:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,929
Активни 388
Страници 25,339
За един ден 1,302,066

Младата индустрия за стари хора

От години се опитвам да привлека вниманието на българските предприемачи и властващите към една индустрия, за която България има уникален потенциал, която в последните 10 г. се е удвоила, а през следващите 10 ще се утрои. Казват, че днес годишната й добавена стойност е 90 млрд. долара, ама не е вярно - толкова са само разходите от централизирани специализирани фондове за въпросната индустрия. 2-3 пъти по-големи суми клиентите самофинансират, т.е. плащат от джоба си. Човек цял живот пести, за да плаща на точно тази индустрия. Тя е така нова, още не знаем как да я наричаме -



една индустрия без име



Говорим за стопанската дейност, обслужваща специфичните потребности на хората, превалили активна възраст, стигнали да се отдадат на заслужен отдих и да ползват натрупаните пенсии и спестявания. На никой език тази индустрия си няма наименование. Хитроумните български чиновници нелепо я кръстиха "индустрия за възрастни" - безумие, защото това е името на друга индустрия. Така (adult industry) наричат подотрасъла на киноиндустрията с най-големи приходи - за филми с еротика и порнография; на тях се падат поне 50% от съдържанието и 75% от трафика в глобалната мрежа. Та "индустрия за възрастни" не става. Най-популярният засега термин на английски е "senior industry", заимстван вероятно от "Seniorenindustrie" в немския език, напълно непреводим на български. "Senior" ("старейшина") е евфемизъм за "старец", "пенсионер". Освен че не знаем как ще се казва, не е ясно



това наистина ли е индустрия,



щом не произвежда продукти, а услуги. В България под "индустрия" разбираме заводи с комини, които бълват нещо от стомана, чугун или поне от бетон. Затова и статистиката отделя "услугите" от онова, което тя нарича "индустрия". Въпросът е важен, защото и у нас, и в Европа все по-често ще говорим за "реиндустриализация" - новия политически лозунг на социалистите. Те водят в предизборните нагласи, вероятно ще оглавят Европейската комисия, вече година те доминират правителствената коалиция у нас. "Индустрия" е термин на XVII-XVIII век, ползван за модерно капиталистическо производство, различно от (преобладаващото) занаятчийско и натурално стопанство. Днес "индустрия" се нарича цялото търговско, пазарно ориентирано производство на стоки и услуги (по Уикипедия); отличаваме първична (добивна), вторична (преработваща промишленост, която на английски наричат manufacturing). Услугите са третичната индустрия. Говори се за четвъртична индустрия - наука, изследвания, технологии, някои включват тук, други отделят като "петична" ("quinary") индустрия управлението и висшите финанси. Тези приказки са само за предупреждение



срещу примитивната реиндустриализация,



която залага на добивната и преработващата промишленост. Наивна ще е "реиндустриализацията" чрез възкресяване на покойни гиганти като "Химко" и "Кремиковци" - те само могат да погълнат нови десетки милиарди, както гълтаха десетилетия наред. Вместо към фабрики за преработване на инвестиции в чисти загуби плановете за "реиндустриализация" трябва да се насочат към по-високи индустрии (от третична нагоре). Например софтуерната. Непременно към специализираните услуги за най-възрастните. За радост новите правителствени тезиси сочат тъкмо тази най-бързо развиваща се индустрия

сред главните приоритети

на страната. Не защото четат икономически коментари и анализи, а понеже наскоро парламентът гласува промени в законодателството, наложени от европейския регламент за трансграничните здравни услуги - директива 2011/24/ЕС. И логично кабинетът се замисля как да "усвоим" максимална сума от трансферите на "пари за здраве", чертае планове за "аутсорсинг" на здравни услуги за стари хора. Има бизнес в тази ниша. Но тя е върхът на айсберга. Индустрията, за която говорим, много далеч надхвърля здравните услуги за възрастни. Основният сегмент от новата индустрия е друг: специализирани услуги не за болните, а за здравите хора на възраст. Здрави остават все по-дълги години все повече хора. Тъкмо здравите харчат много повече от болните, но тъкмо специализирани за тях услуги практически липсват. Щом ще ни е национален приоритет, първата задача е



да разберем какви услуги се търсят



от здравите и жизнени пенсионери, чиито брой взривно расте у нас, в Европа и по целия свят расте. Да, имат нужда от болници, санаториуми, хосписи, старчески домове. Такива услуги се предлагат и днес. Могат да се развиват и у нас и всякакъв вид здравни заведения ще са добра инвестиция, ако гарантират желаното качество на оптимална цена. Обаче много по-голямо е търсенето на услуга, каквато все още никъде не се предлага. Услугата "домуване"! Европейският пенсионер е мобилен. 90% никога не са имали собствен дом, живеят цял живот под наем от град на град, където ги води професионалната кариера. След пенсия те имат други нужди



