Илияна Йотова е бивш журналист и народен представител. Завършила е българска и френска филология. От 2007 г. е евродепутат от квотата на БСП.
- Г-жо Йотова, защо БСП наруши собственото си решение и обявяването на евролистата ще се забави?
- Много простичко - защото не бяхме готови. Забавиха се конференциите, буквално в последния момент преди конгреса пристигаха протоколите. В някои случаи те закъсняха по чисто метеорологични причини, в други - включително и по организационни. Тъй като партията е много напрегната в момента, много са емоциите, искаме да бъдем точни, да съберем всички протоколи, да преброим номинациите. От тях ще зависи подреждането на листата. Трябва да помислим за гражданската квота и коалиционните ни партньори. Няма заден план по отношение на отлагането на листата. И струва ми се, че така дори стана по-добре. Важна е дискусията на конгреса - не можем да се правим, че няма проблем в БСП.
- Проблемът, за който говорите, е АБВ.
- Да проблемът е АБВ и за първи път БСП е изправена пред такова изпитание за целия преход. Правени са различни опити през 90-те години, но за един дълъг период партията беше единна и стабилна. Имаше различни идейни движения, конфликти между различни хора, ръководство и т.н., но никой до този момент не беше поставял въпроса за явяване с две листи.
- Как гледате на аргумента, че така се разширява влиянието на левицата и се дава по-голям избор на левия избирател?
- Скептик съм. Това беше предложената формула от АБВ. Ако наистина има достатъчно такива гласове, редно е да се направи нова партия. Това е честното отношение. А сега какво се получава? Надделява усещането, че има битка по-скоро за самата БСП и едновременно с това страх и нежелание да се каже от името на кого ще бъде новата листа.
- А защо след дадения от вас ултиматум просто снехте доверието от привържениците на АБВ, а не ги изключихте?
- За мен голямото наказание е, когато спрат да ти вярват. Емоциите са силни, защото имаме дълг към много избиратели. И леви, и десни гласуваха за нас, за да не се върне повече ГЕРБ на власт. Това беше желанието на всички онези, които ме подкрепиха на националните избори и продължават да виждат в мен гарант, че управлението на ГЕРБ няма да се повтори.
- Имате ли отговор на въпроса защо Първанов прави АБВ точно сега?
- Нямам отговор на този въпрос. Няма как да го дам аз, преди да ги чуя тях. Наистина до последно се надявах, че ще дойдат на Националния съвет и Румен Петков, и Георги Първанов. Там трябваше да стане този разговор. Ако бяха дошли, днес ние щяхме да знаем какви са ни разликите точно в навечерието на европейските избори. На този етап чувам само едно нещо, което не приемам - тезата на Георги Първанов, че няма ляво и дясно. За мен десницата не може да изведе Европа от кризата, нито България. Но дори по този въпрос можехме да намерим диалог.
- На евровота се гледа като та тест за управлението, дори и вие говорите, че при лоши резултати може сами да поискате предсрочни избори. Дали и това няма връзка със стартирането на АБВ точно сега?
- Различни политици и институции в държавата започнаха да ползват европейските избори за собствена употреба. Президентът реши да пробва референдума с изборите, част от политическите сили, включително Реформаторският блок, да видят дали могат да се качат обратно на лодката на властта. За нови партии, като тази на г-н Бареков, очевидно ще бъде тест дали имат бъдеще. Те ще бъдат тест и за АБВ дали ще прераснат в политическа партия.
- Сериозно ли бихте предприели такава стъпка с предсрочни избори?
- Много трудно ще може да се каже, че управляваме с доверието на хората при евентуални лоши резултати и затова нямаме право на грешна стъпка. Обстановката в парламента е много деликатна и несигурна. Действително в този момент сила ни дава това, че хората в голямото си мнозинство искат да дадат шанс на правителството на Орешарски, за да видят резултатите от тези политики. Има обаче доста време до изборите. Аз смятам, че резултатите от изборите, освен кампания, листи, до голяма степен ще бъдат функция и на това как върви кабинетът и какви резултати показва. Мислите ли, че на нас в БСП ни е лесно да поддържаме правителството в една такава среда - очевидно не ни е лесно. Правим много голям компромис, като управляваме за втори път с една либерална партия, каквато е ДПС със своите програми и политики. И търсенето на консенсус винаги носи загуби за едната или другата партия.
- Какво точно смятате за провал?
- Аз не съм от аритметиците в БСП. Много ясно в съотношението на силите ще проличи отношението на хората и тогава ще дойде времето за анализите и за новите идеи. Смятам, че не можем да се задоволим само с нивото на подкрепяща партия. Да, отнасяме много критики, че кадруваме, участваме във формирането на политиките, но за мен е важно да се разберат две неща - в момента, в който видим, че това правителство не изпълнява онези политики, с които сме се ангажирали, лично аз ще стана най-големият му противник. Както и това, че като назначаваш, носиш отговорност. Мисля, че нищо не пречи до изборите да има ремонт на кабинета.
- Например?
- Имам определени бележки към дейността на министъра на земеделието. Познавам добре сферата на рибарството и аквакултурата и от европейска гледна точка. Смятам, че трябва да се засили работата и по европейските програми. Внимателно ще наблюдаваме и еврофондовете. Убедена съм, че оценката на ЕК за партньорския договор ще бъде много добра.
- Смятате, че трябва да се смени земеделският министър ли?
- Трябва да се направи анализ. На някои може да се даде шанс, но на други може да каже: добър експерт, специалист си, но в тези напрегнати ситуации просто не можеш да издържиш.
- Като говорите за промени в кабинета, време ли е за такива и в ръководството на партията?
- Очевидно не е сега моментът за всякакви промени в партията, напротив, ако нещо положително направи АБВ, то е, че до голяма степен мобилизира БСП. Аз виждам хората ангажирани с изборите в много по-голяма степен, отколкото преди няколко месеца. Никой не се е венчал за никакъв пост в БСП, очевидно ще дойде време и за този разговор. След изборите ще дойде време много маски да паднат.
- Сергей Станишев ще бъде ли водач на евролистата?
- Аз имах своите колебания, но след АБВ за мен е повече от задължително той да стане водач на листата. Това е знак не само към всички български социалисти, но и към европейските.
- А как ще се отрази в кампанията скандалът с върнатите от съпругата му пари на ЕП?
- Никак, защото този скандал повече живее в България, отколкото в Европа. Аз мога да ви кажа поименно хората, които бяха ангажирани да го разпалват в Европа по един или по друг начин. Има официално писмо на информационния отдел на ЕП, от което става ясно, че няма конфликт на интереси. Ясно е защо се прави. Дълъг е списъкът на българофилите в кавички в европейските институции. Да не забравяме, че предизборна кампания за европейските избори се води и в Германия, където Мартин Шулц е с най-висок рейтинг и с реални шансове да оглави бъдещата ЕК. Няма как това да се харесва на десницата в Германия. Естествено, ще се използват всякакви поводи.
|
|