:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,948
Активни 644
Страници 11,513
За един ден 1,302,066

Има ли такова животно като троянски овчикон?

Кой ги дърпа Плевнелиев и Вигенин за езика да опровергават етикет, който никой не ни лепи в момента
Светослав Терзиев
Покрай украинската криза български политици повтарят като зомбирани "Не сме троянски кон на Русия", без да подозират колко са прави. Не е достатъчно да твърдиш нещо. Трябва да го докажеш. Ето че най-сетне имаме сигурно доказателство.

Троянският кон е символ на стратегическа хитрост - нещо, което определено липсва на България. Хрумнало му на Одисей как ахейците да надвият Троя след 10-годишна война и решил проблема за една нощ чрез дървения кон. За целта разчитал на мозъка си. Какво обаче може да произведе овчи мозък в критичен момент? Овчикон. Точно това се случва с българската външна политика, принудена да търси мястото си в спора между Русия, ЕС и НАТО за Крим и международното право. Без някой да я обвинява в каквото и да било, тя упорито се брани да не й излезе име на руски троянски кон в европейската крепост. По този начин сама си лепи



етикет, който очевидно не й харесва



Най-забележим бе президентът Росен Плевнелиев. В интервю за катарската телевизия "Ал Джазира" той направи странно изявление на 15 март. След като обясни, че България не играе ролята на троянски кон на Русия, а служи за търговска врата на ЕС към Русия и Турция, той отсече: "Ние не сме кон, а врата". Арабската журналистка го гледаше с широко отворени очи и сигурно му се чудеше на логореята. Тя дори не му бе поставила въпроса така, че той да отрича каквото и да било. Тогава кой го дърпаше за езика да употреби образа на троянския кон, представяйки българската политика в ЕС?

Два дни по-късно Димитър Бечев от Гражданския съвет на Реформаторския блок употреби сходен речник: "Време е за решителни действия по енергийната диверсификация и Шенген, за да не бъдем троянският кон на Русия в Европа". Господинът е директор на бюрото на Европейския съвет за външна политика в София и би трябвало да е чувал някъде в Европа подобна квалификация за България. Но не навлезе в подробности.

На помощ му дойде външният министър Кристиан Вигенин, който заяви от Брюксел пред журналисти: "Опитите чисто пропагандно нашата страна да бъде поставяна някъде или сред "ястребите", или сред "троянските коне", не се основават на никакви факти и доказателства. Българската позиция за Украйна е ясна, балансирана, умерена и допринася за намирането на конструктивни компромиси в рамките на ЕС". Излиза, че някой в Съвета на ЕС по външна политика е определил България като троянски кон. Само че освен от Вигенин не се чу подобна метафора от никой друг министър.



Международните етикети са удивително лепкави



Така и не бе доказано с чадър ли е убит Георги Марков, или с нещо друго, но откакто Владимир Костов употреби израза "българския чадър", той се превърна в символ на страната ни като киселото мляко и розата. Приписаният на България атентат срещу папата също бе опроверган, след като и потърпевшият Йоан-Павел Втори каза в София, че не вярва на обвиненията, но останки от етикета все още се откриват в журналистически разследвания.

Вярно е, че и "троянският" етикет не бе измислен от България, а от руския посланик в Брюксел Владимир Чижов, който в интервю от 10 ноември 2006 г. за българския седмичник "Капитал" отговори по следния начин на въпроса "Каква полза би имало за Русия от членството на България в ЕС?": "Заради традиционно добрите ни отношения България е интересна за нас и като член на ЕС. И този интерес не е само икономически. България може да даде своя принос в отношенията Европейски съюз - Русия и ние разчитаме на това, че вие ще станете наш специален партньор, един вид троянски кон в ЕС, разбира се, не в отрицателния смисъл. Тук вашата страна може да изиграе положителна роля, като успокои лудите глави и въодушеви нерешителните". Оттогава нито руснаци, нито западняци ни наричат по такъв начин, но български политици сякаш се влюбиха в този образ и го употребяват за щяло и нещяло. Сякаш за да не падне етикетът, упорито му добавят несъхнещо лепило.

Международната криза заради Украйна, Крим и Русия бе най-неподходящият момент за употребата на този етикет точно от български политици. Трудно ще убедим нашите европейски партньори, че не сме такива, за каквито подозираме, че ни мислят, след като сами показваме, че точно такива мисли се въртят в главите ни. Овчите политически мисли имат свойството да придобиват най-голяма звучност, когато е по-хубаво да се премълчат.



