През последните седмици постоянно идват новини за поредната купена фирма от гигантите в интернет, като в последно време се откроява невероятната активност от страна на глобалната търсачка Google. Последният й удар е придобиването на британска компания, която се занимава със създаването на изкуствен интелект - DeepMind. Цената не е официално обявена. Според информация на в. "Файненшъл таймс" обаче Google е платила около 500 млн. долара (365 млн. евро). Според тези материали търсачката е наддавала за компанията срещу най-голямата онлайн социална мрежа в света Facebook. DeepMind е основана от 37-годишния невролог и бивш вундеркинд в света на шаха Демис Хасабис, заедно с Шейн Лег и Мустафа Сюлейман.
Компанията за изкуствен интелект е специализирана в създаването на алгоритми за машинно обучение и за електронна търговия и игри. Отдавна се спекулира, че Google може да прибегне до методите на изкуствения интелект за по-добра оценка на своите големи масиви от данни. Компанията развива и услугата Google Now, която действа като един вид личен асистент за своите потребители и например може да им посочва закъснения в срещите им. Google инвестира и в автомобили и роботи. През май м. г. започна партньорство с НАСА, включвайки се към т. нар. Quantum Artificial Intelligence Lab, която е насочена към използване на суперкомпютри и сложни математически формули, за да помогне за подобряване на аеронавигационната наука и изследването на космоса. През миналата година концернът придоби за неназована сума и Boston Dynamics - създателя на най-бързотичащия робот в света. Според блога The Information търсачката
ще създаде и "комитет по етика",
който да гарантира, че с технологията на DeepMind няма да се злоупотребява.
В средата на януари т.г. американският технологичен концерн пък придоби компанията Nest, доставчик на цифрови термостати и датчици за дим, за което плати 3.2 млрд. долара (2.34 млрд. евро). Това бе второто по големина придобиване в корпоративната история на концерна. Анализаторите се шегуват, че явно в бъдеще Google ще иска да знае, когато в кухнята тостерът загаря филийката за закуски. Така че базираният в американския щат Калифорния концерн навлиза сериозно в бизнеса на мрежовата автоматизация в дома. Nest ще продължи да бъде ръководена от съоснователя Тони Фадел, обявиха от Google. Фадел се счита за един от бащите на музикалния плеър на Apple iPod. Преди няколко седмици той обяви ускорена експанзия в Европа.
Nest Labs произвежда термостат, който не просто включва и изключва уредите в дома, за да се пести енергия. Компанията също така произвежда революционно устройство, което се самопрограмира и настройва според ежедневните навици на потребителите, в чието жилище е инсталирано. Освен всичко, те се адаптират към навиците на жителите на жилището и понижават температурата, когато никой не е вкъщи, като устройствата може да се контролират от смартфона. Те използват и датчици за движение. Ако например алармата засече дим по време на готвене, достатъчно е да махнете пред Nest устройството, за да изключите алармата. Това не е първото навлизане на Google в домакинската технология. Компанията разработваше проект и за интелигентен електромер, но се отказа от него.
"Ние виждаме, когато на хората им изгори тостът или ако има теч на въглероден окис", разясни в началото на декември Фадел по време на конференцията LeWeb в Париж. Сега в постинг в корпоративния си блог Nest подчертава, че данните ще продължат да бъдат използвани изключително за експлоатацията и подобряването на устройствата и услугите. Nest е наясно, че хората смятат информацията от домакинствата си за много личен въпрос, заяви в Париж Фадел. Ето защо компанията има свой хакерски екип, който да търси слабости в сигурността. Властите биха могли да получат достъп до информацията, но само в изолирани случаи. "Ако някой иска да придобие данни от дадено домакинство, той трябва да дойде при мен или при съоснователя и да се аргументира доста добре", смята Тони Фадел.
Това са само няколко примера от последните финансови завоевания на глобалната търсачка. "Google харчи повече пари от петте си най-големи американски конкуренти взети заедно, за да завзема нови пазари, тъй като
растежът в онлайн рекламата се забавя",
обобщи агенция "Блумбърг". Само през последните две години компанията е похарчила повече от 17 млрд. долара за придобиването на различни технологични компании, занимаващи се със софтуер, хардуер и реклама. За същия период Apple, Microsoft, Facebook, Amazon и Yahoo са похарчили по-малко от 13 млрд. долара общо за купуването на компании. Разходите на Google подсказват желанието да разшири обхвата си и да задълбочи дейността си в области като смартфоните и други електронни сфери. При това компанията все още доминира в света на търсачките - бизнес, който генерира милиарди от реклами всяко тримесечие.
Компанията търси нови приходи от други източници, смятат анализаторите. Преходът към мобилни устройства се оказва сериозен проблем за технологичния гигант, тъй като мобилната реклама обикновено носи значително по-малко приходи. Именно затова търсачката реши преди дни да продаде производителя на телефони Motorola Mobility на китайската компания Lenovo за 2.91 млрд. долара. Към това могат да се прибавят и
многото съдебни дела срещу концерна,
които са свързани с патенти и защитата на лични данни. Само преди дни американски съд реши, че Google трябва да плати солидно обезщетение на компанията Vringo заради нарушени патенти в областта на интернет рекламата. Това е сериозен удар за интернет гиганта, който генерира над 90% от приходите си чрез онлайн рекламите, отбелязва Ars technica. Съдът посочи, че програмата на Google AdWords използва технологии, нарушаващи патентите на ищеца. Според решението компанията дължи обезщетение в размер на 1.36% от всички приходи на AdWords, генерирани в САЩ. Според запознати става дума за около 250 милиона долара на година от ноември 2012 г., когато е издадена първата присъда по делото, като сега решението е следствие на поредно обжалване. Интернет гигантът има право да обжалва още веднъж. Ако обаче отново загуби, ще трябва да плаща на Vringo всяка година до 2016 г., когато патентите губят давност. Google също така се опитва да изчисти имиджа си заради твърденията на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, че компанията, както и другите водещи гиганти в интернет, са помагали на разузнаването на САЩ да шпионира нелегално милиони хора по света, включително водещи политици като германската канцлерка Ангела Меркел. Всички тези трудности най-вероятно ще накарат търсачката да продължи своя подход в търсенето на продукти в различни сфери, за да запази лидерското си място.
|
|