната повеля да задуши в зародиш исканията за мажоритарен вот или поне силен мажоритарен елемент на парламентарните избори. Именно това бе целта на двете временни комисии за кодекса, оглавявани от Манолова, и обществените съвети към тях. Активността им на косъм не успя.



Плевнелиев развали цялата работа



Поради тази причина Манолова и лидерът на БСП Сергей Станишев са толкова изнервени в момента. Което напълно устройва и коалиционния партньор ДПС.

С голяма доза сигурност може да се предположи, че ако има референдум "за" и "против" чист мажоритарен вот в два тура за депутати, хората, които подкрепят тази идея, ще бъдат мнозинство. И тези настроения не са от вчера, те са факт много преди някой да е чувал за Бойко Борисов. Ето защо не прави чест на управляващите да твърдят, че искането на президента за референдум обслужва само и единствено интересите на ГЕРБ.

Аргументите за въвеждането на чист мажоритарен вот за депутати са много. Той няма да реши с магическа пръчка всички проблеми в политическия ни модел. Но със сигурност ще накара и партийните централи и избраните депутати да се съобразяват в много по-голяма степен с общественото мнение, отколкото го правят сега. С чист мажоритарен вот към момента ние избираме президент и кметове. Към досегашните държавни глави и градоначалници със сигурност може да има много критики, но едно е сигурно - всички те се стараеха и продължават да се стараят да не дразнят прекалено много гражданите, защото зависят от тях, ако искат да продължат политическата си кариера. Докато депутатите зависят само от партийните си централи.

Вярно е, че е възможно да има някои изкривявания на вота, ако той стане мажоритарен. Но нима сега няма подобни изкривявания? Нима ДПС не взе три мандата в София с по-малко от 1% от гласовете? Нима партиите, които управляват в момента, не го правят с около 20% от вота на всички избиратели? Нима през годините нямаше много случаи на хора, попаднали с чисто пропорционален вот в парламента единствено заради икономическите си възможности? Нима пропорционалната система не гарантира на Делян Пеевски пожизнено депутатско място? Няма изборна система, която да не дава отклонения. Но всяка изборна система носи със себе си определени политически последствия. А резултатите от пропорционалната система в нашата политика вече ги гледаме близо 25 години.

Противопоставянето на мажоритарността на партийността се прави или от неразбиране, или с користни цели. Идеята на мажоритарния вот



не е да избираме независими кандидати,



а да направим партийните кандидати по-независими. Дори наистина в парламента при мажоритарен вот да влязат само 2-3 партии (едва ли ще се случи, защото кметовете например определено не са само от 2-3 партии), централите в София ще бъдат принудени да издигат съвсем различен тип претенденти. Просто мажоритарният вот е кошмарът на водещите партии. Всички те, без изключение, се обявяват против него. И може би именно това е един от най-сериозните аргументи, че той трябва да бъде въведен.

Факт е също така, че и президентът е доста свенлив по темата с мажоритарния вот. В искането си за референдум той дори не казва ясно колко точно депутати според него трябва да бъдат избрани чрез такъв вот. Ако поне половината депутати се избират мажоритарно, това ще бъде сериозно развитие. Експериментът с 31 мажоритарни мандати през 2009 г. определено не бе добър, макар и не поради причините, които се изтъкват от настоящите управляващи. Положително развитие може да се постигне и чрез въвеждане на задължителна преференция с нулев праг, което ще даде право на избирателите да пренаредят партийните листи. Единственото, на което са склонни управляващите към момента обаче, е преференция по желание, гарнирана с праг за разместване на листите достатъчно висок, за да я обезсмисли. Ето защо актуализирането на темата от президента не е безвъзвратно закъсняло. Ако заедно с евроизборите направим и референдум за мажоритарния вот, това вероятно ще доведе до там, че на следващите парламентарни избори ще има сериозни промени в начина, по който избираме депутати.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Обсъжданията на Изборния кодекс с граждански организации се изродиха в говорилня, на която се появяваха всякакви "общественици" като Йоло Денев.
74
4748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
03 Февруари 2014 20:01
Който е писал тази статия има нужда от добър сън.
03 Февруари 2014 20:23
С чист мажоритарен вот към момента ние избираме президент и кметове. Към досегашните държавни глави и градоначалници със сигурност може да има много критики, но едно е сигурно - всички те се стараеха и продължават да се стараят да не дразнят прекалено много гражданите, защото зависят от тях, ако искат да продължат политическата си кариера.


Toва аргумент в полза на мажоритарния вот ли е или против?

03 Февруари 2014 20:42
Уффф, не ви ли писна вече един и същи текст в различни редакции да ни претопляте?
03 Февруари 2014 20:45
Обретенов, написали сте: "С голяма доза сигурност може да се предположи, че ако има референдум "за" и "против" чист мажоритарен вот в два тура за депутати", хората, които подкрепят тази идея, ще бъдат мнозинство." За колко депутати говорите - 31 или за 240 депутата? Мажоритарен вот в два тура (М2 - съкращението е въведено от Валери Найденов) има смисъл само за ВСИЧКИТЕ 240 места в НС!! Всички други варианти (с 31, 50, 120 места...) са перверзия!
03 Февруари 2014 21:25
Абсолютно съм съгласен с автора на статията! В момента ние имаме партокрация, а не демокрация. При мажоритарна система дали Станишев ще бъде избран? Да си представим двама кандидата на БСП за едно депутатско място. Единия издигнат от Станишев, а втория от местната партийна организация.. Е те тогава ще се види кой кум, кой сват! Същото се отнася и за ГЕРБ и за ДПС.. Ако в Кърджали, да речем ДПС издигне Пеевски, а Вежди Ражидов или друг български турчин се кандидатира като независим или бъде издигнат от местната ГЕРБ организация.. интересно ми е кой ще спечели? Мажоритарната система е необходимо условие за промяна на системата... Затова партокрацията е в паника!
03 Февруари 2014 21:45
С инициативата си за референдум президентът Росен Плевнелиев отново актуализира тази тема, с което докара управляващите до истерия
Направо им изкара чивиите!
Кога некояси Бутурджиева ще стане депутат от Разград?
За човека със срамното име Курумбашев да не говорим.
03 Февруари 2014 21:48
Щом сегашните така се дърпат, значи това е правилната посока !
04 Февруари 2014 00:24
Загледах се в снимката...
Станишев много е надебелял, явно добре му се отразява семейния живот.
04 Февруари 2014 00:36

Как го прави това човек !!?!!
Да слънчаса дори и в мрачен зимен ден !
04 Февруари 2014 05:50
Много добра статия. Кошмарът на БСП. Само за това си заслужава да подкрепим мажоратирният вот.
04 Февруари 2014 07:52
Мажоритарният вот е кошмарът на българските политици
и щастие за олигарсите, които ще вкарат в парламента своите хора. Ей, всичко става с пари, дори и свободната пазарна демокрация.
04 Февруари 2014 08:22
Как си я мислите тази работа с мажоритарните депутати? Решава някои и, хоп, готов кандидат. Ми нали трябва да правиш кампания, да обикаляш селата и градовете, да плащаш зали, озвучаване, бензин, печатни материали, такси, да плащаш на хора да вършат тази работа? Пари си трябват и кой ще ги даде? Има две възможности - или партия, която стои зад теб и която ще намери начин да осигури лоялността на ВСЕКИ избран депутат или от частни лица (които съще ще ще намерят начин да си сигурят лоялността на ВСЕКИ избран депутат - ма това не е ли олигархия?) И с какво мажоритарният вот се различава от пропорционалния, освен по цената на изборите (вероятен балотаж) и по цената, на която ще бъде купен мажоритарният депуатат (безумно евтино, особено ако е политичски независим)...
04 Февруари 2014 08:39
Как си я мислите тази работа с мажоритарните депутати? Решава някои и, хоп, готов кандидат.
Напълно си прав. Тук някои даваха за пример Вито, ама знаете ли, с коя мома се подвизаваше той, с щерката на Бриго Аспарухов. Доколкото знам във Великобритания вотът е мажоритарен, но пак се гласува за партия. Нещо повече, у нас даже, когато става въпрос за дадено лице, то се асоциира с партията. Тези, които са против БСП, си харесват наш Боко (нищо, че Биволъ дава данни, че той е мутра), тези, които са за БСП са за мая манолова (нищо, че се е гримирала много), а гербатжиите я плюят. Въобще не съществува истинска оценка на личността. Партията е носител на платформи, икономичеки, социални, политически и др. не може един шарен парламент от 240 орел, рак и щуки, да даде такива платформи. Може и трудности около съставяне на правителството да се появят.
04 Февруари 2014 08:44
Направо им изкара чивиите!
Кога некояси Бутурджиева ще стане депутат от Разград?
За човека със срамното име Курумбашев да не говорим.
И Бургоджиева и Курумбашев ще станат, като разберат в Разград или където и да е, че са от БСП. У нас се гласува за партии и симпатиите са за партии. На БСП-рите Орешрски не беше симпатичен, когато беше от СДС, сега умират за него, защото е от БСП. Така и наш Боко стана любимец на СДС-аритът, като се обяви за десен, ама ако беше станал министър от тройната щяха да го мразят.
04 Февруари 2014 08:47
Абсолютно съм съгласен с автора на статията! В момента ние имаме партокрация, а не демокрация.
Западната демокрация е партокрация, нищо повече.
04 Февруари 2014 09:15
Това, че сегашната изборна система е нефелна не се вижда само от слепите партийни фанатици. Качеството на депутатската маса пада с всеки следващ парламент. Пропорционално избраните тиквеници даже нямат приемни в избирателните си райони. Уж били представители на народа...Само, че е голяма илюзия да се мисли, че въвеждането на чисти мажоритарни избори ще стане безкръвно и доброволно. И е крайно време да се започне пряк избор на областните управители, както и мажоритарното избиране на общинските съветници, а не само на кметовете.
04 Февруари 2014 09:40
04 Февруари 2014 09:49
Партиите никога няма да изтърват кокала, който са лапнали - ще въртят, сучат, вода от десет кладенеца ще извадят, но няма да променят кодекса и ще провалят референдума. Още повече, че медиите са продажни, разните агенции за иследване на общественото мнение - също, хората са безразлични и тъпи, така, че няма полезен изход. Хората трябва да узреят, за да им дойде акъла в главите, но за това трябват поне още 25 години!
04 Февруари 2014 10:04
Гороломе, прав си - без значение каква е системата, по която депутатите (общинските съветници) биват назначавани на длъжността, резултатът е все един същ. Най-добре този резултат преди 2-3 седмици го определиха Милен (Центков) и гостуващия при него Арман (Бабикян). "...За който и да гласуваш - получаваш всички досегашни" каза Милен, а Арман репликира: "И да НЕ гласуваш - пак ги получаваш всички досегашни!"... И е така!!! Ако преформулирам казаното от Милен, за да съответствува още по-точно на реалността, то звучи така: Всички досегашни ще получиш в резултат, независимо за КОГО и КАК (в смисъл: чисто мажоритарно, пропорционално, или мешавица от първото и второто, пък и "мерцедес" да я нарича Мишо Константинов въпросната мшавица) си гласувал!!!
Та затова трябва да направим РЕФЕРЕНДУМ ама не с въпросите на Плевнелиев (разбирай ГЕРБ - вж. страницата България в днешния брой на този в-к), а само с ЕДИН-ЕДИНСТВЕН въпрос:

ПОДКРЕПЯТЕ ли в Закона (Кодекса) да бъде уредена, разписана процедура за ПРЕДСРОЧНО (от 6-я или 9-я месец нататък) ОСВОБОЖДАВАНЕ от длъжност на депутатите (съветниците) от съответното УПРАВЛЯВАЩО (Парламента, Общинския съвет) мнозинство, ако в рамките на посочения "изпитателен" срок (6 или 9 м.) те се провалят (по наше мнение - на "електоралните единици", формиращи т.нар. целокупен Електорат, без значение от какви точно конкретни гафове, факти, обстоятелства, е мотивирано то)?

А пък те партиите да се разберат помежду и да си избират депутатите (съветниците) по каквато си искат система - мажоритарна, пропорционална, смесена! Ако у избраните (и тези, които са ПЛАТИЛИ за избирането им) няма СТРАХ, че могат ПРЕДСРОЧНО да бъдат ОСВОБОДЕНИ от ДЛЪЖНОСТ, те ще продължат да си разиграват коня в НС, в общински съвети не още 24 години, а 240!!! (В Раздела БЪЛГАРИЯ, под материала "ГЕРБ внасят радикални промени в Изборния кодекс" също писах за този СТРАХ, и дадох пример как такъв страх у 60-те хиляди служители на МВР, насаден /и подкрепен с механизми в ЗМВР и ППЗМВР/ от началниците им, колективният им РАБОТОДАТЕЛ, ги прави абсолютни безсловесни МАШИ в ръцете му!!! Е точно такъв страх трябва да насадим и ние, НАРОДЪТ, ЕЛЕКТОРАТЪТ, у нашите избраници - депутати и съветници, ако наистина смятаме, че ИМЕННО ние сме ТЕХНИЯТ РАБОТОДАТЕЛ! Начинът да го насадим този страх е да променим кардинално сегашния Кодекс, и от само Изборен да стане и УВОЛНИТЕЛЕН, вкл. и ПРЕДСРОЧНО!!!)
04 Февруари 2014 10:15
Е, има всякакви идеи. И за предсрочно отзоваване и за намаляване броят на депутатите...
Ама с добро няма да стане. Кокалът се избива от зъбите с шут. Няма друг начин.
04 Февруари 2014 10:24
От 28 държави-членки на ЕС въпросната система (М2- мажоритарна в 2 тура) я има само във Франция. Една от основните й цели е да държи вън от парламента националистите на Льо Пен. И до голяма степен успява. През 1990 г. 200 велики депутати ги избирахме по този начин. Системата не е лоша, унищожава малките партии. У нас специално ще останат само ГЕРБ, БСП и ДПС. И тук-там по някакъв друг депутат по случайност. Пак повтарям, няма лошо, но това ли искаме? Именно във Франция на едни избори блок с 40% от гласовете щипна 80% от мандатите.
Бъдете здрави!
04 Февруари 2014 10:29
Мишо Константинов, 04 Фев 2014 10:24

Е, не вдяват, кво да прайш !
Мислят, че им прайш партийна пропаганда !
Математика тр да се учи !

04 Февруари 2014 10:31
Французите нямат оплаквания нито от избирателната си система нито от качеството на депутатската маса. За разлика от нас.
04 Февруари 2014 10:33
Не е само математика, а и цел.
Какво искаме - максимално широко представителство или отрязване на достъпа до такова, чрез елиминиране на "крайните" политически възгледи?

04 Февруари 2014 10:39
Крайната цел е народните представители наистина да станат "народни", а не партийни.
И затова трябва да се избират мажоритарно - лично от народа и да се отчитат пред своите избиратели, а не пред партийните босове.
04 Февруари 2014 10:40
Не се ли усещате, че мажоритарната система води именно към утвърждаване на партокрацията и по тази причина е отрицание на основния аргумент, с който я подкрепяте - да се избирали личности, а не партии ?
04 Февруари 2014 10:43
И още нещо по повод глупостите за Курумбашев и Буруджиева.
При мажоритарен вот те просто няма как да бъдат изместени от лидера на каспичанския клуб на БСП. Виж, при пропорционалния вот с преференции е друго.
04 Февруари 2014 10:46
И как ще се утвърди партокрацията?
Станишев в кой избирателен район ще спечели в два тура? Или пък Сидеров? А Бареков?
04 Февруари 2014 10:46
Крайната цел е народните представители наистина да станат "народни", а не партийни.


От момента на встъпването му в длъжност, народният представител е представител на целия народ. Чети конституцията, герберино.
04 Февруари 2014 10:49
Аман от чугунени мантри. Много е лесно да се криеш зад "народа". Става въпрос за избирателите на конкретния депутат.
04 Февруари 2014 10:50
Става въпрос за избирателите на конкретния депутат.

Аз цитирам конституцията, герберино, не се занимавам с мантри.

Какъв им е проблемът на избирателите на конкретния депутат?
04 Февруари 2014 10:57
Ми не е техен депутат. Те това е проблема.
04 Февруари 2014 10:59
Крайната цел е народните представители наистина да станат "народни", а не партийни.
И затова трябва да се избират мажоритарно - лично от народа и да се отчитат пред своите избиратели, а не пред партийните босове.


Горолом, твърде е хубаво за да е истина. Дори бих казал, че направо си е наивно. В България изцяло мажоритарен вот за НС или дори 50 % ще е меко казано екзотика и експериментализъм. Отчитането тогава няма да става пред партийните босове, а пред други босове за които всички се досещаме. Избирателите няма да имат никакво значение тогава. В това се крие парадокса при изцяло мажоритарния или преобладаващо мажоритарния вот(смесената избирателна система, но в какви пропорции?), избирателите няма да имат никакво значение след като си пуснат бюлетинката, а ако въведат и електронното гласуване по интернет дори няма да има кой знае какво значение и самото гласоподаване, тъй като "продиктувания" вот ще е драстичен.
04 Февруари 2014 10:59
Станишев в кой избирателен район ще спечели в два тура?

В своя едномандатен мажоритарен избирателен район. Ако не спечели той, ще спечели опонентът му от Герб или ДПС, който също ще бъде от партийния елит.

Това, което очевидно не можеш да схванеш, че при избори М2 в един избирателен район има само по един кандидат на партия.
04 Февруари 2014 10:59
Ми не е техен депутат. Те това е проблема.


Естествено, че не е техен, обвързването с мандат е недействително. Той/тя(или то, ако е от герп) е представител на целия народ.
04 Февруари 2014 11:04
Написаното от професора дообяснява защо 'нищото топлещо ОНЯ стол' предложи мажоритарен избор само за част от избираните 240 депутата, а не на всикчите.
Идеята е чрез бройката депутати избрани чрез мажоритарен вот да се осигури мнозинство на правилната партия (модел избори 2009), а чрез избраните чрез пропорционалния вот да бъдат вкарани необходимите 'патерици' на правилната партия като реформатори и абевета, както преавилно отбеляза професорът нямащи шанс да влезнат в парламента при чисто мажоритарен вот но са необходими за да придадат демократичен декор на диктатурата на правилната партия.
Електронно гласуващите от чужбина, болшинството от които естествено ще гласува за правилната партия, ще осигурят необходимите мильон и отгоре гласа, за да е сигиурно, чер правиланта партия ще получи над 70% процента от депутатските места. Задължителното гласуване е необходимо да се оправдае 'неочаквано' големият брой гласували от чужбина, които ще са в пъти, в пъти повече от обичайните няколко десетки хиляди.
Ето как всяка точка от предложението на правилното 'нищо топлещо оня стол' си има и обяснението в схемата за спечелване на изборите от правилната партия за следващите няколко века.
04 Февруари 2014 11:08
Сляпото реципиране на чужди избирателни системи и избирателни експерименти, без да се държи сметка на специфичните особености в България, си е доста тъпо явление, независимо какво ти е IQ.
04 Февруари 2014 11:14
"В България изцяло мажоритарен вот за НС или дори 50 % ще е меко казано екзотика и експериментализъм."

Много смело изказване, предвид непознаването на елементарни факти. Всички избори в България от Освобождението до 1946г. са единствено и само мажоритарни. Христоматиен пример е победата на Никола Петков над Георги Димитров.
04 Февруари 2014 11:15
Всички избори в България от Освобождението до 1946г. са единствено и само мажоритарни.


И?
04 Февруари 2014 11:18
Какво и?
В парламента е имало народни трибуни, а не мушмороци.
04 Февруари 2014 11:25
Електоратните избранници , се страхуват от народния глас. Гледах ММ ,от бес и гняв щеше да и почернее косата.
04 Февруари 2014 11:27
"В България изцяло мажоритарен вот за НС или дори 50 % ще е меко казано екзотика и експериментализъм."

Много смело изказване, предвид непознаването на елементарни факти. Всички избори в България от Освобождението до 1946г. са единствено и само мажоритарни. Христоматиен пример е победата на Никола Петков над Георги Димитров.


Хайде да не изместваме въпроса. Не говорим за сравнителен исторически преглед на изборното законодателство в България(особено пък преди 1944г.) Абколютно различни са нещата тогава и сега. Нито времето, нито манталитета на политиците, както и манталитета на нацията са такива, каквито са били тогава. Говорим за действащото изборно законодателство и идеите и предложенията за неговата промяна. Отново твърдя, че въвеждането на изцяло мажориталнен вот при съвремените условия в България ще си е чиста проба екзотика и експериментализъм.
04 Февруари 2014 11:29
А имало ли е мажоритарно избрани калинки? Щото ние все още помним едни 26 броя. Имената им за съжалние не помним, както и с какво точно се изявиха като народни представители. Ама ток кой ще помни калинки по имена?
Ето им го списъчето (за потвърждение):

№ Народен представител ЕИР Партия / Коалиция / Инициативен комитет

1 Любен Петров Татарски Благоевград ГЕРБ
2 Божидар Димитров Стоянов Бургас ГЕРБ
3 Красимир Петров Петров Варна ГЕРБ
4 Цветан Генчев Цветанов Велико Търново ГЕРБ
5 Любомила Станиславова Станиславова Видин ГЕРБ
6 Николай Горанов Коцев Враца ГЕРБ
7 Галина Димитрова Банковска Габрово ГЕРБ
8 Румен Иванов Иванов Добрич ГЕРБ
9 Ахмед Демир Доган Кърджали ДПС "Движение за права и свободи"
10 Валентин Тончев Микев Кюстендил ГЕРБ
11 Анатолий Великов Йорданов Ловеч ГЕРБ
12 Пламен Георгиев Цеков Монтана ГЕРБ
13 Иван Димитров Иванов Пазарджик ГЕРБ
14 Ирена Любенова Соколова Перник ГЕРБ
15 Цецка Цачева Данговска Плевен ГЕРБ
16 Менда Кирилова Стоянова Пловдив 16 ГЕРБ
17 Димитър Николов Лазаров Пловдив 17 ГЕРБ
18 Хасан Ахмед Адемов Разград ДПС "Движение за права и свободи"
19 Пламен Дулчев Нунев Русе ГЕРБ
20 Митхат Мехмед Табаков Силистра ДПС "Движение за права и свободи"
21 Десислава Жекова Танева Сливен ГЕРБ
22 Даниела Анастасова Дариткова-Проданова Смолян ГЕРБ
23 Борис Крумов Грозданов София 23 ГЕРБ
24 Моника Ханс Панайотова София 24 ГЕРБ
25 Красимир Любомиров Велчев София 25 ГЕРБ
26 Емил Делчев Димитров Софийска област ГЕРБ
27 Иван Дечков Колев Стара Загора ГЕРБ
28 Касим Исмаил Дал Търговище ДПС "Движение за права и свободи"
29 Делян Александров Добрев Хасково ГЕРБ
30 Георги Велков Колев Шумен ДПС "Движение за права и свободи"
31 Анастас Василев Анастасов Ямбол ГЕРБ
04 Февруари 2014 11:31
Ами калинки. Избрани в един тур. Имитация на мажоритарност.
04 Февруари 2014 11:42
В НС ще влязат такива "народни трибуни", като Боко-Винету, Цвинокио, Доктор хонорис кауза Стоичков, такива като братя Галеви, Маргините и пр. народни любимци.
04 Февруари 2014 11:43
Французите нямат оплаквания нито от избирателната си система нито от качеството на депутатската маса. За разлика от нас.
Дали са доволни, нито аз знам нито ти. Когато бях там и те мърмореха. У нас народонаселението изсипва недоволството върху Парламента, поради ниския стандарт ама не осъзнава, че не изборната система е виновна. а капиталистическата система. Чети Стиглиц.
04 Февруари 2014 11:47
Гороломе, прав идеи за назначаване на депутатите (съветниците) много, ама идеи за НАЧИН на ПРЕДСРОЧНО (ИЗВЪНРЕДНО) прекратяване на длъжността им - ни една, освен моята, не съм видял от ЕДНА ГОДИНА насам! Всички за пустото избиране сте хванали, и все него дъвчете, така, иначе..., или не-така, не-иначе... Помисли си кое прави РАБОТНИКЪТ зависим от РАБОТОДАТЕЛЯ му - дали че е назначен с конкурс или след обаждане по телефона!?! Не, зависим е от РАБОТОДАТЕЛЯТ защото той МОЖЕ да го УВОЛНИ, във ВСЕКИ ЕДИН Момент след назначаването!!!! Както щеш го (уж) избирай депутатина (съветника), щом нямаш правото да го УВОЛНИШ, и то в момент, избран от тебе, а не от него, ЗНАЧИ НЕ ти си го избрал, НЕ ти си му работодател!!!
04 Февруари 2014 11:52
Какво и?
В парламента е имало народни трибуни, а не мушмороци.
Типично мислене на дясно-мислещ. Миналото му се вижда в цветя и рози. Не е чел Алеко Константинов и не е гледал "Големанов" на Ст. Л. Костов. Има и други автори от това време, които описват доста реалистично тогавашните избори. А Никола Петков може да е победил, защото през 1946г. земеделците са били много повече от комунистите.
04 Февруари 2014 11:53
"братя Галеви, Маргините и пр. народни любимци".

Пак говориме наизуст без познаване на фактите. Братята баха кандидат-депутати. И то не някъде другаде, ами в Дупница. И бяха отсвирени от хората. Даже до балотаж не стигнаха.
Що се отнася до отзоваването разбира се, че трябва да има такъв механизъм.
04 Февруари 2014 11:55
Качеството на депутатската маса пада с всеки следващ парламент.
Е какво ще стане, като дойдат нови. Погледнал се Илия все в тия. Политическото положението у нас е както шопите казват: "Као и да се вратиш гъзо ти е все отзад".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД