Бойко Борисов и Цветан Цветанов бяха хората, които едновременно твърдяха, че сме готови технически за Шенген и след това постоянно харчеха още милиони за допълнителни и неотложни дейности. |
Като оставим настрана абсурдното обстоятелство, че хем сме готови, хем след това се харчат десетки милиони от бюджета, за Шенген сигурно са изхарчени в пъти повече, отколкото за членството на България в Европейския съюз и НАТО, взети заедно. При това нито на практика и на теория сме приети. И изобщо не е ясно дали.
Налице е поредното искане на МВР за още 7 млн. лв. и отново за бъдещото членство на България в Шенген.
В доклада на вътрешното министерство до премиера е записано, че се внася проект за постановление на Министерския съвет. Там е отбелязано, че "приемането на постановлението е израз на категорично изразената воля на българското правителство за изпълнение на един от основните приоритети на Република България - присъединяване към Шенгенското пространство".
Аргументацията за поредните милиони този път е, че на 18 декември 2013 г. е изтекъл срокът за изпълнение на проектите, свързани с друго постановление. Според МВР част от проектите не можели "да бъдат приключени до края на финансовата 2013 г. по причини, свързани преди всичко с изпълнението на неприключени процедури по реда на Закона за обществените поръчки". Не е посочено кое конкретно е забавило поръчките, както и няма гаранция, че те няма да се проточат и догодина.
От тези 7 000 000 лева 5 768 580 лв. ще идат в бюджета на Министерството на вътрешните работи, 1 231 420 лв. в бюджета на Министерския съвет, област Бургас ще получи 722 500 лв., област Хасково - 425 000 лв. и област Русе - 83 920 лв.
После следва и разбивка за какво ще се харчат парите - следгаранционна поддръжка на хеликоптери (1.1 млн. лв.), система "Синя зона" (1.2 млн. лв.), докуване на полицейски гранични кораби (300 хил. лв.), доставка на гуми за автомобилите на "Гранична полиция" (220 хил. лв.), гориво и смазочни материали за "Гранична полиция" (75 хил. лв.), монтиране на LED осветление на ГКПП "Малко Търново" (100 хил. лв.). Има и дейности като "довършване на дейностите по повишаване нивото на сигурност в резервния компютърно-комуникационен център и надеждността на информационните технологии на средата, в която функционират и се експлоатират националните шенгенски информационни системи, и в автоматизираната информационна система "Граничен контрол" - 228 000 лв. Каквото и да означава това. За
"изграждане на нова ограда на зоната за граничен контрол и укрепване ската на трасе "излизащи" МПС на ГКПП - Малко Търново" пък са предвидени 538 260 лв. Като се остави настрана как точно разходите са изчислени до стотинка, и тази "неотложна" дейност е повече от странна.
Така за неотложни нужди изтекоха 50 млн. лв. Най-големи постижения в тази насока има ГЕРБ. Още през март 2011 г. тогавашното правителство обяви тържествено, че България е готова технически за влизане в Шенгенското пространство. Тогава те твърдяха и че единственият проблем за това страната ни да не е още там е политически. И че е въпрос само на международна и европейска конюнктура и на ината на една-две членки на Евросъюза. Три години по-късно България е още по-далеч от приемане в Шенген, въпреки че сме все по-готови технически, а разходите продължават.
Така например през 2012 г. и 2013 г. бяха отпуснати поне 30 млн. лв., и то за да се оправят технически, а не политически или пък дипломатически критерии. Парите би трябвало да са отишли например за обучение на 16 пилоти и 25 служители, обслужващи новите хеликоптери на МВР. Огромни суми бяха предвидени за софтуер, хардуер и за защита на системите на МВР за връзка с граничния контрол на Шенген. Пари бяха предвидени за асфалтиране на гранични пунктове. Имаше големи суми за доставка на резервни части, инструменти, наземно оборудване и комплект аварийни поплавъци за хеликоптери. Цели 7 млн. лв. под различна форма бяха разпределени за информационни системи и софтуер.
Тези мерки определено пораждат и до момента много въпроси за това кои са фирмите, които ще получат парите за изпълнението им. Особено като се има предвид, че например се отпуснаха 300 000 лв. за доставка и монтиране на електронни транспаранти за служебни автомобили, както и за стоп палки, бинокли за дневно виждане, щурмови палки и ленти за принудително спиране на МПС за гранично полицейски наряд (ГПН).
И досега не сме влезли в Шенген, но миналото правителство даде на няколко пъти и по около 400 000 лв. като солидарна годишна вноска за функционирането на Националната шенгенска информационна система. Бюджетната кесия с охота се развързва за Шенген, докато придобиваме все по-голяма готовност за системата, в която не ни искат. Шенген се превърна във вълшебна парола за МВР. Като "Сезам, отвори се" за Али Баба и разбойниците.