милиони си търсят нов дом



и жизнена среда. Домуването не е "нещо като хотел". Това не са туристи, щастливи да ги пъхнеш в стая с баня, две легла и телевизор, 16 кв. м плюс екстри отгоре за "звезди". Не стига да ги храниш "ол инклузив". Те търсят нов стил на живот. Лайф стайл синиър (life style, sr.) ще е новата услуга. "Life inclusive" ще e много по-рентабилен бизнес модел от "all inclusive". Но трябва да се измисли. Какво иска пенсионерът, за какво мечтае? Най-популярният модел е къща с градинка, в тишина, съседи, с които можеш да поговориш, парк да се пошляеш, места да поиграеш, клуб (пуб, кръчма) да пийнеш с компания. Не стига. Това са екстри. Друго е важно:



те търсят смислен живот,



да вършат нещо, да са полезни и на старини, да пътуват понякога. Да са максимално автономни, но да има кой да помогне при нужда. Домуването изисква не грамадни хотели, а жилищни общности, нужни са мрежи за услуги, не локации, пенсионерът не желае да е затворник. Не е човек "след активна възраст". Напротив, той вече е отслужил дълга да се труди от осем до пет. Вече е свободен и много по-активен като потребител. В цяла Европа тъкмо той е човекът с пари и свободно време. Който успее да му предложи каквото му трябва, той ще направи големия бизнес удар. За България индустрията на домуването е най-перспективният бъдещ бизнес. Тя има потенциал поне 10 пъти по-голям от масовия туризъм. Дано има дейни хора да го разберат и организират, инвестиции (десетки милиарди), ще се намерят.

13
8209
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
09 Март 2014 19:27
На автобусната спирка в УК се заговарям с една жена. Казвам и, че съм от България.
Тя знаела къде е страната ни защото сестра и и мъжът и си купили къща в българско село и след пенсионирането си отишли да живеят там, но само през лятото когато е топло.
През зимата се върнали отново на острова.
Когато отново дошли в България домът им бил ограбен, разсипан...
Разказали и на други хора за да не правят такива грешки.

За да предложиш какъвто и да е бизнес трябва да познаваш условията, г-н Хърсев!
На теб ли трябва да се обяснява за циганската паплач, с която България не може да се справи.
09 Март 2014 21:46
Планът Ран - Ът...., Хърсев?
09 Март 2014 22:01
Много съм скептичен поради няколко причини:
1. Възрастните хора предпочитат да бъдат близо до децата си и не са склонни на стари години да си сменят местоживеенето.
2. Ако се направи сметка какви инвестиции са необходими за такива затворени комплекси с всичко необходимо за живот на европейско ниво, вкл. и медицински и социални грижи, ще излезе, че издръжката на човек, която да се поеме от самите домуващи ще бъде много висока. Ако трябва да плащат по 2000 евро на месец, това няма да е по силите на бедните пенсионери, а богатите на тази цена ще го имат и в техните страни.
3. Държавите в Западна Европа поемат част от разходите за живот на бедните пенсионери, така че на тях не им се налага да ходят в чужбина да търсят по-евтини грижи. Повечето социални системи са устроени така, че допълнителната помощ се получава само ако реципиентът живее в съответната държава.
4. Несигурната обстановка в българските села, грабежите и високата престъпност отблъсква желаещите да се радват на спокойствието и хубавата природа.
5. Езиковата бариера, което прави трудно общуването с околните и общността
Нищо не пречи да се пробва, обаче. Така и така се настроиха сума хотели, които няма как да се запълнят, някои от тях могат да преустроят според нуждите на по-възрастните и да се опита дали ще има интерес.
09 Март 2014 22:23
Какво да напише човека, все нещо трябва да измисли, та да си вземе хонорара. Че написаното не ставало и за чеп за зеле, кой го интересува. Виж в идеята за овцете зрънце имаше, а тук и толкова няма.
09 Март 2014 23:31
На пръв поглед прекрасна идея! Но кой ще го опази тия активни пенсионери, докторе? Родната милиция ли? Ядоха я те вече евтината българска хурка - дойдоха с идеята, че никой няма да закачат и тях никой няма да ги закача, обаче измамници и мародери им вгорчиха живота. Откриха с шок, че в Абсурдистан не е гарантирана дори минимална справедливост, дори елементарен ред. Ако колкото повече остаряват хората толкова повече искат спокойствие. Кой ще им го гарантира, особено на фона на раздухваната от управляващи партии ксенофобия?
10 Март 2014 07:34
***
10 Март 2014 08:39
На пръв поглед прекрасна идея!
Хм, но ако се включи шестъчната индустрия - някой да спи и яде вместо здравите хора, ще е супер идея, направо перпетум мобиле.
90% никога не са имали собствен дом, живеят цял живот под наем от град на град
Когато никога не са имали жизнена среда, как ще разберат каква "жизнена среда" да си купят? Все едно да се интегрират наш'те мургави братя.
Тъкмо здравите харчат много повече от болните
Откъде е тая статистика? Защото, първо парите на пенсионерите, и в България, и в Европа, са функция от състоянието на икономиката (пенсиите или се плащат от отчисления от дохода от "обслужващите" млади, или от управлението/обслужването на капиталови партиди срещу инфлацията). Нема как "обслужващият жизнената среда" да отделя от възнагражедието си пенсионна осигуровка, откъдето да му се изплати възнаграждението. Второ, нито разходите за здравните заведения, нито за "жизнената среда" са функция на пазара - събират се солидарно от цялото общество по силата на закона, а не на пазара (сиреч печалбата е изключена, иначе е крепостничество). Второ, самите западни демократи и икономисти, но и самите граждане, не са съгласни човек, който е живял "цял живот под наем от град на град", без принос към конкретна "жизнена среда", да дойде наготово и да се ползва от жизнената среда, градена с лишения в продължение на няколко живота от местните.
Но за човек, който обича парите на другите, докторът по икономика може да развие и пазар за продажба на въздух (вече има един за "въглеродни квоти", но има още газове за търгуване) или на слънчева светлина.
10 Март 2014 08:44
Така (adult industry) наричат подотрасъла на киноиндустрията с най-големи приходи - за филми с еротика и порнография; на тях се падат поне 50% от съдържанието и 75% от трафика в глобалната мрежа.
Този съвсем е изкукал.
На него не му е ясна марксискататеза за "базата и надстройката". Базата е тази индустрия, която произвежда продукция, от която се получават пари. А всичко друго е надстройката. Каква индустрия за пенсионери, като няма пенсии.
10 Март 2014 09:22
една индустрия без име

Хърсев, Хърсев... как да те чете сериозно човек, че и защо!
10 Март 2014 12:40
...тъпичко, много тъпичко, авторът халхабер си няма как са уредени (законодателно) социалните услуги за възрастни хора, финансирането, управлението, функционирането, каква е бюрокрацията ...
10 Март 2014 12:40
Абе ккаво да коментираме, Хърсев!!!
10 Март 2014 15:53
Европейският пенсионер е мобилен. 90% никога не са имали собствен дом, живеят цял живот под наем от град на град, където ги води професионалната кариера.

Това съм го пропуснал първия път, но не е вярно!
Ето какво казва Евростат:
In 2011, over one quarter (27.4 %) of the EU-28 population lived in an owner-occupied home for which there was an outstanding loan or mortgage, while more than two fifths (43.4 %) of the population lived in an owner-occupied home without a loan or mortgage. As such, just over seven out of every ten (70.8 %) persons in the EU-28 lived in owner-occupied dwellings, while 18.0 % were tenants with a market price rent, and 11.2 % tenants in reduced-rent or free accommodation.

More than half of the population in each EU Member State (see Figure 2) lived in owner-occupied dwellings in 2011, ranging from 53.4 % in Germany up to 96.6 % in Romania. In Switzerland, the proportion of people who lived in rented dwellings outweighed those living in owner-occupied dwellings, as some 56.1 % of the population were tenants. In Sweden (65.9 %), the Netherlands (59.6 %) and Denmark (52.7 %) more than half of the population lived in owner-occupied dwellings with an outstanding loan or mortgage; this was also the case in Norway (63.0 %) and Iceland (62.7 %).

Натисни тук
Т.е. 70% живеят в собствени домове (с или без ипотека), 18% са наематели на пазарни цени и 11% - наематели на нормиран (по-нисък наем) или такъв, заплащан от държавата.
10 Март 2014 18:01
Прочетох опуса на д-р Хърсев - в локации български, където има минерални води, има още много възможности за бизнес, свързан с the elderly people, освен досега разработените (или оползотворени) такива! В такъв смисъл той е прав! Но са прави и всички онези в коментарите си под неговото писание, които без изключение посочват реално съществуващи заплахи (threats) пред подобна elderly-wise industry! Така че истината е някъде по средата! Предприемчивите (1 in 10) ще успеят в един такъв сектор! Затова бих подкрепил доктора в посланието (а такова има в опуса) към тях - НЕКА ДЕРЗАЯТ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД