:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,331
Активни 273
Страници 20,741
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

В това училище не пишат оценки

Децата в свободното школо "Коменски" в Германия учат без фиксирани предмети
Снимка: http://www.fcs-da.de
Вместо да наемат специализирани фирми, родителите сами боядисват, освежават и ремонтират училището в два определени дни от годината.
"Ако учите история, обикновено започвате от древна история и с напредването на материала стигате до най-нова история. В нашето училище не е така. Идеята е, че е имало няколко революции в човешката история и за да разберат какво е това революция и какви са основните фактори, които я предизвикват, децата учат задълбочено само една революция - Френската или Руската. Ние вярваме, че ако един ученик разбере как се случва революция, какво е това и какво я предизвиква, той по-нататък може да стигне до същите изводи и да разбере всяка една революция". Това е един от основните принципи в обучението на Свободното училище "Коменски" в германския град Дармщад, започва разказа си за училището Лилиан Юхтерн, член на управителния борд. Тя бе един от основните чуждестранни лектори на Първата среща за свободно развитие на образованието, която наскоро се проведе в София. Организатор на форума е Националната мрежа за родителите.

Ползваме модела на френския педагог и реформатор Селестен Френе, според който обучението не е организирано по класове, а по ателиета, продължава Юхтерн. Обучението в училището е организирано по съвършено различен начин от българската система. Децата учат индивидуално и се търси подход за всеки конкретен ученик. Имаме смесени групи, които учат заедно и се учат взаимно. Обикновено групите са от 24 деца. В тях едновременно преподават по двама учители, които не стоят отпред, за да изнесат урока. Децата работят в малки групи и намират своето място, където се чувстват добре и където могат да работят, а учителят е с тях в стаята и се включва, ако има проблем или въпрос към него. Особено важно е, че преподавателите познават добре всяко дете и нивото му на развитие. Така те могат да преценят до каква степен се простира свободата на детето в процеса на учене - някое дете може да има нужда от повече насоки и помощ, друго - да има по-широки граници на самообучителния процес. Ние не пишем оценки на децата, но в края на годината се подготвя доклад за всеки ученик, в който се описва не само какво е научил, но и какви са социалните аспекти на развитието му, в какви специални дейности е участвал и т.н., разказва Лилиан Юхтерн.

В Свободното училище "Коменски" няма фиксирана учебна програма. Децата се обучават на различни нива. Първото ниво е от I до III клас, след това от IV до VI клас и от VII до IX клас. В последното X ниво се подготвят за окончателния изпит. В началното ниво няма предмети, децата имат време за четене, за писане и време за изготвяне на проекти. Важна част от обучението заемат работилниците - например за дърворезба, грънчарство, печат. В средното ниво започват да учат английски, имат и обучение по математика, но то отново не е "разграфено" по класове. Например има обща рамка по геометрия и децата работят заедно, за да решат дадена задача, обяснява Юхтерн. На следващото ниво - от VII до IX клас, започват да учат френски език, имат и предмети като математика и английски, но нямат предмети като биология и химия - те принадлежат към природните науки. Има и още една група предмети - история и обществени науки. Учебният материал е разделен по теми и те са свързани с различните дисциплини. Последната година, която отговаря на обучението в X клас, е необходима, тъй като в Германия учениците не могат да се продължат образованието си или да кандидатстват в университет, ако не са държали тамошните матури. Резултатите на възпитаниците на "Коменски" са много над средното ниво.

Освен с липсата на оценки и фиксирана учебна програма училището се различава и по начина на управление и ангажиментите на родителите към него. Според германските стандарти училището е частно, но въпреки това всеки ученик получава по 80% от предвидената държавна субсидия за учащ, разказва Лилиан Юхтерн. Според нея около 10% от училищата в Германия са недържавни, тоест не се управляват от държавата. Много от тези учебни заведения са под егидата на Католическата църква или друга общност. Приема се, че тези училища не формират печалба, а някои дори са без такса. В Свободното училище "Коменски" има такса. Според сайта на учебното заведение тя е между 195 евро и 380 евро на месец. Отделно от това родителите дават месечно 55 евро за строителни проекти и саниране. Сумата за обучение зависи от дохода на семейството. За второ дете таксата се намалява с 60%, а за всяко следващо дете се плаща 50 евро на месец. Четиричленно семейство с доход 2775 евро плаща 280 евро за първото дете и 168 евро за второто. Самотен родител с месечен доход от 1305 евро плаща 210 евро месечно.

Другата важна особеност е, че родителите участват активно в училищни дейности. Например възрастните от семейството са задължени да работят в училището поне по един час и половина на седмица. Те чистят сградата или работят в градината. Два дни в годината се организират дейности за ремонти и освежаване на училището - всички родители идват да боядисват фасадата, чистят. Носят храна, приготвена вкъщи, и правят нещо като пикник в почивките, разказва Лилиан.



ИСТОРИЯ

Свободното училище "Коменски" в Дармщад е основано преди 28 години от родители, които преди това са основали детска градина за децата си по подобие на българските родителски кооперативи. Стигайки до момента, в който трябвало да решат къде да запишат бъдещите ученици, майките и бащите решили да го направят в свое училище. В далечната 1986 г. училището започва дейността си с 12 деца и двама учители. Патрон на училището е друг виден педагог - Ян Амос Коменски. Днес на разположение на учебното заведение са 4 сгради, в които учат 160 деца и преподават 20 учители. Лилиан Юхтерн е член на управителния борд от 7 години. Децата й са на 15 и на 6 години, което й "гарантира", че в следващите 10 години ще продължи да е част от общността на ученици, родители и учители в свободното училище. В борда на училището има петима родители, които са равни и не получават заплати. Решенията за училището се вземат от Общото събрание.
13
3299
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
16 Март 2014 19:31
И Животът не ни пише оценки. Направо ни шамаросва.
16 Март 2014 19:33
Какво лошо има в това някой майстор в дадена област да ти оцени представянето? Оценява те, благодариш и отиваш да мислиш какво си научил този ден от Майстора.
16 Март 2014 19:39
Даааа... Колко са общите неща между Френската и Руската революции, та са взаимозамеяеми? Коя Руска - 1905, Февруари 1917, Октомври?
И като се запознае детето с Френската революция - какви връзки прави с Английската? А с Магна харта?
Но защо ЦЯЛА революция? Едно събитие стига... Или един ден дори... Тесен специалист - УНГ лекар, лява ноздра...
Изобщо - забавление, а не учение... Има разлика, казват някои...
----------
Сайтът на Генек

16 Март 2014 19:42
А, не видях снимката... Откритие!
Само дано не го види някой родител нашенски... Тук хората цели класни стаи за първолачетата оборудват, боядисват, измазват, уреждат...
Изненада, а...
-----------------
Сайтът на Генек

16 Март 2014 20:53
В това училище не пишат оценки
Децата в свободното школо "Коменски" в Германия учат без фиксирани предмети

... и когато се запътят към гимназията направо им дават дипломите.
16 Март 2014 22:30
Идеята е, че е имало няколко революции в човешката история и за да разберат какво е това революция и какви са основните фактори, които я предизвикват, децата учат задълбочено само една революция - Френската или Руската. Ние вярваме, че ако един ученик разбере как се случва революция, какво е това и какво я предизвиква, той по-нататък може да стигне до същите изводи и да разбере всяка една революция".
Това не мога да го разбера - няма как да научиш история, без да знаеш фактите. В общи линии ще научиш какво е революция, но това какви знания по история ще ти даде? По същия начин ли учат химия - изучават само един елемент от Менделеевата таблица?
16 Март 2014 23:08
после се чудите защо европата изпада да играе в "б" група. от това училище със сигурност доста вегетарианци ще излязат, но много малко ще тръгнат да стават инженери например.
17 Март 2014 00:38
R.A.T.,

няма как да се запътят към гимназията. Тук тя е след 4-ти клас. Явно първата им сериозна проверка е директно преди университета.
Специалисти в техническите дисциплини те и от обикновената система не стават.
17 Март 2014 01:08
Lufthans
В Австрия е след 7/8 клас... има задължителни предмети и критерии. Да не говорим, че без оценка дори и в частно училище не може да стъпят - приравнителни изпити и загуба на ценно време. Тук поне от предучилищна е задължително детето да присъства.
17 Март 2014 08:40
И тези накрая ще внасят добре образовани руснаци и други славяни
17 Март 2014 13:49
Бояджиие и чистачките без работа ли останаха?
17 Март 2014 15:05
Абстракно историческо събитие "Революция".
От частното да извлечеш общото. Ако успяват на това да ги научат, значи постигат много.
А в 10-ти клас - матури, както за всички други гимназисти. И после вече на общо основание в университет.
17 Март 2014 17:16
Много разумен подход - да се изучи едно събитие в детайли, което ще създаде усет за история, за социален процес - вместо поредица от отгоре-отгоре описани събития, запомнянето на които помага само за общата култура. Руската и Френската революция всеки, който не се заяжда, знае какво са. Ако истински разбереш едно нещо, получаваш ключ към всичко. Ако поназнайваш помалко за всичко, всъщност не си разбрал нищо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД