"Традиционно през годините под натиск - обществен, политически, синдикален, ние вдигаме парите за социални помощи и обезщетения. Това е според мен инерционен подход при правенето на политики, който прилагаме при всеки бюджет. Опитваме се да удовлетворим по някакъв начин отделни обществени групи, защото не може всички. Така, каквито и пари да се отделят за социално подпомагане, винаги ще има недоволни. И те ще са повече от доволните. Недоволни са политиците и синдикатите, които искат да се даде повече, но средствата в бюджета не позволяват, бенефициентите, които недоволстват, че получават само 5 или 2 лв. отгоре, работодателите, които плащат осигурителни вноски." Това са думи на социалния министър Хасан Адемов в интервю за вестник "Сега" в края на м.г. Тогава той даде да се разбере, че промени в размерите на социалните помощи трудно могат да се очакват, поне докато не се реформира системата. Така че парите да отиват наистина при най-нуждаещите се, при тези, които не могат да си ги изкарват с труд. За всички останали трябва да има политики за осигуряване на заетост.
Четири месеца по-късно министър Адемов лансира идеята на правителството за раздаване на еднократни помощи от
30 лв. на доста разширен кръг от хора,
за чиято целесъобразност не може да се намери никакво логично обяснение. Освен може би времето - веднага след отоплителния сезон, през април, т.е. точно преди изборите за европарламент през май. "Парите ще подпомогнат най-бедните, най-нуждаещите се", твърди Адемов. Дали?
Парите ще бъдат за 250 000 души, които са получавали енергийно подпомагане през сезона, чийто размер не беше намален въпреки по-ниската цена на тока. Помощта им е отпусната на базата на доходи, които са получавали година по-рано. Каква е гаранцията, че при част от тях няма промяна, че те или други членове на семейството им не са започнали работа? Очаква се още 20 000 да я получат, понеже доходът им е надвишавал до 10 лв. минимума за достъп или са нямали необходимите 6 месеца регистрация, става ясно от обясненията. Общо ще трябват 8.1 млн. лв. за еднократната подкрепа. Адемов е може би единственият министър в този кабинет, който си е на мястото и знае за какво става въпрос, и обяснението за подобен безсмислен ход може да бъде само
"традиционният през годините натиск", в този случай - политически
Зам. социалният министър Лазар Лазаров се опита да защити помощта от 30 лв. "При нашите срещи с хората и при наблюденията ни установихме, че намалението на цената на тока не се е отразило кой знае колко в сметките им. И макар че запазихме размера на помощта, те пак трудно се справят с плащанията. Затова еднократната помощ се дава в края на отоплителния сезон, за да могат да си изчистят изостанали плащания", коментира той. А размерът е нисък, защото това са възможностите на бюджета. "За всеки обаче 30 лв. имат различна стойност", смята Лазаров. Последното никой не го оспорва. Но 60 лв. имат още по-голяма стойност. А те биха могли да се раздадат, ако се намери начин да се отсеят наистина най-нуждаещите се, които не могат по никакъв начин да получат други доходи. Но това означава по-малко избиратели.
Така поднесена новината - по 30 лв. на много хора точно преди изборите, не случайно взриви форумите и предизвика поредния дебат за изкривяванията в системата на социално подпомагане. "Съжалявам, че си внасях честно всички пенсионни вноски. Съседът си ги внасяше в книжка и сега той и такива като него са обявени за "бедни" и им се дават помощи от нашите пари. Справедливо ли е?", пита форумец. И ако управляващите не искат да свързват
изненадващите им пориви за подпомагане,
минаващи през заобикаляне на законите, с предизборен популизъм, би трябвало да помислят кого и как точно да подпомогнат, за да има мярката ефект. Тук трябва да отбележим, че такъв вид подпомагане в закона няма, еднократна помощ може да се отпуска само при настъпване на непредвидени нужди. "Това си е жива подигравка с тези незаслужаващи съдбата си хора. Те искат да работят, работни места. А не подаяния. А работа няма или там, където има на парче - гонят после михаля за шепата пари. Вместо обещаните 250 хил. работни места - на 270 хил. по 30 лв...", напомня Насата във форума на "Сега" какви бяха предизборните заявки на управляващите - осигуряване на заетост на тези, които могат да работят, и помощи само за онези, които не могат.
Сметките показват, че необходимите 8.1 млн. лв. са повече от 10% от целия бюджет на Националния план за действие по заетостта, който остана 73 млн. лв. и при това правителство въпреки критиките на БСП и ДПС, докато бяха в опозиция, че сумата е крайно недостатъчна. И са почти колкото бюджета на най-голямата програма "От социални помощи към осигуряване на заетост", който е 11 млн. лв. Те ще стигнат за заетост на около 2000 души. През 2013 г. за тази програма имаше 17 млн. лв. бюджет за заетост на 3400 социално слаби. А служебният кабинет й отпусна допълнително 12 млн. лв. след съгласуване със социалните партньори, които приеха мярката за добра. В неговия социален пакет имаше и 3.4 млн. лв. за социалните трапезарии, за да могат те да работят целогодишно. Сега
най-бедните ще останат без топъл обяд
от 1 май до 30 септември. Вярно е, че тази услуга се ползва от около 13 000 души, а около 50 000 души на социално подпомагане нямат достъп до нея, защото в техните общини я няма. Но не е ли работа на социалното министерство да помогне на кметовете, дори ако трябва с промени в регламентите, да я разкрият, за да се възползват повече нуждаещи се от нея? Защото харчовете за подобни мерки, в които парите за социални помощи отиват за целево подпомагане, са безспорно най-ефикасните и е редно ресурсът - и административният, и човешкият, да се насочват натам.
Иначе колкото и да са добри намеренията да се даде по някой лев допълнително на уж най-бедните групи, всички ще са недоволни. И форумите напомнят на депутатите и че техните заплати се вдигат с 340 лв., а на хората дават по 30 лв. Сега трябва да видим кога и дали ще намерят време да гласуват предложението на Цецка Цачева от ГЕРБ пак да си ги замразят.