:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,487
Активни 752
Страници 29,052
За един ден 1,302,066

Фактите развенчават мита за трудолюбието на българите

Парадоксът у нас е, че икономиката расте, а заетостта не. "Рехавата" пенсионна система и дефектите в образованието ще продължат да рушат пазара на труда наред с демографската криза
снимка: Юлиян Савчев
Лъчезар Богданов
Ако перифразираме една стара поговорка, днес тя ще звучи така: "Който не работи, не трябва да яде, а който не учи, остава безработен и гладен". По време на предизборната кампания миналата година с колеги решихме, вместо да правим анализи на платформи, да се опитаме да насочим вниманието на граждани и политици върху важните проблеми в икономиката чрез прости и разбираеми факти и данни. Около една четвърт от тях бяха свързани с пазара на труда.

.............................................

ФАКТИ ЗА РАЗМИСЪЛ

В България заети са едва 59% от хората на възраст 15-64 г., в ЕС са 64%, в Холандия - 75%.

У нас 51% от мъжете на възраст 55-64 г. имат работа (в Швейцария - 80%, в Германия - 68%).

В България едва 1% от младежите 15-24 г. работят почасово, в Холандия - 49%, в Дания 36%, в Швеция 19%.

В България 4.7% от студентите учат точни науки и ИТ, в ЕС са 9.3%, в Германия - 12%.

В България работа имат 82% от хората с висше образование и само 27% от хората с основно и по-ниско образование.

У нас 18% от хората работят в събота, в ЕС - 27%, във Франция 29%.

Само 1.5% от българите участват във форми на "учене през целия живот" - при 9% средно за ЕС.

На един зает в България се инвестират годишно 2800 евро в основен капитал, в Германия - 12 000, в Швеция - 17 000.

Между 2000 и 2012 г. (въпреки кризата) частният сектор у нас добавя 500 хил. работни места.

Ако сближаваме доходите към средното за ЕС, както през последните 15 г., ще ги стигнем след най-малко 40 г.

.................................................................................



Малко предистория. Противно на легендите за трудолюбивия българин, у нас работят малко хора и трудовият живот е кратък. Коефициентите на заетост - т.е. какъв дял от хората на възраст 15-64 години се трудят - са по-ниски от средните за ЕС. В началото на ХХI век едва половината българи в тази възрастова група бяха заети, при около 64% средно за страните от Западна Европа. Благодарение на редица реформи, на макроикономическата стабилност, на значителния инвестиционен поток и на благоприятната международна конюнктура икономиката ни успя да създаде нови 550 хил. работни места до 2008 г., и то в период на активна емиграция. Така коефициентът на заетост почти догони средните стойности за ЕС, макар и да остана по-нисък. После "дойде кризата", икономиката загуби 400 хиляди работни места, и то продължително - чак до 2012 г. Сега пазарът на труда изглежда относително стагниращ - заетостта не спада, но и не расте.

Първият въпрос, който трябва да си зададем, е защо работните места са толкова по-малко от 2007-2008 г., а коефициентът на безработицата е над два пъти по-висок, при положение че



икономическият растеж вече компенсира спада от кризата



Разбира се, виновна е демографията - просто трудоспособното население намалява. Но това не стига да обясни коренната промяна на пазара на труда само за 5 години. Трябва да добавим и процеса на преструктуриране на технологични, управленски, административни параметри както в частния, така и в публичния сектор. Най-видимото е навлизането на електронни решения, заместващи чиновници, гишета, хартия, опашки. Инвестициите в машини и оборудване също пестят човешки труд. Същевременно конкуренцията и навлизането на нови бизнес модели допълнително разместват пазарното търсене на труд. Постепенното нарастване на доходите пък сложи своеобразен "таван" в създаването и разширяването на производства като текстилната индустрия, които разчитаха на многоброен, но евтин персонал.

Принос има и спецификата на възстановяването след кризата. То бе движено от експортно-ориентирани индустрии, докато строителството и част от услугите, насочени към вътрешния потребител, продължават да се свиват или да стагнират. А успешните и конкурентните индустриални предприятия могат в краткосрочен план да увеличават продукцията без наемане на нови хора, а в средносрочен и дългосрочен - да инвестират в машини и технологии, повишаващи производителността (вместо да увеличават персонала). Така съвсем логично, след като ръстът бе в капиталоемки, а не в трудовоинтензивни дейности, заетите са по-малко, а безработните повече. Ако трябва да направим макроикономическа догадка, за България е нужен поне 1.5-2% реален ръст, за да има увеличаване на работните места при тази структура на икономиката.

Данните от последното тримесечие на 2013 г. илюстрират ярко



сериозните структурни проблеми на пазара на труда



и образователната система. Като цяло спадът на заетите спрямо година по-рано е минимален, даже заради намаляването на работната сила коефициентът на заетост не спада. Намалението при жените обаче е 3 пъти по-голямо от това при мъжете. В отделните възрасти разликите също са големи. Заетите млади (до 24 и особено 25-34-годишните) намаляват с над 50 000, но това изцяло се дължи на намаляване на активното население в тази група. Значително се активизират хората във възрастовата група 35-44 г., а в предпенсионната възраст (55-64 г.) отчитаме частично увеличение на активността. Като цяло обаче България остава сред страните в Европа с изключително ниска активност както до 30 години, така и над 50. Един от факторите е липсата на достатъчно гъвкави форми на временна заетост, подходящи за ученици, студенти и хора без особен опит. Другата продължава да бъде "рехавата" пенсионна система, даваща множество възможности за ранно пенсиониране.

Любопитен факт е, че работодателите и самонаетите се увеличават с близо 30 000 за година, а наетите спадат с 44 000. Интересно е също, че в обществения сектор се попълват над 9000 нови работни места от дами - мениджъри и специалисти, докато нискоквалифицираните позиции се свиват. При мъжете наред с ръководните постове се увеличава и заетостта за техници и приложни специалисти. В строителството продължава съкращаването на мъже. Мъжете в търговията, транспорта, логистиката се увеличават. За жените има видимо по-малко заетост в преработващата индустрия, но се увеличават работещите в административни и спомагателни дейности, здравеопазване и социална работа. Всичко това потвърждава хипотезата за големи структурни различия на пазара на труда.



В индустрията се освобождават от ръчния труд,



особено извършвания от жени, докато местата за специалисти и висшисти нарастват.

Подобни тенденции виждаме и в данните за безработицата. Спрямо последното тримесечие на 2012 г. се увеличават регистрираните безработни с ниско образование и в селата. Това увеличение вероятно се дължи и на активиране на различни социални програми, за включването в които е необходима регистрация в бюрото по труда. Забелязва се ръст на регистрираните безработни на възраст 55-64 г. Очевидно има активизиране на търсещите работа. Увеличението на безработните се дължи основно на лица, завършили временна или сезонна работа. Това все пак са частично успокояващи данни - те показват приключване на някои публично финансирани схеми за заетост, както и активизиране в търсенето на работа на хора, които преди това са били трайно безработни. Същевременно съкратените и уволнените дори намаляват спрямо година по-рано.

Общо погледнато обаче, картината на заетостта в България не вещае добро бъдеще, ако икономическият растеж дори се ускори. Виждаме, че и в момента хората, завършили университет, имат работа (при тях заетостта е над 81% - сравнима с данните за ЕС). Обратно, при хората с основно образование заетите са едва 28% (при 45% в ЕС), а с начално или никакво - около 16%. На практика неграмотните в България нямат шанс на пазара на труда. Също така е видно, че активно работят хората в един относително тесен възрастов диапазон - младите навлизат сравнително късно, докато заетостта след 55 години започва да спада много по-бързо, отколкото в най-успешните страни от ЕС.

Част от причините са в неспособността на образованието да обхване значителен брой деца, които излизат на пазара неграмотни. Друг проблем е промяната на профила на търсените работници, която трябва да бъде адекватно посрещната с програми за учене и преквалификация за възрастни. Ниската активност на младежите може да се обясни и с недостатъчно развитите и позволени възможности за почасова и други форми на гъвкава заетост.

 Без образование шансовете за сигурна и добре платена работа са нищожни.
49
6340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
03 Март 2014 19:36
Младежо Богданов, като те гледам как си се кюпнал зад това бюро, вероятно никога не си търсил работа, не си пускал CV-та, не си ходил на интервюта. Теоретично нещата може и да стоят така, но на практика за какъв трудов пазар говорим, като работодателя наема прошляка, който иска най-малко заплата, без значение дали може или не може дадена работа? Ами връзкарите? Ами вечните пенсионери?
03 Март 2014 19:38
Само прочитането на името и НПО-то което представлява са достатъчни да оприлича писанието като помия.
03 Март 2014 19:46
FuFighter 03 Март 2014 19:36

Абе не баш така. Ако искаш да ти се свърши наистина работа, няма да вземеш кой да е, та дори за стотинки. При нас по общинска програма без пари чистачи пращат, та и за това пишман станахме - не могат и да изметат или прозорец да измият като хората.
03 Март 2014 19:48
Увеличението на безработните се дължи основно на лица, завършили временна или сезонна работа.


В кое учебно заведение може да се завърши временна или сезонна работа? Да не окаже, че имам диплома, без да съм си я прибрала от ТКЗС-то - завърших бране на малини на една ученическа бригада в Ихтиманско. Благодаря.



03 Март 2014 20:03
Копирах си "Факти за размисъл", благодаря!
Когато фактите говорят...
03 Март 2014 20:54
За прв път чув за тиа нпо-травестити индъстри уоч, га мадридскиот клептоман им даде некви пари (без општестевна поръчка, естествено), за да фалат бъдещата Му магистрала и мнимите португалски концесионери.
Оттогава дртиот жид сорос ги е абонирал за барем 5 телевизии и 15 вестника да засират периодично...

овде
03 Март 2014 20:59
Част от причините са в неспособността на образованието да обхване значителен брой деца, които излизат на пазара неграмотни.


Прав е ученият неолибералин. Аз като ходя на пазар за деца, гледам да си купувам грамотни. По-скъпи са, но имат повече функции.
03 Март 2014 21:10
По-вкусни?
03 Март 2014 21:12
По-вкусни?


мммм...
03 Март 2014 21:15
Споко, жълтите ще ни научат как се работи! Ако не българите, със сигурност тези, които ще са останали да населяват тази територия, наричана сега-засега България...
(Пояснение: в периода 1985-1990 бях на работа в далечния Изток и с очите си съм ги гледал как работят! Говоря и за китайци, и за корейци, и за японци!)
03 Март 2014 21:23
Като говорим за трудолюбия. Замисля ли се някои защо пичовете от секви НПОта спонсорират нашия любим вестник?
Няма съмнение че това е сериозно перо от доходите на вестника, тиража едва ли е голям, а тук у форума си играем безплатно.
Какво печелят НПОтата публикувайки ТУК статии, които ТУК веднага биват оплювани /щото са си за оплюване де/?
03 Март 2014 21:39
Абе как става така, тоя безработен тук, дето не му се работи, пък и неук, като отиде на Запад, става един работлив, че и образован става. Глупости на търкалета. Вземете по един бележник в ръка, идете в Германия ли, Испания ли, Англия ли, където работят компактни български групи, вижте как се работи, па си записвайте, записвайте и се учете. Тази глупост, да хвърляш вината за нямането на работа в Бългрия, на плещите на работещите е диващина. Абе идете и вижте, хората без език се справят по корабостроителниците на Германия, по земеделските ферми на Испания, и автомивките на Англия. Всичко е въпрос на лошо управление. За последен път го чета гражданина Богданов, ако не промени посоката на перото си.
03 Март 2014 21:45
Лъчезар Богданов и "Индъстри Уоч", както обикновено са много далеч от истината.
Едно не ми стана ясно - толкова ли е трудно да си понапънат мозъчетата и да опишат това, което става в България?!
03 Март 2014 21:57
Противно на легендите за трудолюбивия българин, у нас работят малко хора и трудовият живот е кратък
Сегааа, да обясним на ученото Лъчо, че работа има за целио български народ, и още толкова. Само се огледайте наоколо и ще откриете тонове работа, която чака да бъде свършена - дупки по пътищата, липсващи магистрали, занемарени фасади, липса на тротоари и паркинги, внос на основни храни, които можем да произвеждаме спокойно и т.н. - това са само нещата, за които се сещам на минутата.
Защо, уважаеми г-н учен икономисте, при това положение има безработица изобщо?!
Обяснявам - защото на българската държава е отнето правото да управлява собствената си икономика с един от най-добрите инструменти - управлението на паричните потоци.
При наличието на валутен борд с недостатъчна наличност вместо държавата да насочи потоците към извършване така нужните на хората дейности, ние унизително чакаме "пари" (а всъщност разрешение) от ЕС, например за да направим ремонти на българските училища. Защо - нима нямаме боя и бояджии, нима не произвеждаме строителни материали и нямаме строителни работници?!
Истината е, че Западът изкуствено поддържа дефицит на пари в България, което води до възпрепятстване на развитието и до безработица, защото няма налични пари, за да се плати извършването на толкова нужните ни дейности.
03 Март 2014 21:57
Подържането на ниски заплати в България е държавна политика ,която обслужва работодателя.Самия работодател не желае да влага средства в обучение на персонала,защото е практика често да се сменят хората с цел да не се плащат заплати.Каква амбиция да има човек да работи усърдно и да се квалифицира,като в по-вече случаи те наемат на минимална заплата и когато имаш претенции те махат и вземат някой по-прост(да няма претенции).Така ще е докато работодателите (повечето мошенници решили да забицатеят за 3 дни) почнат да мислят в переспектива.Уви това е трудно,като се знае повечето от къде са тръгнали.
03 Март 2014 21:59
Чи то е ясно какво става в България - малко работа, много watch.
03 Март 2014 22:01
За съжаление има доста верни факти в статията. Лично съм свидетел как не може да се намери квалифициран човек за ИТ длъжност. И не става дума за ниска заплата. Отдавна започна процеса на крадене на хора в тази сфера и малките фирми ще са жертвите. Предполагам че и в останалите сфери има подобни проблеми. При лекарите ще е най-болезнено.
03 Март 2014 22:03
Трудолюбив и работещ са две различни неща. Баба ми и дядо ми например бяха много трудолюбиви (и работеха много) но нямаха работа (под това което се разбира в статията). Живота на село не е много лек и човек трябва да е трудолюбив за да оцелее там. Доста от по младото поколение у нас а и в европа едва ли биха положили някога толкова усилия.
Статистиките у нас може да са леко изкривени заради сивата икономика. От личен опит знам, че не малко хора работят на черно, не се осигуряват или се осигуряват на по малки суми от действителната си заплата.
Също така, дори и човек да е трудолюбив, ако няма свободни работни места няма как да работи. При положение, че някои фабрики се изнасят от България и отиват на изток, хората няма как да имат работа.
03 Март 2014 22:23
Драги Авторе,
Замисли се над структурата на българската хикономика...
Задачката се усложнява, но иначе, позитивното на анализа ти пада в киреча...
03 Март 2014 22:30
Трудолюбив и работещ са две различни неща

Биха казал трудолюбив и отчетен от статистиката като зает са две корено различни неща. Но от индъстриуотч не държат на такива подробности...
03 Март 2014 22:50
Икономическия растеж се осигурява най-вече от новите технологии, а те от своя страна изхвърлят хората на улицата. При нас обслужващия сектор не е толкова раздут както в развитите страни, затова има повече безработни. В ЕС делът на индустрията като част от БВП е средно 15%, докато у нас е около 30%, е кой работи повече?
03 Март 2014 23:03
На един зает в България се инвестират годишно 2800 евро в основен капитал, в Германия - 12 000, в Швеция - 17 000.

Там е заровено кучето!
03 Март 2014 23:29
Когато фактите говорят...
Манипулацията е в сила!
ФАКТИ ЗА Манипулация
В България заети са едва 59% от хората на възраст 15-64 г., в ЕС са 64%, в Холандия - 75%. Другите българи, над 15% работят/работеха полулегално в ЕС.
У нас 51% от мъжете на възраст 55-64 г. имат работа (в Швейцария - 80%, в Германия - 68%). Другите 30% са пенсионери - бизнесмени а ла Богданов и прост-съюди са ги инвалидизирали.
В България едва 1% от младежите 15-24 г. работят почасово, в Холандия - 49%, в Дания 36%, в Швеция 19%. Другите 76% работят на пълен работен ден за разлика от часовите хайлязи в другите страни.
В България 4.7% от студентите учат точни науки и ИТ, в ЕС са 9.3%, в Германия - 12%. Проблемът не е точно в "ученето", а в приложението на наученото. Ако завършилите "неточни" науки като автора и сие либертасти не ръсеха глупости в медиите, сиреч объркавне, демотивация и подриване на трудолюбието на населението, може би нямаше да сме на тоя хал.
У нас 18% от хората работят в събота, в ЕС - 27%, във Франция 29%.
Други 18% работят в неделя . Всъщност за икономическата ефективност е по-важно колко работят в производство с непрекъснат режим на работа. При назначените бизнесмени, както и във фондациите, няма акъл за такова производство.
Само 1.5% от българите участват във форми на "учене през целия живот" - при 9% средно за ЕС.
Последно, работодателите какви наемат - учащи или научени? Айде стига с това просташко лицемерие! "Учене през цял живот" няма за цел да създаде топ квалифицирани работници за нуждите на простия бизнес. Точно обратното, има за цел да провокира мислене у бизнеса и идеи за бизнес.
На един зает в България се инвестират годишно 2800 евро в основен капитал, в Германия - 12 000, в Швеция - 17 000.
Това как е смятано? Яхтата на братя Диневи (самолети, лимузини, вили, екскурзии "гъз път да види" - консултантски проучвания, голф-игрища и др. полянки за нищоправене), за инвестиция ли се брои? ДДС-то смята ли се, щото у нас 25% се "източва"?
Между 2000 и 2012 г. (въпреки кризата) частният сектор у нас добавя 500 хил. работни места.
Това "у нас" на Луната ли е? Защото броят на работещите непрекъснато пада, от 4.6 млн. души, на 2.6 млн. души. А броят на безработните не зависи пряко от заетостта - регистрацията в бюрата по труда е свързана с различни правни (дали е налице изряден трудов договор) норми и наличието на целесъобразност (ползване на социални права - пенсия, здравеопазване, някакви помощи).
Ако сближаваме доходите към средното за ЕС, както през последните 15 г., ще ги стигнем след най-малко 40 г.
Но ака се напряват такива анализи или бизнесът ползва такива консултанти кат автора и другите фондационери, все повече ще пропадаме надолу ... както и се случва през последните 24 години.
Малко предистория. Противно на легендите за трудолюбивия българин свободния пазар, у нас работят малко хора и трудовият живот търгуемите па пазарен принцип стоки са малки и заради качеството животът им е кратък (особено въпросните икономически анализи и прогнози -няма ни една да е потвърдена за месец, година, петилетка или колкото е живота на едно изобретение). Коефициентите на заетост - т.е. какъв дял от
хората на възраст 15-64 години
анализа/прогнозата се трудят опира на реални данни - са по-ниски от средните за ЕС.
Не ни остава нищо друго освен да гледаме средните за Европа, а който търси пазари, и показателите в страните, където иска да продава/произвежда.











04 Март 2014 00:23
mary1001
04 Март 2014 00:41
Грешно е името на изпълнителя на поръчката, трябва да е "Индъстри бълвоч"...
04 Март 2014 06:40
Четиво за наивници: причините са сменени с последствията и обратно. Българите са трудолюбиви или не в зависимост от това дали има работа и доходи. Я във филма на Бенатова как се трепят във Великобритания и спазват правилата! Ама там и собственика работи и гази калта! А у нас всеки тарикат с подкупи и връзки се изписал бизнесмен.. купил си някой джип и до там. Дали има акъл, дали няма.. без значение. Важното е да си намери някакви роби, на които да плаща, колкото и когато реши и да работят, колкото му се иска. Такъв няма да наеме образовани хора с опит и да им плати добре. Ще търси идиоти, които да не си знаят правата. "Бизнеса" загива, защото няма много за влачене от държавата. А той това "работи". За друго е некадърен. И кви са тез самонаети? Хора, които бачкат по 20 часа за 1 хляб дневно?! Ужас без край! Като няма икономика, няма работни места. Като няма работни места, хората емигрират и оставащите не създават деца. Образованието също се обезсмисля.
04 Март 2014 08:02
във Франция 29%


Това хич не го вярвам. Да не забравяме, че Франция е (или поне беше) може би единствената държава с официална 35-часова работна седмица.
04 Март 2014 08:08
От НПО брато, не го вземай насериозно!
Само ми е жал за продажните душици, дето се борят с "митове"!
04 Март 2014 08:50
Не я четох статията, но е ясно, че всяко изречение в нея е долна инсинуация, поръчана и платена от Сорос!
Българите сме най-трудолюбивата нация!
По-трудолюбиви от германци, корейци, китайци и японци, взети заедно!
Може би само македонците са по-трудолюбиви от нас, но и това не е сигурно!
04 Март 2014 09:30
Малко предистория. Противно на легендите за трудолюбивия българин, у нас работят малко хора и трудовият живот е кратък.
Тези от "Индъстри уотч" със жълто около устата нямат никакво понятие за да могат да анализират данните. Тук няма никакво място въпросът за трудолюбие, а липсата на работни места, както и изкривената образователна система. Когато българинът отиде на Запад той изведнъж започва да се труди.
Аз съм писал тук, че съм работил в американска, германска и унгарска фирми, в френски и японски университети. Мога да направя сравнения. Не съм видял да са се преработили там - може би с едно изключение Япония, къде някои колеги даже спяха през някои дни в Университета, но през деня играеха пинг-понг, говореха си и т.н. В САЩ през целият период, който бях нищо не се свърши във фирмата е те купиха по-малка друга фирма. В Германия и Унгария се работеше нормално, но никъде нямаше изискване да се идва на работа в точен час и да се напуска в точен час, каквото беше у нас преди 1989г., а и сега у нас има фирми, коитпо имат автоматизирани системи за това. А в САЩ това е практически немислимо, поради отдалечеността и поради огромните задръствания - имах колеги, които идваха от 60, че и повече мили.
Сега има един основен факт, че България започна да развива индустрия едва след 1956г. (дотогава се считаше, че само няколко града трябва да бъдат индустриални центрове - Димитрово (сега Перник), ново създадения от три села Димитровград, и доинякъде София, Варна Пловдив,Русе и може би Бургас). След 1956г. се наложи курса пълна индустриализация на България, защото с въвеждането на машинното обработване на земята, щеше да се създаде огромна безработица на село. Така от селяните, които съставляваха 85% от нселението трябваше да се създадат индустриални работници. Те обаче нямаха съответните навици. Индустриалните работници на Запад се създавали за около 2 столетия.
След 1989г. започна една де-индустриализация на България, която създаде огромната безработица. Нещо повече наблегна се в обучението на хуманитарните специалности и сега има огромен дисбаланс между това, което иска производството и това, което излиза от университетите. Това е поради хаотичния пазаренм мегханизъм в образованието - ролята на държавата е никаква. Слушам една политоложка (такива се навъдиха много след 1989г.) как щели да оправят безработицата с обучение. Проблемът е, че и за висшисти няма работа. Няма ги техникумите, няма ги строителните войски, които даваха занаят. Въобще пълна каша.
04 Март 2014 09:38
Толкова глупости на едно място!!
Няма почасова заетост, защото такава почти не съществува или ако има се заплаща толкова, че да си купиш един хляб. Да не говорим, че чорбаджията не те пуска да си отидеш след като ти изтече времето, но ти плаща само за часовете, които намери за добре. Ако пък вземеш да се оплачеш някъде, ти разгонват ма...та. Докато бизнесмените ни чакат само на държавни поръчки, такава ще да е картината и с пазара на труда.
04 Март 2014 09:56
Този някакси срамежливо е подминал един основен проблем, а именно, ниското заплащане дори на квалифициран труд. Не случайно мното западни компании са тук, заради ниската себестойност на труда, това си е на практика една зверска експлоатация и то за жълти стотинки. Както и да е западните работодатели поне си плащат коректно всички осигуровки и данъци (е, не всички де) за разлика от българските. А това е демотивиращ фактор. Но за това пак нито дума в статията.
04 Март 2014 10:09
В страните с дуално обучение (Швейцария, Австрия, Германия) ученикът в тази форма на образование още на 14-15 годишна възраст започва да печели някакви джобни пари (500-700 евро), с които подпомагат семейния бюджет. На практика, това е изходът да се обучава масово висококвалифицирана работна ръка, без това да товари до безкрай родителите и те да затъват в заеми като американските студенти. Тази година заведенията по Черноморието нямало да вземат ученици, защото било забранено да работят след 20.00 , точно когато масите се пълнят. Дори не можело да участват в анимационните програми за деца. Миналата година бяха отчетени "рекорден брой актове, които показаха, че държавата си е на мястото" - ето ти го сега резултатът. Напълно излишна свръхрегулация. Тези "деца" са се вдигнали масово от вътрешността на страната, наели са си квартири за цяло лято и накрая не могат да работят след 20.00 часа (но пък могат самите да обикалят заведенията като клиенти чак до зори....).

Аман от подобна синдикално-политическа загриженост, която бърка в джоба на всички. Синдикатите и "партията на труда БСП" в 90% от времето си се занимават с това, как да не се работи. То не е ранно пенсиониране, 2 г. майчинство, още 45 дена отпуска за почивка от 2-те години майчинство, национални празници 5х годишно по 1 седмица, скъсяване на осигурителната предистория за майчиство, така че да си понапомпаш дохода в последните месеци.... Накрая както и да го въртиш, всичките тези добрини се плащат от джоба на малкото работещи, докато накрая и те самите не се светнат, да прескочат от страната на облагодетелстваните от системата.
04 Март 2014 10:33
Най-неточната наука в България е икономист.
Тоест управленец.
Самият той не знае как, но ръководи и ръси мозък.
Ха познайте сега, от три пъти, чии деца са учили тая неточна наука.
Топло, топло, ... горещо.
04 Март 2014 10:45
Парадоксът у нас е, че икономиката расте, а заетостта не.

Това е по цял свят бе овчи. Просто производителноста е толкова голяма че няма нужда от работници за да произвеждаш.
04 Март 2014 11:36
'На един зает в България се инвестират годишно 2800 евро в основен капитал, в Германия - 12 000, в Швеция - 17 000'
Това е достатъчно.
04 Март 2014 11:55
Е па гявол си е българина...
Некогиш при социализъма се подпираше на работното си място, колко да не заспи.
Сетне бегаше да изчука нещо на частно...
04 Март 2014 12:03
Radanova, къде остави най-интелигентни. В същност май на второ място, след евреите.
04 Март 2014 12:35
Като как тъй мързеливите българи работят като луди в чужбина, а тук не. Българският бизнес в огромната си част си заслужава работниците. Те ме лъжат че ми плащат, аз ги лъжем че работим.
04 Март 2014 14:40
Не случайно мното западни компании са тук, заради ниската себестойност на труда, това си е на практика една зверска експлоатация и то за жълти стотинки. Както и да е западните работодатели поне си плащат коректно всички осигуровки и данъци (е, не всички де) за разлика от българските. А това е демотивиращ фактор. Но за това пак нито дума в статията.

Аз не схванах: коректното плащане на осигуровките ли е демотивиращ фактор?
04 Март 2014 16:02
Всъщност всички посочени данни могат да се обединят в едно - повишаване производителността на труда. Към което се стремим така или иначе. Очаквам логичното следствие - увеличаване на заплатите (нали сите икономисти така ни обясняваха връзката).
Аз също имам наблюдение от доста фирми - в Испания, Германия, Финландия. Потвърждавам - никой там не се почупва от работа. По-скоро обратното...
Та къде казвате е заровено кучето?
п.с. Факта, че са намалели работещите, а са се увеличили самонаетите и предприемачите мен лично ме изпълва с оптимизъм. Както и това, че изчезват чиновнически позиции (ако е вярно). Това е единствената вярна посока.
04 Март 2014 18:23
У нас 18% от хората работят в събота, в ЕС - 27%, във Франция 29%
У нас 18 НЕ работят в събота и неделя.
04 Март 2014 18:27
Най-видимото е навлизането на електронни решения, заместващи чиновници, гишета, хартия, опашки. Инвестициите в машини и оборудване също пестят човешки труд. Същевременно конкуренцията и навлизането на нови бизнес модели допълнително разместват пазарното търсене на труд.


Значи ниските показатели, респ. ниската заетост в България спрямо страните от ЕС се дължат на високите технологии, електронните решения, инвестициите в съвременни машини и оборудване и други мокри сънища. Бедната Европа, направо да я оплачеш.

Игра числа, съотношения, нагласени изводи... или с едни и същи аргументи и данни се защитават коренно противоречащи си тези.
04 Март 2014 18:28
Ето как става изтичане на квалифицирани работници. Млад технически кадър, работлив и способен, получава примамлива покана от свой приятел в Германия: "Брато, идвай при мен! С твоите възможности съм ти намерил работа със заплата 3000 евро". Българският му шеф дочул това и чупи пръсти.... "Леле, какво да правя, момчето ми трябва!" Ами вдигни му заплатата, бе! Ако в твоето печелившо предприятие го държиш на 600-700 лв. заплата, ще го загубиш!
05 Март 2014 13:27
Българите сме трудолюбиви, това е беспорно. Но е факт, че квалифицираните кадри, не могат да намерят работа с прличина заплата и за това бягат навън. Държавата ни има много работа в тази посока, но незнайно защо в последните години нищо не се променя!
05 Март 2014 13:50
Писна ми от разни учили-недоучили соросоидчета, премятащи купища проценти да се правят на аналлизатори.
05 Март 2014 14:46
Лъчезар Богданов, човек който никога не е работил истинска работа, а живее от сребърниците на Сорос, да ми говори за трудолюбието на българите е силно възмутително.

Петата колона трябва да отговаря за делата си!
08 Март 2014 11:15
Българина е работлив и образован !
Нарочно садистите мачкат с безработица всеки който няма манталитет на лакей. Отделно назначения "бизнес" е легендарен с Олимпийско бездарие. Всяка власт използва държавата като бухалка за да смачка всяка инициатива . В "бизнеса" случайни няма и оцеляване с труд НЕ се разрешава в България!
08 Март 2014 13:58
"Фактите развенчават мита за трудолюбието на българите."

Фактите с нищо не показват липса на трудолюбие у българина.
Статистиките категорично говорят за лошо управление на държавата, абсурдна икономика и некадърни работодатели.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД