Вместо да наемат специализирани фирми, родителите сами боядисват, освежават и ремонтират училището в два определени дни от годината. |
Ползваме модела на френския педагог и реформатор Селестен Френе, според който обучението не е организирано по класове, а по ателиета, продължава Юхтерн. Обучението в училището е организирано по съвършено различен начин от българската система. Децата учат индивидуално и се търси подход за всеки конкретен ученик. Имаме смесени групи, които учат заедно и се учат взаимно. Обикновено групите са от 24 деца. В тях едновременно преподават по двама учители, които не стоят отпред, за да изнесат урока. Децата работят в малки групи и намират своето място, където се чувстват добре и където могат да работят, а учителят е с тях в стаята и се включва, ако има проблем или въпрос към него. Особено важно е, че преподавателите познават добре всяко дете и нивото му на развитие. Така те могат да преценят до каква степен се простира свободата на детето в процеса на учене - някое дете може да има нужда от повече насоки и помощ, друго - да има по-широки граници на самообучителния процес. Ние не пишем оценки на децата, но в края на годината се подготвя доклад за всеки ученик, в който се описва не само какво е научил, но и какви са социалните аспекти на развитието му, в какви специални дейности е участвал и т.н., разказва Лилиан Юхтерн.
В Свободното училище "Коменски" няма фиксирана учебна програма. Децата се обучават на различни нива. Първото ниво е от I до III клас, след това от IV до VI клас и от VII до IX клас. В последното X ниво се подготвят за окончателния изпит. В началното ниво няма предмети, децата имат време за четене, за писане и време за изготвяне на проекти. Важна част от обучението заемат работилниците - например за дърворезба, грънчарство, печат. В средното ниво започват да учат английски, имат и обучение по математика, но то отново не е "разграфено" по класове. Например има обща рамка по геометрия и децата работят заедно, за да решат дадена задача, обяснява Юхтерн. На следващото ниво - от VII до IX клас, започват да учат френски език, имат и предмети като математика и английски, но нямат предмети като биология и химия - те принадлежат към природните науки. Има и още една група предмети - история и обществени науки. Учебният материал е разделен по теми и те са свързани с различните дисциплини. Последната година, която отговаря на обучението в X клас, е необходима, тъй като в Германия учениците не могат да се продължат образованието си или да кандидатстват в университет, ако не са държали тамошните матури. Резултатите на възпитаниците на "Коменски" са много над средното ниво.
Освен с липсата на оценки и фиксирана учебна програма училището се различава и по начина на управление и ангажиментите на родителите към него. Според германските стандарти училището е частно, но въпреки това всеки ученик получава по 80% от предвидената държавна субсидия за учащ, разказва Лилиан Юхтерн. Според нея около 10% от училищата в Германия са недържавни, тоест не се управляват от държавата. Много от тези учебни заведения са под егидата на Католическата църква или друга общност. Приема се, че тези училища не формират печалба, а някои дори са без такса. В Свободното училище "Коменски" има такса. Според сайта на учебното заведение тя е между 195 евро и 380 евро на месец. Отделно от това родителите дават месечно 55 евро за строителни проекти и саниране. Сумата за обучение зависи от дохода на семейството. За второ дете таксата се намалява с 60%, а за всяко следващо дете се плаща 50 евро на месец. Четиричленно семейство с доход 2775 евро плаща 280 евро за първото дете и 168 евро за второто. Самотен родител с месечен доход от 1305 евро плаща 210 евро месечно.
Другата важна особеност е, че родителите участват активно в училищни дейности. Например възрастните от семейството са задължени да работят в училището поне по един час и половина на седмица. Те чистят сградата или работят в градината. Два дни в годината се организират дейности за ремонти и освежаване на училището - всички родители идват да боядисват фасадата, чистят. Носят храна, приготвена вкъщи, и правят нещо като пикник в почивките, разказва Лилиан.
ИСТОРИЯ
Свободното училище "Коменски" в Дармщад е основано преди 28 години от родители, които преди това са основали детска градина за децата си по подобие на българските родителски кооперативи. Стигайки до момента, в който трябвало да решат къде да запишат бъдещите ученици, майките и бащите решили да го направят в свое училище. В далечната 1986 г. училището започва дейността си с 12 деца и двама учители. Патрон на училището е друг виден педагог - Ян Амос Коменски. Днес на разположение на учебното заведение са 4 сгради, в които учат 160 деца и преподават 20 учители. Лилиан Юхтерн е член на управителния борд от 7 години. Децата й са на 15 и на 6 години, което й "гарантира", че в следващите 10 години ще продължи да е част от общността на ученици, родители и учители в свободното училище. В борда на училището има петима родители, които са равни и не получават заплати. Решенията за училището се вземат от Общото събрание.