Възможно ли бе да не проличи колебанието на България



как да реагира на руско-украинската криза и как да се впише в европейската политика? Възможно бе, ако държавата показваше някаква последователност. "Кримските власти се опираха на косовския прецедент", каза вчера руският президент Владимир Путин. Прецедентите, както е известно, могат да служат за натъкмяване на международното право към всякакви ситуации. През март 2008 г. България направи сложен дипломатически пирует, след като бе подканена убедително от САЩ да каже в рамките на един месец, че признава независимостта на Косово. До този момент тя твърдеше, че заема обща позиция с православните балкански държави Румъния и Гърция да се произнесе заедно с тях за бъдещето на сръбската провинция. Внезапно обаче я осени мисълта да напусне православния сектор и зави към католическия, като призна Косово заедно с Хърватия и Унгария. Кому бе нужно? Европейският съюз така и не стигна до обща позиция за отцепването на Косово. Никой не осъжда държавите, които изразяват резерви. България обаче бе решила, че ще е на кяр поне от Съединените щати, защото се надяваше, че за награда американците ще й махнат визите.

Дребната сметка излезе крива. Визите останаха, но държавата загуби способност да твърди, че се придържа към принципна позиция в сходни международни кризи. Ясно е, че България не може да се изолира от ЕС и да подкрепи присъединяването на Крим към Русия. Но тя нямаше да изпитва неудобство от Русия предвид енергийната си зависимост от нея, ако можеше да й заяви честно:



мерим с един аршин - каквото за Косово, такова и за Крим



Като участник по неволя в геополитически сблъсък България трябва да си дава сметка, че в света започва премерване на сили, от което няма какво да спечели. Правилно е решила да не се прави на ястреб срещу Русия, но и не бива да забравя, че никой, включително и тя, няма имунитет от "самоопределение" на нейни съставни части по косовски модел. Неслучайно Гърция и Румъния са толкова сдържани. Русия се отправя на път, който ще я отдалечи задълго от европейските държави. България не може да я следва, защото Москва има да решава проблеми, които сама си е създала. Както каза вчера президентът Путин, "самата Русия способства за разпада на Съветския съюз". Сега той се опитва да слепи някои от парчетата му, но това ще бъде дълъг процес, при който Русия ще се вглъбява в себе си.

България има друг път и вече го е избрала. Макар и да влезе в ЕС без референдум, едва ли българите биха се колебали как да отговорят, ако им бъде поставен въпросът "Европа или Русия?" Два милиона български граждани напуснаха страната си след краха на соцсистемата и масово се отправиха на Запад. Никой не ги заподозря, че са пратени да играят ролята на руски троянски коне. Единствено политиците, които за жалост останаха тук, продължават да служат като неизчерпаем генератор на проблеми. Сякаш българите са изобретили троянския кон за свое ползване и периодично си вадят от него една и съща порода управляващи, оставени им за спомен от минало, което няма как да се повтори.

Снимка: архив на "Сега"
Той не е троянски кон на Путин.
Снимка: Юлиан Савчев
На 20 март 2008 г. тогавашният премиер Сергей Станишев и външният министър Ивайло Калфин обявиха, че България признава независимо Косово, но не се разбра защо
41
8742
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
18 Март 2014 20:32
Горе-долу...
Малко ме смущава следното изречение:
България има друг път и вече го е избрала.

Дали сме избирали? Дали не решаваха заради нас? Един интернет референдум по темата би бил интересен. Вестник СЕГА, може за секунди да го организира
18 Март 2014 21:10
Троянски катъри сме ние.
18 Март 2014 21:14
Заглавието КЪРИИИИ! Евала на автора!
18 Март 2014 22:12

Задачата на опусчето е да внуши у читателя чувството, че друг изход, освен слугинаж на ЕС, за България няма.
И това след речта на Путин???
Терзиев, не е възможно да не си давате сметка, че това е кауза пердута, България трябва да е с управляващи-аналфабети, та да кацне в орбитата на един ЕС, който не съзнава собствените си интереси. Защо си трошите перото, та светът е тръгнал в друга посока, назад от вашите въжделения и поне десетилетия встрани?
18 Март 2014 22:32
Казаното ти стига, Светльо, ,
Мерси,
За дословното цитиране на руския дипломат...
У нас, Андрешковиадата продължава, без да се влияе от "примесите" на времето...
18 Март 2014 23:15
Don 18 Март 2014 22:12

Задачата на опусчето е да внуши у читателя чувството, че друг изход, освен слугинаж на ЕС, за България няма.
И това след речта на Путин???
Терзиев, не е възможно да не си давате сметка, че това е кауза пердута, България трябва да е с управляващи-аналфабети, та да кацне в орбитата на един ЕС, който не съзнава собствените си интереси. Защо си трошите перото, та светът е тръгнал в друга посока, назад от вашите въжделения и поне десетилетия встрани?
Абсолютно, Дон! Тъжно и гнусно!Гнусно и тъжно! Но гнусно повече, отколкото тъжно!
18 Март 2014 23:31
Дон, Диана,
Все пак авторът е журналист. Дори да не е прав - възможностите му да промени нещо са далеч по-малки от тези на някои други хора, които подкрепяте.
18 Март 2014 23:52
Защо си трошите перото, та светът е тръгнал в друга посока, назад от вашите въжделения и поне десетилетия встрани?


Той че е тръгнал тръгнал е но ние имаме ли сили въобще да вървим, камо ли да сменяме посоката? Ако не - прав е Терзиев. Поне да не си усложняваме допълнително положението.
18 Март 2014 23:52
Не е кон да речеш, не е и муле, а най-обикновена конска муха.
Жалко, все пак. Потенциалът ни е по-голям. Нашите политици са едни мекици.
19 Март 2014 00:32
Ясно е, че България не може да се изолира от ЕС и да подкрепи присъединяването на Крим към Русия.


Или аз не разбирам, или някой се опитва да ми изплакне мозъка.
Защо да е ясно, че България не можела да се изолира от ЕС?
Ако нещо единствено е ясно, то е че нямаме дупе за собствена външна политика. Или по-точно, освен дупе, нашата дипломация друго си няма. Нали така другарю Калфин, пардон, Вигенин.(Впрочем, и Надка, и Пирински, и Монката, и Никито Михайлов са от същия дол дренки.)
Само за пример: когато НАТО геройски бомбардираше Белградската телевизия и Горна Баня, Гърците имаха куража да се обявят против, а Горан Брегович събра половин Атина на протестен концерт. Това никак не попречи две петилетки по-късно всички да се грабнат да спасяват Гърция от банкрута, без да й връзват кусур за самостоятелната външна политика...
19 Март 2014 00:34
Две наблюдения:

1. Няма нищо лошо да се признава че в България има многобройна руска агентура - така наречените "рубладжии". В този смисъл България е наистина руски троянски кон в ЕС и отношението към българските политици трябва да бъде доста подозрително - както в ЕС, така и в НАТО. В този смисъл Плевнелиев не е прав - трябва да се казва ясно - България е наистина троянски кон на Русия. Българските политици са корумпирани и много лесно се оставят да бъдат купени и от рубладжийски мисионери.

2. В кризата може би има и няколко положителни момента. По всичко личи ще се спрат всякакви патоци. За това няма нужда да се пише повече, писано е много и всичко е ясно. Обръща се внимание на пренаселването с руснаци на някои райони. В този смисъл може да се помисли за налагане на ограничение за прекалено концентриране на чужди граждани в България и налагане на квоти - примерно до 20% от неджижимата собственост може да бъде придовибивана от граждани на една и съща чужда държава. С това могат да се ограничат както руснаци, така и турци.
19 Март 2014 00:38
Г-н Терзиев,

Казвате никой не ги пита дали са троянски коне?
Сигурен ли сте че знаете?
Президентът отива да търси газ в Катар, ивестиции., Т.е конкуренти на гиганта Газпром.
Сигурен ли сте че не са го попитали , как Българската държава ще защити инвестициите му?
Особено пък след последните събития когато Русия просто завзе , както казват 17 нефтени кладенци?

Орешарски подписа ЮП. Беше ли уточнил , че по тая тръба ЕС иска пренос и на конкурент? Нямало друг доставчик .Как за другите има само за нас няма?
Сигурен ли сте че някой не е попитал бъншния ни министър , вие как подписахте този договор без това условие? Как катарския газ ще тече по тая тръба , каро Орешарски каза ченяма да ни струва нищо , щото Русия щяла да строи всичко за нейна сметка. Смятате ли че Русия ще допусне това.

Е как България опровергава това че не е троянски кон.
Поне Плевнелиев е казал че сме врата. А Орешарски направо доказва чесме троянски кон.

Показвате Калфин и Станишев и питате дали са троянски коне.
Вие давате съвети да не се споменава тази дума , а я употребявате.

Да, троянски коне сме.

За това нямаме истински инвеститори които да дават добри заплати .
Единствено американците се осмеляват да инвестират, защото са си инсталирали , базата за да си пазят инвестициите.
19 Март 2014 00:50
Няма нищо лошо да се признава че в България има многобройна руска агентура - така наречените "рубладжии".


Те като Гарабед шпионина от онзи виц. Пишман агенти ми се виждат. Да не би това рубладжийство да им служи за прикритие и всъщност да са свирепи джеймсбондовци? Мисля че прекалено доверчиво подхождаш към тях.
19 Март 2014 00:54
Или аз не разбирам, или някой се опитва да ми изплакне мозъка.
Защо да е ясно, че България не можела да се изолира от ЕС?


Защото ЕС даде маса пари да си направим алтернативна доставка на газ , а те не са направили нищо. От последната криза до сега колко време мина? Това трябваше да е приоритеТ. Вместо това разрешиха старт на ЮП,без алтернативата по тая тръба да тече и друг газ.
Е?
19 Март 2014 02:29
Ъхъ, не сме. Абе Терзиев, ти форума на Сега не го ли поглеждаш?
19 Март 2014 05:15
Още не сме троянски кон, защото масата е твърде непредвидима. Поне процентно е лабилна. Сега се работи по въпроса. Тролове, пенсии, майки, нагнетяване на мрачни картини, умишлено окепазяване на "политици" от всички партии, гробовна музика за умиращия ни народ...
И чак тогава - появява се светлия път. Начинът за оцеляване. Предполагам много кримски неподозиращи хора са били подготвени по този начин. Предполагам руските психолози знаят и английски, а и могат да събират 2+2. После копи/пейст и ето готова доктрина. За жалост работи.
Тукашните рубладжии са на крачка от ИСТИНСКАТА вяра. За сега мучат за стотинки, но постепенно почват и да си вярват(да им вярват) на опорните точки. Точките се връзват бавно и мъчително в линии... после фигури... и така докато се дойде до 3D матрица за овче-коне, за които споменава автора.
Добре, че съм дърт и няма да доживея да го видя.
19 Март 2014 07:09
Тролове, пенсии, майки, нагнетяване на мрачни картини, умишлено окепазяване на "политици" от всички партии, гробовна музика за умиращия ни народ...

Ако умиращия народ си пусне весела музика, и се престори че не вижда убиващия го запад? Това кво? Няма да сме умиращ народ?
Твърде много тъпанари им в България........ нема спасение.
19 Март 2014 07:13
Странно, автора говори за политиците ни, като за български, а аз, като обикновен зяпач, не виждам нищо българско в действията им! Нищо в полза на България!
И повтарям, аз съм само зяпач, за разлика от автора, който е "навътре" в политиката.
Не си спомням защищен български интерес от наш политик. Говоря за последните "демократични" години. Разбиването на икономиката, унищожаването на селското стопанство, затварянето на АЕЦ, разбиването на армията, спирането на енергиини проекти ....
19 Март 2014 09:05
Рубладжиите в парламенто по всеко време могат да капичнат кекавото правителство.
След това ще става, каквото ще става...
19 Март 2014 09:06
За статията, ,
'Неслучайно Гърция и Румъния са толкова сдържани'
19 Март 2014 09:42
Не знам дали сме врата, но с подобен президент определено може да станем кон. Изявлението на псевдо президента наистина е странно, а словата му, лишени от смисъл, поредната излагация на държавния ни глава.
19 Март 2014 09:59
Апоропо, вестник СЕГА някак пропуска - вчера е освободен под домашен арест Брендо. Не сме били коне ли.................
19 Март 2014 10:06
Все необясними неща.
Освен прибързаното признаване на Косово, сега пък Вигенин прибързано отиде
да се поклони на превратаджийското фашисткото правителство в Киев. Кому беше нужно това?
Толкова ли не можаха да вдянат, че на първо място щеше да има реакция на Русия
по отношение на готвения закон за господстващото положение на украинския
език и в защита на рускоговорящите в Украйна?
Както видяхме, наред с руското,Лавров отдели специално внимание в защитата на малцинствата
като спомена наред с другите и българското малцинство.
Вигенин можеше да се задоволи с дървения и политически коректен език на дипломацията -
да говори много и да не казва нищо.
Сигурно го изпратиха неговите покровители отвън океана.
19 Март 2014 10:18
Българският кон не е троянски а руски.
А като казах "руски кон", ето какво се сетих:
Страшен сън сънува Расколников. Сънува детството си още в тяхното градче. Той е около седемгодишен и се разхожда в празничен ден, привечер, с баща си извън града. Времето е лошо, денят задушен, местността е точно такава, каквато се е запазила в паметта му: дори в паметта му тя е много по-неясна, отколкото я вижда сега насън. Градчето се открива като на длан, наоколо никакво дърво, някъде много далече, чак на края на небето, се чернее горичка. На няколко крачки от последната зеленчукова градина има кръчма, голяма кръчма, която винаги е будила у него неприятно чувство и дори страх, когато е минавал край нея, разхождайки се с баща си. Там винаги имаше такава навалица, така крещяха, смееха се, така безобразно и хрипкаво пееха и толкова често се биеха; около кръчмата се шляеха винаги такива пиянски и страшни мутри!… Когато ги срещаха, той се притискаше до баща си и целият трепереше. Край кръчмата минава път, междуселски, винаги прашен, и прахът по него е винаги такъв черен. Той лъкатуши нататък и след около триста крачки завива вдясно от градските гробища. Насред гробищата — каменна черква със зелен купол, в която ходеше с баща си и майка си един-два пъти в годината, за обедната служба, когато правеха панихида за баба му, умряла вече отдавна, и която той никога не беше виждал. Тогава винаги носеха жито на бяло блюдо върху салфетка, а житото беше със захар и с кръст от втъкнати в него стафиди. Той обичаше тази черква и старинните икони в нея, повечето без обковка, и старият свещеник с трепереща глава. До гроба на баба му, с каменна плоча отгоре, беше и гробчето на най-малкия му брат, умрял на шест месеца, когото той също не помнеше и не можеше да помни; но му бяха казали, че е имал малък брат и той всеки път, когато идваше на гробището, религиозно, почтително се кръстеше над гробчето, кланяше му се и го целуваше. И сега сънува: вървят те с баща си по пътя към гробището и минават край кръчмата; той държи баща си за ръка и със страх поглежда към кръчмата. Нещо особено привлича вниманието му: този път долу има празник, събрала се е цяла тълпа наконтени гражданки и селянки, мъжете им и всякаква сбирщина. Всички са пияни, всички пеят песни, а пред кръчмата има каруца, но странна каруца. Това е една от онези големи каруци, в които се впрягат големи товарни коне и с тях се превозват стоки и бурета с вино. Той винаги е обичал да гледа тези огромни товарни коне дългогриви, с дебели крака, със спокойна отмерена крачка, потеглили подире си цяла планина, без никак да се напрягат, като че с товар им е дори по-леко, отколкото без товар. Но сега, чудно нещо, в такава голяма каруца беше впрегната малка, кльощава селска кранта, една от онези, които — често ги е виждал — се пресилват понякога с някой по-голям товар дърва или сено особено ако каруцата затъне в калта или коловоза, и тогава селяните винаги така страшно, така страшно ги шибат с камшици, понякога дори направо през муцуната и през очите, а него му е така жално, така жално да ги гледа, че едва не плаче, а майка му винаги го отдръпваше от прозореца. Но ето че изведнъж става много шумно: от кръчмата излизат с викове, с песни, с балалайки пияни-заляни някакви грамадни селяни с червени и сини ризи, с наметнати кожуси. „Качвайте се, всички се качвайте! — вика един, още млад, с дебел врат и с месесто, червено като морков лице. — Всички ще ви закарам, качвайте се!“ Но веднага се чуват смях и възклицания: — С такава кранта щял да ни закара!

***

Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!
19 Март 2014 10:46

БатВаню
19 Мар 2014 10:18



19 Март 2014 11:19
Миколка - украинецът, с неговото украинско конче......
19 Март 2014 11:19
Миколка - украинецът, с неговото украинско конче......
19 Март 2014 11:38
Хм, Миколка - украинец, вярно, не бях се сетил. А може би и Расколников е украинец?
19 Март 2014 11:44
Бат Ваньо,
Питай Достоевски. Ако потвърди, че Расколников е руснак, което е доста вероятно,
нека ти каже дали е имал конче.
19 Март 2014 12:05
България има друг път и вече го е избрала. Макар и да влезе в ЕС без референдум, едва ли българите биха се колебали как да отговорят, ако им бъде поставен въпросът "Европа или Русия?"
Абе както го е избрала този път, може да свърне по друг път, щото се вижда, че този път до никъде не води.
19 Март 2014 12:08
бат Ванюо, вие скоро и романи ще започнете да поствате. Не го четох, защото е много дълго. Ще е някоя глупост щом емакс го е харесал.
19 Март 2014 12:22
Не го четох

Ама не пропусна да се из@каш! ЛюсеНбургци
19 Март 2014 12:24
Глупост със сигурност не е, едно от най-разтърсващите неща, които съм чел, нищо не внушавам на никого, просто по някакъв парадоксален начин цялата ситуация около Русия и Украйна в момента ми напомня Съня на Расколников
19 Март 2014 14:22
Наскоро съобщиха, че в България се родило теле с трето око, макар нефункциониращо. Хората от населеното място и отвъд, все пак, бяха въодушевени, било добър знак и имало надежда
19 Март 2014 15:55
Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!

извинявам се за дългия цитат.
19 Март 2014 17:08

Ако умиращия народ си пусне весела музика, и се престори че не вижда убиващия го запад? Това кво? Няма да сме умиращ народ?
Твърде много тъпанари им в България........ нема спасение.

Наистина няма спасение, твърде много хора като теб. Как точно те убива западът? Като защити интересите на България повече от правителството ни за Южен поток? Като се опитва да спре прецедента в Крим, който е много по-опасен за България от този в Косово (ако утре Турция нахлуе в България защото кметът на Кърждали я поканил и се проведе референдум за отцепването му много ли ще се радва форумът?), като ти дава правна защита когато държавата ти не може да ти гарантира правата? Малкото положителни неща, които се правят, не са по дирекиви на ЕС (като спряното от "експертното" правителство децентрализиране на държавната администрация и разпределянето ѝ в цялата стара)? Какво точно ти направи ужасния Запад? Преди влизането ни в ЕС всичко беше цветя и рози, само те да не ни пречеха...

Но виж, Русия е безгрежна. Нашата олигархия няма нищо общо с нея. Нашата политическа класа не ѝ обслужва интересите по всевъзможни начини. На нас не ни продават горива на далеч по-високи цени, отколкото на Западна Европа. Такован нещо като политика да се задържи руския монопол няма. Разграбването на държавата не стана възможно благодарение на режима преди това (и пряко осъществен от бившата номенклатура). Това, което се случи тук, не се случи в другите държави от този блок, нали? И тези от тях, които са по-близки до омразния Запад, не са по-добре икономически и по-малко корумпирани от близките до Русия, така ли? Отделно

КТБ не съществува. Пеевски няма нищо общо с нея. Затъпяването на нацията не е държавна политика. Какво още? Румен Овчаров не е подписвал неизгодни договори. Договорите за Белене защитава български интереси.


Ех, добре че е Русия да ни пази от лошия Запад...Поне една безгрешна държава на този свят, да сме ѝ благодарни всеки ден като се будим...

Действително признаването на Косово е неадекватно, но друго освен слугинаж едва ли нормален човек е очаквал от тройната коалиция, те толкова си могат миличките (днес е същото). Но както е казано two wrongs don't make a right (две злини не правят добро). Да не говорим, че двата случая не са особено съпоставими. Силно се надявам Турция да се възползва от този прецедент и дори да използва българската позиция за Крим като оправдание. Искам тогава да видя форумът, но той сигурно ще повтаря как Западът ни е виновен.

Или всъщност занятието е "Как да наречен черното-бяло, че да угодим на Русия".
19 Март 2014 17:31
Ама не пропусна да се из@каш!

Аз пък чета, паля се, пиша, опитвам да се убедя другарите, че черното не е бяло, както те твърдят, чудя се защо не се получава. А пък то ето-те другарите просто не четат.

Чукча писател, не читател. Ами то затова държавата е на този хал-защото не четеш. Или четеш само това, което искаш да видиш. Но какво да очакваш от едно поколение соцносталгици, на които пазарната икономика им е виновна за далаверите на партийците...
19 Март 2014 18:49
Добре е рублажиите да не се нервят прекалено щото претенциите им за интелект много олекнаха.
19 Март 2014 19:45
"Ендакс" имаш впредвид троянците,които са на доларови позиции и ни разказаха фамилията без да ни питат (референдум) за нищо!
19 Март 2014 19:50
Пастър,ние четем но ти си неосведомен!Вземи се осведоми от първа ръка!
19 Март 2014 22:46
Пастър,ние четем но ти си неосведомен!Вземи се осведоми от първа ръка!

И кое е твоето осведомяване от първа ръка? Дано не са структурите на БСП.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД