:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,270
Активни 493
Страници 1,835
За един ден 1,302,066
Развален телефон

Брюксел казва „Хайтек“, София чува „Химко“

БСП и Орешарски уж тръгнаха по европейската писта към ренесанс на индустрията, а стигнаха до груба намеса на държавата в икономиката
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Премиерът Орешарски все повече слуша икономическия си министър Драгомир Стойнев. Явно някогашният десен експерт вече напълно се е модифицирал в ляв политик.
Като бивша социалистическа държава България има богат опит в употребата на лозунги. "Икономиката икономична - дело на всеки" например беше соцверсията на днешните апели за енергийна ефективност. Проблемът и тогава, и сега е един и същ - хубави думи, погрешни или липсващи действия. В резултат България имаше и има най-енергоемката икономика на целия континент. Помним и друг лозунг от онова време - "Учение и труд, труд и учение". Майки и татковци го разнасяха по манифестации, а вкъщи нареждаха на детето "Учи, за да не работиш".

Днес е на мода да се говори за реиндустриализация. Тази дума върви като червена нишка в речите на управляващите и в план-програмите на правителството. В случая не става дума за нашенски лозунг, измислен от БСП. Това е нова вълна в ЕС и в целия западен свят, който се уплаши от емиграцията на заводи на изток. Дълго време богатите и модерни държави смятаха за умно да развиват главно услуги, а производствата - особено тежките, мръсните, енергоемките, да изнасят в изостанали и бедни страни, където всичко е евтино - работна ръка, ток, суровини, сгради и терени. И като всяко залитане в крайност, и това се оказа грешка. Днес правителствата



и в Европа, и в САЩ развяват знамето на промишления ренесанс



В последните две години Европейската комисия с поредица доклади, проучвания и комюникета зададе новия курс. Тактически умно БСП включи "реиндустриализацията" в предизборната си програма, а правителството на Орешарски продължи в същия дух. Миналата есен ЕК представи документ, озаглавен "Реиндустриализация, движена от знанието". В него Брюксел прави извод, че ЕС трябва да се фокусира върху: научна и развойна дейност, инвестиции в нови технологии и разведряване на бизнес средата чрез намаляване на разходите на фирмите за финансиране, за енергия и за спазване на регулациите. Нямаше нужда Еврокомисията да го казва - същото от години го повтарят българските предприемачи. Удивителното е, че министрите в София се правят, че не схващат смисъла - дори когато ЕК го артикулира. Също като в "развален телефон" Брюксел казва "хайтек" (високи технологии), а в София чуват "Химко".

Докладът на ЕК е качен на сайта на нашето икономическо министерство, но явно не е настолно четиво на изпълнителната власт. Как инак да си обясним, че Еврокомисията зове за икономика на знанието и технологии на бъдещето, а нашите министри ще възкресяват миризливия карбамид и 30-годишните производствени линии на злополучния торов комбинат във Враца? Доскоро само партийният лидер Станишев и протежето му Драгомир Стойнев обясняваха как рестартът на българската индустрия започва с одържавяване на предприятия и никой не ги приемаше сериозно. Но ето че и премиерът експерт Орешарски се оказа фен на тези мерки. Наскоро той потвърди, че се пише програма за реиндустриализация за 10 години напред и пилотните проекти в нея са "Химко" и "Ремотекс", които държавата можела да купи, оздрави и продаде. Понесоха се и слухове, че вече има кандидат-инвеститори. Но ако има кандидати,



защо държавата трябва да се намесва?



Ако пък няма кандидати и щом толкова години никой частен инвеститор не е успял да възроди "Химко", защо държавата трябва отново да се проваля като собственик, както се провали и преди приватизацията?

Орешарски трябваше да попита бизнеса така ли вижда индустриализацията. Вместо това министри и чиновници се упражняват в кабинетите си върху някаква апокрифна програма. И междувременно избуяват нови безумни идеи за допълване на списъка по операция "Феникс". Социално настроени експерти и неспециалисти настояват "Кремиковци", Оловно-цинковият комбинат в Кърджали, заводът за автобуси "Чавдар" и др. да бъдат спасени. Но, както се казва в една популярна напоследък реклама, "Стига глупости!". Всеки сносен икономист знае, че не е работа на държавата да си пъха носа в икономиката на микрониво. Впрочем събратя на "Химко" като "Неохим" и "Агрополихим" - също фалирали преди приватизацията, борят кризите, работят и не висят на шията на държавата. А бившият държавен завод за гуми "Видахим" днес е един от най-големите работодатели в Северозападна България с около 650 служители.

"За съжаление това е типичен пример на



едно техническо фалирало предприятие,



за което търсим или да запазим работните места, или да осигурим алтернативна заетост. Най-добрият вариант е да запазим тези работни места, като държавата поеме акциите на предприятието временно или за по-дълъг период от време. Това обаче зависи от преговорите, които вървят с частния собственик", обяснява за "Ремотекс" Орешарски. Да, старозагорското ремонтно предприятие е голяма социална бомба - близо 600 работници мизерстват без заплати. Но има още много като него. По какви критерии правителството реши, че "Химко" и "Ремотекс" са най-спешни и най-важни? Според социалния министър Хасан Адемов фирми от цялата страна дължат около 80 млн. лева просрочени заплати на персонала си, като само за миналата година неизплатените възнаграждения са 69 млн. лева. Значи дори радневският "Ремотекс" да бъде някак закрепен, системният проблем остава. Само в района на Стара Загора над 15 000 работници са били със забавени възнаграждения миналата година. Общата сума е 5.7 млн. лева, а длъжници са 74 предприятия в региона, отчете Областната инспекция по труда. Излиза, че министрите се вълнуват за две предприятия, а за всички останали "спасението на давещите се си е тяхна работа".

"По данни от НАП за 2012 г. 136 800 предприятия, най-вече малки и средни, са подали декларации за липса на дейност. Проблемът с малките и средните предприятия у нас е далеч по-сериозен, отколкото в Европейския съюз", твърди вицепремиерката Даниела Бобева. Значи една трета от стопанските субекти в България безшумно гаснат и изчезват. Няма ли кой да напомни на Драгомир Стойнев, че е министър на цялата икономика, а не патрон на едрата държавна промишленост?



Лозунгът за реиндустриализация всъщност е обида



за всички малки, големи и средни предприятия от различните промишлености, които оцеляха в най-критичните години, които градят и разширяват експортната листа на България, които инвестират и създават работни места и благодарение на които министрите днес могат да се хвалят, че България има икономически ръст.

Освен това на фона на "обслужващата" икономика на ЕС България всъщност е доста индустриална държава - като дял на производствения сектор в брутния вътрешен продукт сме близо до Германия (не говорим за технологичното ниво). И в докладите на Брюксел съвсем ясно се вижда, че се развиваме в указаната посока - от 2008 г. насам делът на индустрията в БВП неотклонно расте и неизменно е по-висок от средното за ЕС. Това обаче се случва не благодарение на държавата и на политиците, а въпреки тях. Заслугата е на инвеститорите - малки и големи, наши и задгранични.

Трето, във всякакви доклади и анализи за България - външни и вътрешни, от дълги години се повтаря, че особено перспективни са туризмът и селското стопанство. Как това се "връзва" с "реиндустриализацията"? Май вече не искаме да бъдем Швейцария на Балканите.

Четвърто, не е работа и по силите на държавата да определя кой къде да инвестира. Видяхме какво стана с насърчаването на ВЕИ-тата и скъпия "зелен" ток. Видяхме и как България се утвърди като лидер в производството на части и аксесоари за автомобилната промишленост не защото някой министър го е планирал, а защото десетки инвеститори постепенно вложиха пари и енергия и някак неусетно се създаде цял мощен производствен клъстър.

Няма никаква нужда от специална програма, защото пътят към "реиндустриализация" - в европейския, не в нашенския смисъл, вече е трасиран в други програми, стратегии и пътни карти - за еврофондовете, за малките предприятия, за насърчаване на инвестициите и на експорта, за енергетиката и енергийната ефективност и т.н. А и както министър Бобева наскоро посочи, България има над 200 стратегии, остава "само" да се изпълняват.

Лошото е, че докато бизнесът създават модерни производства и работни места и тегли икономиката като Сизиф, управляващите произвеждат държавни фирми, държавни дългове и ценови батаци. Така внезапно се роди "Енергийна инвестиционна компания" - дъщерно дружество на БЕХ, създадено за осиновяването на "Химко" и "Ремотекс". А изненадите не спират. Днес има единна сметка за данъците и осигуровките, утре няма. Вчера махаха плоския данък, днес го запазват. Примамиха наивници да инвестират в перки и солари с космически цени, сега ги сурвакат със солени такси.



Обещават електронно управление - но друг път



В доклада си за реиндустриализацията от миналата есен ЕК се тревожи, че в ЕС делът на промишлеността е спаднал от 15.5% през 2012 г. на 15.1% през лятото на 2013 г. Посочва, че европейските предприятия плащат далеч по-високи енергийни цени от конкурентите си в САЩ, Китай, Русия, Индия. На фона на слаби инвестиции и затруднен достъп до финансиране безработицата е 11%, а производителността в ЕС отново се влошава в сравнение със САЩ.

Какво да се прави? ЕК препоръчва: увеличаване на конкуренцията на енергийните пазари; инвестиране в информационни технологии и в проекти за модернизация и интегриране на енергийните мрежи; инвестиции в нематериални активи - интелектуална собственост, знания и умения, организационен капитал; подобряване на бизнес средата - намаляване на разходите на фирмите за финансиране, за енергия, за спазване на регулациите. Според ЕК умните мрежи и електрически превозни средства са сред технологичните пробиви, ключови за Европа. Къде точно се вписва във всичко това одържавяването на "Химко" или "Ремотекс"?

ЕК прави анализ за всяка от страните в ЕС. За България пише, че е постигнала "впечатляващ ръст" на износа и че има забележително увеличение на високотехнологичния износ на стоки и услуги - от 156% през 2007 -2012, но то е върху много ниска база; производителността на труда остава ниска - под средните за Европа нива, което се дължи на отрасловата структура на промишлеността; разходите за наука и развойна дейност са недостатъчни; промишленото производство е най-енергоемкото в Европа при цени на тока за предприятията над средните за ЕС. Инвестициите в образование са почти 2 пъти по-ниски от средните за ЕС при значително разминаване между търсенето и предлагането на квалифицирани специалисти, коментира евродокладът. Разминаването е онагледено със стряскащи данни:

Специалности Необходими (годишно) Дипломирани

Инженерни и технически 64 000 23 000

Бизнес и икономика 23 000 46 000

Хуманитарни 2000 24 000

За каква реиндустриализация говорим, когато има нужда от 64 000 инженери и други технически специалисти, а университетите произвеждат почти 3 пъти по-малко.

Пред десетина дни БТПП направи поредно преброяване на т.нар. регулаторни режими, които препъват на всяка крачка предприемачите у нас. Ето го и печалният резултат: 1377 вида разрешителни, 768 вида регистрации, 137 вида лицензии, 291 съгласувателни режима. Проблемът с административното бреме бе страховит още по времето на кабинета "Станишев", че и по-преди. Сега има известно раздвижване по въпроса, но е необходима качествена и бърза промяна, а не откъслечни и плахи мерки.

Според всички изследвания за българската икономика има мегдан за развитие на фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, машиностроене, информационни и комуникационни технологии, дизайн, електроника - все сектори, благодатни за иновации и интересни за инвестиции. Тоталната изостаналост на България в някои сфери даже е плюс - като огромно неразработено поле. Такива са енергийната ефективност и рециклирането на отпадъци, които могат да привлекат най-новите технологии и сериозни инвестиции. Това е бъдещето и то е в ръцете не на държавата, а на предприемачите. Достатъчно е държавата да не им пречи - като прави калпави закони, като мени през ден правилата, като измисля наказателни такси, като налага и вдига "на око" минимални заплати и осигурителни прагове и т.н.

архив СЕГА
Министър Стойнев винаги е готов да гаси стачни „пожари“ и да спасява фалирали предприятия.
105
6442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
105
 Видими 
09 Февруари 2014 19:04
Боже, какъв нонсенс! Авторът, от "правен специалист", се е преквалифицирал на макро-икономист. А под тази глупост, в другата дописка, пише : "В развитите страни отново обърнаха внимание на промишлеността. След дълги години на деиндустриализация правителствата повдигат въпроса как да възродят производството - един от най-важните двигатели на икономическия растеж."

Вестникът наистина ли не се усеща, че вече става комичен?
09 Февруари 2014 19:58
След обявяването на програмата за реиндустриализация, вкл."Химко" и "Ремотекс", "правителството" било засипано с въпроси и предложения за работа в Египет - и там имало много мумии за възкресяване...
09 Февруари 2014 20:09
Без плътно ядро от висококвалифицирани индустриални работници, за каква "инженерия" си говорим, Авторе ???...
За да сетим сметката, вкарай в нея и времето за обучение и подготовка на десетки хиляди млади, във всяка от "реиндустриалните" специалности...
Такавата работа не е за Станишев, Стойнев и Орешарски, та ако ще и турско да стане, в кой свят живеят тези "цоцисти" ???...
09 Февруари 2014 20:30
Вестникът наистина ли не се усеща, че вече става комичен?

Въпросът трябва да е към теб, ти със сигурност вече си станал.
09 Февруари 2014 20:30
Според всички изследвания за българската икономика има мегдан за развитие на фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, машиностроене, информационни и комуникационни технологии, дизайн, електроника - все сектори, благодатни за иновации и интересни за инвестиции. Тоталната изостаналост на България в някои сфери даже е плюс - като огромно неразработено поле. Такива са енергийната ефективност и рециклирането на отпадъци, които могат да привлекат най-новите технологии и сериозни инвестиции. Това е бъдещето и то е в ръцете не на държавата, а на предприемачите. Достатъчно е държавата да не им пречи - като прави калпави закони, като мени през ден правилата, като измисля наказателни такси, като налага и вдига "на око" минимални заплати и осигурителни прагове и т.н.


Такова е и моето виждане от години.
09 Февруари 2014 20:48
През соца беше различно, но после ... за после няма извинение за онези, които продължиха да живеят със стари и нови лозунги - имаше и има достатъчно свобода на избор з апът в живота. Всъщност и през социализма може да се спори дали изборът е бил чак толкова ограничен. В крайна сметка вината, че днес имаме небивало количество вишисти и в същотото време небивала липса на квалифицирани кадри не на някаква партия или на някакъв заговор - та нали уж "обикновените" хора се считат за достатъчно умни, за да вземат самостоятелни решения? Решенията накъде да насочат децата си, каква среда да им изградят и прочие със сигурност не са вина нито а БСП, нито на ДС. Образователната ни система също се вкисна главно заради всенародната нагласа да се поставя формалното над фактическото. Е, днес формално имаме страшно много вишисти и концентрацията им продължава да расте - толкова безсмислена, че вече се доверявам само на дипломи в шепа непопулярни специалности от природоматематическите науки, където хем е трудно, хем не е модно да се ходи. Стабилна реиндустриализация в тия условия е трудна задача и едва ли някой от политиците ни е толкова тъп, че да си вярва като го говори. В идеалния случай е възможно да се изхранят част от хората, предимно в провинцията чрез включването им в производство. Дори и неефективно, то може да се усъвършенства, но и това е много спорна работа, но поне е възможна. Невъзможното е онова, което повече ме притеснява, защото него никой не може да го промени - обръщането на манталитета на ония стотици хиляди млади хора, които сега се имат за специалисти, но всъщност дори и обща култура нямат. Ще са нужни доста години и премеждия, за да могат те да бъдат трайно привлечени в някаква дейност. До тогава те все ще гледат нагоре инавън с надеждата да се реализират - повечето от тях са като ония умни и красиви протестъри и за съжаление те са цената, която ще платим за лудостите си - те ще я платят с празните надежди и неадекватни цели, които са си поставили. Може би звуча злорадо на някои, казва ли са ми го, но истината е, че ми е тежко за тия хора, виждам ги всеки ден и само много малка част от тях има достатъчно свободен и гъвкав интелект, за да се преквалифицира в нещо друго, но поне по мярка според настоящото им самочувствие. За другите остават моловете, сервитьорството и общата работа - колкото по-бързо армията прависти, психолози, икономисти и други подобни приеме факта, че просто са поживели "студентски живот", но това е всичко, толкова по-бързо и по-безболезнено ще могат да се решат проблемите им. За съжаление това е почти невъзможно да се повлияе от правителство и държава - те обикновено стават дом именно на малкото пласирали се хора от тоя тип и няма начин те да са решението, дори и да се намерят политически лидери с истинска воля да решат проблема. Засега хората предпочитат да не си дават сметка за тая страна на проблема и дори панически сменят темата - панически и подсъзнателно. Така, че правителството (това или кое да е) в най-добрия случай може само да манипулира собствената си администрация и самия народ - да манипулира с цел да пренасочи надеждите и намеренията на хората приели се насериозно към нещо по-земно и по-близко до техните реални възможности. Рядко, обаче нещата се случват по най-добрия начин и вероятно ни очаква простата естествена еволюция на бавен срив на Ентелегенцията и "елита", докато разположението на силите се промени по еволюционен път. Не знам какви си ги мислите вие, но според мен единственият сигурен път за оправяне на нещата в нашата страна е опазване на мира и държавността в някаква форма, докато лудостите на масите бъдат отмити от реалния живот. Не мога да се съглася с никого, че ченгетата и комунизите са виновни - те са резултат на народопсихологията ни, а не причината за нея, а това не се лекува лесно.
09 Февруари 2014 20:51
Най-накрая някой да разясни истината за "реиндустриализацията" на БСП-то и Стойнето!
09 Февруари 2014 21:07
Хидроинженерство и "Кой?" са бъдещето на БГ , докато Херсонския е на власт в БСП.
09 Февруари 2014 21:11
Много примитивна статия и не по-малко примитивни "коментари". Жалко за загубеното време!
09 Февруари 2014 21:19
Даа, за пореден път се пуска мантрата за "частникът - добрия стопанин" и "държавата-мащеха". Само, че ако попиташ авторката какво стана с приватизираните по времето на Костов активи на стойност 30 млд, най-вероятно ще се направи на разсеяна.
09 Февруари 2014 21:23
как кво стана - нали от тях ще се мъчат да съживят нещо сега
09 Февруари 2014 21:33
Май ще си останем само с алкохолния туризъм, селски туризъм и производство на БИОзеленчуци....И всякаква популистка пропаганда, зер мат,ряла поема всичко...
09 Февруари 2014 21:42

Тук вече не остана какво да се коментира.
09 Февруари 2014 21:53
Специалности Необходими (годишно) Дипломирани

Инженерни и технически 64 000 23 000

Бизнес и икономика 23 000 46 000

Хуманитарни 2000 24 000

45 000 безработни от 2-ра и 3- та позиция и 41 000 липсващи от 1-ва . Ей така се прави реиндустриализация. Каквито и програми да пишат, без кадри - само с писането ще си останат.
За статията
09 Февруари 2014 21:55
Омразата е лош съветник, особено за журналист...
09 Февруари 2014 21:55
...
09 Февруари 2014 22:47
"...та нали уж "обикновените" хора се считат за достатъчно умни, за да вземат самостоятелни решения?"
Да, ние обикновените хора наистина бяхме достатъчно умни - изнесохме се навреме. Да живее ЦоциализЪма, когато е далеч от мен.
09 Февруари 2014 23:24
Да живее ЦоциализЪма, когато е далеч от мен.




09 Февруари 2014 23:27
Газетата все повече се превръща в тоалетна хартия. Напъне го някой "журналист" отвътре(или отвън) - и хайде "задълбочен анализ с елементи на препоръка" - редки л@йн@, с две думи.
09 Февруари 2014 23:34
Червената гвардия мнооого се напъва, но никак не й се получава!
09 Февруари 2014 23:34
45 000 безработни от 2-ра и 3- та позиция и 41 000 липсващи от 1-ва . Ей така се прави реиндустриализация. Каквито и програми да пишат, без кадри - само с писането ще си останат.


Движещите сили в БСП които плямпат за реиндустриализация са от средите на старата стопанска номенклатура - тази същата дето приватизира, но не може да се оправи с предприятията и сега фалира. Те са разбрали и че ЕС ще дава пари за тези неща. И се готвят да ги усвоят за себе си. Опазил ги Господ от разни нови производства и от чужди инвеститори, напротив, колкото по-малко чужди инвеститори, толкова по-добре за тях. Като добавим към това и разни мазни малоумници по върховете с копчеведско образование от Сорбоната и Масква и без трудов стаж, картината става трагична.

Затова ще се дават пари за спасяване на номенклатурата на БСП от фалит. Не им пука за индустрия, не им пука за нови технологии, не им пука за България. Това са само думи.... Те мислят за себе си, най-често в краткосрочен план - как да си изперат парите и да се измъкнат нанякъде заедно с децата си от потъващата територия, като за целта се търсят службици в ЕС и НАТО. Да, другаре, да! В НАТО!!! Ваши верни таваришчи .....
09 Февруари 2014 23:50
Брюксел казва „Хайтек“, София чува „Химко“

То дебили какво да чуят, а и как да го разберат?
10 Февруари 2014 05:53
Амчи тъй си е. Не го оценявате БСП-то и затова нищо не върви като хората. Ей го Азер Меликов напривер, досега да го беше курдисал електронното павителство, обаче някои хора му се подиграваха, той се обиди и изчезна. Сега доникъде. Гледам другаря Дъбов и той гледа тъжно от президиума. Сигурно неговит малък Шошо щеше да върши голяма работа, след голяма работа, ама ей го някои хора пак му завидяха, че е бил на престижна работа в известна застрахователна фирма, нямаща нищо общо с БСП-то.
Затуй къндисвайте с мисълта за закономерната ръководна роля на БСП-то и нещата ще се заоправят.
10 Февруари 2014 08:19
Не съм съгласен с Автора! От малкия бизнес трудно и сложно се краде. Много по- лесно е от големия и държавния. И на кого са нужни високи технологии? Елита в България си печели добре и от старите. Проблема е излишното население! Задачата на елита е да се освободи от него. Няма излишно население, няма излишни проблеми!
10 Февруари 2014 09:28
[size=3]Протестите казват „Оставка“,
правителството чува „Лавка“.
[/size=3]


10 Февруари 2014 09:29
Протестите казват „Оставка“,
правителството чува „Лавка“.



10 Февруари 2014 09:33
..."Икономиката икономична - дело на всеки"...

Меките китки от Позитано само врътки могат да правят.
И пирон в чамова дъска не могат да забият.
10 Февруари 2014 09:39
..."Химко" и "Ремотекс", които държавата можела да купи, оздрави и продаде.

Ще ги купи за по сто милиона, плюс дълговете, ще тегли заем от един милиард, за да възстанови откраднатото и да ги "оздрави", а накрая ще ги джироса на поредния червен милионер за десетина милиона бройката, които пък той ще тегли като заем от държавата. Ама тогава ще са минали не само европейските, а и местните избори и на никой няма да му пука.
10 Февруари 2014 09:48
Удивителното е, че министрите в София се правят, че не схващат смисъла - дори когато ЕК го артикулира. Също като в "развален телефон" Брюксел казва "хайтек" (високи технологии), а в София чуват "Химко".
По станала вече традиция, в. "Сега" слага начело на "Наблюдател" статия пълна с глупости, обикновено от автор, който не е наясно с материала.
1. Не виждам как ще се решат проблемите на северо-западна България с хай-тех технологии. Те хай-тех специалистите избягаха от България, пък камо ли да се концентрират във Враца. От друга страна пазарът за хаи-тех не е толкова голям, а конкуренцията там е огромна в световен мащаб, че да запълни трудовия пазар.
2. Химическата промишленост (аз съм работил в нея, за разлика от авторката) е изключително силно автоматизирана и тя иска много висок инженерен, а и научен потенциал. Някои си въобразяват, че хай-тех е само в компютрите. В химическата промишленост има голямо поле за внедряване на нови технологии, които да намалят енергоемкостта. Да не говорим за новите направления на получаване на био-дизели и горива от отпадъчни земеделски продукти, които са приоритети на ЕС. А при тези цени на нефта получаването на течни горива и от кафявите въглища, например в Добруджа, става конкурентноспособно.
Разбира се за развитието на хай-тех е много важно за България. То обаче е тясно свързано с развитието на образованието и най-вече на науката. Но точно предното правителство беше на нож с нея. Сложиха най-некъдърния възможен министър на просветата да коландри науката, и той нищо не излюпи, освен един нефелен закон за научните кадри, един анголски професор, скандали в Научния фонд за научни изследвания, ама чевръсто си прибави голяма докторска степен и професорска длъжност. От това по-голям конфликт на интереси, здраве му кажи. Пък и сегашната министърка Клисарова нещо се офлянква и нищо не прави да премахне тези недоразумения в законодателството. Нека си спомним атаките срещу БАН, които бяха поети от Боко и (нев)Дянков. А в БАН е концентриран най-силния научен потенциал. Там има разработки, които чакат внедряване.
Другата страна на медала, че за 24 години се срина науко-емкото производство, а остана само работа на ишлеме. А заводи, като "Химко", "Лукойл" - часта на полимерите, която сега не работи, дай Боже и на "Ямболен"-а да му дойде реда са силно наукоемки.
10 Февруари 2014 09:52
А в БАН е концентриран най-силния научен потенциал. Там има разработки, които чакат внедряване

да, да, напълно сте прав, чакат вече повече от 50 години някои рационализации и разработки...а авторите им лежат на тези лаври и нищо не са свършили от тогава
10 Февруари 2014 10:05
Отлична статия.
Истинна.
Ние имаме огромен дефицит на истина, трябва да си говорим истините, иначе нямаме бъдеще.
ЗА голямо съжаление част от нас не се интересуват от истините, а гледат как да ги замазват, само и само да може мафиотската им котерийка да продължава да краде...
Но това е тесногръдо мислене, когато създаваш мизерия тя пада и върху тебе...
Лъжата и измамата замазва бъдещето и на вашите деца...
10 Февруари 2014 10:07
Специалности Необходими (годишно) Дипломирани
Инженерни и технически 64 000 23 000
Бизнес и икономика 23 000 46 000
Хуманитарни 2000 24 000

Какво чудно има в тази статистика? Може да си завършил за уманитар, а да работиш като хидроинженер. Предполагам, че и други уманитари от управляващите са се наредили някъде като консултанти. Нали така?
10 Февруари 2014 10:13
Авторката и всички изказали се по материалът от Германец надолу включая и него разбират от производство и хай-тех, колкото свиня от кладенчева вода.
Според всички изследвания за българската икономика има мегдан за развитие на фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, машиностроене, информационни и комуникационни технологии, дизайн, електроника - все сектори, благодатни за иновации и интересни за инвестиции.
Всичко това го имаше преди 1989г. и беше разсипано отъ титаните йна дпсното мислене браво Ваньо браво Костов и Бог на га прости мистър 10%.
Фармецевтична промишленост: Беше разсипан НИХФИ, където чрез насрещен синтез се създаваха наши аналози на най-новите лекарства. Сега фармацевтичната примишленост само ртаблетира.
Хранително-вкусовата промишленост -тя точно не е хай-тех, но и там има пространство за новитехнологии, ама какво стана с големите хранително вкусови комбинати, като "Марица"-Пазарджик.
Машиностроене - сетила се Мара да се побара, след като го съсипаха приватизаторите;
информационни и комуникационни технологии и електроника: баш там конкуренцията е огромна - Китай, Тайван, Югоизточна Азия, Израел, страни като Германия не можаха да се вклинят в тази ниша (опитът за производство на компютри - Нидсдорф-Сименс пропадна, а след това при Фужицу-Сименс, Сименс само участваха в продажбата, а сега вече са се разделили и Фужицу е отделна компания в Германия. Не, че не трябва да се развива у нас, но тя поради изтъкнатите причини не може да насити пазарът на труда.
На авторката и на по-горните ококорковци не им е ясно, че и в химията има високи технологии, аз писах за това по-горе.
10 Февруари 2014 10:14
От друга страна пазарът за хаи-тех не е толкова голям, а конкуренцията там е огромна в световен мащаб, че да запълни трудовия пазар.


Китай успя да насити пазара с слънчеви панели!!!
Китай прави сериозен прогрес в областта на "перките"...
Китай прави огромен прогрес в областта на акумулаторите за електромобили...
И т.н. ...........

Заплатите в България са по-ниски от Китай вече. Защо в България не се правят слънчеви панели? Скъпо ли е? Защо не се правят "перки"? Защо не се правят акумулатори от тия най-новите? Всичките тия области са на острието на технологиите. Разбира се, в тези области държавата не може да направи нищо освен да привлича подходящи чужди инвеститори ... и покрай тях някоя трошица ще падне и за БАН... но така се почва на първо време.

Ааааааа.... защото някой трябва да купува природен газ (..... Южен Паток.....), руда (за Кремиковци), въглища ........... аха!
10 Февруари 2014 10:20
На авторката и на по-горните ококорковци не им е ясно, че и в химията има високи технологии, аз писах за това по-горе.

да, то заради хай-тек нивото Агрополихим в Девня пропадна ... или защото на помиярите собственици им беше по-изгодно да нарежат на скрап съоръженията заради скъпите метали в тях, отколкото да произвеждат, да създадат работни места и да си напънат задниците за реализация на продукцията.
А понеже мрънкате срещу приватизаторите - изглежда удобно пропускате или и на вас като на авторката не ви е ясно, че приватизаторите са с БКП и комсомолски произход. Или Банев е борец против комунизЪма?
10 Февруари 2014 10:22
и в химията има високи технологии


Нови технологии има навсякъде, но в България няма суровини за химията.... С какво работи Химко, Агрополихим? Откъде? България има излаз само на Черно море и поради тази причина вносът и износът с кораби не е особено изгоден, освен за страните излизащи на Черно море. През Босфора на могат да минават танкери с които да си доставяме нефт независимо от руската мафия. Къде има химия в Европа? Белгия и Холандия - щото са на голямо море и могат да доставят отвсякъде.

Активирането на химията ще ни върже пак за старите източници на суровини - Русия...
10 Февруари 2014 10:24
Ние имаме огромен дефицит на истина, трябва да си говорим истините, иначе нямаме бъдеще.
ЗА голямо съжаление част от нас не се интересуват от истините, а гледат как да ги замазват, само и само да може мафиотската им котерийка да продължава да краде...
Дъртреалист, ти казал ли си нещо или само вдигаш лозунги. Очевидно и ти си уманитар и нищо не разбираш като госпУДжата дето е писала статията.
10 Февруари 2014 10:30
Нови технологии има навсякъде, но в България няма суровини за химията.... С какво работи Химко, Агрополихим? Откъде?
Айде нбе, а кажи като си толкова отворен от какво се произвежда амонякът нужен за карбамида в "Химко". За горива на Лукойл имало суровини, а за химията нямало. А знаеш ли, че точно при производството на горива, се получават редица остатъчни продукти, които могат да се използват за производство на други химически продукти, като полимери. Същото беше и с коксопроизводството в "Кремиковци". Ей такива умници-икономисти бастардисаха тези производства. И това, че танкери не минавали през Босфора изби всичкото риба в Перловската река.
10 Февруари 2014 10:32
Секи, който си има барем малце идея как се прави бизнес, трябва да има отговор на два елементарни въпроси:
Кои са му клиентите и кои конкурентите?
А мушмороците от снимката са много над тези неща...
10 Февруари 2014 10:34
За горива на Лукойл имало суровини, а за химията нямало. А знаеш ли, че точно при производството на горива, се получават редица остатъчни продукти, които могат да се използват за производство на други химически продукти, като полимери.


Знам доста неща аз, но не искам България да се връзва за веригата на Лукойл.
Ако те искат да си пласират остатъчните продукти, това си е техен проблем.
10 Февруари 2014 10:35
да, то заради хай-тек нивото Агрополихим в Девня пропадна ... или защото на помиярите собственици им беше по-изгодно да нарежат на скрап съоръженията заради скъпите метали в тях, отколкото да произвеждат, да създадат работни места и да си напънат задниците за реализация на продукцията.
разбира се, че като дадеш на един стругар, какъвто е бил Банев, той ще разсипе химическия комбинат. Ама кой му го даде - браво Ваньо браво Костов, мистър 10%, и там беше баш химикът-банкер Хампацурмян.
Има нещо друго, обаче. Производствата бяха свързани - Полихим беше свързан с други заводи, които му произвеждаха нужните продукти, а друго ползваха продукцията му. След като ги приватизираха и тези заводи ги затвориха и от там и проблемите се появиха.
10 Февруари 2014 10:35
да, то заради хай-тек нивото Агрополихим в Девня пропадна ... или защото на помиярите собственици им беше по-изгодно да нарежат на скрап съоръженията заради скъпите метали в тях, отколкото да произвеждат, да създадат работни места и да си напънат задниците за реализация на продукцията.
разбира се, че като дадеш на един стругар, какъвто е бил Банев, той ще разсипе химическия комбинат. Ама кой му го даде - браво Ваньо браво Костов, мистър 10%, и там беше баш химикът-банкер Хампацурмян.
Има нещо друго, обаче. Производствата бяха свързани - Полихим беше свързан с други заводи, които му произвеждаха нужните продукти, а друго ползваха продукцията му. След като ги приватизираха и тези заводи ги затвориха и от там и проблемите се появиха.
10 Февруари 2014 10:36
Секи, който си има барем малце идея как се прави бизнес, трябва да има отговор на два елементарни въпроси:
Кои са му клиентите и кои конкурентите?
Да аз виждам, че нямаш такава идея.
10 Февруари 2014 10:38
И това, че танкери не минавали през Босфора изби всичкото риба в Перловската река.


Защо според теб рашките искат да правят нефтопровод Бургас-Александуполис?

http://www.turkishmaritime.com.tr/news_detail.php?id=4714

10 Февруари 2014 10:39
Еми ти се включваш в отбора по мазането, МАрксе, като търсиш хай-тек в СЗ Бг.Ти си решаваш да търсиш теле под вола, после сам се збавляваш, че нямало.
Въобще разсъжденията ти тук са негативни и неконструктивни.
България ИМА реален проблем, а ти, като разбирач, не помагаш да се изясни, а се заядаш на дребно...
Правилна ли е интифата от ЕС?
Поведението на българските управляващи адекватно ли е?
Ако не виждаш важните въпроси - олекваш.
и падаш до нивото на тези, които като не разбират материята се хващат за качествата на автора...
10 Февруари 2014 10:40
Знам доста неща аз, но не искам България да се връзва за веригата на Лукойл.
Абе ти можеш да искаш България да се свържи и за луната, ама то си има икономическа логика. Лично аз смятам, че всички тези производства най-вече Нефтохим не трябваше да се приватизират.
10 Февруари 2014 10:41
Ама кой му го даде - браво Ваньо браво Костов, мистър 10%, и там беше баш химикът-банкер Хампацурмян.


Много неща даде Ваньо на червената рубладжийска сган... затова много го тачат и до днес... Я тука във форума какви хвалебствия се леят за него... умен бил....

Ама Ваньо изчезна като политик.... баш затова.
10 Февруари 2014 10:42
Еми ти се включваш в отбора по мазането, МАрксе, като търсиш хай-тек в СЗ Бг.Ти си решаваш да търсиш теле под вола, после сам се збавляваш, че нямало.
Какво е това СЗ Бг бе дърто. А аз работя по хай-тех.
10 Февруари 2014 10:44
Много неща даде Ваньо на червената рубладжийска сган... затова много го тачат и до днес... Я тука във форума какви хвалебствия се леят за него... умен бил....
А на кого да дае бе, мой човек, като всеки по-висш специалист го водеха за номеклатура. Според мен не трябваше въобще да се приватизира.
10 Февруари 2014 10:45
ама то си има икономическа логика


Да, ама има и мислене с главата.... Видяхме икономическата логика на другарите-тавагишчи... Колко пъти трябва да се настъпва мотиката за разберем, че връзването суровинно с Русия не работи - нито икономически, нито политически, нито никак...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД