:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,669
Активни 754
Страници 11,234
За един ден 1,302,066
Практики

Уседналостта работи в полза на ДПС

Отнемането на правото на български граждани да гласуват е нарушение на конституцията със съмнителна политическа полза
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Съмнително е дали уседналостта успя да спре автобусите от Турция по време на избори. Дори обаче да е успяла, това не влияе особено на резултатите на ДПС.
От 7 години насам в българската изборна практика бе въведено понятието уседналост. За пръв път този термин се появи в законодателството през 2007 г., когато на първите евроизбори бе забранено на българските граждани, които са живели дълго време в страна извън ЕС, да гласуват. Основният резултат от въвеждането на уседналостта бе, че 185 000 български граждани, живеещи в Турция, отпаднаха от избирателните списъци. Цифрата не бе малка, тъй като българските граждани с право на глас край Босфора са около 300 000. Впоследствие уседналостта се прехвърли и на местния вот. Първоначално тя бе доста хлабава и де факто не работеше, тъй като право на глас имаха всички, които за определен период от време имат постоянен или настоящ адрес в България. Впоследствие обаче съюзът "или" бе заменен със съюза "и", с което процесът на навлизане на уседналостта в изборното ни законодателство достигна до своя логичен завършек.

Отдавна е ясно, че от чисто юридическа гледна точка уседналостта в този й вид е



на ръба на конституцията



Да се лишават от право на глас български граждани само защото не живеят постоянно в България, със сигурност не е най-добрата демократична практика и не е нужно да си мастит юрист, за да го проумееш. От политическа гледна точка основната цел на уседналостта бе ясна - да се спрат автобусите с избиратели на ДПС от Турция. Съмнително е доколко тази цел бе изпълнена. Сигурно е обаче, че дори да бе изпълнена, това не повлия особено на изборните резултати на ДПС през последните години. Поради тези причини най-голяма полза от уседналостта има именно движението. Съществуването на този принцип е още един повод за ръководството на партията да обяснява на всеослушание как избирателите му са подложени на дискриминация в нарушение на конституцията. И да ги консолидира допълнително, когато дойде време за избори.

Истината е, че уседналостта е много евтин и



плосък опит за имитация на дейност



по отношение на един наистина важен проблем. А именно - монопола на ДПС в смесените райони и несъразмерното присъствие на партията във властта, което е факт и в момента. Подобни проблеми няма как да се решат с приемането на целенасочени законови текстове и създаването на административни пречки. Докато нито една от останалите големи партии не се опита да влезе в смесените райони, да създаде там свои структури и да покаже ясна алтернатива на хората, ДПС ще е пълновластен господар и дори отмяна на конституцията няма да промени това положение. За 25 години преход обаче единственият по-сериозен опит за нещо подобно бе направен от ГЕРБ, когато се наливаха основите на тази партия. Този опит обаче приключи с избирането на Вежди Рашидов за министър на културата. Въпросът как така със своите едва 500 000 избиратели ДПС често успява де факто да управлява държавата от Боянските сараи също има своя отговор. И той отново се крие в дейността на останалите партии. Ако те съумеят да активизират повече избиратели на своя страна или ако поне се постараят да не отвращават прекалено много хора от себе си, то ДПС ще има 20-ина депутати в парламента. Така както бе през 90-те години на миналия век, когато избирателната активност бе далеч по-висока по една или друга причина.

Всичко това е отдавна известно и неведнъж е коментирано. Засега обаче резултат няма. Единственото, което се пръкна като някаква обществена реакция срещу ДПС, бе "Атака". Съмнително е доколко Волен Сидеров и компания са националисти.



Техният национализъм се изчерпва



със заяждане на дребно с Турция и подмазване на едро на Русия. Сигурно е обаче, че "Атака" - също като уседналостта - работи по-скоро в полза на ДПС. Всяка публична поява на Сидеров консолидира допълнително електората на партията. И това едва ли ще се промени заради факта, че преди няколко месеца именно прочутият вече златен пръст на Сидеров осигури на ДПС пореден управленски мандат.

Заради всичко това би било най-добре, ако политиците се замислят как уседналостта да отпадне от Изборния кодекс. Ако не сега, то при следващи избори. Нарушаването на конституцията с политически цели е неприемливо за една държава, имаща себе си за демократична. А когато тези цели дори не са изпълнени, това вече граничи с фарс. Подобни фарсове има предостатъчно в нашия политически живот и може би не е зле да станат с един по-малко.
9
2310
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
18 Март 2014 20:06
Илюстрацията отдолу с примамките е точно на място за статията... Ние пържени не сме...
------------------
Сайтът на Генек

18 Март 2014 20:06
Грешка, казал таралежът и слязъл от четката за дъски...
18 Март 2014 21:00
Абсолютно правилно !
Отседналоста трябва да отпадне и да се въведе "деклариране на доходи" и "плащане на данъци" в съответното населено място. Лични такива, не фирмени.
18 Март 2014 22:48
ЛО Мили,
Колко пъти да ти говоря, че ни е нужна Нова конституция...
Всеки ден на ДПС до нея е, Против нея...
За каква "седналост" или "изправеност" говорим, след като сами си сторваме съсипията ???...
ДПС не е и не следва да бъде лансирано, като център на българската Политическа галактика и Държавност,
Колкото повече продължава това позорище с негово участие, толкова повече, Всички губим България...
Спри се, Братко ЛО и не ни убеждавай в обратното,
То е изцяло по нотите на това, което наблюдаваме по Света и близките ни околности...
19 Март 2014 06:09
"Подобни проблеми няма как да се решат с приемането на целенасочени законови текстове и създаването на административни пречки. Докато нито една от останалите големи партии не се опита да влезе в смесените райони, да създаде там свои структури и да покаже ясна алтернатива на хората, ДПС ще е пълновластен господар и дори отмяна на конституцията няма да промени това положение. За 25 години преход обаче единственият по-сериозен опит за нещо подобно бе направен от ГЕРБ, когато се наливаха основите на тази партия.
***
Късно е,Любе,за китка...
Ако имаше кой да чете раннийо бай Асан ... нащо ДеПиСе щеше да е отдавна хистъри.
На мен езикот ми се изприщи да повтарям,че възходът на наш Аамет се дължи най-паче на останалите етнически партии в майка България,но ... кат ми пееш,Асане бре,кой ли та слуша?
Четвърт век мина откак пенционирахме бай Тодор,а така не се и/с изключение на нащо ДеПиСе/ намери партия,която да вземе присърце проблемите ни.
Така не се и намери ташакман политически лидер от взелите властта да даде мааалко зелена светлинка и чувство за равноправие на наще братя и сестри.
И не ... равноправие е не само да имаш равното право да избираш,но и да имаш правото да бъдеш избиран.
Колцина министри от наще имаше по времето на Ф.Д.?
Колцина турци беха министри или областни управители по времето на браво Ваньо,браво Костов?
Колцина беха такива по времето на любимеца на бахурените манерки?
Случайно некой от вас да знае колцина са сега?
Структури на останалите етнически партии у смесените райони?
MY ASS.
Дорде не се даде път във властта и на кадърните хора от етническите малцинства от тез партии,дотогава наш д-р Аамет ке си развява байряко и летящата чинийка ка му душа сака.
Сичко друго е мижи,да та лажем,Любене.
Тва от бае ти Асан да го знаеш.


19 Март 2014 09:32
Само чистите мажоритарни избори ще ни извадят от батака.
И прочистването на фантомите от избирателните списъци.
Всичко друго е бош - лаф работа...
19 Март 2014 10:03
Не искам да споря с Асан, щото следва дълга командировка по ледените полета, но...
Искам да питам, ако при днешната тройна, асановците на власт са повече от бесепарите в областите, където нямат дори избрани депутати, ако от години определени министерства са заплюти от асановците (основно мин. на земеделието и мин. на ОС, а избирателите на ДПС са основно земеделци), какво направиха за смесените райони тези министерства? Май само гушите на бюлюкбашиите станаха по-големи от пеликански! Та, не е въпроса, че няма българска партия, издигаща турци и помаци, а че издигнащите гласуват като за една противоконституционна партия. Която никой няма смелостта да забрани. И чак тогава, гласувайки за БЪЛГАРСКИ партии, малцинството ще има и избрани представители чрез тия партии!
19 Март 2014 16:38
Кат та е страх от ледени полета,недей да ходиш на лов за бели мечки,стари мой приятелю.
Та,питаш ма ...кво са сторили Асанчовците-министри за толкоз години у смесените райони.
Отговарям ти ... толкоз,колкото сториха Иванчовците-министри у несмесените райони.
Плюс-минус некъв язовир кат "Цанков камък" или магистрала.
Що се отнася до конституционността на нащо ДеПиСе ... то е толкова противоконституционно,колкото са противоконституционни сички партии /без БКП/ в майка България.
Иначе,и ти си огелпил конците с тва " И чак тогава, гласувайки за БЪЛГАРСКИ партии, малцинството ще има и избрани представители чрез тия партии!".
По-точно ще е :"И чак тогава,имайки избрани представители от тия малцинства,българските ЕТНИЧЕСКИ партии ще могат да се надяват на техните гласове."
Повервай ми !
19 Март 2014 18:05
Bay Hasan 19 Март 2014 06:09

Всъщност, не си прав. Конкретно ГЕРБ се опитаха да направят пробив в смесените райони.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД