:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,365
Активни 707
Страници 10,930
За един ден 1,302,066
Челен опит

Къде да си завържа велосипеда, или начини за оцеляване на НПО

Граждански сдружения развиват социални предприятия, за да се научат да се издържат сами
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Така изглежда един от проектите на "Трансформатори" за "веловръз", предназначен за парк.
След 4 месеца в София трябва да се появят нови нестандартни места за велопаркиране. Намирането на практични и хитри решения за завързване на колело в големия град, както и за дизайнерски модели на велостойки, се оказаха най-добрата бизнес идея, предложена от неправителствена организация тази година. С нея сдружение "Трансформатори" взе първа награда - 12 хил. лв. от третото издание на конкурса на Българския център за нестопанско право, Програмния и аналитичен център за европейско право и фондация "Уникредит" за стимулиране на стопанска дейност в гражданския сектор. Неправителствена организация (НПО) и бизнес не е оксиморон - по закон сдруженията имат право да развиват социално предприемачество, което отговаря на основната им дейност, има социален ефект и е насочено към хора в неравностойно положение. Идеята е да се научат да се издържат сами.



Архитектите от "Трансформатори" победиха 23-ма конкуренти



и сега трябва да реализират идеята, носеща името "Веловръз". Вместо обичайните скучни и сиви стойки за колела, те ще предложат разнообразна палитра от цветове, форма и места. Вече е разработен и един от първите модели - веловръз с пейка и бар от полимер-бетон. Според "Трансформатори" парковете са най-подходящото място за създаването на велостойки с добавена стойност, които да имат повече функции, било то на пейка, лампа или просто място за игра. Те ще се поставят край дървета или други елементи в градската среда.

"Стандартните велостойки са някаква решетка от стомана, на която си заключваш само гумата на колелото", обяснява арх. Делчо Делчев от сдружението. За да подобрят сигурността, от групата си поставят за цел да разработват стойки, на които ще се заключва рамката на колелото и минимум едната гума. "Почваме да мислим и в посока за активен начин за защита на колелата - например с камери или с безжични сензори", казва Делчев. И не само това - в бъдеще групата ще подобри и други елементи от градската структура - пейки, кошчета за боклук и др. Екипът с 20 активно работещи членове, сред които архитекти, доброволци и студенти, решава да вложи спечелените 12 000 лв. в наемането на дизайнери, които да разработят



палитра от велопаркинг стойки и заключващи системи



Оттам насетне следват производство и монтаж. Първите модели ще се продават в онлайн магазин. Ще има и изработени по поръчка според търсенето.

"Веловръз" обхваща два типа предложения - типови стойки с относително ниска цена за места с голямо посещение на хора за кратко време - банки, търговски центрове, както и дизайнерски решения, съобразени със спецификите на конкретното място и изискванията на клиента. "Специално за панелните квартали пък ще разработим специфични модули, които ще са отвън. Знам каква мъка е да си катериш колелото по стълбите нагоре", казва Делчев. "От известно време наблюдаваме с ужас как се купуват неевтини велостойки, но просто не се слагат на правилното място или се взимат много евтини, които не вършат никаква работа", възмущават се от групата. Архитектите, които намират градската среда в София за недостатъчно добра, вече са измислили приспособление как да си завържеш колелото за паркинг колче.

"Журито избра да награди "Трансформатори" заради две неща. Първо, те направиха много добра връзка с



мисията на организацията за подобряване на градската среда



и, второ, показаха ни бизнес потенциал за развитие на транспорта", обясни Любен Панов, програмен директор на Български център за нестопанско право. До месец всички наградени в конкурса предстои да започнат работа по идеите си. "В следващите 2 години те ще трябва периодично да ни се отчитат за своята дейност", допълва той.

Две бизнес идеи спечелиха второ място в конкурса и 9000 лв. Едната е проектът на сдружение "Закрила, обич и вяра" от Търговище за целогодишна оранжерия за производство на екологично чисти зеленчуци, която да ангажира хора в неравностойно положение. "Нашата бизнес идея е да изградим оранжерия в село Иляк, където са настанени 8 души с умствени увреждания, и да отглеждаме целогодишно зеленчуци, като ще включим и 20 деца с умствени увреждания, които живеят при семействата си, но ще идват почасово, за да се трудят, да бъдат ангажирани, да бъдат полезни на себе си и на обществото", разказа Антония Маринова от организацията, която съществува от 10 години. В нея членуват 10 специалисти от различни области и 7 майки на деца с увреждания. Реколтата продават на търговищкия пазар, на механи и ресторанти, с които вече са приятели. "Целта ни е младите хора да се интегрират в обществото", с усмивка обяснява Антония.

Другата организация, оценена с втора награда, е на столичното сдружение "Прегърни ме", известно с арт ателиетата си. Идеята им е наред с деца и младежи, отглеждани в домове,



да бъдат включени срещу заплащане и деца на платежоспособни родители



"Прегърни ме" организира от 2005 г. занимания по различни видове изкуство и занятия за деца и младежи без родители. Бизнес идеята следва структурата на действащия вече модел.

Милена Нейова, основател на сдружението, разказва с каква лекота се е случило всичко. Преди около година получава покана за участие в конкурса за социално предприемачество. До този момент дори за миг не й било хрумвало подобно нещо като вариант, тъй като винаги е разчитала на конкурсни дарения, а водещото правило било "дарителите ни дават пари и ние работим с деца от домове". "Когато се появи тази програма, започнах да си пренастройвам мисленето. Ходих на курсовете, които се провеждат от Българския център за нестопанско право, след което написах бизнес план за първи път в живота си", припомня си тя.

Организацията вече 6 години работи с дизайнери на облекло, които тъкат и шият етнокостюми. Във времето започват да се добавят и нови и различни дейности , сред които живопис, копия на известни художници, илюстрации на детски приказки, театър на маса, пътешествия и пътепис. За година през ателиетата минават по около 30-40 деца от домове. Със спечелените средства в програмата ще бъдат включени и нови деца, на които да им бъде създадена



т.нар. социална баня - творческа среда, където могат да създават приятелства



"Когато този работещ модел предложи същите услуги и на деца, чиито родители са платежоспособни, двете групи ще имат възможност да общуват в творческа среда, да развиват социални умения и да намират нови приятелства, обобщава Нейова. По план всеки месец ще се провежда благотворителен базар - "Магазин за един ден". Ще бъдат поставени щандове за продажба и в две столични заведения, където ще се предлагат изработените от децата художествени предмети, книги и картини.

Със специална награда на стойност 10 000 лв. от конкурса е удостоен и миналогодишният победител - Анастасия Петкова, пиар мениджър на Фондация за социална промяна и включване. "Ние работим с младежи, които напускат институционалния си дом, след което най-често стават жертви на криминална практика, проституция, грабежи", казва тя. С дейността си организацията цели изграждането на мрежа от жилища защитен тип от цялата страната, където младежите, които напускат социалните институции, могат да живеят в продължение на две години, където се обучават как да пишат автобиография, как да се обличат за интервю, как да организират финансите си и др. HOPe Soap е нашата работилница, където младежите произвеждат глицеринови сапуни, като това е част от програмата за тяхната адаптация към живота, научавайки ги на последователност", казва Петкова. До момента програмата има трима студенти.

Изработеното от децата в ателие "Прегърни ме" всеки месец ще се продава на благотворителен базар.

 Изработеното от децата в ателие "Прегърни ме" всеки месец ще се продава на благотворителен базар.




5
3175
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
18 Март 2014 20:05
Начините започват с "Отровено общество" и "Америка за България"... Останалото е преливане от пусто в празно...
-----------------------
Сайтът на Генек

18 Март 2014 20:25
фали ме усто оти ке те

тия така и не разбраха, че в къща на обесен не се говори за въже
18 Март 2014 21:27
аман от паразити.
18 Март 2014 21:51
Всичко това, срещу 12 000 пари от общината ???...
Пежо и Пинда ли замайвате, бре, че и дано в напълно съм ви сетил ???
Общият ни Живот изобилства с колкото щеш, лобита за "ЛаФки" ...
19 Март 2014 11:20
Непеошките май имаха по-високи цели от откриване на начин за завързване на филостопед.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД