:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,822
Активни 289
Страници 21,232
За един ден 1,302,066
Разследване

Кой е мистериозният създател на биткойна?

64-годишен американец от японски произход, който пази мълчание, вероятно стои зад най-успешната дигитална валута
Снимка: Photobucket.com
Сатоши Накамото - създателят на биткоините, според списание "Нюзуик".
Сатоши Накамото стои в края на огряната от слънце улица, гледа боязливо. И раздразнено. Облечен е с измачкана фланелка, стари сини джинси и бели чорапи, без обувки, явно набързо е излязъл от вкъщи. Косата му е рошава, а погледът му е на човек, който от седмици не е спал. Начинът, по който е застанал, не издава враждебност, мъжът е отпуснат - все едно дълго време се е борил и сега е изправен пред голяма загуба.

Двама полицаи от Темпъл сити, щата Калифорния, са застанали от двете му страни и изглеждат объркани. "За какво искате да разговаряте с този човек?", пита единият от тях. "Той твърди, че ако проведе разговор с вас, ще си има неприятности."

"Не мисля, че е в беда - казвам аз. - Искам да го попитам за биткойна. Това е Сатоши Накамото."

"Какво? - полицаят се сепва. - Това е човекът, създал биткойна?! Изглежда води доста скромен живот."

Дойдох тук, за да се опитам да открия нещо повече за Накамото и за скромния му живот. Изглежда абсурдно, че човекът, за когото се твърди, че е създал биткойна - най-успешната дигитална валута в света с дневни трансакции в пика си до 500 млн. долара - би се оттеглил край Лос Анджелис, скрит в семейната си къща и недокоснал състояние, оценено на 400 млн. долара, натрупани от биткойни. Също така изглежда невероятно, че първата му реакция при позвъняването на вратата, е да извика ченгетата. Това, което Накамото каза, когато се срещнахме лице в лице в присъствието на двама полицаи, беше внимателно обмислено и показателно.

Признавайки мълчаливо участието си в проекта "Биткойн", той гледаше в земята и категорично отказа да отговаря на въпросите. "Вече не се занимавам с това и не мога да го обсъждам", каза той, като отхвърли всякакви последващи въпроси по темата. "Проектът е предаден на други хора. Сега те са наясно. Вече нямам нищо общо." Накамото отказва да продължи разговора, а полицаите ясно показват, че срещата ни е приключила.

Проведох двумесечно разследване, в рамките на което разговарях с най-близките хора на Накамото и с предприемачи, работили с него по глобалния феномен биткойн, за да разгадая



митовете и фактите около криптовалутата



Следите, по които тръгна "Нюзуик", ни отведоха до 64-годишния американец от японски произход, чието истинско име е Сатоши Накамото. Той е човек, който колекционира модели на влакове, а кариерата му е обвита в тайнственост - работил е по секретни проекти на големи корпорации и на американската армия.

Има няколко души с името Сатоши Накамото, които живеят в Северна Америка и в чужбина, сочат данните на социалните служби в САЩ. Един от хората с това име си е направил профил в LinkedIn, като твърди, че е създал биткойна и се намира в Япония. Никой от тези хора обаче не отговаря на другите черти, известни за Накамото. Разбира се, има вероятност "Сатоши Накамото" да е псевдоним, но това повдига въпроса защо някой, който иска да остане анонимен, ще си избере доста популярно име. Това стана ясно при преглеждането на базите данни, съдържащи регистрационните карти на натурализираните американци с името Сатоши Накамото. Съвпадения с досега известните детайли за създателя на биткойна се появиха, след като получихме достъп до Националния архив и проведохме много разговори - така парчетата от пъзела започнаха да се подреждат.

Две седмици преди срещата ни в Темпъл сити започнах да си пиша имейли със Сатоши Накамото, като основната тема бе неговият интерес към модели на парни влакове. Получих мейла на Накамото от компания, от която купува модели на влакове.

Сатоши е най-големият от трима братя, като всеки от тях работи в сферата на инженерството или техническите науки. Той е завършил Калифорнийския държавен политехнически университет и е дипломиран физик. Оказа се обаче доста трудно да се проследи неговата кариера.

Накамото спря да отговаря на имейлите ми веднага, след като започнах да питам за биткоините. Това стана в края на февруари. Преди това го разпитвах за професионалната му кариера, за която има много малко данни в документацията, пазена в архивите. Получавах само уклончиви отговори. Говорих с най-големия му син Ерик Накамото (31 г.), за да разбера дали баща му би споделил за биткойните. Той заяви, че няма да говори. Опитите да разбера това и от други членове на семейството също се провалиха.

Сатоши Накамото пренебрегна молбите да разговаряме по телефона и не връщаше обажданията ми. В деня, в който пристигнах пред неговия скромен, еднофамилен дом в Южна Калифорния, колата му бе паркирана отпред, но той не отваряше вратата. В един момент надзърна, като леко открехна вратата и за кратко погледите ни се срещнаха. След това затвори. Това беше единственият път, в който го видях без присъствието на полицията.

Освен със сина му разговарях и с Артър Накамото, който е брат на Сатоши. Това, което чух от него, ме накара да си помисля, че съм на прав път, но не беше достатъчно. Той намекваше, че Накамото би могъл да създаде биткойна. Каза, че не се разбират и не разговарят често.

Трябваше да разговарям със Сатоши Накамото лице в лице.

"Основната причина, поради която биткойнът жъне успехи, е, че е



най-ефективният начин да се осъществяват финансови трансакции",



обяснява главният разработчик на биткойна Гавин Андерсен (47 г.). "Всеки, който се е опитал да получи или изпрати пари през океана, може да разбере колко по-лесна е международна трансакция с биткойни. Лесно е като изпращането на имейл."

Андерсен, който е избягал от Силициевата долина и се е установил в Амхърст, щата Масачузетс, казва, че е работил много със Сатоши Накамото по време на разработката на биткойна в периода между юни 2010 г. и април 2011 г. Това е времето преди бума на възлизащата днес на милиарди долари биткойн икономика. "Работата върху основния код на биткойна е наистина ужасна, защото ако провалиш нещо, може да се срине целият огромен проект, който е на стойност 8 млрд. долара - казва Андерсен. - Това се е случвало. В миналото допуснахме грешка."

Почти година Андерсен си общува със създателя на биткойна по няколко пъти в седмицата, като често работи по 40 часа седмично за прецизиране на кода на дигиталната валута. "По време на кореспонденциите ни отличителната черта на Накамото бе, че той бе неуловим", казва той. Всъщност Андерсен никога не е чувал гласа на Накамото, тъй като не са разговаряли по телефона. Общували си винаги "по електронната поща или чрез съобщения във форума на биткойн", в който запалените по виртуалната валута обменят мнения.

"Той беше типът човек, който, ако направиш неволна грешка, може да те нарече идиот и никога повече да не говори с теб. Освен това тогава не беше ясно дали биткойнът е легална валута и полагаше големи усилия да запази анонимността си", казва Андерсен.

Накамото пренебрегвал всичките въпроси на Андерсен за това откъде е, за професионалната си биография, по какви други проекти е работил и дали името му е истинско, или е псевдоним (много от потребителите на биткойн използват псевдоними). "Той никога не беше словоохотлив. Говорихме само за кода", казва Андерсен.

Андерсен чува за биткойн за първи път през 2010 г. от блог, който следи. Той се свързал с Накамото чрез един от имейл адресите и предложил своята помощ. Първото съобщение, което изпратил на създателя на биткойна, било: "Биткойн е брилянтна идея и искам да помогна. От какво се нуждаете?"

Андерсен казва, че не се е замислял за това, че работи за анонимен откривател. "Изобщо



не се интересувам дали идеята е на добър или лош човек



Идеята си има своята стойност", казва той. "Смятам, че Сатоши наистина правеше това поради политически причини", допълва Андерсен, който получава възнаграждението си в биткойни - заедно с друга част от хората, работещи по проекта. "Той не харесва системата, която функционира и искаше различна система, която да бъде по-справедлива. Той не харесваше възгледите на банките и банкерите да забогатяват просто защото държат ключовете за тази система", смята Андерсен.

Един от първите хора, които започва да работи със създателя на биткойна през 2009 г., е Марти Малми (25 г.) - програмист от Хелзинки, който инвестира във виртуалната валута. "Продадох биткойните си през 2011 г. и си купих хубав апартамент. С тези пари днес бих могъл да си купя 100 хубави жилища", казва той.

От началото на 2011 г. комуникацията със създателя на биткойна вече не е толкова честа. Накамото спира да прави промени в кода на биткойна и пренебрегва разговорите, които се водят във форума.

Андерсен е неподготвен за реакцията на Сатоши Накамото по време на размяната на имейли на 26 април 2011 г. "Бих искал да престанеш да говориш за мен като за тайнствена личност. Медиите споменават пиратска валута. Може би трябва да направим проекта с отворен код и да гласуваме повече доверие на сътрудниците ти; това ще помогне да ги мотивираме", пише Накамото.

Андерсен отговаря: "Да, и аз не съм доволен от това, че се говори за "eксцентрични пиратски пари". След това той казва на Накамото, че е



приел поканата на ЦРУ да обясни какво представлява биткойнът.



От този момент Сатоши Накамото спира да отговаря на имейлите и прекратява комуникацията.

Семейството на Накамото го описва като много умен, с променлив характер и изключително прикрит - човек, който почти не говори, внимателно следи телефонните си разговори, крие имейлите си. През по-голяма част от живота си се е занимавал с две неща, които характеризират биткойните: пари и тайнственост.

През изминалите 40 години Сатоши Накамото не е използвал рожденото име в ежедневния си живот. Когато е на 23 години, след като завършва Калифорнийския държавен политехнически институт, той променя името си на Дориан Прентис Сатоши Накамото според документи, внесени през 1973 г. в съд в Лос Анджелис. Оттогава той не е използвал името Сатоши, а вместо това се подписва като Дориан С. Накамото. Накамото е роден през 1949 г. в японския град Бепу, където е отгледан в нищета според будистките традиции. През 1959 г. семейството имигрира в Калифорния.

Сатоши Накамото има 6 деца от два брака. Втората му съпруга Грейс Мичъл (56 г.), с която са разделени, живее в щата Ню Джърси. Тя казва, че съпругът й "не говори много за работата си" и понякога се е занимавал с военни проекти. Накамото работел като компютърен инженер за комуникационни и технологични компании, както и за държавни ведомства. Два пъти е уволняван през 90-те години, не можел да погасява ипотечните вноски и да плаща данъци, поради което банка отнема дома на семейството. Според дъщеря му Илейн Мичъл (26 г.), това е и причината баща й да има негативно отношение към банките и правителството.

През 2000 г. Накамото и Грейс се разделят, въпреки че официално не се развеждат. От 2001 г. той трайно се установява в Темпъл сити, но не е ясно какво работи. Живее заедно с майка си, която е на 93 години.

Издирването на истинския Сатоши Накамото започна, откакто биткойнът набира популярност.



Дали е действал самостоятелно, или е работил за правителството?



Биткойните са свързани с всичко от Агенцията за национална сигурност до Международния валутен фонд.

"Виждам как баща ми може да направи нещо страхотно и след това да не приеме ползите от това... Всеки нормален човек би го направил, но той не е точно нормален човек", казва Илейн Мичъл. Другият брат на Сатоши - Токуо Накамото, е съгласен. "Той е много педантичен в това, което прави, но много се страхува да се появи пред медиите, така че ще трябва да приемете извинението му", казва той.

Отличителните черти на създателя на биткойна Сатоши Накамото, които съвпадат с тези на компютърния инженер Дориан С. Накамото са доста. Хората, които са работили заедно със създателя на биткойна, забелязват няколко неща: той изглеждал по-възрастен от другите разработчици. И действал сам. "Не приличаше на млад човек и изглеждаше, че е повлиян от много хора от Силициевата долина", казва финландското протеже на Накамото - Марти Малми. Андерсен e съгласен: "Алгоритъмът, който Сатоши използва за написването на кода, е стар."

Кодът невинаги е бил прецизно разработен, което показва, че Накамото не е работил с екип, който би "изчистил" несъвършенствата. "Всеки, който види кода, е по-вероятно да стигне до заключението, че е дело на един човек. Пренаписали сме около 70% от кода от създаването му. Не беше написан с хубав интерфейс", казва Андерсен.

В писмената кореспонденция много хора забелязват, че Сатоши Накамото сменя британски и американски правопис - според публиката използва или повече съкращения, или пък залага на по-официален стил. Грейс Мичъл казва, че съпругът й прави същото. Тя подозира, че първоначалният интерес на Накамото към създаването на дигитална валута, която да може да се използва навсякъде по света, се дължи на



неодобрението му към банковите такси и високите обменни курсове,



които трябвало да плаща при международни разплащания, за да купува модели на влакове. "Той винаги се оплакваше от това", казва Мичъл.

Може би най-неоспоримият паралел между двамата Накамото са техните професионални умения и времето, когато са се развивали кариерите им. "Сатоши сподели, че е работил по биткойна години наред преди да го стартира", казва Андерсен. "Знам, че за написването на оригиналния код са му били необходими най-малко две години. Той сподели, че е направил нещо, което никой не е успявал."

Продължаващото 3 г. мълчание на Сатоши Накамото също така съвпада със здравословните проблеми на Дориан С. Накамото в последните няколко години, споделя семейството му. "Беше му трудно, тъй като получи удар преди няколко месеца, а преди това се излекува и от рак на простата. Той не е виждал децата си от години", споделя съпругата му.

Грейс Мичъл не е разговаряла с Накамото за това дали той е създател на биткойна. Ерик Накамото казва, че баща му отрича това. Токуо и Артър Накамото смятат, че брат им няма да разкрие истината.

Разбира се, никой освен Сатоши Накамото не може да отговори на най-големия въпрос:



Какво го е накарало да не похарчи стотиците милиони долари,



които е натрупал, след стартирането на виртуалната валута?

Андерсен смята, че причината Накамото да иска да запази анонимността си е проста. Той не иска да участва в манията около биткойна. "Ако си лидерът на биткойна, ще те търсят за презентации и лекции, медиите ще искат интервюта. Всичко това не пасва на характера на Накамото. Той не искаше да води биткойн още тогава. Не приема некомпетентност и осъзна, че проектът ще продължи и без него", обяснява Андерсен.

Възможно е също така Накамото просто да е изгубил паролите си, за да отключи своя биткойн акаунт. Андерсен обаче се съмнява в това: "Той беше прекалено дисциплиниран."

Андерсен уважава анонимността на Накамото. "Когато програмистите се съберем, не си говорим кой е Сатоши Накамото - казва той. - Разговаряме как да инвестираме повече в биткойни. Да, любопитно ни е кой е той, но честна дума, не ни пука."
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Наскоро бяха инсталирани и банкомати за биткоини.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Досега не беше ясно кой е създателят на криптовалутата - смяташе се, че е дело на екип от компютърни експерти.
Снимка: Архив
Биткоините се превърнаха в световен феномен.
5
3398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Март 2014 21:02
Важна част от Голямата промяна на света...
16 Март 2014 22:22
Биткоин е само началото на сравнително дълъг процес, в който ще изчезна цялата паразитна класа на банкерите.
С това светът ще получи още едно структурно предимство за съзидание.
17 Март 2014 11:17
Някой от форума да познава как функсионира това разменно средство и да внесе малко яснота,защото досега от малкото неща които съм чел и слушал не мога да сглобя цялостна картина.
Въпроси:
-Как и кой емитира биткоините?
-Как се разпределят или как са получени/спечелени от първите притежатели.
-Какво количество са емитираните биткоини и емитират ли се нови,по каква система и на каква основа?
-Имат ли нещо зад себе си за покритие-злато или нещо друго.
17 Март 2014 16:32
https://bitcoin.org/bg/getting-started
17 Март 2014 16:37
https://bitcoin.org/bg/how-it-works

е, трвябва да се позарови човек, докато схване критпографските принципи и защо се считат за сигурни
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД