:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,560
Активни 761
Страници 29,125
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Богатите на петрол арабски страни залагат на слънчевата енергия

Цената на фотоволтаичните панели падна със 75%, което направи токът от тях примамлив и за държавите от Персийския залив
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Слънчевата електроцентрала "Шамс 1" в деня на откриването й - 18 март 2013 г. Разположената близо до Абу Даби централа е най-голямата подобна инсталация в света.
В края на изолираната пустиня Руб ал Хали на Арабския полуостров стотици хиляди криви огледала, наредени в спретнати редици, тихо произвеждат електричество. Слънчевата светлина се отразява в огледалата, които концентрират лъчите върху специално направена течност, която се загрява до почти 400 градуса по Целзий. Загрятата течност се използва, за да създаде пара, която върти турбините, те произвеждат електричество за около 20 000 домакинства в Обединените арабски емирства. Това е "Шамс 1" - най-голямата електроцентрала от слънчева енергия в света, когато започна да работи м.г. Идеята зад концентрираната слънчева енергия не е нова - по време на битката за Сиракуза в III век преди Хр. гръцкият откривател Архимед е използвал огледала, с които е фокусирал слънчевите лъчи върху римския флот и е запалил корабите им.

Новото е, че богатите на петрол близкоизточни страни - особено тези от района на Персийския залив - стават все по-оптимистични относно слънчевата енергия, опитвайки се да увеличат запасите си от енергия и да спечелят нещо в процеса. За слънчевата индустрия 2013 г. бе година на пробиви - в допълнение към откриването на централата "Шамс 1, в Дубай започна работа първата слънчева електроцентрала, а Кувейт и Оман решиха да построят свои. В Саудитска Арабия анализатори изчислиха, че произведеното електричество от централите там вече е толкова евтино, колкото и електричеството от старите нефтени централи. Плановете на Саудитска Арабия явно са най-бомбастичните в региона - кралството обяви, че ще инвестира 109 млрд. долара в слънчева енергия и ще получава една трета от енергията си от слънцето до 2032 г. Тази цел е "прекалено амбициозна", заяви Хусам Ханакар от Центъра за наука и технологии в Саудитска Арабия, но добави, че притежават технологията да го постигнат.



Защо сега?



Преди 2008 г. цената на възобновяемата енергия бе прекалено висока, казва Юсуф ал Али, генерален мениджър на "Шамс пауър", компанията, която управлява "Шамс 1". Но в последните години въпреки глобалната рецесия китайските компании произвеждат огромно количество фотоволтаични слънчеви панели. Сега, казва Али, цената на произвеждания ток от слънчеви електроцентрали в много случаи е колкото електричеството, произведено от дизел. Само за последните пет години цената на фотоволтаичните панели е паднала с около 75% според Амит Ронен, директор на соларния институт на университета "Джордж Вашингтон". Това ще направи слънчевата енергия по-привлекателна за местата, които преди не са смятали, че могат да си я позволят. "През т.г. и след това ще видите много нови страни, които отговарят на новата икономика, основана на соларната енергия", казва Матю Кемпбъл, директор на "Сън Пауър", американска компания за слънчева енергия.

Политиците, занимаващи се с енергията на региона, са наясно, че разцветът няма да продължи вечно. На пръв поглед е трудно да се вземат на сериозно енергийните проблеми на страните от Персийския залив, които отдавна са сред най-големите износители на петрол и природен газ. Но бъдещето не изглежда толкова слънчево за тези, които се тревожат, че страните им рискуват да пропилеят геоложкото си наследство. Доклад на лондонския мозъчен тръст "Чатъм хаус" описва в детайли "системното разхищение на природни ресурси" в тези страни. Ако това продължи, Саудитска Арабия може би ще употреби всичкия си петрол за вътрешна употреба в следващите 15 години. Петролът в страните от Персийския залив е субсидиран, тъй че една голяма част от произведеното гориво остава за домашна употреба. Обезсолената вода също се продава на ниски цени, тъй че това също се отразява на запасите от гориво. Заради повечето работници, които всяка година се внасят в района, за да строят инфраструктура, търсенето на енергия продължава да нараства.

За тяхно щастие



богатите на петрол държави са още по-богати на слънце



Арабският полуостров е сред най-слънчевите места на света заедно с американския щат Аризона и някои части от Андите в Южна Америка. Един квадратен километър земя в Катар получава толкова слънчева енергия за година, колкото се съдържа в 1.5 млн. барела петрол, показват проучвания. Обединените арабски емирства са най-активната страна в региона в рекламирането на алтернативни източници на енергия. Правителството твърди, че планира да похарчи 350 млн. долара за проекти за възобновяема енергия в развиващите се страни, а в столицата Абу Даби се намира Международната агенция по възобновяема енергия. В последните години Фондът за развитие в Абу Даби и "Масдар" - правителствена компания за чиста енергия, развиха и финансираха огромна слънчева електроцентрала в Мавритания, ветрена централа на Сейшелските острови и планират да започнат подобни енергийни проекти в пет островни държави в Тихия океан.

Собственият интерес е един от факторите, които стимулират тези политики. "Вижда се как страни като ОАЕ правят значителни инвестиции във възобновяема енергия, защото осъзнават, че чистата енергия ще бъде една от най-силно растящите индустрии на XXI век", казва Ронен. "Те искат да бъдат част от играта", допълва той. Журналистическите материали за разпространението на слънчевата енергия в Персийския залив явно сгряват сърцата на природозащитниците. Ако дори водещите износители на петрол планират мащабни проекти за алтернативна енергия, със сигурност има надежда глобалната климатична промяна да бъде спряна, преди да е късно. От друга страна, може би ще бъде лековерно да се смята, че възможното бурно развитие на слънчевата енергия със сигурност ще бъде "зелено". При положение че суровият петрол се продава за повече от 100 долара на барел в последните години, износителите може да решат, че ще спечелят повече, ако използват по-малко от него за вътрешна употреба, а продават повече петрол в чужбина.



Развитието на възобновяемата енергия ще позволи



на страните от този регион "да продължат да правят пари, изнасяйки петрол и природен газ, и да създават повече работни места", убеден е Ронен. "Все пак природният газ няма да остане необработен заради слънчевата енергия", смята той. Икономистът Джефри Сакс отбеляза пред годишното събрание на Международната агенция за възобновяема енергия в Абу Даби, че не е достатъчно само да се развиват алтернативни източници. За да може да се намали ефектът на глобалното затопляне, трябва да бъде ограничена употребата на изкопаеми горива. В ерата след аварията в японската АЕЦ "Фукушима" някои природозащитници се отвращават от стратегията ядрената енергетика да бъде използвана за разнообразяване на енергийните запаси. Саудитска Арабия например обмисля да построи няколко ядрени реактора, които може да струват до 100 млрд. долара, а ОАЕ планират да имат четири действащи ядрени централи до 2020 г. Това значи, че в бъдещето на тези страни старите практики ще вървят ръка за ръка с новите тенденции по света поне в областта на енергийните ресурси.



 Министрите на петрола и енергията на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив на среща в Риад, Саудитска Арабия. Съветът включва Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
28
4074
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
03 Февруари 2014 21:47
Да. Арабските ръководители разсъждават (и планират) адекватно, логично и дори мъдро. Богатите на енергетични ресурси, под и над земята, арабски страни, е възможно да станат още по-богати. Ако използуват правилно богатството си. Към петрола да добавят и слънцето. Защото първия е на свършване, второто е вечно.
За нас, бедни на петрол и не толкова богати на слънце, остава едно съществено утешение. Богатството е важно и хубаво нещо, но има и по-хубави и по-важни неща – климат, природа и вода. Равновесието между тях е дар Божи. Струва ми се че ние го имаме. Дори ми се струва че Бог е благосклонен към нас Българите. Въпреки изпитанията на които ни подлага – липсата на Държавност. Да се надяваме и да се помолим тези изпитания все някога да свършат. Дано да е по-скоро.
03 Февруари 2014 21:52
***
03 Февруари 2014 21:54
А защо не Аризона? Или Калифорния? Или Тексас?
Климатикът и слънчевият панел се синхронизират идеално.
03 Февруари 2014 21:54
Хората са разумни, и развиват слънчевата енергетика, но и АЕЦ. Така, де, АЕЦ си произвеждат сигурна енергия, не се влияе от климата.
А "умниците" от Германия искат да си закриват АЕЦите.
03 Февруари 2014 21:56
"А защо не Аризона? Или Калифорния? Или Тексас?"
Може би токът от газовите централи с шистов газ им излиза по-евтино?
03 Февруари 2014 21:56
Бог е бил благосклонен към земята ни,
но Шеврон, Дънди Прешъс, Асарел медет и подобни ще направят рая в ад.
А алчността на политиците ни ще уселесни дявола.

03 Февруари 2014 22:06
Колко благосклонен? Големи реки имате ли? Не. Газ имате ли? Не. Нефт имате ли? Не. Висококачествени въглища имате ли? Почти не. Годните за нормално земеделие земи са малко. Зимата е дълга почти 4.5 месеца. Имате малко руда, но тя няма сама да излезе от земята, някой трябва да я изкопае и преработи.
03 Февруари 2014 23:17
второ лице, мн. ч.
04 Февруари 2014 02:15
Това с Архимед и огледалата "ловците на митове" го пробваха и се провалиха напълно и то при положение че ползваха огледала с много по добри показатели от металните пластини които са ползвали в античността. Предствете си само как Архимед ръкомаха качен на крепостната стена, двайсетина маймуни с огледала тичат под стелите и камъните и се опитват да подредят в парабола огледалата и в същото време да целят подвижни цели като римските кораби. Най много (което хич не е малко) Архимед да се е пробвал да свети в очите на нападателите и оттам да е тръгнал митът.
04 Февруари 2014 08:44
Тарамбуките неистово търсят изход ! Едва ли ще го намерят в слънчевите централи !
Въобще , набълбукването с различни инструменти , които съдържат обещания за намерения никога не е било
здравословно и всичко това смесено с верска нетърпимост направо си е самоубииство ! Територията им е привлекателна
само за крайно бедни индуси , бангладешци и филипинци и то до време !
04 Февруари 2014 09:03
Малиии

Евтина соларна енергия. По-евтина от АТОМА, лелее е

Аз не бих заложил на CSP, като арабите, но пък парите са си тяхни.
04 Февруари 2014 09:03
Бабаяго 2 , ако беше ходил за гъби в Беласица планина над селата Скрът или Габрене през есента или за кестени - рано сутрин щеше да знеш , ама не си бил
и няма как да разбереш ! За Рилския или Черепишкия манастири да не говорим , за Бачково или Доспат , Парангалица, Исмаилица , Езерец , Мальовица , Триглав , Стъпалата , Дженгал , Валявишки езера или Тевното през януари ! Вихрен , Мусала , Ком , Рилските езера ! Жеравна лятос , Котел , Елена ! Сините Камъни , Калиакра , Камен Бряг , Синеморец , Дяволската Река , Ахтопол !
04 Февруари 2014 09:05
StrikeEagle


А защо не Аризона? Или Калифорния? Или Тексас?
Климатикът и слънчевият панел се синхронизират идеално.


Точно пък в тези щати ( и Колорадо) най-евтиния ток от всички нови мощности го правят фотоволтаичните централи и вятърните паркове.

Даже има нови вятърни паркове в Тексас, Колорадо, Йова и т.н. които правят по-евтин ток от старите ТЕЦове и старите АЕЦи.

Google :

Wind cheaper than coal and gas

solar cheaper than coal and gas

и производни.
04 Февруари 2014 09:10
Точно пък в тези щати ( и Колорадо) най-евтиния ток от всички нови мощности го правят фотоволтаичните централи и вятърните паркове.

Заради субсидиите.

Иначе в Южна Калифорния и Аризона ще се инсталират още доста слънчеви мощности, понеже има слънце през цялата година, а земята в пустинята е евтина. Горе долу както и в петролните арабски държави от персийския залив.
Важното обаче е не просто да се построят централи, то за сметка на данъкоплатците могат да се построи какво ли не, а да са икономически изгодни.
04 Февруари 2014 09:13
Ето още малко по темата - оказва се, че в Близкия Изток само Иран имат природен газ.

http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2014/01/solar-beats-natural-gas-to-unlock-middle-easts-heavy-oil-says-glassdoor-solar

Solar Beats Natural Gas to Unlock Middle East’s Heavy Oil, Says GlassPoint Solar


Solar energy is cheaper than natural gas in powering enhanced oil recovery projects in the Middle East that tap heavy, viscous forms of crude, a developer of the technology said.
04 Февруари 2014 09:18
Oraсle

Заради субсидиите.


Глупости на търкалета. ВСИЧКИ видове енергетика в САЩ се субсидират, а ВЕИ ползват най-рехавите и най-нещастните субсидии и те не са точно субсидии, а данъчни облекчения - tax credits, т.е. плащаш по-малко данъци, а не да ти дават пари от събраните вече данъци, както се внушава от "Заради субсидиите." Психологическа е разликата и е огромна.

ВЕИ в САЩ позват само два tax credit-a ITC - Investment Tax Credid - и PTC - Production Tax Credit. Първия ти дава право на данъчни отстъпки за 30% от инвестицията, а втория ти дава 2.2 цента/квтч продаден ток данъчна отстъпка за вятърните, за соларните не съм сигурен колко е, а и те предпочитат ITC. Не може да се ползват и двата tax credit-а, а само единия. Втория за вятърните вече няма.

НО ITC не ползват само ВЕИ, ами почти всички останали енергодобивни отрасли, най-вече driller-ите. Те просто получават един милион най-различни данъчни отстъпки и облекчения.

Така, че по-леко със "заради субсидиите", ако само те получаваха субсидии - ОК, но уви - това не е така. Ето да четеш какви субсидии получават изкопаемите горива в САЩ: http://www.oecd.org/site/tadffss/USA.pdf

Ето ти да прочетеш и как шистаците ползват 100 годишна данъчна субсидия за да плащат 1% данъци:

http://www.bloomberg.com/news/2012-07-02/cheaspeake-s-1-tax-rate-shows-cost-of-drilling-subsidy.html

04 Февруари 2014 09:30
Важното обаче е не просто да се построят централи, то за сметка на данъкоплатците могат да се построи какво ли не, а да са икономически изгодни.


Безспорно си прав. Ето какво казва един от големите доставчици на ток в САЩ - Xcel Energy :

http://www.snl.com/Interactivex/article.aspx?CdId=A-24988078-9516

Xcel Energy asks Colo. PUC to approve solar as cost-competitive with gas plants


"We are asking the PUC to take a look at this plan because we believe it is the best class of energy bids to fill future generation needs," Aguayo said. "Based on generation needs, the most reliable and most cost-effective resources happen to be solar and wind. We are not taking on solar because we have to, but because it is cost-effective and economical."


И то навръх шистовата "Революция" в САЩ когато цените на природния газ са супер ниски. Като се спука шистовия балон, какво ще стане? м?
04 Февруари 2014 09:39
Психологическа е разликата и е огромна.

На всичкото отгоре tax credit не е същото като tax exempt. В обемистия PDF не се съдържат данни за субсидиите (данъчни или преки) за прозиводство на електричество, а за изкопаемите горива, голяма част от които не се ползват за добив на електроенергия.
04 Февруари 2014 09:49
Oraсle

Въглищата и природния газ ЯКО ползват tax credits, горе долу същите като ITC. PTC e по-особен, но както казах - в момента го няма на 1.01.2014 изтече и за сега няма изгледи да бъде подновен.

Ако говорим за раздаване на парите на данъкоплатците - тогава ПАК изкопаемите горива и АЕЦите са получили в пъти повече пари от колкото ВЕИ. Така, че "заради субсидиите", когато всички останали се субсидират много повече, не е аргумент

Въобще това го наблюдавам доста често - да се вкарва аргумента "ВЕИ ги субсидират", като в същото време не се регистрира, че всички останали също ги субсидират и то в пъти повече. Странен bias.

Или е нормално всички освен ВЕИ да бъдат субсидирани, но ВЕИ не трябва - те трябва да се оправят на пазарен принцип и самички на пазара, докато държавата подпомага и субсидира всички останали на общо основание в духа на пазарната икономика.
04 Февруари 2014 09:50
Тази картинка предполагам си я виждал:

(снимка: натиснете тук)

За 2011 и 2012 разликата е още по-голяма в полза на изкопаемите горива.
04 Февруари 2014 11:26
Колко благосклонен? Големи реки имате ли? Не. Газ имате ли? Не. Нефт имате ли? Не. Висококачествени въглища имате ли? Почти не. Годните за нормално земеделие земи са малко. Зимата е дълга почти 4.5 месеца. Имате малко руда, но тя няма сама да излезе от земята, някой трябва да я изкопае и преработи.
Заради това откровено цинично антибългарско мнение смятям, че редакцията на вестник "Сега" трябва да забрани доживотно достъпът на babajaga2-2 до форума!
04 Февруари 2014 12:17
Редакцията е пуснала благ мехлем за абадабчо!
04 Февруари 2014 13:05


Подобни мехлеми ще зачестяват - ВЕИ толкова поевтиняха, че подобни новини ще станат норма до 2-3 години.
04 Февруари 2014 13:08
България е една много слънчева страна. Годишната слънчева радиация е по-висока от тази на Южна Франция например и е равностойна на тази в Северна Испания. По-висока е от тази в Португалия и т.н. За в бъдеще може да се окаже ценно богатство.
04 Февруари 2014 14:03
Гибелта на централизираните елсистеми засега е невъзможна заради нефективните способи за акумулиране на енергията. В момента, в който се появят адекватни средства (примерно ултра-кондензатори с графитни нанотръби), централизираните елсистеми ще загинат.
04 Февруари 2014 15:08
гошо

Ще загинат доста преди това. Когато хората и бизнеса започнат масово да си слагат фотоволтаици по покривите и докато те работят потреблението на ток от гледна точка на ЕСО ще намалее и то значително.

След това грамадните мега централи и предимно базовите мощности ще започнат да изпитват сериозни финансови затруднения. Това го наблюдаваме в Австралия в момента.
04 Февруари 2014 17:31
toly,

Ако може да се вярва на това:

http://www.sapa-solar.com/images/annual-global-irradiation.gif

или това:

http://www.interpv.net/data_file/board/62%20pic1.jpg

не мисля, че имаме някакви специални причини да се радваме точно за слънцегреенето тук (и е видно, че в южна Франция все пак е повече)...
04 Февруари 2014 17:55
Когато хората и бизнеса започнат масово да си слагат фотоволтаици по покривите и докато те работят потреблението на ток от гледна точка на ЕСО ще намалее и то значително.След това грамадните мега централи и предимно базовите мощности ще започнат да изпитват сериозни финансови затруднения.


Да, де, тука е тънкия момент. Понеже не можеш да си събираш тока от панела и искаш да ползваш отвреме-навреме и тоя на грамадните мегацентрали, за да работят и да не фалират, ше се наложи техният ток да поскъпне. Та файдата е никаква, и финансовата, и екологичната. И ще се наложи някаква мярка от сорта на акциз върху панелите или няколко пъти по-скъп ток за тия с двупосочните електромери. Тоя филм вече сме го гледали, най-големият телескоп в Европа е от една такава централа, след като установили, че ток нема да стане рентабилно да се прави от нея, се опитали да намерят някакво по-смислено приложение на огледалата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД