Държавният секретар на САЩ Джон Кери по време на посещение в Хошимин (Виетнам) през декември 2013 г. Отношенията между САЩ и Виетнам се затоплят чувствително в последните години. |
Лай Ти Туой, предприемачка, казва, че е яла в "Макдоналдс" в Китай и Малайзия и не е разбирала защо златните дъги на компанията се издигат в други страни, но не и във Виетнам.
"Виетнам вече се разви, нали?" казва тя и води 11-годишния си син на голямото откриване на 8 февруари. "Разбира се, че трябва да оставиш гражданите си да знаят какво има по света. Чаках отдавна "Макдоналдс" да пристигне и при нас".
Глобалният ресторантьорски гигант работи в повече от 100 държави. Тези, в които още не се предлага "Биг Мак", са страни парии като Северна Корея и, доскоро - Мианма. Виетнам не желаеше да бъде част от този клуб.
В страната има и други заведения за бързо хранене - като Кей Еф Си и "Бъргър кинг", но отварянето на "Макдоналдс" във Виетнам е част от голямата, продължаваща интеграция с останалата част от света. Минаха десетилетия, откакто нацията се обедини под комунистическо ръководство след Виетнамската война, но страната все още е в преход.
Виетнам от години иска САЩ да признаят държавата за пазарна икономика и работи усилено да утвърди мястото си в международната общност, влизайки в организации като Световната търговска организация и от време на време поемайки ръководството на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Готови за харчене
Наблюдателите на Виетнам обичат да казват, че комунистите може и да са спечелили войната, но днес капиталистите обявяват победа. Откакто Виетнам премина към предимно пазарна икономика през осемдесетте, страната се превърна не само в топизносител на ориз и кафе, но и в производствена сила.
Търговският бум създаде много работни места за виетнамците, които в продължение на години криеха изработеното. Според данните на Световната банка приходът на глава от населението на Виетнам стигна до 1550 долара през 2012 г. от 1000 през 2008 г.
Икономическият растеж доведе до бум на консумацията. Виетнамците са готови да харчат.
"Хората, които започнаха работа в обувните фабрики пред 15 години, сега са 15 години по-възрастни, печелят повече, имат повече умения и съответно по-големи заплати", казва Хърб Кохран, директор на Американската търговска камара във Виетнам.
По-високите приходи значат, че сега е моментът чуждите бизнеси да се насочат към виетнамските консуматори.
С населението си от 90 милиона души, Виетнам има най-бързорастящата средна класа в Югоизточна Азия, според консултантската фирма "Бостън кансълтинг груп". Експертите изчисляват, че 33 милиона души ще бъдат част от средната класа през 2020 г. в сравнение с 12 милиона през 2012 г.
Тя е и най-привлекателната част от виетнамския пазар, каза посланикът на САЩ във Виетнам Дейвид Шиър при срязването на лентата на "Макдоналдс".
Растящо богатство
Когато все по-заможните членове на средната класа на Виетнам решат да изпразнят портфейлите си, те търсят американски компании. В деня на откриването на ресторанта в Хошимин, около 20 000 клиенти се стекоха, за да си поръчат детски менюта, да се снимат с Роналд Макдоналд и да използват първия "Драйв" ресторант в страната.
Официални лица - сред които Хенри Нгуен, притежателят на франчайза, и зетят на премиера на Виетнам, ориентираха шофьорите, които никога не бяха правили поръчки в "Драйв" ресторант.
Не е изненадващо, че консуматорите са фенове на веригата. По петите на Бритни Спиърс, "Кока-кола" и "Айфон", "Макдоналдс" се смята за последния знак, че Виетнам прегръща американския капитализъм.
За да обясни ентусиазма, Дейвид Харди, преподавател по американска култура в Хошимин, ни връща към поствоенната диаспора. Преброяването на населението на САЩ през 2010 г. показва, че повече от 1.5 милиона виетнамци живеят в Щатите - повече, отколкото в която и да е друга страна. "Студентите са доста любопитни относно американската култура, подхождат без предразсъдъци", казва Харди. "Много хора вече имат някакво знание за Америка през членовете на семействата си, приятелите си, съучениците... Америка не е просто някакво далечно място, а реално усетена дестинация."
Заравяне на томахавката
Някои американци все още очакват да се сблъскат с негодуванието на местните, като част от наследството на Виетнамската война от 1965 до 1975 г. - позната във Виетнам като "Американската война". Според официалните статистики 58 220 щатски войници са били убити и въпреки че точната цифра не е ясна, около 3 милиона виетнамци са загинали.
Но ако някога врагове във война драматично са заравяли томахавката, това са Виетнам и САЩ. Щатите изиграха ключова роля, когато Виетнам се отвори за света - от вдигането на търговското ембарго през деветдесетте до подписването на двустранно търговско споразумение през 2001 г., което изстреля към небето виетнамския износ.
Според много експерти Виетнам е избрал да стопли отношенията си със САЩ, защото това е най-бързият и ефективен начин да се издигне от бедността. Като една от последните, останали на думи комунистически държави, Виетнам изпитва криза на идентичността в свят, където успехът се измерва с икономическото развитие, обикновено постигнато чрез пазарен капитализъм. Страната избра да работи предимно с чужди предприятия, според Дейвид Браун, бивш американски дипломат в Сайгон по време на военната ера. Сега градът е познат под името Хошимин - кръстен на революционния лидер, който разби френските и американските сили. "Очевидно бе невъзможно да работиш с външни компании и да не работиш с Щатите", каза той пред "Ал Джазира".
Все повече и повече американски компании навлизат във Виетнам и сега голяма част от населението може да си позволи стоките и услугите им. Сравнено с времето, когато Браун е работил в посолството на САЩ там, Виетнам е изминал дълъг път на интеграция. "Сега зависи от виетнамците, стъпка по стъпка, внимателно да свикнат с пълното участие в глобалната икономика", казва той.