:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,822
Активни 606
Страници 2,387
За един ден 1,302,066

Задава се ренесанс на индустрията

Американските компании връщат производството си у дома, защото в него е ключът за икономическия растеж
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Точно преди година "Катерпилар" обяви намерението си да съкрати 1400 работни места в предприятието си в Госелие в Белгия и това предизвика протести. Днес ръководството на компанията вече обявява намерението си да връща производството си в САЩ.
В развитите страни отново обърнаха внимание на промишлеността. След дълги години на деиндустриализация правителствата повдигат въпроса как да възродят производството - един от най-важните двигатели на икономическия растеж.

На 6 декември 2012 г. "Епъл" обяви инвестиционен план на стойност $100 млн. за откриване в САЩ на производствена линия на компютри Мас. Благодарение на обещаните инвестиции няколко модела на марката "Епъл" повече няма да носят обозначението "Разработено в Калифорния, произведено в Китай". На следващия ден компанията "Фокскон", един от най-големите производители на смартфони и платки за компютри и телевизори, обяви, че ще разшири присъствието си у дома, за да задоволи нуждите на клиентите си от изготвяне на изделия в САЩ. "Кетърпилър", "Дженерал Илектрик" и "Форд" също планират да върнат свои производства в САЩ. Какво е това: случайно съвпадение или първи признаци на тенденция, която набира сила?

Споровете за репатрирането на индустрията в САЩ стават все по-горещи. Скептиците посочват, че завръщането на производства не е довело до рязък скок на работните места. От януари 2010 г. заетостта в американската индустрия е нараснала с 520 000 работни места, като 50 000 са създадени от чуждестранни компании. Това не е малко, но е несъпоставимо със загубените 6 млн. работни места заради износа на производство в други страни - по данни на Американското бюро по трудова статистика за 2000-2009 г.

Оптимистите отделят по-голямо внимание на топящите се разлики в заплатите между Китай и САЩ и на растящата производителност на американските работници. Увеличаващите се транспортни разходи правят производството в чужбина по-скъпо. Освен това цената на енергията в САЩ намалява заради огромния добив на природен газ. Тези и други фактори могат да направят американската индустрия по-конкурентна не само в сравнение с Европа и Япония, но и с Китай.



След дълги години на деиндустриализация



правителствата на развитите страни търсят възможност да възродят производството, разглеждайки го като важен фактор за икономически растеж. Те също поставят под съмнение създалото се в последно време разделение на труда между висококвалифицирания Запад, обречен на сферата на услугите, и Изтока с ниските му заплати и затова по-добре приспособен към индустриалното производство.

В поредния доклад "За състоянието на съюза" от 12 февруари 2013 г. Барак Обама подчерта, че главната задача е Америка да се превърне в магнит за нови работни места и нови производства. "След 10 години съкращения в индустриалния сектор през последните три години компаниите, занимаващи се с производство, създадоха около половин милион работни места", заяви той.

Подобни промени се наблюдават във Франция, където правителството ще пише сценарии за индустриално развитие. Дори консервативното британско правителство на Дейвид Камерън вече обсъжда с най-престижните университети как да се стимулира възраждането на производството във Великобритания.

Може ли САЩ да живее и процъфтява без индустриално производство? В търсене на отговор Масачузетският технологичен институт (МТИ) започна изследователската програма "Производството в иновационната икономика", която анализира състоянието на промишлеността в САЩ и препоръчва нови стратегии. Според проф. Сюзън Бъргър от МТИ проблемът е в огромното социално неравенство в САЩ, породено от икономика, лишена от производствена база, и от разрастващата се пропаст между "горещи анклави", като Силициевата долина, Бостън, Дъръм-Роли, Остин, и "черни дупки" като Детройт. Бъргър смята, че иновациите, които не са осигурени с промишлен потенциал, не водят до създаването на средна класа. Целта на изследователите е да покажат



как нововъведенията могат да се трансформират в нови мощности



Индустриалното производство е извор на знания. То изисква научни изследвания и разработки, съдействащи за значителен прираст на производителността на труда. Индустриалните стоки носят със себе си и нови технологии. Знанието не се ограничава с промишления потенциал, обхваща цялата икономическата система. Като цяло, по-високата производителност на труда отговаря на по-високото заплащане, което съдейства за привличането на висококвалифицирани кадри и за създаването на благоприятен цикъл на тяхната ротация. Производството е необходимо за търговията с останалия свят. Неговият упадък неизбежно води до растящ търговски дефицит, който в дългосрочна перспектива намалява вътрешното търсене, а това се отразява зле на жизнения стандарт.

Акио Морита, основател на компанията "Сони", твърдеше преди много години, че всяка световна държава, която загуби своята производствена база, рано или късно ще престане да бъде велика. Ето защо китайците са така решително настроени в полза на промишлеността, те разбират, че в нея се крие ключът към стопанския растеж.



Новата математика на глобализацията



Мнозинството анализатори са единодушни, че завръщането на производството по родните краища се корени в икономиката. Цената на петрола се утрои за последното десетилетие. Така транспортирането на стоки между континентите се оскъпи. В същото време бумът в добива на природен газ в САЩ намалява разходите на заводите за електричество. Това са убедителни доводи за компаниите да върнат производството у дома.

Освен това според изследване на "Бостън Кънсалтинг груп" заплатите в Китай от 2000 г. насам са нараствали с над 10% годишно. Според други статистически данни те са се повишили с 43%, а цената на единица труд в долари от 2007 г. се е покачила с 20%. Така Китай в значителна степен е загубил предимствата, свързани с цената на работната ръка. Към това трябва да се добави и появата на независими синдикати в китайските заводи.

Според изследване на икономистите на Международния валутен фонд (МВФ) Митали Дас и Папа Н`Диайе след няколко години Китай плътно ще се доближи до т.нар. "преломен момент на Люис". Носителят на Нобелова награда сър Артър Люис е изчислил, че когато работната сила стане твърде дефицитна, това води до внезапно повишаване на заплатите, намаляване на печалбите на промишлените компании и последващ спад на инвестициите. Двамата икономисти очакват този момент в Китай да настъпи между 2020 и 2025. По данни на ООН трудоспособното население на Китай ще започне да намалява през 2020 г., а през 2012 Пекин обяви, че активното население се е свило с 3.5 млн. души до 937 милиона.

В същото време американските синдикати вече проявяват по-голяма гъвкавост в организирането на работата и сговорчивост при намаляването на заплатите и привилегиите. В индустриалния парк за битова техника в град Луисвил, създаден от "Дженерал Илектрик" през 1951 г., почасовото заплащане на труда на 70% от работниците е 13.5 долара - с една трета по-ниско от нивото, предвидено в трудовия договор от 2005. Производителността на труда расте, съотношението между цената на американската работна ръка и крайния продукт намалява.

Масачузетският технологичен институт неотдавна проведе анкета, за да разбере какво мислят американските бизнесмени за завръщането на производството в САЩ и какви фактори влияят върху взимането на решения. В анкетата се включиха 340 компании, включително 198 производствени. 33.6% от анкетираните са обмисляли репатриране на дейността си в САЩ, а 15.3% имат реални планове за завръщане.

Според доклад на БКГ около 2015 г. ще станем свидетели на ренесанса на промишленото производство в САЩ. В кои области да очакваме най-напред пробив? БКГ откроява седем - битова електроника и електротехника, металообработване, мебели, производство на машини, пластмасови гумени изделия и транспортни средства. До края на десетилетието в САЩ могат да се завърнат от 10 до 30% от индустриалните стоки в тези отрасли, което ще добави към американския БВП от 20 до 55 млрд. долара.



*Авторът е ръководител на на изследователската група "Номисма" към Болонския университет. Статията му е публикувана в ежегодника "Номос и Хаос" 2013/2014 г. "Сега" я препечатва от агенция БГНЕС



За Европа мисията не е много възможна

Еврокомисарят по промишлеността на ЕС италианецът Антонио Таяни от няколко години се опитва да вкара разговора за индустриален ренесанс на Европа в дневния ред на общността. През есента на 2012 г. той представи гръмко план за революция в промишлеността на Европа. Нашата цел е индустрията да представлява 20% от БВП в Европейския съюз през 2020 г., в сравнение със сегашните 16.6%, обяви тогава Таяни. Той се опита да обедини усилия с инициативите на еврокомисарката по иновациите и науката Мойра Гейгън-Куин. Амбицията му за трета индустриална революция обаче явно удря на камък. В края на януари тази година Таяни направи нов опит да заговори за единна европейска индустриална политика. ЕК одобри плана му и призова за незабавни действия за възстановяването на промишлеността в общността, тъй като тя е важен фактор за икономическия растеж, заетостта и повишаването на конкурентоспособността. Брюксел предложи да се опрости административната уредба, а държавната администрация на национално, регионално и евроравнище да стане по-ефективна. Необходими са и мерки за модернизиране на промишления отрасъл, като се отделят средства за иновации, ефективно използване на ресурсите и други.

Мерките, които ЕК предложи за насърчаване на индустриалното развитие в Европа, съвпаднаха с обявяването на новите цели на Европа в областта на ограничаване на вредните емисии и в общата енергийна политика. Случайно или не, тъкмо тези две общоевропейски политики спъват единната европейска индустриална политика. Има няколко сфери в икономическата, финансовата и социалната дейност в Европа, които не са синхронизирани, и индустрията е една от тях. Не можем да постигнем консенсус, ако реалността кара европейските предприемачи да изнасят индустрията си извън ЕС, в Азия например, където изискванията за вредните емисии и околната среда не са така строги, както в ЕС, обясни Таяни пред журналисти. Според него не е разумно Европа сама да се придържа към ограничения в тази сфера, при положение че няма глобално споразумение, което да изравни критериите. По сходен начин стои въпросът и с цените на енергията, както и на суровините. Докато не се постигне единство по тези две политики на ЕС, не може да има и споразумение за единна индустриална политика. Да не говорим за това, че големите европейски индустрии и национални икономики не дават и дума да се изрече някой да им налага как да развиват производството си, пък бил той и партньор от ЕС.
 Изоставената сграда на завод на "Дженерал Мотърс" в Детройт. Градът, смятан някога за сърцето на американската индустрия, обяви фалит през март м.г. и опустя.
47
4547
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
09 Февруари 2014 19:20
Истината е в шистовия газ.
09 Февруари 2014 19:28
Докато Европа не започне да търси сигурни и евтини източници на енергия, никаква промишленост няма да се върне там. Ако мислите, че американските фабриканти са се разчуствали от приказките на Обама - не! Те просто си гледат интереса - ниска цена на енергията поради шистовия газ, ниски транспортни разходи, сигурност на доставките и т.н. Пък и ако стане някоя война, друго си е производството да ти е близо, в къщи, а не да докарваш компоненти от Китай, ако Китай поиска?! И ако не ти потопят кораба с компонентите по пътя.
УСА е на правилен път. Докато Европа се бутка с разни емисии, не иска да вади шистов газ, спира си АЕЦите - добро не я чака.
09 Февруари 2014 19:42
Тези откриха Америка.
09 Февруари 2014 20:06
Що не протекционизъм?
В Европа имам предвид, макар да предпочитам да можех да напиша България.
Всички са го правили когато са се индустриализирали и винаги е сработвало. Простотиите със свободен пазар между държавите пък, най-често са съсипващи за националните икономики. Свободният пазар е невъзможен. Това е тъпа неолиберална утопия проповядвана от мошеници или глупаци и превръщаща мнозинството от гражданите на поразената от такава идеология държава в мизерстващи маргинали.
09 Февруари 2014 20:06
Според проф. Сюзън Бъргър от МТИ проблемът е в огромното социално неравенство в САЩ, породено от икономика, лишена от производствена база, и от разрастващата се пропаст между "горещи анклави", като Силициевата долина, Бостън, Дъръм-Роли, Остин, и "черни дупки" като Детройт. Бъргър смята, че иновациите, които не са осигурени с промишлен потенциал, не водят до създаването на средна класа.
Сега другари ,ПРЕДЛАГАМ:
1)Заводите "Правец" закриват филиалите си в Шанхай и Хонг Конг и отварят нови заводи в Монтана и Перник.
2)Спираме да сглобяваме кари в Япония,че заплатата в Токио много скочи и отваряме нови заводи в Делиормана,за което разширяваме оловно-цинковото,а също край Никопол отваряме завод за литиеви батерии,та като ги комбинираме с фотопанелите от Силистра сами да се зареждат.
3)Пускаме ДЗУ-то да прави флашки,ако случайно смогне на вътрешното търсене -ще изнасяме....Яне знае къде.Сори Самсунг,световната икономика е гроги,не може да носи двама.
5)Закриваме заводите за телефони в Китай и отваряме такъв в Ботевград.....и никакви клетъчни-направо безклетъчни,да видя как Цецо ще ги слуша с отвертка.
6)Вазовските машиностроителни почват да бълват лагери и снаряди за 203 мм оръдия на танковете ,произвеждани в "Бета" Червен бряг и след като затворим филиала си -кировския МЗ и КАМАЗ ги шътваме на Путин с офсетна сделка,заедно с нова авионика за миговете му ,произведена в "Оптикоелектрон"....Като захърче-ще отпуснем стоков кредит на Газпром -безшевни тръби ,както и ще правим бартер -чер хайвер за карбамид от "Химко"(е,руснаците ще клъвнат,щото ако го менкаме кило за кило,кат сметнем производствените цени,ще са на далавера)
8)Пускаме обратно корабостроителниците в Бургас,Варна,Русе и Царево(ако еколозите разрешат) и затваряме тия ,дето изнесохме в Гданск,Южна и Северна Корея.


Горното много хубаво,ама кофти че нашите заводи всъщност ги изнесохме на скрап....
09 Февруари 2014 20:08
е,поне тоя ,за детски пюрета може да отворим-все още тикви земята наша ражда
09 Февруари 2014 20:55
Хамериканците добре, А ние кога? Вече и долните ни гащи китайски!
09 Февруари 2014 21:01
Хамериканците добре, А ние кога?
Като ти върнат чистачките!
09 Февруари 2014 21:06
Вече и долните ни гащи китайски!


прескочи до трявна и си купи нашенски.
09 Февруари 2014 21:27
Лукчо май пак е пил вода в примес с газ ......
Бая го е ударила шистовата болест.
09 Февруари 2014 21:31
Оптимистите отделят по-голямо внимание на топящите се разлики в заплатите между Китай и САЩ


дека са тукашните мирикански индженери, дето обясняваха, че китайците работят за една паничка ориз.
09 Февруари 2014 21:32
Бая го е ударила шистовата болест.
Не че държа днес да го вадим,но всъщност нямам нищо против и аз да знам върху какво стъпвам.Норвежците вкарват приходите в пенсионен фонд,не са го дали на концесия.Чува се и за тежък нефт,при тия цени може и да се върже сметката.Пък и като си имаш свой лесно се пазариш за транзита на чужд
09 Февруари 2014 21:33
че китайците работят за една паничка ориз.
ако е хилядарка за паничка(в долари)-толкова е
09 Февруари 2014 21:35
Кеф му на китаеца-пълни я с ориз,кеф му-прави я басейн.....никой не е казал колко кубика е паничката
09 Февруари 2014 21:35
че китайците работят за една паничка ориз.
ако е хилядарка за паничка(в долари)-толкова е


мани, ами задминаха като заплащане България като малка гара.
09 Февруари 2014 22:04
Наште зомбита 25 г. громиха индустрията,
сега се напъват да се сетят що е то фундамент на държавата.
Интересно ще е да чуем мненията на зомбитата Фифи Димитров, Костовак Костов, Митлак Луджев и всите тролове от Агенцията за приватизация, които избягаха в Южна Африка
09 Февруари 2014 22:10
С една средна китайска заплата в Китай можe да си купиш тон, тон и половина ориз, там и ориза е ефтин!
09 Февруари 2014 22:11
Американските компании връщат производството си у дома, защото в него е ключът за икономическия растеж
А къде отиде "икономиката" на знанието бе?! От години слушахме как модерните и развити държави ще изнесат производството при аборигените, а самите те ще се занимават с финансови мошеничества услуги и умствен труд!
И сега хоп - вече производството било в основата на богатството! И от утре ще потече река от дебели монографии по темата, ще се защитят тонове MBA, ще се появят гурута на икономиката, основана на производството и т.н.
"Науката" икономика в целият й престиж!
09 Февруари 2014 22:27
"Чува се и за тежък нефт"
УСА и Канада ще правят един дълъг нефтопровод от нефтените пясъци в Канада до Тексас. Та не само се чува, а и се работи.
А вие следвайте партийната повеля: никакъв шистов газ в Европа!, много е вреден.
09 Февруари 2014 22:36
Натисни тук
Натисни тук
"The Western Canadian Sedimentary Basin (WCS is a vast sedimentary basin underlying 1,400,000 square kilometres of Western Canada .... This wedge is about 6 kilometres (3.7 mi) thick under the Rocky Mountains, but thins to zero at its eastern margins. The WCSB contains one of the world's largest reserves of petroleum and natural gas ... It also has huge reserves of coal. "
А вие ги стигайте американците.
09 Февруари 2014 22:47
Лукчо, абе не беше ли по-изгодно САЩ да купува от аборигените реален нефт срещу свежонапечатани зелени хартишки?
Защо сега напъват да изстискват пясъци за нискокачествен битум, вместо да я карат по старому??
Да не би аборигените вече да се мръщят на хартишките и да искат gold, който се оказа че липсва в Форт Нокс???
Или защото на самолетоносачите вече им режат парите и няма с какво да набият канчето на аборигените, освен с арабски пролети и спонтанни оранжеви революции????
Какво падение, няма стигане направо.... а за капак на резила Иран (!!!) изпраща флота си срещу Източното крайбрежие!
09 Февруари 2014 23:04
Han, когато в този сайт
Натисни тук
на мястото "Foreign-exchange reserves" стои "милиони рубли" вместо "милиони долари", мога и да реша да ти обърна някакво ограничено внимание.
10 Февруари 2014 00:57
Момци, не се косете. Статията не казва най-главното. Само споменава, че вместо 6 милиона са се отворили 0.5 милиона работни места. В същност, произвадствените мощности се завръщат напълно автоматизирани. Хората получават работа само като счетоводители, общи работници експедитори и секретарици..... И този процес не от вчера или днес, той плавно и планирано се въвежда през последните 15 - 20 години. Просто сега вече не можеда се крие и затова трябва да му се даде "политически коректно" обяснение. Това е.
А в Балкания спасението е само в туризъм и натурални плодове и зеленчуци. Там автоматика не може да вирее и няма защо.
10 Февруари 2014 01:10
Много си им е добре на американците с този шистов газ, имат и за горене, и здравето им съсипва така че отвъдокеанците искали - не искали се записват в армията заради пустата медицинска застраховка, че с тази отровна вода си трябва често медицинска помощ!
10 Февруари 2014 01:26
късно е ,реднек, за китка..
10 Февруари 2014 01:31
Енергията с която може да разполага всеки един човек, е пряко изражение на неговото благосъстояние. Ако имаш ефтина енергия си богат, енергията лесно се трансформира в компоти или в компютри, по желание. Европа няма шанс за квато и да е реиндустриализация, при положение че енергията в Европа, вече е лукс. Наместо да се мисли как енергията да стане най-ефтиното нещо /това е напълно реално в 21век/, се ръсят мантри за енергийна ефективност, саниране, перки, соларки, лед лампи и пр. безумия.
10 Февруари 2014 01:39
Натисни тук
За тези които не могат да четат на империалистически езици: средната продължителност на живота в УСА се качва с годините (таблицата е от 1850 до 2011). Не се вижда никакъв спад след започването на употребата на шистовия газ.
А вие си срещу газеца, и стойте на студено или плащайте огромни (за вашите доходи) сметки за ток и парно. А, забравих, и плащайте "зелената" енергия, успешно пълнейки гушките на нЕкои приятели (руски и български) на вашите политици. Смях.
10 Февруари 2014 01:39
А къде отиде "икономиката" на знанието бе?! От години слушахме как модерните и развити държави ще изнесат производството при аборигените, а самите те ще се занимават с финансови мошеничества услуги и умствен труд!И сега хоп - вече производството било в основата на богатството! И от утре ще потече река от дебели монографии по темата, ще се защитят тонове MBA, ще се появят гурута на икономиката, основана на производството и т.н."Науката" икономика в целият й престиж!


E, това баш е "науката" философия, не икономика.
10 Февруари 2014 01:49
То и в Африка се увеличава продължителността на живота, но нещо ако може да представиш и разходите за лечение ще е интересно.За какво ти е да креташ 100 години по болници??
10 Февруари 2014 04:05
"За какво ти е да креташ 100 години по болници??"
Така е, колко по - приятно е да умреш на 50 години от пиянство като истински руснак.
10 Февруари 2014 08:44
И к'во бай Тошо пак се оказа прав, а великаните на свободната пазарна демокрация пак наакани.

Pravetz computers

Pravetz computers were of major importance in the economy of the Comecon.

Натисни тук

Bulgarian computers

At its peak, Bulgaria supplied 40% of the computers in COMECON. The electronics industry employed 300,000 workers, and it generated 8 billion rubles a year (US$13.3 billion). Since the democratic changes in 1989 and the subsequent chaotic political and economic conditions, the once blooming Bulgarian computer industry almost completely disintegrated.

Натисни тук
10 Февруари 2014 08:59
Логично е да се връщат в USA. За съвременните автоматизирани заводи ниската цена на енергията е по-важна от евтината работна ръка.
10 Февруари 2014 09:15
КЪСНО Е ЛИБЕ ЗА КИТКА ! Китай вече сам си разработва технологии. Нима не помните каква самурайска кочина беше самата Япония до ВСВ ? А Южна Корея си беше просто Корея, пък индустриялният й бум дойде с външните технологии и инвестиции. Днес вече и тя няма нужда от външни патерици.
По този път вървят Турция и Бразилия, малко по-тежко се поклаща и огромната Индия. И всичко това е следствие от корпоративната лакомия - да ползваш евтината работна ръка и натрупаш несметни печалби. А в това време народът ти да се гърчи и люшка в безисходни ситуации.
Е, Всичко се плаща един ден !
10 Февруари 2014 09:32
Обобщение: Крайно време е да стъпим на земята и да кажем "Майната им!" на евроатлантическите "ценности". Умните ги заменят с евразийски.
10 Февруари 2014 09:34
lukcho209 Февруари 2014 23:04Han, когато в този сайтНатисни тукна мястото "Foreign-exchange reserves" стои "милиони рубли" вместо "милиони долари", мога и да реша да ти обърна някакво ограничено внимание.
Засега лукчо, засега. Само че в щатите явно виждат напред по-добре от теб.
10 Февруари 2014 09:41
По този път вървят Турция и Бразилия


За Турция не съм съгласен, за тази държавица, на която 2/3 от износа са ценни метали, се задават тежки времена.
10 Февруари 2014 09:45
Кроткия,
Турция вече произвежда всичко, включително самолети. А само преди 30 години масово си купуваха български телевизори и пълнеха автобусите с наши промишлени стоки на връщене от България.
10 Февруари 2014 09:56
От последната гореща новина:
Министърът на финансите на САЩ, Джейкъб Лю, предупреди, че след най-малко три седмици правителството на страната ще свърши всички пари, освен наличните, понеже държавата не може да взема повече заеми.
10 Февруари 2014 10:15
Докато Европа не започне да търси сигурни и евтини източници на енергия, никаква промишленост няма да се върне там.

Да добавим и скъпата работна ръка след като трудът се товари с огромни данъци и такси с цел осигуряване на охолен живот на непродуктивните слоеве от обществото. Тази пирамида рано или късно ще се срути, държавите се задъхват от непосилните социални разходи.
Така е, като се създаде социален модел само на базата на права без никакви задължения.
10 Февруари 2014 10:33
Крайно време е да стъпим на земята и да кажем "Майната им!" на евроатлантическите "ценности"
Змей, предлагам да го съкратим до "атлантически ценности". Европа няма нужда от Атлантида.
Deal?
10 Февруари 2014 10:43
Хайде и тук ще раздаваме ДВОЙКИ по пазарна икономика. Репоствам от Капитал:

Добре де, хора, може ли така да се излагате грам да не я вдявате тази пазарна икономика. Единствената причина в САЩ газа да е ТОЛКОВА по-евтин от колкото в Азия и ЕС е, че:

НЕ МОГАТ ДА ГО ИЗНЕСАТ ДО АЗИЯ И ЕВРОПА

Втечняването и преноса от САЩ до Азия/ЕС струва горе долу 1-2 долара на BTU, а разликата между цените в САЩ и Азия е над 15 долара/BTU.

Хайде сега въпрос с МНОГО ПОВИШЕНА ТРУДНОСТ:

Защо цените на петрола в САЩ не са паднали до рекордно ниски нива, аналогично на газа, след като в САЩ освен шистов газ се добиват и колосални количества шистов петрол?

Отг. ЗАЩОТО СА МНОГО ДОБРЕ СВЪРЗАНИ СЪС СВЕТОВНИЯ ПАЗАР, за разлика от газа.

Ей, много мъчна тая пазарна икономика бре. Много трудно се проумява какво става при разлики между търсенето и предлагането и обратно.
10 Февруари 2014 10:46
И естествено въпрос 2:

Какво ще стане с цената на шистовия газ в САЩ, когато построят тези LNG терминали?

http://www.ferc.gov/industries/gas/indus-act/lng/lng-proposed-potential.pdf
10 Февруари 2014 16:07
КЪСНО Е ЛИБЕ ЗА КИТКА ! Китай вече сам си разработва технологии. Нима не помните каква самурайска кочина беше самата Япония до ВСВ ? А Южна Корея си беше просто Корея, пък индустриялният й бум дойде с външните технологии и инвестиции. Днес вече и тя няма нужда от външни патерици.
В момента Китай са разработили и произвеждат най-бързия компютър в света. Мой колега, с който работихме в САЩ го има в лабораторията си. В Южна Корея по-голямата част от индустрията не е корейска, а след кризата 1997г. я лапнаха американците.
10 Февруари 2014 17:04
11 Февруари 2014 14:26
Хамериканците добре, А ние кога? Вече и долните ни гащи китайски!

Дано подейства успокояващо - хамериканските знамена си имат етикет на опаковката "маде ин чайна"!
18 Февруари 2014 16:46
Индустриалното производство ще се завърне в САЩ заради шистовата революция.
Благодарение на нея има драстичен спад в цената на газа, оттам и на тока.
Никъде другаде(изключвам разни арабски държави и бевши съветски '-стан-ове.
12 Септември 2014 18:23
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД