:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,896
Активни 696
Страници 9,461
За един ден 1,302,066
Версия

Задължителното гласуване е като гротескна манифестация

Вотът е право, не може да избираме депутати или кметове насила
Снимка: Юлиян Савчев
Само си представете как глобяваме избиратели или дори ги вкарваме в затвора. Може да се помисли и за насилствено извеждане до избирателните секции.
Сложната политическа обстановка в страната роди интересна идея - да се проведе референдум за изборното законодателство. Една от идеите е да се пита за въвеждане на задължително гласуване, което предизвиква много коментари и събира немалка подкрепа. Интересно е, че президентът не просто инициира референдум, но заема и позиция по предложените въпроси - в случая твърдо за задължителното гласуване. Аргументите са познати: ще се вдигне избирателната активност, което ще противодейства на купуването на гласове, и ще се чуе гласът на активната част от населението, която често не гласува. Въпросът има и конституционни измерения, които ще коментираме.



Изкушението повече български граждани да гласуват е наистина голямо



Има обаче фундаментална разлика дали това е в резултат на висока активност (доброволна) или в резултат на принуда. Народът неслучайно е казал, че "насила хубост не става". Избирателната активност, или желанието на хората да гласуват също има своите демократични измерения - показва отношение към политическата класа, а и говори за легитимността на избраните. В случая не коментираме дали е "правилно" да не се гласува, просто казваме, че има и такъв избор и той е демократичен.

Няма как да забравим разговора за принципите на демокрацията, просто защото ни се струва, че при задължителен вот можем да получим по-добри политици. Не е ясно как насилственото закарване на незаинтересовани хора до урните оправя демокрацията ни, но някак си се надяваме, че математиката е в наша полза. Повечето аргументи звучат именно така: "не е много редно, ама май е решение". Представете си сега, че не получим по-добри политици - възпроизведем статуквото или дори напомпаме популистите. Какво правим тогава? Същите абсурдни политици, но вече избрани от всички български граждани. Неоспорима и неопетнена легитимност. Като някоя абсурдна манифестация - всички са на площада, а избраните махат доволно с ръка. Помислете върху това - карайки хората масово на манифестации, дали променяш морала на махащите с ръка, или помпаш абсурда?



Не трябва да забравяме и значението на думата "задължително"



Ако искаме да задължаваме хората да правят нещо, трябва да приемем пълното значение на тази дума. Не може да се заемат абсурдни позиции, като някои родни политици, които искаха да наказват със затвор участието в гей парад - "искаме просто да ограничим тези прояви, разбира се, че няма да водим хората в затвора". Ако сме съгласни гласуването да е задължително, трябва да сме готови да наказваме негласуващите. Само си представете как ги глобяваме или дори ги вкарваме в затвора. Може да се помисли и за насилствено извеждане до избирателните секции. Да, това е хиперболизация и довеждане до абсурд, но е в същата категория със задължението - ако подкрепяш задължителното гласуване, но морално осъждаш последващите наказания, цялата конструкция на аргумента е сбъркана.

Остава и въпросът:



след като гласуването е право, как го превръщаме в задължение



Нарушава ли се конституцията? Бяха давани примери с образованието, здравното и общественото осигуряване, макар и не съвсем добре аргументирани. И трите случая са различни:

В конституцията е записано, че "всеки има право на образование", но също така, че "училищното образование до 16-годишна възраст е задължително". Тоест тук задължението е изрично разписано и няма отношение към нашата тема.

В конституцията е записано, че "гражданите имат право на здравно осигуряване", но също така, че здравеопазването се финансира от данъци, осигурителни вноски и т.н. Тоест отново имаме "право", но има и текст за финансиране с вноски, което може да се тълкува като задължение на гражданите (няма лошо Конституционният съд да се произнесе все пак);

Според конституцията "гражданите имат право на обществено осигуряване". Интересното в случая е, че тук не се говори за това как се финансира и не се споменават никакви вноски. Всъщност в конституцията изрично е разписано, че "гражданите са длъжни да плащат данъци и такси" (установени в законодателството), споменати са и някакви здравни вноски, но за осигурителни вноски за обществено осигуряване не се говори. Това би трябвало да означава, че общественото осигуряване не може да е задължително, но никой не смее да постави въпроса пред Конституционния съд - неслучайно е забранено на гражданите да правят това.

Така изглежда картината с правата и задълженията - разглежда се като опасна почва за Конституционния съд. Нормалното тълкувание е, че просто наличието на право (без други текстове) не може да се превърне в задължение. Ако приемем обратната хипотеза, конституционното "право на труд" може да се превърне в задължение за труд, което ни връща в трудовите лагери. Казано най-просто, задължителното гласуване би следвало да падне в Конституционния съд, тъй като хората имат "право да избират", а не задължение.



68
3244
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
68
 Видими 
04 Февруари 2014 20:16
Не съм избирал никакви членове на граждански организации и затова не искам да се месят в управлението на държавата ми!
Да си ходят в родината!
04 Февруари 2014 20:23
Петьо, въпросът е: Искаме ли да живеем в държава, в която политиката се определя от това колко ще платят партиите на хората, които си продават гласовете? Тези хора обикновено са полуграмотни и фукционално неграмотни. Те нямат усещане за държавност. Същевременно, в преобладаващите случаи, политиците са отражение на гласоподавателите. Перспективите са две: или живеем в подредено (държавно устроено) общество или не. Ние избираме. До момента, в резултат от "всеобщото ни желание" за подредена държава, за 25 години в България живеят 1/3 по-малко българи, отколкото до 1989 г. Искаш държава (а не племе!) - тогава гласувай за нея! Било право, било задължение - въпросът е искаш ли държава и как виждаш себе си в нея?
04 Февруари 2014 21:48
Демокрацията е Строг ред от отговорни процедури, а днешната ни е, "плоскогъза"...
Подредим ли ги според общата им поредност, днешната ни мътилка значително ще се избистри ...
Нека не силим да откриваме топлата вода, нашата държавност се клатурка сред Море от двукамарни парламенти...
Трябва и в по-сериозен "тест" да се уверим, ние ли сме най-умните и само нашите ли идиоти са до един "по-гениални"...
1300 и кусур години, ама Опит имаме като на,... да не казвам какво...
В това е и общата ни драма, Андрешковци и Господинчовци за по един ден, че и без лични докачения ...
04 Февруари 2014 21:54
Няма как да забравим разговора за принципите на демокрацията


По конституция цялата власт произтича от народа. Идеята, че произтеклото(властите) може да задължи източника на легитимността си да го легитимира е абсурдна.
04 Февруари 2014 22:30
Един дет задължително го публикуват каквато и дивотия да напише се загрижил, че политиците задължително го избирали. Смех.
05 Февруари 2014 00:42
И какво ще промени задължителното гласуване!
Крайният резултат няма да се промени съществено.
Агенциите правят прогнози с 1000 гласуподаватели и се доближават до изборния резултат,а ако имат анкета от 3000000 души,ще ви дадат и същия резулта 6000000
05 Февруари 2014 00:51
/:/ "Задължителното гласуване е като гротескна манифестация
Вотът е право, не може да избираме депутати или кметове насила
.............................................................................
Авторе, НЕ ставай смешен!
А ако манипулираш, прави го по-интелигентно(ако можеш, де?!), като за интелигентните читатели и форумци на в."СЕГА"!
Правото да избираш и да бъдеш избиран НЯМА нищо общо със задължението да гласуваш- защото можеш да пуснеш и празна бюлетина или въобще да не пуснеш бюлетина(т.е., да пуснеш ПРАЗЕН плик)!!!!
Задължението за гласуване е ДО "тъмната стаичка", а НЕ вътре!
05 Февруари 2014 00:59
TORONEGRO,
/:/ "И какво ще промени задължителното гласуване!
Крайният резултат няма да се промени съществено.
Агенциите правят прогнози с 1000 гласуподаватели и се доближават до изборния резултат"
............................................................................
Щеше да си прав, ако я нямаше партия "Атака" и нейните изборни резултати!
Защото на всички Избори досега, в които "Атака" е участвала, прогнозите на агенциите са били, че "Атака" НЯМА да има нейни депутати, а тя е парламентарно представена вече в 3(три) последователни Парламента и в един Европарламент!!! ФАКТ!
Освен ако агенциите умишлено ЛЪЖАТ(те си знаят защо- и аз знам!) за прогнозните резултати за партия "Атака"!?
05 Февруари 2014 01:35
Правото да избираш и да бъдеш избиран НЯМА нищо общо със задължението да гласуваш- защото можеш да пуснеш и празна бюлетина или въобще да не пуснеш бюлетина(т.е., да пуснеш ПРАЗЕН плик)!!!!
Задължението за гласуване е ДО "тъмната стаичка", а НЕ вътре!

Малеееееее! Туй поклонниците на Кюфтехвъргача сте много зле наистина!
Значи, ако те разбирам добре, важното е да отидеш в изборната секция, да туриш подпис в мазния тефтер, след което - шапка на тояга (нали задължението ти е ДО тъмната стаичка). След това можеш да се изплезиш (физически или фигуративно), да се изокаш "юряяяя!" като дядо Рачо от разказа на Чудомир или да се проявиш като боцмана от вица на кораба, дето се носел към неминуем сблъсък с мина, ама се разминал.
И искаш да изкараш няколко милиона души единствено с тази цел!
Умно, ще знаеш!
05 Февруари 2014 01:46
НЕ е умно(което си написал), ще знаеш!
Защото, като отидеш задължително в "тъмната стаичка", НЕ си длъжен после да пуснеш в урната празна бюлетина или празен плик- можеш и да гласуваш легитимно, с коректно попълнена бюлетина, ако искаш!
Схвана ли?!
05 Февруари 2014 02:08
Защото, като отидеш задължително в "тъмната стаичка", НЕ си длъжен после да пуснеш в урната празна бюлетина или празен плик- можеш и да гласуваш легитимно, с коректно попълнена бюлетина, ако искаш!
Схвана ли?!

Лелееееееее! Промяна в курса! Задължителността се разпростря и над тъмната стаичка. Трябва да я посетиш и туй-то! Ако ще да не те е еня за гражданските ти права, ако ще да си с клаустрофобия, ако ще да се опъваш като магаре на мост, трябва да се напъхаш вътре, и няма шест-пет. Ако много знаеш, дружина яки момчета я в бели престилки, а в униформа, те замъкват там, пък ти ритай и надавай вопли, колкото ти глас държи.
После пък, като излезеш, ако не пуснеш празен плик или празна бюлетина (какво е това, само ти си знаеш), могат и да те арестуват.
Ех, боленовистиииии...
05 Февруари 2014 02:33
Авторът е струпал куп глупости. Само е пропуснал да изреве колко недемократична е Австралия например, където гласуването е задължително.
Задължитетелното гласуване е жизненоважно за държави като нашата - с малцинства, оказващи се мнозинства на избори - всички турци гласуват и задължително (както им каже ходжата), и като един - пак за когото им каже ходжата. Отделно българските турци в Турция, които постигат абсолютни рекорди в масовост и единност.
Да не говорим за циганите или лумпените, които гласуват било за когото им платят, било за откачалници като пиздера или капута.
Ноо, въвеждането на задължително гласуване у нас може да бъде направено само от патриоти и родолюбци, а не от сганта, която ни "управлява" в момента.
05 Февруари 2014 09:48
Задължителното гласуване е нонсенс - задължителен избор Освен това задължителното гласуване в България ще се изроди до ненадминати размери, като се имат предвид "особеностите на българските съвременни нрави". Ще ми е интересно наистина, след като Плевню предлага задължителното гласуване, все пак да посочи с каква санкция ще го скрепи - сто тояги на голо, конфискация на имуществото или публично пребиване с камъни.
p.s. Сега сериозно - ако все пак Плевню се ориентира към имуществена санкция, да посочи на висок фалцетен глас нейния размер - 100, 1000 или 5000 лв. Малоумщината му дали може да стигне до инкриминиране на отказа да се гласува?
05 Февруари 2014 09:51
Поредният соросоид иска да ни каже, че колкото по-малко от нас гласуват, толкова по-малко хора ще трябва да се купуват и на Патрона Шорош ще му е по-евтино да строи света, който желае, макар писача да не доразбира, че за него лично не е добре това, защото ще има нужда от по-малко такива като него.
Второ, граджданите са "длъжни" да плащат данъци и такси, но имат право(т.е. само ако им се прииска) да решават за какво да бъдат харчени съоветно събраните им пари. Вместо тях услужливо ще решат "красиви и образовани" момченца като горното.
...Значи е редно, нежелаещите да упражнят право на глас, което в случая може да се приравни с отказ да упражнят правото си върху управляване на притежавана от тях собственост, да подпишат декларация с която да се откажат официално от това си право и или да бъдат освободени от плащането на данъци и такси, или да заявят, че предоставят управлението на събраното на трети лица, респективно депутати и пр. Т.е. отказват се от суверинитет и се предават на някакъв суверен(което е правено през феодализма, той с това е и започнал) да бъдат управлявани и разпореждани по негово усмотрение, включая и с другите подробности от живота и битието им. Така би трябвало да бъде поставен въпроса пред "имащите право на глас" и да видим тогава какво ще решат. От само себе си се разбира, че не платилите данъци и такси не могат и да гласуват, не могат да се разпореждат с чужда собственост, което е самоупрвство и в НК е предвидено сътветното наказание дори.
Либерастката сволоч, обаче, всячески се стреми да замъгли ясното разглеждане на подобни въпроси с единствената идея да заблуждава хората и ги експлоатира по-лесно в итнерес на малката групичка, която им плаща "да живеят добре и изглеждат добре и убедително".
05 Февруари 2014 09:54
Па и азИ решИХ да си кажа мнението!!!!! А то е дават ти възможност да наклониш ВЕЗНИТЕ, към някого --използвай.... Ако не след това да важи лафа да си ибал...
А сега това, което най- много се ПРОИЗВЕЖДА в България е полиТИКА /може би, защото я свързват икономика/.... и то целогодишно... Но явно в този АРТИКУЛ има много КЕЛЕПИР...... Ако вместо броя на партиите бе запълнено с средни предприятия и в тях с влагаше тази СТРЪВ, която се влага сега, за да ни внушават как ще ни ОООправят то Хамериканците щяха да се чудят как ще ни стигнат...
05 Февруари 2014 10:01
Не мога да си обясня,защо повечето хора приемат гласуването като право,при положение, че то се явява като задължение,за да може една демокрация да функционира нормално.Правото на избор се проявява, че никой не те задължава коя бюлетина да пуснеш(можеш да пуснеш и празен плик -в СИК или ЦИК ще го попълнят).Моето мнение е,че или трябва да има задължително гласуване или висок праг на гласували,за да се признаят резултатите - примерно 2/3.
05 Февруари 2014 10:46
Не мога да си обясня,защо повечето хора приемат гласуването като право,при положение, че то се явява като задължение


Щото едно време, когато хората са нямали възможност да гласуват и са искали да я имат, им се е виждало право.

А проблемът с гласуването не е дали е задължително или не, проблемът е дали хората са образовани, информирани и мотивирани да гласуват.

ПП Много е весело да чета агресивни неграмотници, членове на партията, при която се гласуваше с 99.9% и те гледаха с лошо око ако пропускаш вота, да се хвърлят на амбразурата против задължителното гласуване само щото излиза от Плевнелиев.

Лицемерието им е явно генетично заложено.
05 Февруари 2014 10:49
Нека се приеме да е задължително, но без санкция. Само с образователна и възпитателна функция за новите и следващите поколения. Такава промяна може би ще накра поне по-младите да се замислят в посока ценности, държава, общество.
Като малко по-строг вариант статистиката за гласуване на определен брой от възможните избори може да се включи в изискванията за назначения в държавна и общинска администрация (включително и за изборните длъжности с още по-висок коефициент). Някак не виждам логиката едно лице, което е имало право да гласува напр. на 5 различни вида избори да не е отишло нито веднъж и да ми представлява държавността.
05 Февруари 2014 10:52
Не мога да си обясня,защо повечето хора приемат гласуването като право,при положение, че то се явява като задължение,за да може една демокрация да функционира нормално.П


Защото в конституцията пише така.
----------------
Правото да избираш и да бъдеш избиран НЯМА нищо общо със задължението да гласуваш- защото можеш да пуснеш и празна бюлетина или въобще да не пуснеш бюлетина(т.е., да пуснеш ПРАЗЕН плик)!!!!
Задължението за гласуване е ДО "тъмната стаичка", а НЕ вътре!


Пара, пишеш щуротии. Изборът е упражняване на свободната ти воля да извършиш или да не един или поредица от физически актове. Регистрирането на присъствието ти от страна на СИК, приемането на бюлетината с пликчето, висенето в стаичката и пускането на празна бюлетина също е гласуване.
Държавата по дефиниция не трябва да знае как си гласувал - с редовна или празна бюлетина. Тя обаче е длъжна да знае, че си гласувал, за да те регистрира като такъв в списъците, а ти също потвърждаваш това с подписа си.

05 Февруари 2014 11:23
bat izo
05 Фев 2014 10:49
Нека се приеме да е задължително, но без санкция. Само с образователна и възпитателна функция за новите и следващите поколения. Такава промяна може би ще накра поне по-младите да се замислят в посока ценности, държава, общество.
Като малко по-строг вариант статистиката за гласуване на определен брой от възможните избори може да се включи в изискванията за назначения в държавна и общинска администрация (включително и за изборните длъжности с още по-висок коефициент). Някак не виждам логиката едно лице, което е имало право да гласува напр. на 5 различни вида избори да не е отишло нито веднъж и да ми представлява държавността.


Бат`Ицо, когато има законово задължение, то следва да бъде скрепено със съответната санкция иначе няма да е задължение, а препоръка. Що се касае до другите идеи - наистина са интересни, ама (не) знам какво ще каже Конституционният съд.
05 Февруари 2014 11:57
И аз съм за задължителното гласуване. А за който не знае за кого да гласува или не иска да гласува за никого - да е предвидена възможността да пусне празна бюлетина.
Много са ми смешни изказвания от рода: "Народът се умори да гласува..."
Народ, който го мързи един-два пъти в годината да извърви 200-300 метра, за да гласува, няма какво да се сърди на другите...
Обаче...
Не е ясно, как ще бъдат задължени да гласуват сегашните 2 милиона души, дето не гласуват.
С глоби не става - коя ще е тая институция, дето ще глобява стотици хиляди хора, па и ще им събира глобите. Да не говорим, че те ще имат възможност и да обжалват в съда... Лудница...
По-скоро - с нещо трябва да бъдат стимулирани тези, които гласуват.
05 Февруари 2014 12:21
По-скоро - с нещо трябва да бъдат стимулирани тези, които гласуват.


Ъхъ, да си дойдем на думата. Кой ще ги стимулира и с какво? Материален ли ще е стимула или морален. Държавата ли ще ги стимулира или неправителствени организации. Пари ли ще се раздават или постове. Може би потупване по рамото и специална грамота. Ако е държавата - тя винаги се персонифицира с управляващите в момента. Ако са неправителствените организации е ясно. При всички положения "стимулирането" ще се окаже не да се гласува изобщо, а за кой да се гласува. Така, че ми се струва, че вашето предложение е най-малкото неудачно, освен ако имате отговори на поставените въпроси.
05 Февруари 2014 12:24
Ъхъ, да си дойдем на думата. Кой ще ги стимулира и с какво?


Ми това с "дистанционното електронно гласуване" е пар екселанс опит за стимулиране на определено малцинство от българските граждани.
05 Февруари 2014 12:26
Щом въпросът е спорен, значи Референдум му е майката!
Е, да, ама народът не е дорасъл да дава акъл на политме/ъ/ните.
Ами сега? Кво праим?
05 Февруари 2014 12:39
Ми това с "дистанционното електронно гласуване" е пар екселанс опит за стимулиране на определено малцинство от българските граждани.


Хм, самото дистанционно електронно гласуване ли е стимул във вид на удобство или бутафорните, но "героични" напъни на президента, след което да очакваме като ефект "компютърджиите" напук да си дотътрят задниците до СИК.
05 Февруари 2014 12:45
Дали се прави разлика, все пак, между задължително гласуване и задължително ... явяване пред урните на изборните комисии. Тайната на вота прави задължителното гласуване нонсенс, в тесен смисъл. Защото пускането на невалидна бюлетина не е гласуване в тесен смисъл. Невалидните бюлетини не формират (влияят) на изборния резултат. Нищо повече от малко шум в системата. И така - много шум за ... малко шум или за ... повече шум.
05 Февруари 2014 12:47
За мен нещата са прости. На всички български граждани трябва да бъдат осигурени еднакви условия за упражняване на правото им на глас.
Всяко различно третиране на една група може да се тълкува като преференция или дискриминация, което и в двата случая е неконституционно.
---------------
Защото пускането на невалидна бюлетина не е гласуване в тесен смисъл.


Firmin, държавата те е отметнала като гласувал, а ти си се съгласил с това посредством собствения си подпис. Гласуване е.
05 Февруари 2014 12:54
05 Февруари 2014 12:56
Фирмин, може да се окаже, че е много шум за...нещо. Това нещо е в главите на тези, които стоят зад тази марионетка и му казват какво да прави. Не е задължително да се изразява в променяне на изборния процес и система. Според мен това най-малко интересува тези хора. Важно е както казваш да се вдига шум и този шум бавно да размества пластовете.
p.s. Между другото, много се изненадах, че си помориец (ако правилно съм прочел поста ти под колонката на ДИ).
05 Февруари 2014 12:57
Mнението ми. Не харесвам никакви "задължителни" постулати на демокрацията и по принцип съм съгласен , че здължителното гласуване в една нормална демокрация е безсмилица... Но ! България не е нормална демокрация.


Тоест, предлагаш да задълбочим "ненормалността"на демокрацията у нас посредством недемократични и неконституционни дискриминационни мерки?

Интересно...
05 Февруари 2014 13:01
При социализма имаше "Присъствието на всички желаещи е задължително", сега пак ли?
05 Февруари 2014 13:08
05 Февруари 2014 13:09
Освен това имаме и прецеденти , от съвсем демократични държави...


Например?
05 Февруари 2014 13:11
05 Февруари 2014 13:12
Честно казано, Фирмин, ме накара да се замисля над въпроса има ли някаква рефлексия от 1. броят на гласувалите. 2. броят на негласувалите, 3. броят на валидните и 4. броят на невалидните бюлетини, като краен резултат.
05 Февруари 2014 13:17
Всяка политическа сила в България , която се радва на тежеста на циганския вот , и...


Каква е тежестта на циганския вот? Някакви данни по години? Според мен не е много умно човек да си изгражда мнение за нещо без да разполага с информация.
05 Февруари 2014 13:20
05 Февруари 2014 13:21
Firmin, държавата те е отметнала като гласувал, а ти си се съгласил с това посредством собствения си подпис. Гласуване е.


Всъщност, уловката е другаде. Разликата между гласуване и ... избор.

Чл. 10. Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.(КРБ)


Изборът се произвежда чрез тайно гласуване. Избирателното право е общо, равно и пряко.

Държавата те призовава, в качеството ти на избирател, да се явиш за тайно гласуване. Да се явиш за гласуване може да бъде едно твое гражданско задължение. С явяването си ти пре-потвърждаваш връзката си със страната си или с местната си общност, което те прави част от избирателния корпус. Избирателното си право упражняваш ненакърнено в трите му съставни характеристики - общо, равно и пряко. От тази триада поне две - общо и пряко са релевантни към гласуването. Общо, защото си и което те прави част от общност. Пряко, което изисква лично явяване при избор. Тайно гласуване, е за да гарантира свободата на избора. Писал съм тук и преди, споделям логиката на принципа "решават явилите се". Но ако общността реши, че иска всичките и членове да се явят, за да решават общо за общото им благо, кое е неуместното? Демокрацията работи така - държавността се подкрепя от институционална структура, в която се рекрутират граждани чрез избор. Една от функциите на изградената от общността институционалност е грижата към всеки, принадлежащ към общността, или приравнен в правата си към членовете и. За неговото здраве, образование, сигурност, права и т.н. Срещу това общността е в правото си да поиска решенията за делата на полиса да се взимат от максимално обхватен корпус. Ако е определила това за важно, така да е. То е от грижа за общото. Като задължителната ... профилактична имунизация или ваксинация е.
05 Февруари 2014 13:33
05 Февруари 2014 13:34
Но ако общността реши, че иска всичките и членове да се явят, за да решават общо за общото им благо, кое е неуместното?


Това би имало своята логика, ако вота беше явен. При таен вот каква е логиката да си длъжен да се явиш за да гласуваш (валидно и то!). Така или иначе, поради наличието на тъмната стаичка това не подлежи на проверка и контрол.
05 Февруари 2014 13:34
Всъщност, уловката е другаде. Разликата между гласуване и ... избор.


в теорията и конституционната практика терминът е "право на глас". Хората са умирали за това, връзвали са се на ж.п линиите за същото, висяли са по затворите за същото.

Не съм готов да се упражнявам в софистика, за да убедя себе си че задължение=право. Свободата равна ли е на несвободата, произтекла от принуда?
05 Февруари 2014 13:36
Моля ! Давай данните !! Убеди ме че няма такива феномени като "купен цигански вот" , или че циганите не гласуват масово.


Аз те помолих за данни, които явно нямаш. Аз също ги нямам. Единствените данни, с които разполагам са, че циганите са български граждани като мен и теб.
05 Февруари 2014 13:50
05 Февруари 2014 13:52
Уважаеми Рекидж (казвам го без ирония) , не минавай в отстъпление с този номер...


Какво отстъпление виждаш? Аз съм демократ, намери някаква непоследователност в мненията ми и ме критикувай.
05 Февруари 2014 14:12
05 Февруари 2014 14:16
Задължителното гласуване освен, че не е правилно /задължително беше в тоталитарната държава/, почти нищо няма да промени. Защото ако няма качествено предлагане на политици - хората просто ще пускат невалидни бюлетини. Дали не се гласува или се пуска невалидна бюлетина е едно и също.
05 Февруари 2014 14:17
Но искам неговият глас да не бъде толкова съдбоносен за моята Родина , какъвто е станал сега. Искам , когато си идвам у дома , да си идвам в България , а не в Циганярия.


Ми гласувай, някой да те е спрял? Аз ходя и гласувам, циганите ходят и гласуват, около 63% от живеещите в България имащи право на глас граждани си раздвижиха задниците до секциите и гласуваха на последните избори.
05 Февруари 2014 14:23
wreckage

05 Февруари 2014 13:34

Всъщност, уловката е другаде. Разликата между гласуване и ... избор.


в теорията и конституционната практика терминът е "право на глас". Хората са умирали за това, връзвали са се на ж.п линиите за същото, висяли са по затворите за същото.


Някак си съм убеден, че хората не са се връзвали по релсите за да имат правото да не гласуват на избори.

Задължителното гласуване не отнема правото ти да избираш, или да не избираш политическа партия.
Единствено ще бъде "натрапено" на гласоподавателите да отделят по един-два часа на година за да отидат до някоя избирателна секция.

05 Февруари 2014 14:27
05 Февруари 2014 14:39
Някак си съм убеден, че хората не са се връзвали по релсите за да имат правото да не гласуват на избори.


Ъ? Връзвали ли са се , за да накарат властта да се откаже от част от контрола си върху свободната им воля.

Понятието "избор" имплицитно съдържа в себе си възможността за инвариантно поведение в зависимост от това накъде избиращият бива теглен от свободната си воля. Свеждането( от външен на избиращия агент) на вариантите до един е несвобода, а също и нонсенс.

Между другото, току-що проявих свободната си воля да не опиша коментара ти с думи, които той заслужава, но неговият автор - не.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД