:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,786
Активни 714
Страници 11,351
За един ден 1,302,066
Превратност

Футболната легенда Хьонес си заби данъчен автогол

От върха на обществената пирамида президентът на "Байерн" се озова зад решетките заради тайни сметки и борсов комар
СНИМКА: www.augsburger-allgemaine.de
Голмайсторът Хьонес с лекота финтираше защитниците, но с Темида номерът не се получи.
Понякога справедливостта и убедителността на една присъда зависят не толкова от самата наказателна мярка и мотивите й, колкото от реакцията на осъдения. Точно такъв е случаят с една от легендите на германския футбол Ули Хьонес, президент на футболния колос "Байерн". Миналата седмица трибунал в Мюнхен го осъди на 3.5 години затвор заради укриване на данъци в размер на 27 млн. евро. Обикновено присъдите се обжалват, а и още преди последното съдебно заседание се очакваше адвокатите на Хьонес да оспорят решението на Темида. Той обаче отказа, влизайки в категорията на изключенията в съдебната практика. "Инструктирах адвокатите ми да не подават жалба. Това съответства на моите разбирания за благоприличие, лично поведение и отговорност", обяви 62-годишният футболен президент. Въпреки прегрешението такива думи все пак поддържат остатъка от симпатии към личността му.

"От дрипите до богатството", така Би Би Си обрисува произхода и младостта му. Обобщението е малко преувеличено, защото семейството на Хьонес не е било без работа и без дом. С баща месар семейството е имало свой бизнес - макар и малък. Но с футболните пари синът превръща малката кланица в масов производител на така любимите на германците наденички.



А "сръчността на краката му го направиха прочут",



добавя Би Би Си. В 250-те си мача в Бундеслигата той е вкарал 86 гола, а и е сред шестимата от "Байерн", които печелят за Германия европейската титла през 1972 и световната купа през 1974 година. Контузия обаче го вади от строя и той окачва футболните обувки едва на 27-годишна възраст.

Оттук започва втората глава на славата му. Той става президент на "Байерн" и се оказва, че пак е голаджия, но този път финансов. По време на вещото му управление клубът регистрира рекордни печалби: приходите скачат почти 20 пъти, а членската му маса десетократно - над 100 000 запалянковци на "Байерн" придобиват клубни карти. По този показател, членската маса, мюнхенският тим влезе в десетката на футболните клубове. Пак под неговото ръководство "Байерн" построи стадиона красавец "Алианц Арена" за 340 млн. евро. Благодарение на чара и финансовата си проницателност Хьонес заби голове шедьоври в клубния бюджет, привличайки като спонсори "Адидас", "Дойче Телеком", "Алианц" и "Ауди". Тези корпорации смятаха за чест да бъдат свързани с мюнхенския клуб. Дори световните марки "Адидас" и "Ауди" притежават 8.3% от акциите на баварския клуб. В борда на директорите му е събран каймакът на германския бизнес (или поне на част от него) - ръководителят на "Фолксваген", на "Ауди", на "Адидас". А начело на тази компания е бившият голаджия Хьонес. Той става и обществено значима личност - освен с благотворителна дейност се ангажира и с правителствените програми за приобщаване на имигрантите. Бил е в списъка на германците, почитани от канцлерката Ангела Меркел - дори е бил на обяд с нея, когато доброжелател му се обажда по телефона, за да го извести, че срещу него е започнало разследване за укриване на данъци.

Всеки искаше да бъде до Ули Хьонес, хората го харесваха, защото той се държеше като скромен и обикновен човек, макар да бе стигнал висините на славата. Той бе и любимец на тв предаванията, където изказваше мнението си по един благ и добродушен начин. Би Би Си припомня, че на един журналист е казал следното: "Плащам си всички данъци, макар че може и да съм глупак". Впрочем смятал е, че данъците трябвало да се вдигнат. Когато пък си подаде оставката след гръмването на скандала, запалянковците се събраха пред клубната централа, скандирайки името му - съответно оставката бе отхвърлена. Това толкова го трогна, че той се просълзи.

Но и той си е имал слабост - хазарта. Само че не покер (или нещо подобно), а по-тежка артилерия хазарт - играта на фондовата борса и на валутния пазар. "Понякога играех ден и нощ със суми, които днес ми е трудно да възприема", признава си той.



Дори заради борсовия комар



е вземал назаем милиони евро от свой приятел, който се оказва шеф на голяма германска компания.

Целият случай с Хьонес, от разследването до присъдата, протича сравнително гладко и кратко. След журналистическо разследване, извадило на бял свят данни от поверителни данъчни документи, той е принуден да признае публично през януари 2013 г., че е укривал данъци. Два месеца по-късно започва разследването срещу него, при което бяха обискирани офиси на "Байерн". Самото дело вероятно е установило рекорд по краткост за подобни случаи - само три дни, от 10 до 14 март. Както виждаме, то не е било мъчителна и продължителна схватка на пледоарии, тълкувания, аргументи, процедурни хватки и прочее. Това обаче не означава, че целият процес е бил без интрига. Хьонес е бил бързоног голмайстор и през януари 2013 г. той явно е искал да надбяга правораздаването с признанието за укритите данъци - тогава той обяви, че става дума за 3 млн. евро. Но разследването нямаше как да се хване на въдицата и продължи да дълбае. В резултат Хьонес трябваше да признае, че става дума всъщност за 15 млн. евро. Накрая обаче се оказва, че парите са почти двойно повече - 27 млн. евро. Съществуват съмнения, че и това не е цялата укрита от Хьонес сума, а германските медии смятат, че той е укривал доходи в продължение на 10 години. Нищо чудно изобщо да не е знаел колко точно данъци дължи, което обаче според закона не е оправдание. Явно с признанието за 3-те млн. евро Ули Хьонес е смятал да се измъкне от закона и да се спаси останалите суми. Заради доброволното му признание защитата се е надявала да го отърве само с условна присъда. Но прокуратурата контраатакува с довода, че Хьонес е



направил нещо като користно признание,



защото е знаел, че разследващите са по дирите му, а и за да спаси каквото може от укритите пари. Тоест признанието му не е пълно, затова и прокуратура поиска присъда от 5.5 години затвор. Съдът обаче смъкна две години от тази цифра, защото Хьонес не е бил предварително осъждан, сътрудничил е на следствието, а и на самия процес е признал вината си. Но и присъдата от 3.5 години затвор за личност от такъв калибър е показателна - заради световната криза критичното отношение към данъчните нарушители в Германия се е засилило и съдът в Мюнхен не е могъл да мине с по-лека присъда.

Всъщност именно кризата, а оттук и политиката сложиха своя отпечатък върху съдбата на Хьонес. През 2010 г. стана ясно, че неизвестен брой германци имат тайни сметки в швейцарски банки, където са укривали недекларирани доходи - става дума за 180-200 млрд. евро. Алпийската държава, която е прословута с банковата си тайна, отказваше да предаде на Берлин данните и тогава германското правителство се видя принудено да изкупи дисковете с данните от източника на разкритието, който е работил в щвейцарски банки. Впоследствие кабинетът на консерваторката Ангела Меркел предложи законодателна промяна, според която данъчните нарушители трябва да огласят тайните си сметки, но в замяна няма да бъдат съдени. Предложението включваше и еднократно изплащане на данък между 21% и 41 на сто. Ако законът беше приет, Ули Хьонес можеше и да финтира правораздаването и да се измъкне на Темида. Но срещу предложението скочиха социалдемократите, които обявиха, че поправката ще покрие мошениците. Така финансовият голаджия изпадна в засада.

Като нападател Хьонес само е вкарвал голове. Но сега се оказва, че си е вкарал и автогол. При това не какъв да е, а автогола на живота му.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Дълга опашка се извива пред Съдебната палата в Мюнхен преди началото на поредното заседание от делото срещу Хьонес. Така бе във всеки от 4-те дни на процеса.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Ули Хьонес влиза в съдебната зала в Мюнхен на 13 март, третия ден от делото срещу него.
1
1902
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
19 Март 2014 09:42
тогава германското правителство се видя принудено да изкупи дисковете с данните от източника на разкритието, който е работил в щвейцарски банки.

Същите данни съдържаха имена и на български граждани и бяха предложени на нашето правителство,но познайте от три пъти какво стана.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД